Bea09
01.02.10,20:07
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, ak mi teraz v januári 2010 prišla od firmy výzva pod hrozbou exekúcie na zaplatenie úrokov, súdne priznaných v roku 2008 z istiny z roku 1996 (jednalo sa o dlhopis z kupónovej privatizácie, v roku 2008 si firma vyrúbila úroky z omeškania a ja som sa neodvolala na premlčaciu 10 ročnú lehotu), je možné sa teraz odvolať na premlčaciu dobu, alebo nová premlčacia doba začala plynúť až rokom 2008? Budem povďačná za každú radu.

Bea
Mgr.Shrek
01.02.10,19:54
No kedže si sa na súde neodvolala, tak súd im právo priznal.
§ 110 ods. 1 z.č. 40/1964 hovorí: Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť.
Teda neviem, kedy ťa súd zaviazal platiť, ale od toho dňa začala plynúť nová 10 premlčacia lehota.
Snáď by to všetko ešte mohol zmeniť exekútor, ale to si nie som istý, túto oblasť nemám prebádanú.
Držím palce
Chobot
02.02.10,07:38
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, ak mi teraz v januári 2010 prišla od firmy výzva pod hrozbou exekúcie na zaplatenie úrokov, súdne priznaných v roku 2008 z istiny z roku 1996 (jednalo sa o dlhopis z kupónovej privatizácie, v roku 2008 si firma vyrúbila úroky z omeškania a ja som sa neodvolala na premlčaciu 10 ročnú lehotu), je možné sa teraz odvolať na premlčaciu dobu, alebo nová premlčacia doba začala plynúť až rokom 2008? Budem povďačná za každú radu.

Bea

TAk ako píše Mgr.Shrek. Na premlčaciu lehotu si sa mala odvolať počas konania, alebo ak to bol platobný rozkaz, tak v námietke voči plat. rozkazu. Keďže si tak neurobila, uznala si svoj dlh a po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku či platobného rozkazu už nemôžeš namietať premlčanie.

Súd v konaní nie je povinný skúmať, či pohľadávka je premlčaná, to má namietnuť dlžník.