mirox75
01.02.10,20:50
Môžem poberať čiastočny invalidný dôchodok a súčasne pracovať?


Môže ma zamestnavatel na zaklade invalidity (55%) prepustit s trvaleho pracovneho pomeru?


Som poberateľka čiastočneho invalidného dôchodku a zároveň som zamestnaná. Budem mať nárok na nemocenské počas dočasnej pracovnej neschopnosti?
Xanti
01.02.10,19:52
Môžem poberať čiastočny invalidný dôchodok a súčasne pracovať? Ano.


Môže ma zamestnavatel na zaklade invalidity (55%) prepustit s trvaleho pracovneho pomeru? Ak práca ktorú vykonávaš nezodpovedá povoleným činnostiam v SP, tak áno.
Ináč nie je to nutné ukončiť pracovný pomer len preto, že je človek invalidný.


Som poberateľka čiastočneho invalidného dôchodku a zároveň som zamestnaná. Budem mať nárok na nemocenské počas dočasnej pracovnej neschopnosti? Ano budeš mať nárok na nemocenské dávky. v texte.
veronikasad
01.02.10,19:53
Môžem poberať čiastočny invalidný dôchodok a súčasne pracovať?


Môže ma zamestnavatel na zaklade invalidity (55%) prepustit s trvaleho pracovneho pomeru?


Som poberateľka čiastočneho invalidného dôchodku a zároveň som zamestnaná. Budem mať nárok na nemocenské počas dočasnej pracovnej neschopnosti?

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


K nároku na nemocenské uveď prosím dobu PN-ky v roku 2009
drobeceva
01.02.10,19:53
Môžem poberať čiastočny invalidný dôchodok a súčasne pracovať?


Môže ma zamestnavatel na zaklade invalidity (55%) prepustit s trvaleho pracovneho pomeru?


Som poberateľka čiastočneho invalidného dôchodku a zároveň som zamestnaná. Budem mať nárok na nemocenské počas dočasnej pracovnej neschopnosti?
Ak v rozhodnutí zo SP nebudeš mať výslovný zákaz práce, tak môžeš robiť.
Nie, priznanie invalidity nie je dôvodom na prepustenie zamestnanca z prac.pomeru
Áno, máš nárok na PN.
Iba podotýkam, že mzdárke odovzdaj rozhodnutie o priznaní dôchodku. Je tam ponížený odvod na ZP aj pre z-ca aj pre z-ľa.
ajobs
01.02.10,19:59
Ak v rozhodnutí zo SP nebudeš mať výslovný zákaz práce, tak môžeš robiť.
Nie, priznanie invalidity nie je dôvodom na prepustenie zamestnanca z prac.pomeru
Áno, máš nárok na PN.
Iba podotýkam, že mzdárke odovzdaj rozhodnutie o priznaní dôchodku. Je tam ponížený odvod na ZP aj pre z-ca aj pre z-ľa.

Chcem sa vyjadriť iba k prvej vete tohto príspevku - v rozhodnutí SP nesmie byť uvedený výslovný zákaz práce, pretože by išlo o porušenie Ústavy SR a antidiskriminačného zákona.
Druhá vec je, že ak človek pracuje, môže to SP posudzovať ako zlepšenie jeho zdravotného stavu, a môže stupeň invalidity znížiť, prípadne ID úplne odňať pri nariadenej kontrolnej prehliadke.
drobeceva
01.02.10,20:02
Chcem sa vyjadriť iba k prvej vete tohto príspevku - v rozhodnutí SP nesmie byť uvedený výslovný zákaz práce, pretože by išlo o porušenie Ústavy SR a antidiskriminačného zákona.
Druhá vec je, že ak človek pracuje, môže to SP posudzovať ako zlepšenie jeho zdravotného stavu, a môže stupeň invalidity znížiť, prípadne ID úplne odňať pri nariadenej kontrolnej prehliadke.
Tono, neviem ako teraz, ale v minulosti som sa stretla s prípadmi, kde bol výslovný zákaz práce.
V druhej časti-možno máš pravdu, ale poznám X-ľudí, čo poberajú dôchodok a robia /nakoniec aj vo firme ich máme/;)
ajobs
01.02.10,20:12
Tono, neviem ako teraz, ale v minulosti som sa stretla s prípadmi, kde bol výslovný zákaz práce.
V druhej časti-možno máš pravdu, ale poznám X-ľudí, čo poberajú dôchodok a robia /nakoniec aj vo firme ich máme/;)

Evka, no v minulosti vieme, že nejaká diskriminácia, či zákazy vôbec neboli ojedinelé. Hovorím o situácii, ktorá je po roku 1990, a obzvlášť od roku 2004, odkedy platí nový zákon o sociálnom poistení, a aj odkedy platí antidiskriminačný zákon - ten platí myslím od 1.7.2004. Vyslovene jeho § 2 hovorí, že, citujem bod
(1) Dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.

Áno, pokiaľ ide o poberanie dôchodku, ľudia môžu pracovať bez obmedzenia, avšak stále musia pri kontrolnej lekárskej prehliadke uvádzať, či pracujú a kde....takže tá hrozba (a aj realíta, ktorú poznám) odobrania, resp. zníženia dôchodku je tu.
drobeceva
01.02.10,20:15
Evka, no v minulosti vieme, že nejaká diskriminácia, či zákazy vôbec neboli ojedinelé. Hovorím o situácii, ktorá je po roku 1990, a obzvlášť od roku 2004, odkedy platí nový zákon o sociálnom poistení, a aj odkedy platí antidiskriminačný zákon - ten platí myslím od 1.7.2004. Vyslovene jeho § 2 hovorí, že, citujem bod
(1) Dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva v zákaze diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu a rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.

Áno, pokiaľ ide o poberanie dôchodku, ľudia môžu pracovať bez obmedzenia, avšak stále musia pri kontrolnej lekárskej prehliadke uvádzať, či pracujú a kde....takže tá hrozba (a aj realíta, ktorú poznám) odobrania, resp. zníženia dôchodku je tu.
áno, máš pravdu, možno som sa zle vyjadrila, ale podstata je tá, že pracovať môže aj invalid.
mirox75
02.02.10,09:18
Dakujem všetkym za info.
Jara
02.02.10,11:00
Záleži aj od toho, na akú diagnózu bol priznaný invalidný dôchodok. Mám také skúsenosti, že ak išlo o psychické diagnózy /porucha osobnosti, schizofrénia ap./ tak im nikdy neboli percentá znížené, skôr naopak. Mala som už viacerých zamestnancov.
pupavka11
14.02.10,14:30
A co ked je ID/plny s depresiou, moze si zalozit aj zivnost, napr., ak by pracoval, len vtedy, ked ho pochyti manicke obdobie a zasa v depresii by pockal s aktivitami? Poznam cloveka s takymi stavmi, velky problem je ale v tom, ze nikdy nevie, kedy ta zmena na neho pride.
ajobs
14.02.10,21:28
A co ked je ID/plny s depresiou, moze si zalozit aj zivnost, napr., ak by pracoval, len vtedy, ked ho pochyti manicke obdobie a zasa v depresii by pockal s aktivitami? Poznam cloveka s takymi stavmi, velky problem je ale v tom, ze nikdy nevie, kedy ta zmena na neho pride.

Živnosť si založiť môže, ale ako to bude potom posudzovať SP pri kontrolnej prehliadke jeho zdravotného stavu je otázne. Môže to brať tak, že sa jeho zdravotný stav zlepšil a zníži mu percentá zdravotného postihnutia. Alebo to nechá v pôvodnej rovine. Závisí skutočne od závažnosti choroby a od veku.
trisestri
18.02.10,11:32
Socialna poistovna resp posudkový lekari to posudzujú dost invidualne,ale riziko zniženia percent miery funkčnej poruchy je dost realne,ak vyhodnotia že vykonavanie živnosti je znakom zlepšenia zdravotného stavu,ale to hrozí podla mna skor u poberatelov plneho dochodku/miera funkčnej poruchy viac ako 70 %/,najdoležitejšia je aj tak vždy lekarska sprava prislušného odborného lekara
Nokerla
18.02.10,16:12
treba ratat ze Soc P. pozera dovody preco ID nepriznat .....oni nehladaju sposob ako pomoct choremu....,.sam som ID a viem cim som si presiel.....so SP je vsetko na dlhe lakte.......
pupavka11
21.02.10,13:52
treba ratat ze Soc P. pozera dovody preco ID nepriznat .....oni nehladaju sposob ako pomoct choremu....,.sam som ID a viem cim som si presiel.....so SP je vsetko na dlhe lakte.......
O percente ID rozhoduje aj nieco ine, ako spravy od lekarov? Ako prebieha komisia soc. P., ktora rozhoduje o priznani ID, to je nejaky doktor, ktory je vybraty SP? Clovek, o ktorom sa rozhoduje, sa musi vediet aj sam obhajit, alebo to robi jeho doktor?...
Timka1
21.02.10,14:03
Sociálna poisťovňa má svojich posudkových lekárov, ktorí na základe správy tvojho ošetrujuceho lekára posudzujú zdravotný stav. Budeš prizvaná ku komisii, ktorú tvorí zvyčajne lekár a jeho asistentka.
pupavka11
21.02.10,14:18
Dakujem za info. Tie percenta ID sa urcuju podla nejakej tabulky, alebo na zaklade obhajoby pacienta...
veronikasad
21.02.10,14:35
Dakujem za info. Tie percenta ID sa urcuju podla nejakej tabulky, alebo na zaklade obhajoby pacienta...
Zoznam ochorení a % postih nájdeš v prílohe č. 4 Zákona o sociálnom poistení (začína od str. 1499 )

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208172&FileName=zz2008-00174-0208172&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=195&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+sociálnom+poistení

Postup je taký, že poistenec na pobočke SP požiada o invalidný dôchodkov, kde s ním spíšu príslušné tlačivo. Obvodný lekár na základe zdravotnej dokumentácie opíše priebeh ochorenia. K správe lekára je potrebné priložiť fotokopie lekárskych správ z odborných vyšetrení a odniesť to späť do sociálnej poisťovne.
Posudkový lekár, ku ktorému si chodila počas PN-ky na komisie u obvodného lekára ťa potom zavolá na komisiu do sociálnej poisťovne.
biba13
24.02.10,10:14
Prosím Vás.....známa je na čiastočnom ID dlhé roky.V 2009 aj pracovala-3 mesiace-aj na dohodu - 1 mesiac.Môže si uplatniť v DP celú NČ za 2009 ?

Ďakujem.
Ja myslím že áno,potrebujem si to len potvrdiť..
Timka1
24.02.10,10:18
Prosím Vás.....známa je na čiastočnom ID dlhé roky.V 2009 aj pracovala-3 mesiace-aj na dohodu - 1 mesiac.Môže si uplatniť v DP celú NČ za 2009 ?

Ďakujem.
Ja myslím že áno,potrebujem si to len potvrdiť..

áno môže si uplatniť celú ročnú NČ, len ak by bola na výslehovom alebo starobnom dôchodku k 1.1. tak si nemôže uplatniť .....
biba13
24.02.10,10:27
Pekne ďakujem....
gven75
24.02.10,10:44
Zam-c je čiastočný invalid. Dosiahol dôchodkový vek a priznali mu starobný dôchodok. Priznali mu ho spätne k 8.12.2009 a zároveň mu v rozhodnutí k 8.3.2010 odnímajú invalidný dôchodok. Ako mám odvádzať odvody? Asi od 8.12. vyžiadam vrátenie poistného na IP a PvN, že? ale čo tá doba od 8.12.2009 do 8.3.2010 NEROZUMIEM !!!
gven75
24.02.10,11:45
Zam-c je čiastočný invalid. Dosiahol dôchodkový vek a priznali mu starobný dôchodok. Priznali mu ho spätne k 8.12.2009 a zároveň mu v rozhodnutí k 8.3.2010 odnímajú invalidný dôchodok. Ako mám odvádzať odvody? Asi od 8.12. vyžiadam vrátenie poistného na IP a PvN, že? ale čo tá doba od 8.12.2009 do 8.3.2010 NEROZUMIEM !!!
neviete pomôcť?
gven75
12.04.10,06:21
Ahojte, Zam-c priniesol odborný posudok o invalidite, kde je miera poklesu schopnosti vykonávať zár. činnosť 50 %, no ešte od 25.9.2009!!! Priniesol mi to až teraz takže postupujem: Nahlásim zmenu na SP od daného dátumu, Oznámenie do ZP, odvody do ZP sú polovičné a prácu mu nechám na plný prac. čas (40 hod)...
1. Nemusím mu skrátiť PČ?????
2. Do ZP pošlem žiadosť o vrátenie poistného od 25.9.2009(pretože máme platiť len polovicu)???
Bude to tak OK??? Ďakujem :D
Xanti
12.04.10,06:23
Ahojte, Zam-c priniesol odborný posudok o invalidite, kde je miera poklesu schopnosti vykonávať zár. činnosť 50 %, no ešte od 25.9.2009!!! Priniesol mi to až teraz takže postupujem: Nahlásim zmenu na SP od daného dátumu, Oznámenie do ZP, odvody do ZP sú polovičné a prácu mu nechám na plný prac. čas (40 hod)...
1. Nemusím mu skrátiť PČ????? Nie nemusíš ak SP nedala do posudku.
2. Do ZP pošlem žiadosť o vrátenie poistného od 25.9.2009(pretože máme platiť len polovicu)??? Ono sa nediv, že tak neskoro doniesol. Tie konania trvajú veľmi dlho a ked sa náhodou odvolával tak SP potom aj spätne priznáva dôchodok. Mala by si aj mzdy opraviť lebo aj zamestnanec má nárok na odvody vo výške 2% namiesto 4%.
Bude to tak OK??? Ďakujem :Dtext
gven75
12.04.10,06:28
Mzdy asi nebudem opravovať, len vypočítam sumy, aké sa mali platiť a o danú sumu by sme si mali ponižovať odvody do ZP alebo mi vyplatia peniaze na účet a ja mu jeho časť vyplatím v mzde (aspoň takto postupujem ked vracaju peniaze zo SP)?