lianett
01.02.10,21:08
Zdravím všetkých,

Chcela by som spoznať Váš názor na nasledovný problém nad ktorým mi dnes zastal rozum a rozbolela ma hlava.
Ukončila som nájomnú zmluvu /mala som prenajatý byt/ ku dňu 15.01.2010. Prenajímateľ dostal klasicky pri podpise nájomnej zmluvy 1 mesačné nájomné + kauciu. To všetko v realitnej kancelárii za prítomnosti realitného makléra. V zmluve je v jednom článku ohľadom kaucie /pretože to je môj problém, nevrátená kaucia/ píše:
„Prenajímateľ a nájomca sa dohodli, že pri podpise tejto zmluvy zaplatí nájomca prenajímateľovi v hotovosti sumu ......EUR ako preddavok na vyrovnanie prípadne iných výdavkov, ktoré vzniknú v súvislosti s užívaním bytu. Po skončení doby nájmu a vzájomnom vyrovnaní sa prenajímateľ zaväzuje nájomcovi poskytnutý preddavok alebo jeho zostatok vrátiť najneskôr do 15 dní od vyrovnania.“
Zmluva bola uzavretá na dobu určitú /jeden rok/ od 15.09.2008 do 15.09.2009, s tým, že prenajímateľovi som oznámila, že mám záujem sa odsťahovať ku dňu 15.09.2009, ale potom som si to rozmyslela, pretože som ešte nájom potrebovala, ale upozornila som ho na to, že to bude na 3 max 4 mesiace. Pretože na takéto obdobie som mala viazanú robotu na mieste prenájmu. Súhlasil s tým, že zmluvu teda nebudeme obnovovať, pretože si vraj „veríme“ a keď budem chcieť odísť, tak mu to dám jednoducho vedieť /neviem, kto urobil v tomto väčšiu chybu, či ja alebo on..../ Nuž, ja som mu platila normálne ďalej nájomné, tak ako bolo dohodnuté v pôvodnej zmluve a 11.01.2010 som mu telefonicky oznámila, že 15.01.2010 chcem odovzdať kľúče od bytu. A tak sa aj stalo. Odovzdala som kľúče od bytu, spísali sme Protokol o odovzdaní bytu, ktorý sme obaja podpísali . Nuž a dnes som mu volala, či našiel niečo v byte, čo sa mu nevidí a má problém s vrátením kaucie a on mi na to povedal, že mi ju nevráti, pretože som vraj nedodržala jednomesačnú výpovednú lehotu. A on si tou kauciou uhradil asi „ušlé nájomné“ či čo ja viem čo. Lenže ja si myslím, že kaucia sa môže použiť len na to, na čo je v zmysle zmluvy určená. A podľa mňa to ani nesúvisí s výpovednou lehotou. A už vôbec nie, keď zobral kľúče 15.01.2010 a mal k dispozícii uvoľnený byt. Inak byt bol nezariadený a myslím, že odovzdaný vo veľmi dobrom a nepoškodenom stave.
Neviem, budem rada, keď sa podelíte so mnou o Váš názor, pretože ja si myslím, že mám plný nárok žiadať kauciu, keďže som v byte nič nepoškodila. A ak som niečo poškodila, nech to prenajímateľ preukáže. Asi by som s ním mala komunikovať už len písomne a pekne žiadať kauciu nazad.
Inak pán sa mi zdal od začiatku veľmi seriózny, je mi ľúto, že mám takúto skúsenosť.:mee::mee:
Vďaka
lianett
01.02.10,20:09
Prepáčte, pomýlila som sa. Zmluva bola podpísaná ku dňu na 1 rok od 15.09.2008 do 15.09.2009.
Mgr.Shrek
01.02.10,20:20
Ahoj. Dúfam, že ten protokol máš. Ak nie, tak to je veľmi zle. Ak áno, tak si na tom celkom dobre. Máme potom čím argumentovať.
Daj info.
hena22
01.02.10,20:26
myslím, že tým, že si sa neodsťahovala pri ukončení pôvodnej zmluvy, táto sa predĺžila automaticky znovu o jeden rok za pôvodných dojednaných podmienok. Takže prenajímateľ hrá na fakt, že bola dojednaná výpovedná lehota. Myslím, že kaucia okrem úhrady priamych škôd v byte môže slúžiť aj na úhradu nájomného o čo sa zrejme prenajímateľ usiluje. Samozrejme dohodou sa dá ukončiť každá zmluva a tým, že prenajímateľ byt prevzal, dal podľa mňa jednoznačne najavo, že so skončením zmluvy súhlasí. Takže ja by som ho listom vyzvala na vrátenie kaucie z dôvodu ukončenia zmluvy dohodou a protokolárneho odovzdania bytu.
lianett
01.02.10,20:59
nuž my sme sa v tom Protokole o odovzdaní bytu zamerali hlavne na stav elektromera, plynomera, TUV apod. V tom protokole nie je jasne napísané, v akom stave bol odovzdaný byt. Ale prenajímateľ byt aj kľúče prevzal ku dňu 15.01.2010 a Protokol podpísal. Nájomné som vždy uhrádzala od 15. do 15. nasledujúceho mesiaca.V takomto prípade, ak nebol s bytom spokojný, alebo teda s výpovednou lehotou, mal mi dať o tom vedieť a ja som tam teda ešte jeden mesiac mala bývať. Ale on sa usiluje asi uhradiť si tým nejaký ušlý zisk z prenájmu bytu. Práve z toho dôvodu, že by si asi hľadal nájomcu za ten mesiac. Ale však ho môže hľadať teraz a má ešte k tomu výhodu aj vyprataného bytu. Argumentuje tým, že ho musí nejako pripraviť /neviem ako, byt je nezariadený a maľovaný pred rokom, skutočne tam nie je nič poškodené a už vôbec nie v takom rozsahu aby zobral kauciu vo výške 1 mesačného nájmu. Ja by som si za tú kauciu vedela predstaviť okrem trebárs vymaľovania bytu aj kúpu novej kuchynskej linky.
lianett
01.02.10,21:10
Inak v Zmluve nemám dojednanú výpovednú lehotu, ale podmienky za ktorých možem buď ja alebo on vypovedať zmluvu pred uplynutím doby nájmu sa riadia ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Takže vychádzam z toho, že je tam ten jeden mesiac výpovedná lehota v zmysle OZ.
hena22
02.02.10,06:52
Beriem to tak, že si nedala výpoveď ale ukončili ste zmluvu dohodou. (alebo si mu poslala písomnú výpoveď?). Vtedy nemusíš skúmať žiadnu výpovednú lehotu, dohoda je obojstranný súhlas s ukončením :-)
lianett
02.02.10,07:42
Vďaka za odpovede,

Ja som prenajímateľovi neposielala písomne poštou nikdy nič, teda ani výpoveď, že chcem odísť a kedy. Len telefonicky som sa s ním spojila /4 dni pred tým 15.01./ a on súhlasil, že toho 15.01. príde a prevezme byt. Teraz tvrdí, že som mu to mala oznámiť 30 dní pred tým, ako som sa plánovala odsťahovať. Ale byt prevzal 15.01. aj s kĺúčami a ja som ten byt už potom nevyužívala. Takto som ten byt ešte mesiac mohla užívať. Ja mám od neho podpísaný protokol o prevzatí bytu, ale hlavná súčasť toho protokolu sú stavy na elektromeroch, plynomeroch a pod. Mňa totiž ani vo sne nenapadlo, že by kauciu nechcel vrátiť, o to väčšie sklamanie to bolo, keď mi oznámil, že ju nevráti. A ako dôvod uviedol práve tú výpovednú lehotu.

Toto bol v poradí už môj 4.tý prenájom, ale ani raz som nemala problémy pri ukončovaní nájomnej zmluvy. Kauciu som platila iba raz, keď som bývala v zariadenom byte. Majiteľ mi ju vrátil v plnej výške, bez debaty. Tento byt bol nezariadený, takže kaucia vo výške 1 mesačného nájmu na uhradu akýchkoľvek poškodení v byte sa mi zdá byť naozaj veľa.

Podľa môjho názoru by mal stačiť ten podpísaný Protokol, konkrétne škody v ňom uvedené nie sú, takže keď majiteľ byt prevzal k 15.01.2010 a dostal kľúče, predpokladám, že škody na byte nenašiel. Ja mu skúsim poslať výzvu na zaplatenie kaucie s tým, že byt prebral k tomu 15.01., keby to nechcel ani tak zaplatiť a zažalovala by som ho, myslíte, že by som bola na súde úspešná? Ja so súdnym konaním doteraz zatiaľ žiadne skúsenosti nemám a bojím sa, že by sa to veľmi dlho ťahalo a súdne výdavky by možno presiahli celú kauciu a ktovie ako to na Slovensku chodí, možno nejaký sudca by mu možno dal aj za pravdu.

Rozhodne sa ale len tak nevzdám, nemyslím si, že na tú kauciu má nárok. Už len preto nie, že som tam ten mesiac neodbývala.

ďakujem a sorry, že sa toľko vypisujem, ale potrebujem sa z toho nejako spamätať.
lianett
02.02.10,15:45
Ešte, ak by ste mi vedeli poradiť, aká je, prosím výpovedná lehota pri prenájmoch nehnuteľností, ja som v občianskom zákonníku našla v § 677 v ods.2 toto:

"Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote."

Znamená to teda, že ak som nemala uvedenú výpovednú lehotu v Zmluve, tak výpovedná lehota je pre obe strany 3 mesiace? Bojím sa, že by tým prenajímateľ argumentoval, pretože písomne som nevypovedala nič. Len ten Protokol máme podpísaný obaja. A je s dátumom 15.01.2010, t.j. k tomuto dátumu bol dovzdaný byt. Je aj v takomto prípade výpovedná lehota relevantná? Ja si myslím, že nie, pretože, ak by nesúhlasil, mohol ma tam držať dokonca ešte tri mesiace?? a ja by som musela platiť nájomné? Teraz vidím, že som si to mala jasne definovať v zmluve. Tú výpovednú lehotu.

Vďaka