putzig
02.02.10,06:51
Mám otázku. Možno sa to už niekde rozoberalo, ale priznám sa nepodarilo sa mi nájsť uspokojivú odpoveď. Konkrétne: minulý rok v máji som predal rodinný dom - teda kúpno-predajná zmluva bola podpísaná koncom mája a peniaze som od kupcu obdržal na svoj účet cca. v polovičke júna. Ale keďze na Slovensku panuje pomerne silná byrokracia bola zmena do katastra nehnuteľoností zapísaná až teraz v januári, t.j. z právneho hľadiska som bol majiteľom domu až doteraz.
Otázka, keďže nespĺňam podmienky na oslobodenie od dane, musím podať DP a odviesť daň z príjmu. Ibaže teraz neviem za ktoré obdobie. Či za rok 2009, keď som obdržal reálne peniaze, alebo až za rok 2010, teda keď bola v katastri urobená zmena?
Plus ak som danú nehnuteľnosť získal darom, ale pri darovani nebol priamo do darovacej zmluvy zapracovaný posudok s uvedením hodnoty, dá sa aj tak od predajnej ceny odrátať hodnota súdno-znaleckého posudku domu, a tým znížiť základ dane (posudok urobený bol, ale nebol zapracovaný do darovacej zmluvy).
Ďakujem za každú radu.
IvoM
02.02.10,06:31
Daň z príjmu musíš zaplatiť za rok 2009, áno znalecký posudok si môžeš dať do nákladov, to o čom píšeš má vplyv na daň z nehnuteľnosti.


§ 8

Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
putzig
02.02.10,07:44
To IvoM:
Ok, dik za Tvoju odpoved. Len mi vyvstava otazka: ked sa teda dan plati za obd., v ktorom som peniaze obdrzal a nie ked bola zmena vlastnictva zapisana do katastra, ako to potom vyzera s podmienkou vlastnit nehnutelnost min. 5 rokov -ak nechcem platit dan? Berie sa v tomto pripade do uvahy obdobie od dna nadobudnutia nehnutelnosti (teda zapisania vlastnika do KN) az do momentu prijatia penazi za predaj? Lebo pokial som spravne pochopil zakon, tak je vlastnictvo danej nehnutelnosti casovo obmedzene dnom nadobudnutia-zapisania do KN az po den zapisania noveho vlastnika(kupujuceho) do KN.
IvoM
02.02.10,08:59
Podľa mňa je to k dátumu predaja nehnuteľnosti /zmluva/, nie k dátumu prepisu na katastri.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
Mária.K.
02.02.10,09:08
To IvoM:
Ok, dik za Tvoju odpoved. Len mi vyvstava otazka: ked sa teda dan plati za obd., v ktorom som peniaze obdrzal a nie ked bola zmena vlastnictva zapisana do katastra, ako to potom vyzera s podmienkou vlastnit nehnutelnost min. 5 rokov -ak nechcem platit dan? Berie sa v tomto pripade do uvahy obdobie od dna nadobudnutia nehnutelnosti (teda zapisania vlastnika do KN) az do momentu prijatia penazi za predaj? Lebo pokial som spravne pochopil zakon, tak je vlastnictvo danej nehnutelnosti casovo obmedzene dnom nadobudnutia-zapisania do KN az po den zapisania noveho vlastnika(kupujuceho) do KN.
Oslobodenie sa posudzuje podľa dňa, ktorý nastane skôr:
môže to byť
- deň podpísania kúpnej zmluvy,
- deň prevzatia peňažnej zálohy,
- deň zaplatenia kúpnej ceny.
Hovorí o tom § 8 ods. 4 ZDP:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti
putzig
02.02.10,17:21
Dakujem Vam vsetkym za Vase odpovede. Este mam jednu otazku: keby nebol vykonany ten posudok vtedy, ked som darovacou zmluvou nehnutelnost ziskal, je mozne urobit ho dodatocne, teda spätne? Alebo mam jednoducho smolu?
Dakujem
beatar
17.02.10,08:20
Ak manzelia v roku 2007 kupili byt za 800 tis. a v roku 2009 ho predali, ci musia podat dp, ciastku 800 tis. prepocitam na eura konverznym kurzom 30,1260 ? Je to spravne?
julova
19.01.11,09:27
pokus #2 - vopred sa ospravedlnujem za duplicitu mojej otazky, kedze v inej teme som nenasla odpoved :-/

Dobry den,

chcela by som poprosit o radu, ako postupovat pri vyplnani DzP FOB - konkretne dan z prevodu nehnutelnosti...V r. 2009 som kupila som byt spolu s garazou, avsak v KZ boli sumy specifikovane samostatne. Minuly rok som byt aj garaz predala, avsak dvom roznym osobam, cize mam dve KZ. Co sa tyka bytu - predajna cena bola nizsia ako nadobudacia (predaj nizsi o 12 tisic €), no garaz naopak (predaj vyssi o 4 tisic €)...neviem ako to uviest v Danovom priznani, pretoze ak spocitam obe sumy, tak mi vyjde rozdiel 0, resp. minusovy...No podla spravnosti musim odviest dan z predaja garaze...A este jedna vec - pravdepodobne mi DzP zo zavislej cinnosti bude robit zamestnavatel...ja si budem zrejme sama podavat DzP z prevodu nehnutelnosti...da sa niekde uviest, ze zavislu cinnostu uz robil zamestnavatel? Vopred velmi pekne dakujem za rady..
Arava
27.01.11,04:56
Prosím poraďákov o radu,
je potrebné podať daňové priznanie aj v tom prípade keď predaj bytu je od dane oslobodený - ( trvalý pobyt v byte mám 5 rokov)
Mária.K.
27.01.11,06:52
Prosím poraďákov o radu,
je potrebné podať daňové priznanie aj v tom prípade keď predaj bytu je od dane oslobodený - ( trvalý pobyt v byte mám 5 rokov)
Nie.
jued
02.02.11,08:04
Podľa mňa je to k dátumu predaja nehnuteľnosti /zmluva/, nie k dátumu prepisu na katastri.


§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
A ako sa postupuje v tom prípade, ak mal trvalý pobyt 10 rokov pred predajom , ale vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobudol len v roku 2009 a nehnuteľnosť zároveň predal v roku 2010?
waitinka7
02.02.11,11:46
Dobrý deň milí poraďáci, vidím, že ste poväčšine všetci zbehlí na rozdiel odo mňa, prosím Vás o radu.
V r. 2006 on a ona (nie manželia) kúpili byt za 25 560 Eur. Kedze sa vzali az neskor, byt mali v podielom spoluvlastnictve, kazdy 1/2. V roku 2010 byt predali za 48 131 Eur. Kedze nesplnili podmienku vlastnictvo 5 rokov, ona aspon splnila trvaly pobyt 2 roky, on nie - nakolko trvaly pobyt tesne pred predajom bytu odhlasil a tym porusil pravidlo trvaly pobyt BEZPROSTREDNE pred predajom.
Chcem sa Vas opytat na radu:
Ako si ON zdani prijem? Príjmy sú predajná cena bytu deleno 2?
Úroky z úveru a náklady na rekonstrukciu sú danovo uznatelny naklad predpokladam. Ale ako si ma uplatnit vydavky, tiez deleno 2? Co s kúpnou cenou bytu? Tú treba tiez delit dvoma?
Prosim poradte mi, ja mam z toho naozaj hokej, kazdu radu si budem velmi cenit.
Dakujem.
waitinka7
03.02.11,15:30
Nikto mi neporadi?