dmucikova
28.07.04,07:35
Daňovník sa stal platiteľom DPH od 1.5.2004. V roku 2003 obstaral dlhodobý majetok za 612 000 Sk, z toho základ dane 510 000 Sk a 20% DPH 102 000 Sk. V roku 2003 nebol uplatnený daňový odpis. Akú DPH a v akej výške možno uplatniť pri registrácii DPH?
Beata
28.07.04,07:48
Postupujete podľa §55 zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, ktorý hovorí, že môžete odpočítať daň viažucu sa na majetok nadobudnutý pred registráciou, avšak túto znížite o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom, a za predpokladu, že tento majetok použijete na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. T.z. že aj keď ste odpis uvedeného majetku neuplatnili, pre určenie na odpočet DPH postupujete tak, akoby ste odpisy uplatňovali.
nika.sum
11.11.11,18:27
Prepacte, nejde mi vyhladavat na porade,neviem co mam za problem . Tuto temu som nasla cez google. Potrebovala by som len vediet. Ak platitel DPH zrusil registraciu DPH k 31.3., cize 1Q bolo jeho posledne zdan.obdobie. Od ktoreho dna pocita obrat pre registraciu DPH? Stale sleduje poslednych 12 mesiacov alebo zacina sledovat od 1.4. cize od nasledujuceho dna po ukonceni registracie? neviem ci som to napisala zrozumitelne.
zk24
11.11.11,19:28
Prepacte, nejde mi vyhladavat na porade,neviem co mam za problem . Tuto temu som nasla cez google. Potrebovala by som len vediet. Ak platitel DPH zrusil registraciu DPH k 31.3., cize 1Q bolo jeho posledne zdan.obdobie. Od ktoreho dna pocita obrat pre registraciu DPH? Stale sleduje poslednych 12 mesiacov alebo zacina sledovat od 1.4. cize od nasledujuceho dna po ukonceni registracie? neviem ci som to napisala zrozumitelne.

Ahoj Nika,*

normálne si ma touto otázkou dostala. Zatial sa neviem jednoznačne vyjadriť. Idem premýšľať, ked na nieco prídem, vrátim sa :D
zk24
11.11.11,19:38
Prepacte, nejde mi vyhladavat na porade,neviem co mam za problem . Tuto temu som nasla cez google. Potrebovala by som len vediet. Ak platitel DPH zrusil registraciu DPH k 31.3., cize 1Q bolo jeho posledne zdan.obdobie. Od ktoreho dna pocita obrat pre registraciu DPH? Stale sleduje poslednych 12 mesiacov alebo zacina sledovat od 1.4. cize od nasledujuceho dna po ukonceni registracie? neviem ci som to napisala zrozumitelne.

Podľa mňa je to 12 po sebe nasledujcich mesiacov.*

Podľa §81

(1)Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur

Takže je aká taká pravdepodobnosť že sa nestane platiteľom znovu o mesiac, keďže minimalne rok posledných 12 mesiacov nedosiahol tento obrat.*

V §4 sa nepíše že ten obrat musí byť dosiahnutý ako neplatiteľ DPH. Píše sa iba o zdaniteľnej osobe ktorá dosiahla obrat...*

Takže si mysím, že sa počíta stále posledných 12 kalendárnych mesiacov.*

Ale to sú len moje úvahy. Ako uvažuješ ty ?
KEJKA
12.11.11,06:00
Ešte sa pristavím k formulácii
Ak platitel DPH zrusil registraciu DPH k 31.3.,................
on ju zrušil a DU mu musel určiť posledné zdaňovacie obdobie. Ak to bol ten I.Q: tak OK,
Aj to tak vychádza, že posledný rok nemal obrat, v januári napr. zrušil, či požiadal o zrušenie, ale mal I.Q. ako posledné zdaňovacie obdobie. Je to mimo témy, len aby som sa ukľudnila.
A áno, súhlasím, že počíta obrat napr. 04/2010-03/2011, 05/2010-04/2011,....
pripadá mi logické, ak o zrušenie regiostrácie sa žiada pri útlme, či skončení podnikania, ked je trvalý predpoklad nízkych tržieb.
Zita5
12.11.11,07:56
Mám za to , že ak podnikateľ pokračuje naďalej vo vykonávaní podnikateľskej činnosti , tak obrat počíta za 12 predchádzajúcich mesiacov , ak dosiahne opäť hranicu 49 790 euro , je povinný sa znovu registrovať .
Zákon nerieši síce počítanie obratu pri znovuregistrácii platiteľa DPH , tak preto pokiaľ neukončil živnosť , obrat počíta tak ako uviedla Kejka .
Pri vedomí , že ten obrat v budúcnosti dosiahne späť , tak si podnikateľ narobil len kopec zbytočnej administratívnej práce .Ale posúdenie je na zadávateľke otázky , nakoľko nepoznáme situáciu .
KEJKA
12.11.11,08:08
odpovedala zk4, ja som to len potvrdila.
tuším si jeden príspevok vymazala - kvôli duplicite. Stáva sa.
Zita5
12.11.11,08:34
Vymazala som, lebo som sa zamerala na niečo iné a zdalo sa mi to nepodstatné v tejto téme .
KEJKA
12.11.11,08:49
ok, myslela som si.
nika.sum
12.11.11,18:39
Dakujem za odpovede, ja si tiez myslim, ze sa sleduje tych 12 po sebe nasledujucich, len som sa trosku zamyslela,ci to nemoze byt inak. To mam jedneho klienta, raz som uz na porade spominala, ze som mala aj z DU kotrolu kvoli poslednemu zdanit.obdobiu (1Q) a dopadla dobre. Klient proste nejako spanikaril a bez mojho vedomia zrusil registraciu platitela, ked som sa to dozvedela, skoro ma porazilo a hned za tyzden tam bezal zaregistrovat na §7a a tento mesiac presiahli obrat za sluzby v tuzemsku, tak sa budu musiet ist zase registrovat.:)
Poziadal o zrusenie pretoze kvoli tomu, ze dodavali sluzby kt. podla zakona v r. 2010 mali miesto dodania mimo EU a oni mali stale nadmerne odpocty, tak s tym klient nebol spokojny. Ale v r. 2011 sa zakon trosku zmenil. Este k tomu vyzeralo to tak, ze kvoli nepokojom v danej krajine, v ktorej prebiehali obchody, ze uz viac obchodovat nebudu a dokonca, ze pravdepodobne postupne uplne ukoncia podnikatelsku cinnost. Nastastie sa im to znovu rozbehlo...
zk24
12.11.11,18:52
Pevné nervy prajem :)
nika.sum
12.11.11,19:05
Ono je to s tou firmou inak v pohode, len tam to trosku zblbli. Ale zase mam dobry pocit, lebo ta kontrola dopadla super. Takze teraz zase budu DPHckari....Dokonca aj vazbu na podavanie so ZEP s nimi mam, tak uz aj ziadost o registraciu mozem dat elektronicky (aspon dufam).
zk24
12.11.11,19:05
Môžeš prosím upresniť, ktoré služby mali v roku 2010 miesto dodania mimo EU a od roku 2011 majú miesto dodania v tuzemsku? Ma to naozaj zaujima.

A mimochodom on nebol spokojný s tým že má každý mesiac nadmerný odpočet? Moji klienti na tom "fičia" a pochvaľujú si. Dodávajú výhradne služby mimo EU a materiál a tovar nakupujú na Slovensku.
nika.sum
12.11.11,19:10
Môžeš prosím upresniť, ktoré služby mali v roku 2010 miesto dodania mimo EU a od roku 2011 majú miesto dodania v tuzemsku? Ma to naozaj zaujima.

A mimochodom on nebol spokojný s tým že má každý mesiac nadmerný odpočet? Moji klienti na tom "fičia" a pochvaľujú si. Dodávajú výhradne služby mimo EU a materiál a tovar nakupujú na Slovensku.

Vystavy - organizovanie ucasti na vystavach, vzdelavacia cinnost. Podla stareho to bolo miesto dodania tam kde sa fyzicky vykonavaju, od r.2011 tam bola zmena.

Ved ja som mu to vysvetlovala, ze nadmerne odpocty nie su problem v tomto pripade a vlastne v ziadnom ak sa podnika legalne
zk24
12.11.11,19:13
Aha, 16 ods. 3. Jasne. Dik za info.
mondes
16.11.11,18:43
Prosím Vás ak od 1.1.2012 chcem prejsť zo SZČO na s.r.o., tak ako s.r.o. automticky sa stávam platcom DPH? Alebo až po prekročení limitu? (Neviem prečo som si myslela, že ak mám s.r.o. tak automaticky sa stávam platcom DPH). Vďaka.
KEJKA
16.11.11,18:49
určite sa nestaneš platiteľom DPH automaticky, dokonca aj dobrovoľná registrácia od 1.1.2012 bude sťažená, ak nie nemožná.
SRO je samostatný právny subjekt, takže začína od začiatku, odporúčam prejsť témy s touto problematikou.