adulique
02.02.10,08:55
Dobry den,

dost zlozita pravnicka otazka:

Moze sukromna osoba predat iba 1/3 nestavebneho pozemku? Zaujima ma, ze ci sa musi cely pozemok dat vymerat a majitel musi predat konkretnu cast pozemku, alebo moze predat len tretinovu ucast na pozemku.

Dalej by ma zaujimalo ci sa taketo nieco ma riesit beznou kupnou zmluvou, alebo je na to nejaka ina specialna zmluva?

Ak by to bolo malo, zaujima ma ci predavajuci musi odviest dan z prijmu ak pozemok vlastni 1 rok. A ak ano, plati to aj ked pozemok preda za kusok nizsiu sumu ako ho kupil? Nebude tam dan nulova?

dakujem velmi pekne
Mgr.Shrek
02.02.10,16:53
Dobry den,

dost zlozita pravnicka otazka:

Moze sukromna osoba predat iba 1/3 nestavebneho pozemku? Zaujima ma, ze ci sa musi cely pozemok dat vymerat a majitel musi predat konkretnu cast pozemku, alebo moze predat len tretinovu ucast na pozemku.

Dalej by ma zaujimalo ci sa taketo nieco ma riesit beznou kupnou zmluvou, alebo je na to nejaka ina specialna zmluva?

Ak by to bolo malo, zaujima ma ci predavajuci musi odviest dan z prijmu ak pozemok vlastni 1 rok. A ak ano, plati to aj ked pozemok preda za kusok nizsiu sumu ako ho kupil? Nebude tam dan nulova?

dakujem velmi pekne

Odpoviem ti na právnu časť otázky.
Ak chceš predať svoj podiel, musíš ho ponúknuť najprv spoluvlastníkom pozemku. Oni majú predkupné právo zo zákona § 140 z.č. 40/1964 Zb. OZ.
Treba im učiť primeranú lehotu na vyjadrenie, napr. mesiac.

Ak odmietnu, a zmluva nevraví nič iné, môžeš svoj podiel predať. Všetko však rieš písomnou formou, ponúknutie doporučene, ak odmietnu, tak nech to máš na papieri. Tak budeš mať dôkaz, ak by chceli v budúcnosti predaj pozemku napadnúť na súde.

Predaj musíš riešiť klasickou kúpnou zmluvou, ktorá musí mať písomnú formu, musí tam byť presne určený predmet kúpy a kúpna cena. Žiadny špeciálny typ zmluvy nie je potrebný.

V ďalších veciach ti poradiť neviem.

.................................................. .............................................
Ak sa mýlim opravte ma.
andreaS
02.02.10,17:01
Dobry den,

dost zlozita pravnicka otazka:

Moze sukromna osoba predat iba 1/3 nestavebneho pozemku? Zaujima ma, ze ci sa musi cely pozemok dat vymerat a majitel musi predat konkretnu cast pozemku, alebo moze predat len tretinovu ucast na pozemku.

Dalej by ma zaujimalo ci sa taketo nieco ma riesit beznou kupnou zmluvou, alebo je na to nejaka ina specialna zmluva?

Ak by to bolo malo, zaujima ma ci predavajuci musi odviest dan z prijmu ak pozemok vlastni 1 rok. A ak ano, plati to aj ked pozemok preda za kusok nizsiu sumu ako ho kupil? Nebude tam dan nulova?

dakujem velmi pekne

k oznacenemu:

mozes predat akykolvek podiel na pozemku, ale podla otazky mam pocit, ze pod tym podielom beries presne daku vymeranu cast... napr. cely pozemok ma 600 m2 a ty vlastnis 1/3, t.j. 200 m2, tak predavas sice 200m2, ale pokial ste si tie pozemky nerozdelili podla dohody na presne vymedzene casti a geodetom nedali vymerat a nasledne rozdelit na jednotlive parcely, na kt. uz bude kazdy figurovat ako 100%, tak z tych 600 m2 je tvoja 1/3 z kazdeho hoci aj mm2... nie je to presne urcena cast, alebo cast kt. si len tak zvolis, ze toto...
Mária27
03.02.10,15:48
Ak je pozemok vo vlastníctve len jedného vlastníka, môže dať vymerať parcely a predať parcelu v rozlohe 1/3 - vzniknú dva samostatné pozemky.Vlastník môže tiež predať 1/3 pozemku do spoluvlastníctva, pričom sa v kúpnej zmluve uvedú podilely na jednej nehuteľnosti - 1/3 a 2/3.

Ak ide o poľnohospodársky či lesný pozemok mimo zastavaného územia obce, v oboch prípadoch treba dávať pozor na drobenie podľa zák. č. 180/1995.