IvanaK
23.09.05,11:09
Ahojte, neviete mi prosim poradit...Faktúrujeme polrocne sluzby fyzickym osobam. Minuly rok sme fakturovali sluzby pani, ktora zomrela a teda faktu nam uz nikto neuhradi, co s takouto fakturou robit? da sa to dajako zlikvidovat?

Dakujem
Eva233
23.09.05,09:19
Ahoj, musím upresniť, či tá pani bola FO podnikateľ, aká ste organizácia a pod. Najjednoduchšie by bolo pohľadávku prihlásiť do dedičského konania. Musíš si zistiť, kde sa pozostalosť bude prejednávať, ku ktorému notárovi bude pridelená a pod. Pokiaľ by mala majetok, ktorý bude predmetom dedenia, a dedičia budú ochotní zaplatiť máš to v suchu.
STRELEC
23.09.05,09:24
Ahoj, musím upresniť, či tá pani bola FO podnikateľ, aká ste organizácia a pod. Najjednoduchšie by bolo pohľadávku prihlásiť do dedičského konania. Musíš si zistiť, kde sa pozostalosť bude prejednávať, ku ktorému notárovi bude pridelená a pod. Pokiaľ by mala majetok, ktorý bude predmetom dedenia, a dedičia budú ochotní zaplatiť máš to v suchu.Len pre drobné doplnenie: V suchu to budeš mať, ak sa dedič (dedičia) nevzdajú všetci. To sa mi stalo u jedného klienta. Pohľadávka "išla na výmaz". Dedičia sa vzdali dedičstva (len dlhy, žiadna nehnuteľnosť), tj. nemal kto prevziať záväzok.
KEJKA
23.09.05,10:56
zasa ak to bude všetko právne ošetrené, pohľadávka prihlásená, doklad o dedičskom konaní, resp. doklad o úmrtí, tak sa to dá uplatniť-odpísať do daňových nákladov.
IvanaK
23.09.05,12:36
juuj takze asi dajako jednoduchsie to nejde, vsak? My sme s.r.o. a ona bola FO -obcan... ide tam o 800,-, co nie je az taka velka ciastka, viem, ze mi ich uz nik nezaplati a nechcem ich prenasat z roku na rok, tak som to chcela dajako legalne vyhodit z ucta...
Paula
23.09.05,12:46
zasa ak to bude všetko právne ošetrené, pohľadávka prihlásená, doklad o dedičskom konaní, resp. doklad o úmrtí, tak sa to dá uplatniť-odpísať do daňových nákladov.Ak by firmu veľmi nebolelo dvojité zdanenie (predtým a teraz), bolo by možné zaúčtovať to ako pripočítateľnú položku k ZD ???xx/311xx .........?
KEJKA
23.09.05,12:53
juuj takze asi dajako jednoduchsie to nejde, vsak? My sme s.r.o. a ona bola FO -obcan... ide tam o 800,-, co nie je az taka velka ciastka, viem, ze mi ich uz nik nezaplati a nechcem ich prenasat z roku na rok, tak som to chcela dajako legalne vyhodit z ucta...800,-? ja som myslela.........
pohľadávku do 1000,- Sk môžeš odpísať daňovo z vlastného rozhodnutia. Vieš, že ti to nezaplatia, tak šupšup do nákladov.... a nie je to pripoč. položka.
IvanaK
23.09.05,13:02
takze ju dam do danovych nakladov tohoto roku? nevadi, ze to je fa z roku 2004?
Paula
23.09.05,13:15
Dík Lida, nebola som si istá, či to ešte platí :)