Mikimaus
02.02.10,11:01
Dobrý deň, chcem sa niekoho opýtať na Okamžitú výpoveď z PP. Situácia je naledovná: Výplatný termín máme ku 28. v mesiaci. Výplatu za mesiac november 2009 som dostal 22.1.2010. Teraz je 2.2.2010. Chcem sa opýtať či môžem dať v tomto mesiaci /februári/ okamžitú výpoveď so žiadosťou na odstupné. Aký zákon sa na to vzťahuje? Alebo výpoveď s nárokom na odstupné je možné dať len vtedy, kým ešte vyplatil mzdu? Aké dlhé časové obdobie je zahrnuté ,,po"?
Druhá otázka podobná prvej: Teraz je 2.2.2010 a mzdu za január som opäť nedostal. Môžem dať okamžitú výpoveď? Mám nárok na odstupné? Koľko dní musím čakať, aby som mal nárok na odstupné.
Ďakujem za Vaše názory
Tweety
02.02.10,10:08
§ 69 ZP

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Chobot
02.02.10,10:14
Dobrý deň, chcem sa niekoho opýtať na Okamžitú výpoveď z PP. Situácia je naledovná: Výplatný termín máme ku 28. v mesiaci. Výplatu za mesiac november 2009 som dostal 22.1.2010. Teraz je 2.2.2010. Chcem sa opýtať či môžem dať v tomto mesiaci /februári/ okamžitú výpoveď so žiadosťou na odstupné. Aký zákon sa na to vzťahuje? Alebo výpoveď s nárokom na odstupné je možné dať len vtedy, kým ešte vyplatil mzdu? Aké dlhé časové obdobie je zahrnuté ,,po"?
Druhá otázka podobná prvej: Teraz je 2.2.2010 a mzdu za január som opäť nedostal. Môžem dať okamžitú výpoveď? Mám nárok na odstupné? Koľko dní musím čakať, aby som mal nárok na odstupné.
Ďakujem za Vaše názory

Pozri v tejto téme moje príspevky č. 9 a 10:

http://www.porada.sk/t120840-okamzite-skoncenie-p-p-problem.html


AK stále budeš mať otázky, spýtaj sa.
Mikimaus
02.02.10,10:42
Ďakujem za odpoveď. Tých 15 dní je kalendárnych, alebo pracovných? Ten mesiac, kedy je možné dať výpoveď sa ráta od dátumu kedy má byť vyplatená mzda/to čo mám napísané v zmluve/, alebo je to termím mzdy +15dní?
Ak teda tomu dobre rozumiem, môže teraz do 28.2.2010 bez problémov dať výpoveď a aj žiadať odstupné - lebo plynie mesiac odo dňa keď bol prorušený zákon.
Tweety
02.02.10,10:44
Ďakujem za odpoveď. Tých 15 dní je kalendárnych, alebo pracovných? KD Ten mesiac, kedy je možné dať výpoveď sa ráta od dátumu kedy má byť vyplatená mzda/to čo mám napísané v zmluve/, alebo je to termím mzdy +15dní? Výplatný termín plus 15 dní.
Ak teda tomu dobre rozumiem, môže teraz do 28.2.2010 bez problémov dať výpoveď a aj žiadať odstupné - lebo plynie mesiac odo dňa keď bol prorušený zákon. Áno .
Odpovede v texte.
Chobot
02.02.10,11:07
Ďakujem za odpoveď. Tých 15 dní je kalendárnych, alebo pracovných? Ten mesiac, kedy je možné dať výpoveď sa ráta od dátumu kedy má byť vyplatená mzda/to čo mám napísané v zmluve/, alebo je to termím mzdy +15dní?
Ak teda tomu dobre rozumiem, môže teraz do 28.2.2010 bez problémov dať výpoveď a aj žiadať odstupné - lebo plynie mesiac odo dňa keď bol prorušený zákon.

Ja by som povedal, že môžeš do 11.2.2010. Lebo podľa výplatného termínu ti zamestnávateľ bol povinný vyplatiť mzdu za november najneskôr do 28.12.2009. Keďže tak neurobil ani do 15 dní po uplynutí tohto termínu, dôvod na okamžité skončenie nastal dňa 12.1.2010. Od tohto dátumu plynie právo podľa § 69 ods. 3 ZP:

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Teda mesiac od 12.1. je do 11.2. Takže ak chceš skončiť, musíš do tohto dátumu.
Chobot
02.02.10,11:14
Druhá otázka podobná prvej: Teraz je 2.2.2010 a mzdu za január som opäť nedostal. Môžem dať okamžitú výpoveď? Mám nárok na odstupné? Koľko dní musím čakať, aby som mal nárok na odstupné.
Ďakujem za Vaše názory

Mzda za január bude splatná až 28.2.2010. Ak ti mzdu za január nevyplatí do 15.3.2010, tak od 16.3.2010 až do 15.4.2010 môžeš okamžite skončiť PP.
Mikimaus
02.02.10,11:33
Mzda za január bude splatná až 28.2.2010. Ak ti mzdu za január nevyplatí do 15.3.2010, tak od 16.3.2010 až do 15.4.2010 môžeš okamžite skončiť PP.

OK. Pomýlil som sa - myslel som za december. Ale nevadí už tomu chápem. Ďakujem:)
Chobot
02.02.10,11:37
OK. Pomýlil som sa - myslel som za december. Ale nevadí už tomu chápem. Ďakujem:)

Tak tie moje dátumy posuň o jeden mesiac späť.
Lucida
16.04.10,09:27
Mzda za január bude splatná až 28.2.2010. Ak ti mzdu za január nevyplatí do 15.3.2010, tak od 16.3.2010 až do 15.4.2010 môžeš okamžite skončiť PP.

ale ak tu mzdu medzitym zamestnavatel schvalne vyplati aj tak stale trvá nárok na okamžité skoncenie PP zo strany zamestnanca?
hanelie
16.04.10,09:41
§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
Lucida
16.04.10,09:57
takze ak vyplati po tych 15-tich dnoch tak mam stale narok skoncit alebo uz nie lebo je vyplatena?
tu citaciu mam uz stokrat precitanu.
hanelie
16.04.10,10:13
uplatnenie uvedeného § pri okamžitej výpovedi už nemôže ovplyvniť fakt, že mzda bola vyplatená po tomto termíne
Lucida
16.04.10,10:17
OOOOOOOBROVSKY BALVAN MI PADOL ZO SRDCA!!!! dakujem velmi velmi pekne z celej duse!!! :-)))