Kalicsák
02.02.10,11:29
Pekný deň prajem všetkým,
Mám problém zo zamestnávateľom, 29.01.2010 som nešiel do práce, odkázal som po kolegovi aby mi napísali dovolenku, nakoľko som isiel k lekárovi s boľavím ramenom, na ktoré sa už liečim dlhodobo. Nechcel som vymeškať z práce len jeden deň. V pondelok (01.02.2010) som pri nástupe do práce som bol predvolaný na osobné oddelenie a bolo mi povedané: Nakoľko ste 29.02.2010 neboli v praci, máte okamžitú výpoveď !
Výpoveď som nepodpísal, a na druhý deň (02.02.2010) som sa znova vrátil ku svojmu lekárovi stým, že som hoi oboznamil so svojou situáciou. Spätne mi vypísal PN-ku od 29.01.2010 (keďže som vtedy u neho bol a odmietol som PN-ku), ktorú som následne odniesol zamestnávateľovi. Ten ju neakceptoval a trvá ďalej na okamžitej výpovedi z jeho strany (oznámil mi to sám konateľ firmy), a chceli prefotiť moje potvrdenia o začatí práceneschopnosti následne originály mi vrátiť. Ja s vetami: V poriadku, ja som svoju povinnosť splnil a keď neuznáte moju PN-ku je to výlučne vaša vec (myslim firmy). Ak dobre viem podľa zákona je povinnosť zamestnanca pri PN-ke doručiť zamestnávateľovi začiatok PN-ky do 3 prac.dní (možno sa mýlim) takže práve som ju odovzdal na 3 deň. Aké mám práva ??? Ako ďaľej ??? Patrí mi mzda za január 2010 následne nemocenské dávky ??? Čo spraviť ak zamestnávateľ mi nevyplatí mzdu a bude naďaľej trvať na okamžitom skončení prac.pomeru ????

Ďakujem za rady.
dana9
02.02.10,10:36
Ahoj,
PN bola platna a postup zamestnavatela (okamzite skoncenie PP z dovodu abesencie, rpedpokladam ze to definovali ako zavazne porusenie prac. discipliny) je nezakonny, a teda neplatny.
Tweety
02.02.10,10:38
Pekný deň prajem všetkým,
Mám problém zo zamestnávateľom, 29.01.2010 som nešiel do práce, odkázal som po kolegovi aby mi napísali dovolenku, nakoľko som isiel k lekárovi s boľavím ramenom, na ktoré sa už liečim dlhodobo. Nechcel som vymeškať z práce len jeden deň. V pondelok (01.02.2010) som pri nástupe do práce som bol predvolaný na osobné oddelenie a bolo mi povedané: Nakoľko ste 29.02.2010 neboli v praci, máte okamžitú výpoveď !
Výpoveď som nepodpísal, a na druhý deň (02.02.2010) som sa znova vrátil ku svojmu lekárovi stým, že som hoi oboznamil so svojou situáciou. Spätne mi vypísal PN-ku od 29.01.2010 (keďže som vtedy u neho bol a odmietol som PN-ku), ktorú som následne odniesol zamestnávateľovi. Ten ju neakceptoval a trvá ďalej na okamžitej výpovedi z jeho strany (oznámil mi to sám konateľ firmy), a chceli prefotiť moje potvrdenia o začatí práceneschopnosti následne originály mi vrátiť. Ja s vetami: V poriadku, ja som svoju povinnosť splnil a keď neuznáte moju PN-ku je to výlučne vaša vec (myslim firmy). Ak dobre viem podľa zákona je povinnosť zamestnanca pri PN-ke doručiť zamestnávateľovi začiatok PN-ky do 3 prac.dní (možno sa mýlim) takže práve som ju odovzdal na 3 deň. Nikde v zákone táto lehota definovaná nie je, možno to máte ošetrené v IS, ale Ty si to doručil včas. Aké mám práva ??? Ako ďaľej ??? Patrí mi mzda za január 2010 následne nemocenské dávky ??? Áno, máš nárok na jedno, aj druhé, prvých max. 10KD Ti musia vyplatiť náhradu mzdy počas nemoci, ak nemoc bude trvať dlhšie, nemocenské Ti vyplatí SP. Čo spraviť ak zamestnávateľ mi nevyplatí mzdu a bude naďaľej trvať na okamžitom skončení prac.pomeru ???? Skončiť PP počas tzv. ochrannej doby nemôže.

Ďakujem za rady. Odpovede v texte.
Xanti
02.02.10,11:02
Kalicsák tu Ti moc ludí neporadí. zlezaradil si zaradil tému.
Kalicsák
02.02.10,11:04
Prepáčte, som tu prvýkrát, ak smiem požiadať, zaraďťe to do správnej sekcie, ďakujem
Xanti
02.02.10,11:16
Upozornil ťa niekedy zamestnávateľ písomne na porušenie pracovnej disciplíny?
Alebo to bolo prvé tzv. nerodozumenie?
Kalicsák
02.02.10,11:25
06.01.2010 sme ako kolektív 7 ľudí dostali upozornenie na výkon funkcie, nakoľko sme sa nedostavili do práce na sviatok. Oni to odôvodnili takto (presné znenie):
"V zmysle paragrafu 97 ZP bola na deň 06.01.2010 zamestnávateľom nariadená práca nadčas z dôvodu zvýšenej potreby práce. Vzhľadom k tomu že ste sa uvedený deň nedostavili do zamestnania aj napriek tomu, že ste boli vopred oboznamený s prácou nadčas, klasifikujem toto Vaše konanie ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom z dôvodu nerešpektovania príkazu nadriadeného. Na základe horeuvedeného Vás upozorňujem na výkon funkcie a zároveň Vás upozorňujem že v prípade opakovania sa podobných nedostatkov alebo inom akomkoľvek porušení prac.disciplíny bude s Vami rozviazaný pracovný pomer v zmysle ZP."

Toto je presné znenie. Pre adekvátnosť ešte dodávam že 75 percent zamestnancov firmy vôbec nemusela do práce (boli doma a užívali sviatok troch kráľov).
orientmonkey
06.03.10,16:14
Zalezi ako mas postavenu prac. zmluvu a v nej nadcasy. Ak to tam nemas upravene riadis sa Zakonnikom prace.

No pokial viem, tak kazdy zamestnanec ma narok 7krat do roka na tzv. celodenne osetrenie.

Pri PN si chraneny tusim 1/2 roka pred vypovedou.

Suhlasim s prispevkom od dana9. Pokial si nic nepodpisal, tak by to malo byt tak.

Z pohladu zamestnavatela ti vsak poviem, ze tvoje chovanie bolo velmi nekorektne pokial sa to stalo, tak ako si popisal. Predpokladam, ze si o vysetreni vedel vopred takze si mal dat vediet v praci o tomto vysetreni vediet. Pokial nie mohol si minimalne v dany den s kompetentnou osobou hovorit telefonicky. Pokial si na pozicii kde je pre zamestnavatela nutne zabezpecit v dany den nahradu, tak si mu sposobil problem.
Neber to prosim v zlom (nic proti tebe nemam), ale uprimne ti poviem, ze ja by som ta vyhodil tiez.

Urcite si trochu preestuduj aktualny Zakonnik prace. Vypovede su niekde okolo &70, 74, 76 alebo tak nejako pokial si pamatam.