Matrix44
02.02.10,12:01
Dobrý deň,
má špecifickú situáciu. V štádiu rozvodu som kupoval byt. Nakoľko som ho nemohol napísať na seba, nechal som ho napísať na rodičov (konkrétne na jedného z nich, mamku). Teraz sa jej zhoršil zdravotný stav, a tak by som ho potreboval previesť na seba, aby som sa prípadne vyhol dedičskému konaniu.
Chcem sa poradiť čo by bolo výhodnejšie z hľadiska platenia dane, kúpno predajná zmluva, alebo darovacia zmluva.
Byt je v OV, a od kúpy bytu ubehli 2 roky. Trvalý pobyt na byte ale nemá.
Ak by mi ho predala za čiastku za ktorú ho kúpila, musela by platiť daň ?

A ešte jedna otázka, kúpil som dom koncom minulého roka. Vklad bol povolený ale až v tomto roku. Musím podavať daňové priznanie z kúpy domu už tohto roku, alebo až o rok.

Ďakujem Vám,
Matrix44
hena22
02.02.10,11:08
pokiaľ máš ďalších súrodencov, neodporúčam riešiť to darovaním.
Pri predaji nehnuteľnosti do 5 rokov od nadobudnutia sa platí daň z rozdielu medzi predajnou a pôvodnou kúpnou cenou, takže keď predá za tú istú cenu, platí daň z 0€. Myslím, že DP treba podať aj tak.
Daň z nehnuteľností sa priznáva podľa stavu k 1.1., existuje ale aj tu oznamovacia povinnosť pri zmene v priebehu roka (niektoré mestá tolerujú jej neplnenie)
Matrix44
02.02.10,12:03
Este jedna vec by som rad dal do poriadku. Ked sa kupoval byt, tak sa kupoval podielovo. Tj. 2/3 podielove vlastnictva na moju mamku a 1/3 podieloveho vlastnictva na vtedy moju priatelku, a dnes manželku. Rad by som to ale uz do poriadku, a aby sme boli bezpodielovy spoluvlastnici nehnutelnosti. Existuje nejaka formulacia ktoru by sme vlozil do kupno predajnej zmluvy kde by sme pristupili na bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov ?

Dakujem
hena22
02.02.10,12:38
Ak si už ženatý, "tvoje" 2/3 budete kupovať do BSM.
Matrix44
02.02.10,15:23
to je nam zrejme, ale mi by sme chceli aby sme mali tuto nehnutelnost v celom rozsahu v bezpodielovom vlastnictve.
Ako to vyriesit ?

Dakujem