danula.s
02.02.10,13:11
Prosím poraďte, aké je usmernenie pre vyplňanie účtovných výkazov pre jednoduché účtovníctvo. Nikde som sa nedopátrala, že by boli pre rok 2009 nové výkazy. Tie pôvodné sú stavané na SKK a teraz neviem, či mám sumy zaokrúhliť na celé eurá alebo tam prirobiť čiarku a vyplniť presne podľa účtovníctva. Ďakujem.
karpis
02.02.10,12:23
Výkazy sa zaokrúhľujú na celé eurá. je to na tlačive napísané na prvej strane hned za dátumom
ono79
02.02.10,12:24
prehrňal som sa na mne dostupných stránkach a v tom txt som napísal odkaz na stránku DRSR a tam by to malo byť. dúfam že to pomôže...
ono79:)
karpis
02.02.10,12:25
Priložím vzor výkazu
danula.s
02.02.10,12:25
Ďakujem, už som v obraze.
bubu1977
12.02.10,14:29
Chcem sa poradiť či za predchádzajúce účtovné obdobie (rok 2008) do stĺpca 1 sa vpíšu sumy v SK alebo sa majú prepočítať na EUR.
Katka2
12.02.10,14:40
Všimli ste si, že na stránke DRSR ešte nie sú editovateľné výkazy pre JÚ za rok 2009?
Rozalka
12.02.10,21:51
Chcem sa poradiť či za predchádzajúce účtovné obdobie (rok 2008) do stĺpca 1 sa vpíšu sumy v SK alebo sa majú prepočítať na EUR.

Prepočítané na eurá, pretože celý výkaz je v eurách (je to uvedené v hlavičke výkazu).
Jenny-jana
13.02.10,22:17
Dobrý večer,
vedel by mi niekto poradiť ak som zrušila živnosť v marci 2009 ale robim si ešte danove priznanie typu B, čo mam dať do výkazu pohľadávok ??? Ak su nevymožiteľné pohladavky mam dať 0 ? Alebo nechat to číslo ktore sa posledných 5 rokov nemenilo,??? s tým že za rok 2010 už nemam povinnosť predkladať tieto vykazy? ďakujeem velmi pekne:o
veronikasad
13.02.10,22:25
Dobrý večer,
vedel by mi niekto poradiť ak som zrušila živnosť v marci 2009 ale robim si ešte danove priznanie typu B, čo mam dať do výkazu pohľadávok ??? Ak su nevymožiteľné pohladavky mam dať 0 ? Alebo nechat to číslo ktore sa posledných 5 rokov nemenilo,??? s tým že za rok 2010 už nemam povinnosť predkladať tieto vykazy? ďakujeem velmi pekne:o
Všetky pohladávky pri ukončení živnosti zdaníš. Vo výkaze o majetku bude nula.
Jenny-jana
13.02.10,22:27
Ako zdanim?
Džudi
13.02.10,22:32
Cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku.
Jenny-jana
13.02.10,22:36
Prosim poradte mi , nemam s tým skusenosti. Jedna sa vlastne o otca. Už niekolko rokov nepodnika, ale živnosť zrušil až toho marca minuleho roku. Robila som mu daňové priznania B a mal prijem len zo závislej činnosti. Do výkazov o príjmocj a záväzkoch som stale opísala čo mal pred tým, ked mu to robila ekonomka, takže nemam žiadny jeho softwer. tak ak možte pomožte mi čo s tým mam urobiť presnejšie, Dakujeeem
veronikasad
13.02.10,22:38
Prosim poradte mi , nemam s tým skusenosti. Jedna sa vlastne o otca. Už niekolko rokov nepodnika, ale živnosť zrušil až toho marca minuleho roku. Robila som mu daňové priznania B a mal prijem len zo závislej činnosti. Do výkazov o príjmocj a záväzkoch som stale opísala čo mal pred tým, ked mu to robila ekonomka, takže nemam žiadny jeho softwer. tak ak možte pomožte mi čo s tým mam urobiť presnejšie, Dakujeeem
Vykazovala si mu tam pohladávky a nespotrebované zásoby ?
Jenny-jana
13.02.10,22:42
Viem akurat to, že pohladavky sú nedobytne pretože robil v autodoprave a firmy pre ktoré robil zakazky su vymazane z registra a pod. a v zaväzkov ma tiež niečo ale neviem z čoho to pozostava?
veronikasad
13.02.10,22:45
Viem akurat to, že pohladavky sú nedobytne pretože robil v autodoprave a firmy pre ktoré robil zakazky su vymazane z registra a pod. a v zaväzkov ma tiež niečo ale neviem z čoho to pozostava?
Bohužial, aj keď sú nedobytné, pohladávky pri skončení podnikania musíš zdaniť.
Jenny-jana
13.02.10,22:51
Aj ked neboli zaplatene??? Ved stale v jedn.učt. bolo prijmom a vydavkom skutočne vynaloženým.?? prijatým resp.zaplateným
JarkaL
13.02.10,22:52
Ak má aj záväzky, tie zas treba od základu dane odpočítať.
Jenny-jana
13.02.10,22:59
Tak to važne musi odviesť daň z tých nevymožitelných pohladavok?? a z čoho ked neboli zaplatene?
a to stale too tak bolo ?
JarkaL
13.02.10,23:03
Áno, pri ukončení živnosti sa upravuje základ dane tak ako sme napísali - do výnosov idú nespotrebované zásoby na sklade, neuhradené pohľadávky a do nákladov zas záväzky. Po ukončení podnikania už potom nik neskúma, kedy sa čo uhradí.
Jenny-jana
13.02.10,23:07
Viete mi poradiť do akých riadkov DP??
JarkaL
13.02.10,23:13
Je to v zákone o dani z príjmov, §17:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
JarkaL
13.02.10,23:15
Viete mi poradiť do akých riadkov DP??

Na to nie sú špeciálne riadky, robí sa to len v peňažnom denníku ako uzávierková operácia.
Jenny-jana
13.02.10,23:16
"a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem" lenže tie pohladávky neboli nikdy zinkasovane(uhradene)
Jenny-jana
13.02.10,23:17
Na to nie sú špeciálne riadky, robí sa to len v peňažnom denníku ako uzávierková operácia.
ale riadky daňového priznania som myslela
JarkaL
13.02.10,23:22
Ide o to, že po ukončení živnosti sa už nepodáva ´dalšie DP a keď potom dôjde k úhrade pohľadávky, je to už vysporiadané tým posledným daňovým priznaním. Rovnako nikto už neskúma, či sa uhradia záväzky - a v uzávierkových operáciách sa dostanú do nákladov, aj keď neboli uhradené.
Jenny-jana
13.02.10,23:25
Dobre, ale ak viem doložiť že firmy mi to už nikdy nebudu môcť zaplatiť pretože sa zrušili, jedna sa tu o velku čiastku preto som z toho zhrozena. a v zakone sa píše zinkasovana pohladavky nie iba pohladavka??
JarkaL
13.02.10,23:28
ale riadky daňového priznania som myslela

Je to súčasťou riadku 2 tabuľky č.1 Oddiel VI. (prehľad príjmov a výdavkov podľa §6 zákona ods.1 písm. b) )
JarkaL
13.02.10,23:36
Dobre, ale ak viem doložiť že firmy mi to už nikdy nebudu môcť zaplatiť pretože sa zrušili, jedna sa tu o velku čiastku preto som z toho zhrozena. a v zakone sa píše zinkasovana pohladavky nie iba pohladavka??
Pozri, či spĺňajú toto:
§19
h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,
6. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku vo výške 100 % (§ 20 ods. 17 a 19),

i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura,
Jenny-jana
13.02.10,23:41
ĎAKUJEM, dufam že sa to bude dať poriešiť inač ako platenim. Potom do danoveho priznania v tabulke č.1 nepišem nič
JarkaL
13.02.10,23:43
Snáď áno, hádam sme Ťa nevystrašili. Dúfam, že budeš dobre spať.
Jenny-jana
13.02.10,23:46
dakujem za všetky rady
nika.sum
14.02.10,14:23
Ja budem mat asi dost cudnu otazku ale prebrala som ucto po jednom uctovnikovi. Nahadzujem pociatocne stavy a prisla som na riadok 2 vo vykaze majetku a zavazkov v sume 9700. To by nebolo divne, ale ten zivnostnik zacal podnikat len v r.2008, tak ma to zarazilo. Ked som patrala dalej je to majetok v knihe drobneho majetku a bolo to vo vydavkoch ovpl.ZD podla p.dennika. V tom r. c. 2 by mala byt zostatkova cena dlhodobeho majetku (odpisovaneho) alebo sa mylim?
ego.mc
14.02.10,14:30
Nemýliš sa. :)
nika.sum
14.02.10,14:33
Nemýliš sa. :)
Vdaka, uz som sa zlakla, ze som nieco robila cely cas zle. Ale aj postupy uctovania JU mi dali za pravdu. Len ma soklo, ze to spravil niekto kto si vypytal taku sumu za zauctovanie troch mesiacov, co ja si pomaly nepytam za cely rok:mad:. Tak budeme musiet podat zaroven z DP za r. 2009 aj opraveny vykaz MaZ, co uz.
ego.mc
14.02.10,14:36
Ako "čo už".
Vypýtaj si tri krát viac.
nika.sum
14.02.10,14:46
No mam tu este nieco. V ostatnych zavazkoch mam:
osobny vklad podnikatela a tiez tam dal sumu za kt. robil v r. 2009 ucto+DP - to sa mi tiez zda na hlavu postavene, ved fakturu mu vystavil az v r.2009 (aspon myslim, este som to nepozerala) a ja to predsa musim nahodit v tomto case aj do prijatych faktur - tym to ide do zavazkov. A osobny vklad predsa nie je zavazok. Ved to su jeho peniaze a moze si ich kedykolkvek vybrat ak bude z coho nie?
Johanka
14.02.10,14:52
To účto robil niekto kto je možno dobrý v PÚ, ale o JÚ nič nevie ...
A prečo inventarizuješ stav k 31.12.2008 ?
nika.sum
14.02.10,15:00
To účto robil niekto kto je možno dobrý v PÚ, ale o JÚ nič nevie ...
A prečo inventarizuješ stav k 31.12.2008 ?

Potrebovala som si nahodit pociatocne hodnoty a dost ma zaujimalo co tam nahadzujem. Je to tzv. igelitkar, takze mu musim spracovat r. 2009. Co mam spravit nahodit si zle pociatocne hodnoty, myslim, ze je pre mna jednoduchsie podat opraveny vykaz MaZ za r. 2008 alebo ako by ste to riesili?
tuta
14.02.10,15:04
No mam tu este nieco. V ostatnych zavazkoch mam:
osobny vklad podnikatela a tiez tam dal sumu za kt. robil v r. 2009 ucto+DP - to sa mi tiez zda na hlavu postavene, ved fakturu mu vystavil az v r.2009 (aspon myslim, este som to nepozerala) a ja to predsa musim nahodit v tomto case aj do prijatych faktur - tym to ide do zavazkov. A osobny vklad predsa nie je zavazok. Ved to su jeho peniaze a moze si ich kedykolkvek vybrat ak bude z coho nie?

Preštuduj si túto tému a potom sa rozhodni či je osobný vklad záväzok :D

http://www.porada.sk/t119441-osobny-vklad-podnikatela.html
nika.sum
14.02.10,15:12
no ja si tiez myslim, ze osobny vklad podnikatela pri zaciatku podnikania nie je zavazok. Ak by mu to vkladal niekto iny ako pozicku tak prosim, ale toto....To by nebol taky problem ked to tam ma, ale co s tym zavazkom za vypracovanie ucta, faktury vystavoval koncom marca. Ako sa toho zbavim z tych ostatnych zavazkov?
Ejo
14.02.10,15:14
Potrebovala som si nahodit pociatocne hodnoty a dost ma zaujimalo co tam nahadzujem. Je to tzv. igelitkar, takze mu musim spracovat r. 2009. Co mam spravit nahodit si zle pociatocne hodnoty, myslim, ze je pre mna jednoduchsie podat opraveny vykaz MaZ za r. 2008 alebo ako by ste to riesili?
Ja mám taký istý prípad. Ale nemienin prerábať účtovníctvo po inom účtovníkovi. Napríklad aj stav na BÚ nesedí. Takže ja začnem s tým, čo mám na BÚ ako PS k 1.1.2009. To, že on vykázal niečo iné, nech si pýtajú potom od neho vysvetlenie. A v závazkoch má tiež zvláštne sumy, napríklad závazok voči SP z r. 2006 3 Sk. Všetko som prepočítala na euro, a treba spraviť inventarizáciu k 31.12.2009 a neviem, čo s touto položkou, keď doklad o úhrade týchto 3 Sk nemám, asi budem musieť vykázať v závazkoch ďalej.
nika.sum
14.02.10,15:25
Ja mám taký istý prípad. Ale nemienin prerábať účtovníctvo po inom účtovníkovi. Napríklad aj stav na BÚ nesedí. Takže ja začnem s tým, čo mám na BÚ ako PS k 1.1.2009. To, že on vykázal niečo iné, nech si pýtajú potom od neho vysvetlenie. A v závazkoch má tiež zvláštne sumy, napríklad závazok voči SP z r. 2006 3 Sk. Všetko som prepočítala na euro, a treba spraviť inventarizáciu k 31.12.2009 a neviem, čo s touto položkou, keď doklad o úhrade týchto 3 Sk nemám, asi budem musieť vykázať v závazkoch ďalej.

mne nastastie banka sedi. Mozem tiez spravit tak ze si dam do pociatocnych stavov vsetko dobre, ale potom z predchadzajucim obdobim (myslim stlpec) nahodim to co tam bolo podla stareho uctovnika? Nechcem prerabat uctovnictvo len opravit vykaz alebo to mam nechat tak? ale neviem co s tymi ostatnymi zavazkami? ako ich dostanem z ucta?
mysimis
14.02.10,15:35
mne nastastie banka sedi. Mozem tiez spravit tak ze si dam do pociatocnych stavov vsetko dobre, ale potom z predchadzajucim obdobim (myslim stlpec) nahodim to co tam bolo podla stareho uctovnika? Nechcem prerabat uctovnictvo len opravit vykaz alebo to mam nechat tak? ale neviem co s tymi ostatnymi zavazkami? ako ich dostanem z ucta?

Monika, aj ja som riešila podobný prípad a spravila som to takto:
Nahodila som si najprv správne počiatočné stavy /to preto, aby som mala ľahšiu kontrolu/, následne som zaúčtovala rok 2009 a potom som si prevzala počiatočné stavy z výkazu, ktorý som dostala od bývalej účtovníčky a tak som ˇk daňovému priznaniu výkazy aj vytlačila. Musíš použiť počiatočné stavy z výkazu, lebo potom by Ťa DÚ vyzval, že máš zlý výkaz.
nika.sum
14.02.10,15:53
Monika, aj ja som riešila podobný prípad a spravila som to takto:
Nahodila som si najprv správne počiatočné stavy /to preto, aby som mala ľahšiu kontrolu/, následne som zaúčtovala rok 2009 a potom som si prevzala počiatočné stavy z výkazu, ktorý som dostala od bývalej účtovníčky a tak som ˇk daňovému priznaniu výkazy aj vytlačila. Musíš použiť počiatočné stavy z výkazu, lebo potom by Ťa DÚ vyzval, že máš zlý výkaz.

preto som chcela, ze podam opraveny vykaz MaZ za r. 2008, nakolko zmena vykazu by nemenila hodnoty v DP za r. 2008. Inak nie je problem pred tlacou opravit stlpec za predchadzajuce obdobie priamo v PC aby mi to sedelo.
mysimis
14.02.10,16:12
preto som chcela, ze podam opraveny vykaz MaZ za r. 2008, nakolko zmena vykazu by nemenila hodnoty v DP za r. 2008. Inak nie je problem pred tlacou opravit stlpec za predchadzajuce obdobie priamo v PC aby mi to sedelo.

Monika, ja by som podala opravený výkaz len v tom prípade, ak by som opravila celé účtovníctvo - vidím tam toľko chýb, že by som nemala odvahu len tak vyopravovať výkaz. Upozornila som na to aj podnikateľku a je na nej či ma požiada o opravu, alebo to nechá tak.
nika.sum
14.02.10,17:04
Monika, ja by som podala opravený výkaz len v tom prípade, ak by som opravila celé účtovníctvo - vidím tam toľko chýb, že by som nemala odvahu len tak vyopravovať výkaz. Upozornila som na to aj podnikateľku a je na nej či ma požiada o opravu, alebo to nechá tak.

no aj ja to necham tak. Teraz pozeram, ze najomne za prevadzku uhradzane FO - podnikatelovi uhradene v 11/2008 za prvy polorok r. 2009, bolo dane do nakladov v r. 2008. Ale ak spravne chapem §19 odst.4 zak. DzP, tak by to malo byt casovo rozslisene.
Jenny-jana
15.02.10,16:08
Prosim poradte mi , nemam s tým skusenosti. Jedna sa vlastne o otca. Už niekolko rokov nepodnika, ale živnosť zrušil až toho marca minuleho roku. Robila som mu daňové priznania B a mal prijem len zo závislej činnosti. Do výkazov o príjmocj a záväzkoch som stale opísala čo mal pred tým, ked mu to robila ekonomka, takže nemam žiadny jeho softwer. tak ak možte pomožte mi čo s tým mam urobiť presnejšie, Dakujeeem
Viem, že je potrebné zdaniť dané pohladavky ale môžem k daným fakúram(pohladavkám) vystaviť dobropisy este do marca 2009 aby som to nemusela zdanovať? Pretože tie pohladavky nebudu nikdy zinkasované.??
Jenny-jana
15.02.10,16:11
no aj ja to necham tak. Teraz pozeram, ze najomne za prevadzku uhradzane FO - podnikatelovi uhradene v 11/2008 za prvy polorok r. 2009, bolo dane do nakladov v r. 2008. Ale ak spravne chapem §19 odst.4 zak. DzP, tak by to malo byt casovo rozslisene.
Ale ked to zaplatil v roku 2008 tak je to výdavok roku 2008 aj ked je to na rok 2009. Platí to kedy to bolo uhradené.
nika.sum
15.02.10,17:17
Ale ked to zaplatil v roku 2008 tak je to výdavok roku 2008 aj ked je to na rok 2009. Platí to kedy to bolo uhradené.

Treba si vsak pozriet §19 odst.4. Bolo to uhradene FO.
nika.sum
15.02.10,17:22
Viem, že je potrebné zdaniť dané pohladavky ale môžem k daným fakúram(pohladavkám) vystaviť dobropisy este do marca 2009 aby som to nemusela zdanovať? Pretože tie pohladavky nebudu nikdy zinkasované.??

Janka, viem ze tu na porade to bolo uz mnohokrat pisane a urcite Vam zareaguje niekto kto ma s tym vacsie skusenosti ale to, ze neboli pohladavky uhradene nie je dovod, na vystavenie dobropisu. Dobropis by sa mal vystavit ak nebola sluzba dodana alebo tak ako mala byt, ak bol tovar vrateny .... Skuste tu este pohladat, urcite o dobropisoch nie co viac najdete. A este ste spominali, ze su firmy zrusene, tak na koho by ste chceli vystavovat dobropis?
ani1
16.02.10,20:44
Pomôžete mi s mojou maličkou dilemou?
JÚ - MRP - SZČO
Výkaz majetku a záväzkov:
do záväzkov čo všetko mám dať? program MRP mi tam teraz nič nedal, je možné, že nemám žiadne záväzky?
a do pohľadávok mi tam dal program 6179 EUR, čo to môže byť?
Nejak som si neni istá, čo patrí do záväzkov a čo do pohľadávok.
Prosím nejakú dobrú dušu.... Dakujem
Manual
17.02.10,06:01
Pomôžete mi s mojou maličkou dilemou?
JÚ - MRP - SZČO
Výkaz majetku a záväzkov:
do záväzkov čo všetko mám dať? program MRP mi tam teraz nič nedal, je možné, že nemám žiadne záväzky?
a do pohľadávok mi tam dal program 6179 EUR, čo to môže byť?
Nejak som si neni istá, čo patrí do záväzkov a čo do pohľadávok.
Prosím nejakú dobrú dušu.... Dakujem
Nerobím v MRP... ale otvor knihu záväzkov a pohľadávok či tam máš niečo neuhradené, pretože len odtiaľ aspoň v Alfe sa ťahajú čísla do Výkazov.
Do KZ okrem iného by si mala nahrať k 31.12.09 minimálne mzdy za 12/09, daň zo mzdy za 12/09, odvody do SP a ZP za 12/09, DPH za 4Q alebo 12/09, daň z príjmu FO za r. 2009 atď.... proste všetky platby, ktoré súvisia s r. 2009 a budú uhradené v priebehu r. 2010.
Zita5
17.02.10,06:14
Nerobím v MRP... ale otvor knihu záväzkov a pohľadávok či tam máš niečo neuhradené, pretože len odtiaľ aspoň v Alfe sa ťahajú čísla do Výkazov.
Do KZ okrem iného by si mala nahrať k 31.12.09 minimálne mzdy za 12/09, daň zo mzdy za 12/09, odvody do SP a ZP za 12/09, DPH za 4Q alebo 12/09, daň z príjmu FO za r. 2009 atď.... proste všetky platby, ktoré súvisia s r. 2009 a budú uhradené v priebehu r. 2010.


Janko tieto dve rovnaké odpovede menia situáciu .Ale je na každom , ako si to vyloží .
http://www.porada.sk/1295160-post18.html
http://www.porada.sk/1295214-post22.html
nika.sum
17.02.10,07:32
Tak to som z toho....podla toho §5 postupov uctovania nie je zadane ako sa to riesi na prelome roka. Ja som do ostatnych zavazkov vzdy davala k 31.12. mzdy, DPH, dan z prijmu a posledne tusim dva roky aj DzMV. Ked dobre rozumiem odpovediam z DU, tak by som to tam nemala davat....
ani1
17.02.10,08:18
môžem teda dať do záväzkov: odvody do fondov za december, daň z mot.voz., daň z príjmu ? iné asi tam nemám...
a do pohľadávok mi program stiahol všetky neuhradené faktúry z roku 2009 zrejme.... Dobre myslím?
sisa 7
17.02.10,08:31
Výkazy sa zaokrúhľujú na celé eurá. je to na tlačive napísané na prvej strane hned za dátumom

A ako sa zaokruhlujú? Smerom nadol alebo nahor?
ani1
17.02.10,09:15
môžem teda dať do záväzkov: odvody do fondov za december, daň z mot.voz., daň z príjmu ? iné asi tam nemám...
a do pohľadávok mi program stiahol všetky neuhradené faktúry z roku 2009 zrejme.... Dobre myslím?

môžte sa mi niekto mrknúť na tento príspevok?
ani1
17.02.10,09:18
Nerobím v MRP... ale otvor knihu záväzkov a pohľadávok či tam máš niečo neuhradené, pretože len odtiaľ aspoň v Alfe sa ťahajú čísla do Výkazov.
Do KZ okrem iného by si mala nahrať k 31.12.09 minimálne mzdy za 12/09, daň zo mzdy za 12/09, odvody do SP a ZP za 12/09, DPH za 4Q alebo 12/09, daň z príjmu FO za r. 2009 atď.... proste všetky platby, ktoré súvisia s r. 2009 a budú uhradené v priebehu r. 2010.

Knihu pohľadávok nevediem, nemám žiadne pohľadávky okrem faktúr, ktoré ešte nemám zaplatené a tie si viem vytlačiť ako zoznam ńeuhradených faktúr.
a v knihe záväzkov mám len úver, ktorý mi ostal zaplatiť....
promont maja
17.02.10,10:03
Monika, ja by som podala opravený výkaz len v tom prípade, ak by som opravila celé účtovníctvo - vidím tam toľko chýb, že by som nemala odvahu len tak vyopravovať výkaz. Upozornila som na to aj podnikateľku a je na nej či ma požiada o opravu, alebo to nechá tak.
Podľa môjho názoru, ak máš dodržať zásadu bilančnej kontinuity = zostatky ku 31. 12. sa rovnajú počiatočným stavom budúceho účtovného obdobia ( ak ide o kalendárny rok), t. j. v stavu k 1. 1. musíš sa zaoberať aj zisťovaním, kde nastala chyba, aj keď nie si za tieto rozdiely osobne ty zodpovedná ... a na to upozorniť svojho klientku.
nika.sum
17.02.10,10:29
môžem teda dať do záväzkov: odvody do fondov za december, daň z mot.voz., daň z príjmu ? iné asi tam nemám...
a do pohľadávok mi program stiahol všetky neuhradené faktúry z roku 2009 zrejme.... Dobre myslím?


môžte sa mi niekto mrknúť na tento príspevok?


zavazky - su vsetky neuhradene prijate faktury a tiez to co mas v ostatnych zavazkoch - DPH - dan.pov., Dan z prijmu, DzMV, mzdy, poistene za 12/2009, popripade ine zavazky. (sice ked som si citala predchadzajuce prispevky, tazko povedat ako si to vysvetluje DU:)).
pohladavky - tam su zase vsetky neuhradene vydane faktury, ostatne pohladavky - preplatok na dani z MV, preplatok DzP, nadmerny odpocet a ine.
ani1
17.02.10,10:35
zavazky - su vsetky neuhradene prijate faktury a tiez to co mas v ostatnych zavazkoch - DPH - dan.pov., Dan z prijmu, DzMV, mzdy, poistene za 12/2009, popripade ine zavazky. (sice ked som si citala predchadzajuce prispevky, tazko povedat ako si to vysvetluje DU:)).
pohladavky - tam su zase vsetky neuhradene vydane faktury, ostatne pohladavky - preplatok na dani z MV, preplatok DzP, nadmerny odpocet a ine.

ĎAKUJEM !!!
usko 1
17.02.10,10:41
Dobrý deň, ako je to s preddavkami na Dp FO.? Vediem ich v závazkoch alebo nie? Ak áno, znamená to, že posledný, t.j splatný 30.3.2010, uvádzam ako nevysporiadaný vo výkaze
MaZ? Vychádza mi to takto, ale pre istotu sa pýtam.
evamarcisinova
17.02.10,11:02
Asi na tom dnes pracujú, lebo portál DRSR je nefunkčný dnes od rána.
Zita5
17.02.10,13:16
Dobrý deň, ako je to s preddavkami na Dp FO.? Vediem ich v závazkoch alebo nie? Ak áno, znamená to, že posledný, t.j splatný 30.3.2010, uvádzam ako nevysporiadaný vo výkaze
MaZ? Vychádza mi to takto, ale pre istotu sa pýtam.

Áno.
usko 1
17.02.10,15:36
Ďakujem Zitka, pekný deň
mirka83
17.02.10,16:43
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.
ekopo
17.02.10,16:46
..daňový
V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
Ejo
17.02.10,18:50
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.
Podľa mňa účtovný. A kde si počula, že daňový?
Ejo
17.02.10,19:32
..daňový
V riadku 02 sa vykazujú údaje z knihy dlhodobého hmotného majetku v zostatkových účtovných cenách, v tomto riadku sa vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
V obstaraní sa myslí: pri obstaraní vlastnými nákladmi, tie výdavky, ktoré budú tvoriť OC, účtujem ako VNZD. Ak k 31.12. nie je ešte majetok zaradený /nie je skolaudovaný/, účtovná hodnota sa vykazuje tá, čo som zatiaľ zaúčtovala ako VNZD a v budúcnosti budú tvoriť OC?
jacekova
17.02.10,20:31
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.


odpisy sa používajú daňové (ktoré sú súčasťou výdavkov v daňovom priznaní) a vo výkaze o majetku a záväzkoch uvedieš účtovnú zostatkovú cenu DHM.
ekopo
17.02.10,21:06
V obstaraní sa myslí: pri obstaraní vlastnými nákladmi, tie výdavky, ktoré budú tvoriť OC, účtujem ako VNZD. Ak k 31.12. nie je ešte majetok zaradený /nie je skolaudovaný/, účtovná hodnota sa vykazuje tá, čo som zatiaľ zaúčtovala ako VNZD a v budúcnosti budú tvoriť OC?
podľa vysvetliviek k výkazu ano.
JanaJB
18.02.10,13:34
V obstaraní sa myslí: pri obstaraní vlastnými nákladmi, tie výdavky, ktoré budú tvoriť OC, účtujem ako VNZD. Ak k 31.12. nie je ešte majetok zaradený /nie je skolaudovaný/, účtovná hodnota sa vykazuje tá, čo som zatiaľ zaúčtovala ako VNZD a v budúcnosti budú tvoriť OC?
Prosím Vás, to znamená, ak mám uhradený projekt na budúcu stavbu dielne ako VNZD, výšku úhrady projektu mám uvieť vo výkaze o MaZ aj keď dielňa sa ešte nezačala stavať. čiže kartu DHM nemám vytvorenú a softwér dopĺňa údaje do výkazu o MaZ z kariet DHM. Mám možnosť opraviť výkaz ručne. Bude to takto spávne?
nika.sum
19.02.10,10:48
Drobny majetok, kt. mam v pomocnej Drobneho majetku, by mal byt vo vykaze MaZ v kolonke zasob? Ja som to tam nedavala, dnes som hovorila so znamym, kt. mal kontrolu z DU a vraj mu to vytkli, ze to tam ma uvadzat. Ja ale robim v MRP win a netaha mi to tam program. V minulosti som niekde zase citala, ze sa to tam nedava, ak bol uz zaradeny do pouzivania. Neviete teda ako je to?
Iwett
19.02.10,11:02
Drobny majetok, kt. mam v pomocnej Drobneho majetku, by mal byt vo vykaze MaZ v kolonke zasob? Ja som to tam nedavala, dnes som hovorila so znamym, kt. mal kontrolu z DU a vraj mu to vytkli, ze to tam ma uvadzat. Ja ale robim v MRP win a netaha mi to tam program. V minulosti som niekde zase citala, ze sa to tam nedava, ak bol uz zaradeny do pouzivania. Neviete teda ako je to?
No tak to je super, ja som DHIM kedysi pred 5 rokmi dávala do VMaZ a kontrola z DU mi vytkla práve to, že ho tam dávam, lebo tam nepatrí.:eek:;) Odvtedy ho tam nedávam. Aj po prečítaní príspevkov na porade sa mi potvrdilo, že je správne, že do výkazu po zaradení do používania DHIM nepatrí.
nika.sum
19.02.10,11:21
No tak to je super, ja som DHIM kedysi pred 5 rokmi dávala do VMaZ a kontrola z DU mi vytkla práve to, že ho tam dávam, lebo tam nepatrí.:eek:;) Odvtedy ho tam nedávam. Aj po prečítaní príspevkov na porade sa mi potvrdilo, že je správne, že do výkazu po zaradení do používania DHIM nepatrí.

Ved prave preto sa tu pytam, ci nemate niekto iny este s tym skusenost, lebo tiez som to tam davala a tusim tu na porade som sa dozvedela, ze to tam nemam davat a tak to tam nedavam. Teraz ma to dost prekvapilo a podla postupov uctovania - neviem.
Melnick
19.02.10,12:11
Dobre, ale ak viem doložiť že firmy mi to už nikdy nebudu môcť zaplatiť pretože sa zrušili, jedna sa tu o velku čiastku preto som z toho zhrozena. a v zakone sa píše zinkasovana pohladavky nie iba pohladavka??

Čerpané z internetovej stránky epi.sk


Odpis pohľadávok v jednoduchom účtovníctve



Daňovníci účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva môžu využiť ustanovenie § 19 ods. 2 písm. h) zákona o dani z príjmov o odpise pohľadávok po prechode z účtovania v sústave podvojného účtovníctva na jednoduché účtovníctvo a pri skončení podnikateľskej a inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Daňovník, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva, môže pri pohľadávkach, ktoré už zahrnul do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, uplatniť odpis týchto pohľadávok do daňových výdavkov za rovnakých podmienok ako daňovníci účtujúci v podvojnom účtovníctve.
Obdobne postupuje daňovník pri skončení podnikania alebo pri skončení inej samostatnej zárobkovej činnosti. Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva je pri zisťovaní základu dane pri skončení podnikateľskej činnosti povinný podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov zvýšiť základ dane o výšku pohľadávok, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov. Zvýšenie základu dane má opodstatnenie v tom, že hodnota pohľadávok v jednoduchom účtovníctve predstavuje potenciálny príjem. Prípadná úhrada tejto pohľadávky v ďalších zdaňovacích obdobiach už nepodlieha zdaneniu.
Neprehliadnite!
Výnimkou sú nedobytné pohľadávky, ktoré spĺňajú podmienky pre odpis pohľadávok do daňových výdavkov, ustanovené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov. Ak pohľadávky daňovníka pri skončení jeho činnosti spĺňajú podmienky pre odpis pohľadávok podľa týchto ustanovení, potom nie sú súčasťou základu dane – nezvyšujú základ dane zisťovaný za zdaňovacie obdobie, v ktorom dochádza ku skončeniu podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Melnick
19.02.10,12:15
JanaJB
24.02.10,09:59
Vie mi niekto poradiť aký zostatok dlh.hm.majetku odpisovaného mám dať do výkazu majetku a záväzkov v r.2? je to daňový zostatok? Používajú sa v JU len daňové odpisy? Minulý rok som do výkazu dala zostatok účtovný ale teraz som sa dopočula že by som tam mala dať zostatok daňový.ďakujem.
Zákon o účtovníctve podľa novelizovaného § 28 ods.3 umožňuje účtovným jednotkám v sústave JÚ pri DHM použiť pri uplatňovaní účtovných odpisov príslušné ustanovenia vzťahujúce sa na odpisovanie na účely zákova o DzP.
Účtovná jednotka toto svoje rozhodnutie deklaruje v odpisovom pláne.
Pri zvolení tohto postupu sa účtovné odpisy rovnajú daňovým odpisom v každom účtovnom období a v knihe DHM sa účtujú ročne jedným zápisom.
Zároveň to znamená, že pri účtovných odpisoch sa môže uplatniť aj prerušenie odpisovania.
Ak sa ÚJ rozhodne pre postup podľa § 28 ods.3 zákona o účtovníctve,
musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom DHM
vzhľadom na ustanovenie § 7 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorým sa ustanovuje, že ÚJ musí v jednom účtovnom období používať rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady.

Z tohto vyplýva, že je možnosť rozhodnutia ako účtovať účtovné odpisy,
čiže ÚO sa môžu rovnať DO.
Dokonca aj rozdiely z predchádzajúcich období sa dajú vyrovnať.
(§ 23 ods.7 postupov účtovania v JÚ.)
Novela postupov účtovanie je uverejnená vo FS č. 5/2009.
Chcela by som,aby sa k tomu vyjadril ešte niekto ďaľší. Ďakujem.
promont maja
25.02.10,10:34
No tak to je super, ja som DHIM kedysi pred 5 rokmi dávala do VMaZ a kontrola z DU mi vytkla práve to, že ho tam dávam, lebo tam nepatrí.:eek:;) Odvtedy ho tam nedávam. Aj po prečítaní príspevkov na porade sa mi potvrdilo, že je správne, že do výkazu po zaradení do používania DHIM nepatrí.
Ak si obstarám "drobný" hmotný majetok a z účtovného a aj daňového hľadiska ho celý "dám do nákladov" = neodpisujem ho = zaradím ho do zásob = t. j. tento materiál je spotrebovaný a v tomto účtovnom období je spotrebovaným materiálom a nie majetkom ... aj keď si ho napr. kvôli poriadku zapíšem na kartu tzv. krátkodobého majetku.

Takže ja osobne úplne súhlasím s Iwett ...
nika.sum
25.02.10,10:44
Ak si obstarám "drobný" hmotný majetok a z účtovného a aj daňového hľadiska ho celý "dám do nákladov" = neodpisujem ho = zaradím ho do zásob = t. j. tento materiál je spotrebovaný a v tomto účtovnom období je spotrebovaným materiálom a nie majetkom ... aj keď si ho napr. kvôli poriadku zapíšem na kartu tzv. krátkodobého majetku.

Takže ja osobne úplne súhlasím s Iwett ...

Aj s tym uplne suhlasim, len by sa mohli zjednotit aj na DU. Ja mam niekedy pocit ako keby sme my robili podla ineho zakona ako danovaci...
Ja robim v MRP a myslim, ze keby mal byt drobny hmotny majetok v zasobach, tak to tam program taha, preistotu som presnorila program, ale ziadna moznost zapisania drobneho hmotneho majetku do vykazu nie je.
promont maja
25.02.10,10:59
Aj s tym uplne suhlasim, len by sa mohli zjednotit aj na DU. Ja mam niekedy pocit ako keby sme my robili podla ineho zakona ako danovaci...
Ja robim v MRP a myslim, ze keby mal byt drobny hmotny majetok v zasobach, tak to tam program taha, preistotu som presnorila program, ale ziadna moznost zapisania drobneho hmotneho majetku do vykazu nie je.
Vo svojom programe si ho potom nedávaj na kartu tzv. drobného investičného majetku = túto evidenciu si urob ručne alebo, vo worde, či exceli, nakoľko existuje aj termín obstaraného investičného majetku, ktorý nespľňa podmienku ceny obstarania a nie je spotrebovaným materiálom a ak sa účtovná jednotka rozhodne a zaradí ho k odpisovanému dlhodobému majetku, tak ho bude odpisovať účtovne a tieto účtovné odpisy budú v rámci zákona o dani z príjmu daňovouznateľnými výdavkami = takže nemáš ročné daňové odpisy. Toto je asi dôvod, prečo sa ti ten tvoj soft takto správa.
Prima73
25.02.10,12:24
Zdravim, mam otazku, ak SZCO v DP za rok 2009 vysiel zisk a danova povinnost napr. 200 euro, ma si to dat v roku 2009 do zaväzkov a naopak, ak mu v DP vysla strata, dat si to do pohladavok za rok 2009?
promont maja
25.02.10,13:02
Zákon o účtovníctve podľa novelizovaného § 28 ods.3 umožňuje účtovným jednotkám v sústave JÚ pri DHM použiť pri uplatňovaní účtovných odpisov príslušné ustanovenia vzťahujúce sa na odpisovanie na účely zákova o DzP.
Účtovná jednotka toto svoje rozhodnutie deklaruje v odpisovom pláne.
Pri zvolení tohto postupu sa účtovné odpisy rovnajú daňovým odpisom v každom účtovnom období a v knihe DHM sa účtujú ročne jedným zápisom.
Zároveň to znamená, že pri účtovných odpisoch sa môže uplatniť aj prerušenie odpisovania.
Ak sa ÚJ rozhodne pre postup podľa § 28 ods.3 zákona o účtovníctve,
musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom DHM
vzhľadom na ustanovenie § 7 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorým sa ustanovuje, že ÚJ musí v jednom účtovnom období používať rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady.

Z tohto vyplýva, že je možnosť rozhodnutia ako účtovať účtovné odpisy,
čiže ÚO sa môžu rovnať DO.
Dokonca aj rozdiely z predchádzajúcich období sa dajú vyrovnať.
(§ 23 ods.7 postupov účtovania v JÚ.)
Novela postupov účtovanie je uverejnená vo FS č. 5/2009.
Chcela by som,aby sa k tomu vyjadril ešte niekto ďaľší. Ďakujem.
Nemohla by si to podložiť konkrétne č. opatrenia ... aj keď uvádzaš č. FS 5/2009?
nika.sum
25.02.10,15:17
Vo svojom programe si ho potom nedávaj na kartu tzv. drobného investičného majetku = túto evidenciu si urob ručne alebo, vo worde, či exceli, nakoľko existuje aj termín obstaraného investičného majetku, ktorý nespľňa podmienku ceny obstarania a nie je spotrebovaným materiálom a ak sa účtovná jednotka rozhodne a zaradí ho k odpisovanému dlhodobému majetku, tak ho bude odpisovať účtovne a tieto účtovné odpisy budú v rámci zákona o dani z príjmu daňovouznateľnými výdavkami = takže nemáš ročné daňové odpisy. Toto je asi dôvod, prečo sa ti ten tvoj soft takto správa.

Asi sme sa nepochopili. Mne ho netaha do Vykazu MaZ. A myslim, ze tak je to spravne, ved ked mam drobny majetok zaradeny do pouzivania, tak to nie su zasoby, je priamo v nakladoch.:)
Johanka
25.02.10,15:27
Zdravim, mam otazku, ak SZCO v DP za rok 2009 vysiel zisk a danova povinnost napr. 200 euro, ma si to dat v roku 2009 do zaväzkov a naopak, ak mu v DP vysla strata, dat si to do pohladavok za rok 2009?
Stratu do pohľadávok ? Kto by bol dlžníkom ?
Johanka
25.02.10,15:28
Nemohla by si to podložiť konkrétne č. opatrenia ... aj keď uvádzaš č. FS 5/2009?
FS nájdeš na stránke MF SR www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk).
JanaJB
25.02.10,15:29
Nemohla by si to podložiť konkrétne č. opatrenia ... aj keď uvádzaš č. FS 5/2009?
S účinnosťou od 20.3.2009 sa opatrením Ministerstva financií SR z 12.3.2009 č.MF/10154/2009-74 mení a dopĺňa opatrenie MF SR z 13.12.2007 č.MF/27076/2007-74.
Ešte doplním, dobre sú zmeny popísané v DÚPP č. 9/2009.
Prima73
25.02.10,15:32
Stratu do pohľadávok ? Kto by bol dlžníkom ?

Tak som sa ponahlala, az som riadnu debilinu napisala.. mala som na mysli danovu povinnost zo zisku, vyratanu v danovom priznani za rok 2009, ci to treba dat do zaväzkov r.2009?
junes
26.02.10,17:28
riadok 02 - DHM


Neviete mi poradit, aka bude uctovna zostatkova cena na konci roku 2009, ak bol automobil zakupeny v januari a aj zaradeny hned do pouzivania. Danovy odpis je jasny aj danova zostatkova cena.
Povedzme, ze auto stalo 20 000,- . Preco mi soft na konci roku 2009 vyhadzuje uctovnu zostatkovu cenu zase 20 000,- a nie cenu znizenu o uctovne /v tomto pripade asi UO=DO/ odpisy ? A preco mi tam zaratava aj kompletnu OC PC, ktory bol uz davno odpisany? Ak bol majetok kupeny a zaroven hned dany do pouzivania v januari, tak by predsa mala byt uctovna zostatkova cena rovnaka ako danova zostatkova cena a tato by mala byt uvedena v riadku 02 Vykazu MaZ. Alebo sa mylim ? Prosim poradi mi niekto?
Nina92
26.02.10,20:20
Prosím, k akému dátumu treba zostaviť Výkaz o majetku a záväzku, ak SZČO skončil činoosť k 31.8.2009? Čo s dobiehajúcimi platbami (pohľadávky aj záväzky po 31.8.2009? Stretla som sa s dvomi názormi:
1. Všetky nehradené pohľadávky a záväzky, ak by po zaplatení boli daňovo uznateľným výdavkom preniesť do §17 v DP, či boli alebo neboli zaplatené.
2. Nezaplatené uviesť v §17 v DP, uhradené po 31.8.2009 do 31.12.2009 zaúčtovať v peň. denníku ako uzávierkové operácie, ktoré znížia alebo zvýšia základ dane. Čo je správne?
zváračská škola
09.03.10,08:24
ohľadne zaokruhľovania, na celé EUR nadol alebo nahor, napr. 261,55 na 261 alebo 262 EUR?
Ďakujem za odpoveď
ivustek
09.03.10,08:31
Prosím, k akému dátumu treba zostaviť Výkaz o majetku a záväzku, ak SZČO skončil činoosť k 31.8.2009? Čo s dobiehajúcimi platbami (pohľadávky aj záväzky po 31.8.2009? Stretla som sa s dvomi názormi:
1. Všetky nehradené pohľadávky a záväzky, ak by po zaplatení boli daňovo uznateľným výdavkom preniesť do §17 v DP, či boli alebo neboli zaplatené.
2. Nezaplatené uviesť v §17 v DP, uhradené po 31.8.2009 do 31.12.2009 zaúčtovať v peň. denníku ako uzávierkové operácie, ktoré znížia alebo zvýšia základ dane. Čo je správne?

Dátumy vo výkaze budú - 31.8.2009 a zohľadníte v ňom aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov.

Uzávierku v PD urobíte k 31.8.2009. V uzávierkových operáciách zvýšite základ dane o pohľadávky, zásoby a znížite o záväzky. Po tomto dátume v PD už nič neúčtujete.Teda do DP vstupujú údaje z PD. Stav na účte napíšete taký aký bol 31.8.2009, poplatky banke do koca roka už nevystupujú ako VOZD.
ivustek
09.03.10,08:36
ohľadne zaokruhľovania, na celé EUR nadol alebo nahor, napr. 261,55 na 261 alebo 262 EUR?
Ďakujem za odpoveď

vo výkazoch sa zaokruhľuje matematicky, teda - 262.
Zaokruhliť aj predchádzajúce obdobie.
zváračská škola
09.03.10,08:47
ďakujem za odpoveď
ivustek
09.03.10,08:54
Dátumy vo výkaze budú - 31.8.2009 a zohľadníte v ňom aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov.

Uzávierku v PD urobíte k 31.8.2009. V uzávierkových operáciách zvýšite základ dane o pohľadávky, zásoby a znížite o záväzky. Po tomto dátume v PD už nič neúčtujete.Teda do DP vstupujú údaje z PD. Stav na účte napíšete taký aký bol 31.8.2009, poplatky banke do koca roka už nevystupujú ako VOZD.


Po odoslaní tohoto môjho príspevku som si nie istá tým, či výkazy majú zahŕňať aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov. Tu na porade som sa presvedčila, že nemajú byť nulové - ale sú tu aj príspevky, ktoré to vyvracajú. Takže neviem, čo je správne.
Zita5
09.03.10,09:08
Po odoslaní tohoto môjho príspevku som si nie istá tým, či výkazy majú zahŕňať aj konečné stavy pohľadávok a záväzkov. Tu na porade som sa presvedčila, že nemajú byť nulové - ale sú tu aj príspevky, ktoré to vyvracajú. Takže neviem, čo je správne.

Výkaz a mimoriadnu závierku zostavíte ku dňu zrušenia živnosti . Pokiaľ v Účtovných knihách vykazujete k tomuto dňu zostatky , tak tie prenesiete aj do Výkazu o majetku a zväzkoch .
Zita5
09.03.10,09:16
Zákon o účtovníctve
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)


(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.


TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.


P.S. To znamená , že pri ukončení podnikania a zostavení mimoriadnej závierky , súčasťou závierky sú aj Výkazy , ktorých výsledok závierky t.j. konečné stavy v účtovných knihách musíme vykázať .
Nie vždy sa musíme pridržiavať názorov na porade , najmä ak sú 50:0 :) Takto ako som napísala to chápem ja .
ivustek
09.03.10,09:18
Výkaz a mimoriadnu závierku zostavíte ku dňu zrušenia živnosti . Pokiaľ v Účtovných knihách vykazujete k tomuto dňu zostatky , tak tie prenesiete aj do Výkazu o majetku a zväzkoch .

Ďakujem pekne , takže jeden z dvoch problémov mám vyriešený. Ak by ste mi ešte poradili, či daň z DP za rok 2009 a nedoplatok z RZZP za rok 2009 mám dať do záväzkov r. 2009 alebo 2010. Stojím na tejto veci už mesiac a neviem sa rozhodnúť.
Zita5
09.03.10,09:42
Ďakujem pekne , takže jeden z dvoch problémov mám vyriešený. Ak by ste mi ešte poradili, či daň z DP za rok 2009 a nedoplatok z RZZP za rok 2009 mám dať do záväzkov r. 2009 alebo 2010. Stojím na tejto veci už mesiac a neviem sa rozhodnúť.

Rok 2010 .
http://www.porada.sk/1282821-post13.html


P.S. Daň z príjmu ako aj DPH dávam do záväzkov v roku 2009 a to dňom 31.12.2009
ivustek
09.03.10,10:07
Znova ďakujem a už som sa definitívne rozhodla.
Zita5
09.03.10,17:21
Zákon o účtovníctve
§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)


(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.


TRETIA ČASŤ
ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA

§ 17
(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.

(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

(5) Účtovná jednotka je povinná zostaviť účtovnú závierku najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Účtovná závierka sa považuje za zostavenú po pripojení podpisových záznamov k požadovaným údajom podľa odseku 2 a k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky.

(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.


P.S. To znamená , že pri ukončení podnikania a zostavení mimoriadnej závierky , súčasťou závierky sú aj Výkazy , ktorých výsledok závierky t.j. konečné stavy v účtovných knihách musíme vykázať .
Nie vždy sa musíme pridržiavať názorov na porade , najmä ak sú 50:0 :) Takto ako som napísala to chápem ja .

Nechcem vstupovať do príspevku , ale 50:0 ...správne malo byť 50:50
ivustek
11.03.10,11:46
Ďakujem pekne , takže jeden z dvoch problémov mám vyriešený. Ak by ste mi ešte poradili, či daň z DP za rok 2009 a nedoplatok z RZZP za rok 2009 mám dať do záväzkov r. 2009 alebo 2010. Stojím na tejto veci už mesiac a neviem sa rozhodnúť.

Nakoniec som vypísala výkazy 2. Do jedného som uviedla daň za rok 2009 do pohľ.r.2009 a preplatok RZZP do pohľadávok r. 2010 a do druhého výkazu obidva do pohľ r.2010 . Pri odovzdávaní DP na DÚ som sa na to spýtala pracovníčky - ktorý je teda správny. Bola dosť zaskočená, na pomoc prišli 3 kolegyne. Nakoniec vyhrali pohľadávky r. 2010 - aj daň aj preplatok/v pomere 3:1/. Tak a dúfam že pri daňovej kontrole to bude ináč.
Zita5
11.03.10,11:52
Nakoniec som vypísala výkazy 2. Do jedného som uviedla daň za rok 2009 do pohľ.r.2009 a preplatok RZZP do pohľadávok r. 2010 a do druhého výkazu obidva do pohľ r.2010 . Pri odovzdávaní DP na DÚ som sa na to spýtala pracovníčky - ktorý je teda správny. Bola dosť zaskočená, na pomoc prišli 3 kolegyne. Nakoniec vyhrali pohľadávky r. 2010 - aj daň aj preplatok/v pomere 3:1/. Tak a dúfam že pri daňovej kontrole to bude ináč.

No postupovali v súlade s vyjadrením DU . Ja mám vyjadrenie také že by to aj podľa DRSR bolo účtované v roku 2010 .Ak teda dopbre chápem príspevok , lebo som ho musela viackrát čítať :);) To asi od radosti , že to máte za sebou .
Zita5
11.03.10,11:53
Nakoniec som vypísala výkazy 2. Do jedného som uviedla daň za rok 2009 do pohľ.r.2009 a preplatok RZZP do pohľadávok r. 2010 a do druhého výkazu obidva do pohľ r.2010 . Pri odovzdávaní DP na DÚ som sa na to spýtala pracovníčky - ktorý je teda správny. Bola dosť zaskočená, na pomoc prišli 3 kolegyne. Nakoniec vyhrali pohľadávky r. 2010 - aj daň aj preplatok/v pomere 3:1/. Tak a dúfam že pri daňovej kontrole to bude ináč.

No postupovali v súlade s vyjadrením DU . Ja mám vyjadrenie také že by to aj podľa DRSR bolo účtované v roku 2010 .Ak teda dobre chápem príspevok , lebo som ho musela viackrát čítať :);) To asi od radosti , že to máte za sebou .
ivustek
11.03.10,11:59
No postupovali v súlade s vyjadrením DU . Ja mám vyjadrenie také že by to aj podľa DRSR bolo účtované v roku 2010 .Ak teda dobre chápem príspevok , lebo som ho musela viackrát čítať :);) To asi od radosti , že to máte za sebou .

:):):)Zasmiala som sa sama na sebe.No máte pravdu že tak blbo som to napísala od samej radosti. Samozrejme, že teda tú daň a preplatok uvediem vo výkazoch za r.2010. Chcela som napísať to, že v jednom výkaze za r.2009 som to uviedla a v druhom som to neuviedla.
Anna123
22.03.10,19:00
Poprosím o radu: SZCO, ktorý v roku 2009 viedol zjednodušenú daňovú evidenciu neprikladá k DP žiadne výkazy. /výdavky si uplatňuje skutočné/. Ďakujem.
Heni
22.03.10,19:05
Poprosím o radu: SZCO, ktorý v roku 2009 viedol zjednodušenú daňovú evidenciu neprikladá k DP žiadne výkazy. /výdavky si uplatňuje skutočné/. Ďakujem.

ak viedol daňovú evidenciu - k daňovému priznaniu výkaz o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch neprikladá.
ecompka
22.03.10,19:14
Zitka,prosim ta uz si niekde pricapila to stanovisko DU? Lebo ja teda sa vzdy snazim dat bud do zavazkov alebo pohladavok danovu povinnost dan z prijmu,dan z mot.vozidiel , ZP a SP podnikatela za 12/09 a podobne,aby to bolo vo vykazoch prislusneho roku ku ktoremu to patri. Teda v tomto obdobi to davam do vykazov za rok 2009 . A teda vzdy som mala dojem,ze to tak má byt!
renciatko
23.03.10,23:25
ak viedol daňovú evidenciu - k daňovému priznaniu výkaz o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch neprikladá.
mám takúto otázočku:výkazy o prijmoch a výdavkoch a majetku a závazkoch sa prikladajú k daňovému priznaniu v dvoch vyhotoveniach???Dakujem
Manual
24.03.10,05:48
mám takúto otázočku:výkazy o prijmoch a výdavkoch a majetku a závazkoch sa prikladajú k daňovému priznaniu v dvoch vyhotoveniach???Dakujem
Nie, iba v jednom vyhotovení.
renciatko
24.03.10,06:54
Nie, iba v jednom vyhotovení.
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
31Jankal
24.03.10,10:51
Prosím Vás, ako som sa dozvedela výkaz majetku sa zadáva v celých eurách. Ako potom zaokrúhliť sumy? napr. suma 76242 Sk, smerom hore dole matematicky?
A ešte otázočka: 2riadok dlhodobý hmotný majetok môže byť tá istá suma čo aj z min. roka?
Dakujem
rodina1
24.03.10,11:17
Prosím Vás, ako som sa dozvedela výkaz majetku sa zadáva v celých eurách. Ako potom zaokrúhliť sumy? napr. suma 76242 Sk, smerom hore dole matematicky?
A ešte otázočka: 2riadok dlhodobý hmotný majetok môže byť tá istá suma čo aj z min. roka?
Dakujem
Výkaz o MaZ sa zaokrúhľuje matematicky. Ak ste v roku 2009 mali prerušené odpisovanie dlhodobého majetku, tak na riadku 2 môže byť tá istá suma. Ak ste však mali majetok na leasing, tak odpisy tohto majetku ste nemohli prerušiť.
lenkam68
24.03.10,13:47
Do výkazu ide účtovná zost. cena, preto aj keď preruší daňové odpisy, suma by sa mala zmeniť, lebo účt. odpisy sa neprerušujú.
lenkam68
24.03.10,14:13
Ne som si istá, že moja odpoveď v predchádzajúcom prísp. je správna. V zmysle usmernenia DR SR k Opatreniu MF SR č. MF/10154/2009-74.
Citujem: Ide o úpravu v nadväznosti na § 28 ods. 3 zákona o účtovníctve, ktorou sa umožňuje účtovným jednotkám účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva použiť pri účtovných odpisoch (v odpisovom pláne) rovnaké zásady, metódy, dobu odpisovania, sadzby ako pri daňových odpisoch, okrem tých prípadov, ak sa daňové odpisy určujú podľa zákona o účtovníctve (t. j. pri dlhodobom nehmotnom majetku).
Z tohto mi vyplýva, že zrejme sa v r. 2009 môžu prerušiť už aj účtovné odpisy.:rolleyes::confused:
Mirka.V
24.03.10,20:40
tzn. že v riadku - dlhodobý majetok sa uvádza - obstarávacia cena znížená o odpisy? Ďakujem pekne ...
som myslela, že vždy sa tam prenáša len obstarávacia cena .. .kým sa majetok nepredá ... ups ... asi zle som myslela?
lenkam68
25.03.10,07:16
Áno, do r. 2 ide zost. cena majetku po uplatnení účtovných odpisov.
batorek
26.03.10,19:14
Dobrý večer.
Mám taký problém, že FO sezonny predajca zmrzliny ktorému
som robila JU, teraz povedal, že on je zapísaný v OR. DP je odovzdané teraz čo ďalej, ja si myslím, že on by mal účtovať v PU. Lebo potom aj do zbierky listín musí poslať nejaké doklady.
Prosím o radu či to dobre myslím, a čo teraz z rokom 2009, ktorý je spracovaný v JU. a
čo teraz z rokom 2009, ktorý je v JU.Díky batorek
charmelka
22.02.11,11:01
Moze prosim niekto pripojit odkaz resp. link na stiahnutie Uctovnych vykazov pre jednoduche uctovnictvo, ktore treba prilozit k DP typ B za rok 2010?

Dakujem a pekny den:)
charmelka
promont maja
22.02.11,13:41