rase
02.02.10,12:33
Dobry den,

od aprila 2009 som SZCO a od UP som ziskal prispevok na podnikanie 2416,15 EUR. Vedel by mi prosim niekto poradit ako a kam uviest tento prispevok v danovom priznani za predpokladu, ze si za rok 2009 uplatnim pausalne vydavky 40%. Z uvedeneho prispevku som vycerpal v roku 2009 1800EUR.

Dakujem za radu.

rase
marjankaj
02.02.10,11:53
Dobry den,

od aprila 2009 som SZCO a od UP som ziskal prispevok na podnikanie 2416,15 EUR. Vedel by mi prosim niekto poradit ako a kam uviest tento prispevok v danovom priznani za predpokladu, ze si za rok 2009 uplatnim pausalne vydavky 40%. Z uvedeneho prispevku som vycerpal v roku 2009 1800EUR.

Dakujem za radu.

rase

Ak si uplatňuješ výdavky 40%, tak musíš celú sumu 2416,15 € dať do príjmov a z toho vypočítať 40%.
rase
08.02.10,19:39
vdaka
veronikasad
08.02.10,19:42
Dobry den,

od aprila 2009 som SZCO a od UP som ziskal prispevok na podnikanie 2416,15 EUR. Vedel by mi prosim niekto poradit ako a kam uviest tento prispevok v danovom priznani za predpokladu, ze si za rok 2009 uplatnim pausalne vydavky 40%. Z uvedeneho prispevku som vycerpal v roku 2009 1800EUR.

Dakujem za radu.

rase
Mal si aj iné príjmy z podnikania ? Ak ano - kolko ?
jeso
08.02.10,20:37
V danom roku zdaňuješ len sumu ktorú si preinvestoval.

emmma , ale on si chce uplatniť 40 % - v tomto prípade musí celú dotáciu dať do príjmov naraz
Melnick
08.02.10,20:51
Stanovisko DRSR

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník, ktorému v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom vykonáva podnikateľskú činnosť ( živnosť), plynú príjmy vo forme finančného príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť podľa zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov, ktoré daňovník prijal v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona od ani z príjmov, tieto príjmy nie sú od dane z príjmov oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník sa v tomto prípade môže rozhodnúť uplatniť za príslušné zdaňovacie obdobie paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Ak dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca. Z uvedeného vyplýva, že daňovník v zdaňovacom období zahrnie do príjmov celú dotáciu, ktorú v roku 2009 prijal a z úhrnu týchto príjmov uplatní výdavky vo výške 40 % ( resp. 60% - ak ide o remeselnú živnosť).
Melnick
08.02.10,20:57
V danom roku zdaňuješ len sumu ktorú si preinvestoval.

emmma
Prečo ak chce ísť na 40% musí celý príspevok zdaniť? Kde to je upravené? Dnes 10:37 PM
emmma uprav svoje príspevky, aby niekoho nepomýlili. :)
emmma
08.02.10,21:03
Ďakujem. Mala som takýto prípad v praxi a informovala som sa na DU ale len ústne takže to nemám ako doložiť. S odstupom času si už nespomínam či v tej súvislosti bola reč aj spôsobe preukazovania výdavkov. Moja chyba, mala som sa pýtať konkrétne aj keď človek čaká fundovanú odpoveď.
Xanti
08.02.10,21:05
V danom roku zdaňuješ len sumu ktorú si preinvestoval.
Toto platí v prípade vedenia JU,
nie pri paušalnych výdavkoch.
marjankaj
08.02.10,22:00
Stanovisko DRSR

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník, ktorému v príslušnom zdaňovacom období, v ktorom vykonáva podnikateľskú činnosť ( živnosť), plynú príjmy vo forme finančného príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť podľa zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov, ktoré daňovník prijal v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona od ani z príjmov, tieto príjmy nie sú od dane z príjmov oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy. Daňovník sa v tomto prípade môže rozhodnúť uplatniť za príslušné zdaňovacie obdobie paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Ak dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca. Z uvedeného vyplýva, že daňovník v zdaňovacom období zahrnie do príjmov celú dotáciu, ktorú v roku 2009 prijal a z úhrnu týchto príjmov uplatní výdavky vo výške 40 % ( resp. 60% - ak ide o remeselnú živnosť).


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,


----------------
Tu je to isté, aj keď trochu kostrbato napísané v zákone o dani z príjmu.
Teda ak uplatňuje paušálne výdavky, potom zahŕňa celú dotáciu do zdaniteľných príjmov.