Mirkapo
02.02.10,12:40
Ahojte Poraďáci, ďakujem za odpoveď na moje predchádzajúce otázky a teraz by som sa chcela ešte opýtať na dve.
1, Pri DP typu B SZČO - môžem urobiť robiť každý rok DP paušálnymi výdavkami / nie je platca DPH/ ,alebo je to nejako stanovené?
2, SZČO dochádza za prácou do iného mesta na týždňovky.Uplatňujem strav.podľa trvania..Ale 3 mesiace si platil stravné u zamestnávateľa vo výške 1obed/3,30 eura.Ako to vypočítam? Napr. Cestovný príkaz urobím tak, že dám stravné podľa dĺžky trvania a výdav.za strav.lístky tam len priložím? Ďakujem
Zoltán Kovács
02.02.10,13:01
Ahojte Poraďáci, ďakujem za odpoveď na moje predchádzajúce otázky a teraz by som sa chcela ešte opýtať na dve.
1, Pri DP typu B SZČO - môžem urobiť robiť každý rok DP paušálnymi výdavkami / nie je platca DPH/ ,alebo je to nejako stanovené? Uplatnenie výdavkov paušálne je na rozhodnutí szčo. Len netreba zabudnúť na potrebné úkony (dodatočné DP) ak spôsob uplatnenia výdavkov mení.

2, SZČO dochádza za prácou do iného mesta na týždňovky.Uplatňujem strav.podľa trvania..Ale 3 mesiace si platil stravné u zamestnávateľa vo výške 1obed/3,30 eura.Ako to vypočítam? Tomuto celkom nerozumiem. Ak je szčo potom ako môže mať zamestnávateľa? Napr. Cestovný príkaz urobím tak, že dám stravné podľa dĺžky trvania a výdav.za strav.lístky tam len priložím? Ak si uplatňuje výdavky pausálne, potom okrem odvodov do ZP a SP si nemôže uplatňovať iné výdavky, len 40 alebo 60% z príjmov.Ďakujem

P.S. Z 2.otázky dedukujem porušenie ustanovenia ZP o závislej práci.
Mirkapo
02.02.10,17:03
ďakujem za odpoveď. Otázky spolu nesuviseli, myslela som 2 rôznych SZČO. a čo sa týka tej druhej otázky, tak som sa zle vyjadrila.Jedná sa o živnostníka,ktorý chodí pracovať na týždňovky do druhého mesta a potom vystavuje faktúry.Prosím o radu či môžem,vystaviť cest.príkaz a uplatniť si stravné podľa trvania. Dúfam, že som to napísala už zrozumiteľne.
Zoltán Kovács
03.02.10,06:12
ďakujem za odpoveď. Otázky spolu nesuviseli, myslela som 2 rôznych SZČO. a čo sa týka tej druhej otázky, tak som sa zle vyjadrila.Jedná sa o živnostníka,ktorý chodí pracovať na týždňovky do druhého mesta a potom vystavuje faktúry.Prosím o radu či môžem,vystaviť cest.príkaz a uplatniť si stravné podľa trvania. Dúfam, že som to napísala už zrozumiteľne.

V takomto prípade áno.