skublina
02.02.10,14:13
Dobry den , pprosila by som niekoho kto vie pomoct a zodpovedat moju otazku, v mojom pripde je na mna uvalene exekucne konanie za dopravne priestupky(cesta na cierno), chcela by som sa dozvediet ako to je s premlcaciou dobou, kedze vstko sa to odohralo v rokoch 98-99, zatial som nezacala splacat, z casu na cas ma exekutor upovedomi, avsak ja nereagujem, neviem vsak ci to ma vyznam, pretoze cakanim sa mi to len navysuje, ak by bol niekto taky laskavy a dal nejaku radu, ci je lepsie to zacat splacat alebo este pockat, postu si nepreberam, tak ani neviem v akej faze sa to vlastne nachcadza, Dakujem
jelalim
02.02.10,13:26
Teba raz daju do vezenia a ani nebudes vediet preco :)
ivka70
02.02.10,13:41
Premlcacia doba plati v pripade, ze ten, kto ma vymahat peniaze sa vobec neozve.
Ak MHD postupila pripad exekutorovi a ten sa ozyva, ziadna premlcacia doba ti nebezi. To, ze ty nereagujes, je skutocne len a len tvoj problem. Narastaju ti k pokute stale dalsie poplatky za pracu exekutora.
Chobot
02.02.10,13:53
Dobry den , pprosila by som niekoho kto vie pomoct a zodpovedat moju otazku, v mojom pripde je na mna uvalene exekucne konanie za dopravne priestupky(cesta na cierno), chcela by som sa dozvediet ako to je s premlcaciou dobou, kedze vstko sa to odohralo v rokoch 98-99, zatial som nezacala splacat, z casu na cas ma exekutor upovedomi, avsak ja nereagujem, neviem vsak ci to ma vyznam, pretoze cakanim sa mi to len navysuje, ak by bol niekto taky laskavy a dal nejaku radu, ci je lepsie to zacat splacat alebo este pockat, postu si nepreberam, tak ani neviem v akej faze sa to vlastne nachcadza, Dakujem

Ja neviem, na čo čakáš...? Hrou namŕtveho chrobáka si len zvyšuješ dlžnú sumu. Už teraz budú len samotné úroky z omeškania viac ako dvojnásobok pôvodnej pokuty. Len čakaj, kým ten dlh narastie a potom to rovno exekútor zoberie byt. Jemu len vyhovuje, keď sa prípad naťahuje. Dlh tým len narastá.
misoft
02.02.10,15:55
Najskôr si zisti, kedy podnik MHD zadal exekútorovi vymáhať pokutu. Ak to bolo po 10-tich rokoch, exekúcia je neoprávnená, darmo sa ozýva exekútor (po premlčaní nemá žiadny právny nárok niečo vyžadovať). Ak však to bolo pred ukončením premlčacej doby - zaplať!
Chobot
02.02.10,23:21
Najskôr si zisti, kedy podnik MHD zadal exekútorovi vymáhať pokutu. Ak to bolo po 10-tich rokoch, exekúcia je neoprávnená, darmo sa ozýva exekútor (po premlčaní nemá žiadny právny nárok niečo vyžadovať). Ak však to bolo pred ukončením premlčacej doby - zaplať!

Dlh sa nepremlčuje automaticky. Dlžník musí podať námietku premlčania vtedy, keď o tom rozhoduje súd.
iriska
03.02.10,07:51
pokuty z dopravných podnikov nemajú úroky, ale môžu sa navyšovať trovy exekúcie. lehota premlčania začína plynúť nie odo dňa priestupku, ale odo dňa právoplatnosti rozhodnutia vydaného súdom a tieto inštitúcie si na to väčšinou dávajú pozor.

Tým, že nepreberáš zásielky si pečatíš svoj osud a tu už žiadna rada nepomôže. Aj keď upovedomenie o začatí exekúcie musí byť doručené ... ale garantujem ti, že raz sa to stane a potom to vypukne. Keď neprejavuješ ochotu spolupracovať, nečakaj ju od exekútora, keď prídeš prosiť o splátky. komu niet rady....

p.s. podaním návrhu na exekúcie sa premlčacia doba prerušuje
iriska
25.02.10,06:31
Poskytovatel, poskytol si tu síce vyčerpávajúce info, ale dopravné podniky si dávajú aj dávali na tieto svoje pohľadávky vydať rozhodnutie súdu, tzn. 10 ročná premlčacia doba + pokuta nebola za roky 1988-89, ale 1998-99
iriska
04.03.10,06:11
Ak dopravný podnik vidí, že čierny pasažier nemieni zaplatiť, podá 10.12.1999 (napr.) návrh na súd na vydanie platobného rozkazu (toto ešte nespadá pod nútený výkon rozhodnutia), súd vydá platobný rozkaz 02.02.2000, tento doručí účastníkom a do 15 dní od doručenia (povedzme 18.03.2000) nadobudne právoplatnosť. Od TOHTO dátumu plynie 10 ročná premlčacia doba, čiže keď dopravný podnik podá návrh na vykonanie exekúcie dnes, zajtra, na budúci týždeň... ešte stále je v lehote a podaním návrhu na vykonanie exekúcie sa prekluzívna lehota prerušuje.
jessie211
05.03.10,10:06
Zaujala ma debata o premlcanej dobe pri exekucii,nakolko sa ma tyka podobny problem,ako je tu opisovany.Chcem sa opytat,ako je to s premlcanim v mojom pripade,ked voci mne exekucia zacala v spojitosti s uznesenim krajskeho sudu dna 2.4.2003.Vtedy som bola nezamestnana a nemala som z coho platit,asi 2x mi nasledne zrazili z uctu rodinne pridavky
(voci tomu som sa odvolala,tak mi zrusili blokovanie uctu). Niekolko rokov som nedostala ziadnu pisomnost,myslela som si,ze je to uz premlcane a zrusene.Prave dnes mi zamestnavatel oznamil,ze dnes prisiel exekucny prikaz na plat zo dna 1.3.2010 a ze mi musia strhnut z februarovej vyplaty jednu tretinu.
Poradte mi,prosim,ci je to premlcane,ci mam ist za pravnikom,ako mam postupovat.Dakujem.
jessie211
05.03.10,11:04
dodávam,že u mna nejde o pokutu.Kedysi sme dvaja spolocne podnikali a byvaly spolocnik vymaha odo mna dlh z podnikania(ktory si mimochodom vymyslel) a nevedela som dokazat ze klame,preto som neuspela na sude.
draik
05.03.10,12:01
V prípade právoplatného rozhodnutia súdu sa právo premlčuje po desiatich rokoch odvtedy, čo sa malo podľa verdiktu plniť.
bijo
05.03.10,12:17
Do tej 10 ročnej premlčanej doby sa zahŕňajú aj súdne trovy, trovy práv.zástupcu, trovy exekúcie atd.... ??????
bijo
07.03.10,07:31
Ďakujem za odpoveď,
bijo
08.03.10,06:42
Ďakujem ti veľmi pekne, už aj to idem riešiť.
jessie211
08.03.10,10:27
Dakujem za odpoved a radu,prave to som mala v umysle urobit,ale uz ma nestihnu vyzmykat. Exekutor dorucil vymahanie mojmu zamestnavatelovi prave v case,ked mi bezi vypovedna lehota,od 1.4.budem nezamestnana a pojdem na urad prace.Nadalej budem pre zamestnavatela pracovat externe za povoleny limit uradu prace 136€/mesacne a popri tom si zarobim aj nieco inde.........10 rocna premlcacia doba znamena to,ze ak exekutor nevymoze odo mna dlh do 10 rokov od pravoplatnosti,tak uz nemusim platit nic?
Janži
08.03.10,11:00
Kedze sa tu riesie exekucia, skusim sa opytat aj ked to uplne nezapada do temy.

Na manzela bol v r. 2003 vydany exekucny prikaz. Bol zivnostnik, ale nemal ziadne zisky a teraz od 1.1.2010 je nezamestnany. Nezaplatil ziadnu sumu, nakolko nemal prostriedky. Spolocnost, ktorej dlzil, mu poslala na zaciatku roka na podpis potvrdenie zavazkov voci nim. Ma im to podpisat? Komu je vlastne dlzny spolocnosti alebo exekutorovi?

Spolocnos ktorej dlzi konci svoju cinnost.
riccado
08.03.10,11:04
Dakujem za odpoved a radu,prave to som mala v umysle urobit,ale uz ma nestihnu vyzmykat. Exekutor dorucil vymahanie mojmu zamestnavatelovi prave v case,ked mi bezi vypovedna lehota,od 1.4.budem nezamestnana a pojdem na urad prace.Nadalej budem pre zamestnavatela pracovat externe za povoleny limit uradu prace 136€/mesacne a popri tom si zarobim aj nieco inde.........10 rocna premlcacia doba znamena to,ze ak exekutor nevymoze odo mna dlh do 10 rokov od pravoplatnosti,tak uz nemusim platit nic?

plynutie premlcacej doby sa zacatim exekucneho konania prerusuje a lehota neplynie
Laco-monter
08.03.10,20:55
Pre bija .



Ak máš na účte peniaze , je zaujímavé , že exekútor ešte nevydal exekučný príkaz banke , zatial dal iba príkaz na začatie exekúcie banke a zablokoval Ti účet . Zablokovaním účtu sa Ti snaží zrejme znepríjemniť živoť a donútiť Ťa , aby si dobrovoľne zaplatil , čím by sa vyhol prípadným problémom s dovolávaním sa premlčania z Tvojej strany .



Trochu zvláštna logika,

ako a hlavne z čoho má dotyčny zaplatiť ak nemože manipulovať zo svojim účtom ???
Janži
09.03.10,06:33
Poskytovatel dakujem velmi pekne za odpoved. Ja som si az teraz uvedomila ze som to tam nejasne napisala.

Manzelovi vznikol dlh u zamestnavatela, nebol este vtedy zivnostnik, zivnost si otvoril az potom. Ale to asi nemeni nic na veci ze nema nic podpisovat, aj ked to poslalili pod zamienkou potvrdenia zavazkov pre auditora. Dolezite mozno je napisat aj to ze firma konci svoju cinnost. Ako to potom je? ked spolocnost skonci tak aj exekucia?
iriska
09.03.10,14:24
Poskytovateľ - presne § 112 hovorí o prerušení premlčacej doby podaním návrhu u exekútora, čiže exekútor môže konať, ak u neho bol podaný návrh ešte v lehote a premlčanie nenastane
iriska
09.03.10,14:26
Trochu zvláštna logika,

ako a hlavne z čoho má dotyčny zaplatiť ak nemože manipulovať zo svojim účtom ???

Ak je účet len blokovaný príkazom na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu povinného, má povinný možnosť z tohoto účtu poukázať peniaze na pohľadávku, kvôli ktorej je blokovaný a to v celej výške alebo v časti a týmto má možnosť uhradiť pohľadávku v lehote na podanie námietok a znížiť si tak trovy exekúcie.
riccado
09.03.10,18:09
Iriska .

3. lehota
10 ročná lehota


Tvrdenie , že exekúciou sa plynutie premlčacej doby zastavuje nie je správne .Ak byto bola pravda, hrozba exekúcie by trvala neobmedzene dlho a mohla by sa skončiť iba vymožením pohľadávky alebo smrťou veriteľa , ak by bol jediným komu treba plniť .

Zmyslom premlčania je zvýšenie právnej istoty a poriadku v právnych vzťahoch a to aj za cenu straty vymožiteľnosti práva . Lehoty slúžia i na pobádanie oprávnených vymáhať si svoje práva v zákonom stanovených lehotách .

§ 112
Ustanovenie tohto paragrafu pojednáva o lehote , v ktorej bol podaný návrh na súd na výkon rozhodnutia , čiže o všeobecnej premlčacej lehote 3. rokov .

Ak veriteľ v premlčacej dobe uplatní právo na súde alebo na inom príslušnom orgáne, premlčacia doba počas konania neplynie, a to za predpokladu, že veriteľ v konaní riadne pokračuje. Význam zastavenia premlčania spočíva v tom, že počas riadneho pokračovania v konaní sa premlčacia doba nemôže skončiť.

Z hľadiska premlčania má rovnaké právne dôsledky ako uplatnenie práva aj návrh na výkon rozhodnutia, ktorým sa oprávnený domáha výkonu rozhodnutia, ktorým mu bolo priznané právo (§ 112 druhá veta OZ a § 251 a nasl. OSP).


§ 251 ods. 1 OSP: Ak povinný dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie, oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie podľa osobitného zákona; ak ide o rozhodnutie o výchove maloletých detí, návrh na súdny výkon rozhodnutia.


jedine, v com sa da s tebou suhlasit, je to, ze hrozba exekuciu moze trvat veeelmi dlho ;)

mimotemy nemas pravdu, pravdu ma iriska ;)
iriska
09.03.10,20:18
vražda sa premlčí v prípade, že na ňu 20 rokov nikto nepríde... Ak na to prídu, dostaví sa rozhodnutie a trest

rovnako... pokuta sa premlčí v prípade, že s sa s ňou nebude nič robiť... Ak sa s ňou bude niečo robiť, vydá sa rozhodnutie a bude sa vymáhať
riccado
10.03.10,04:10
IRISKA .
budem pokračovať v Tvojej vete : "..... bude sa vymáhať a keď sa nevymôže do 10.rokov a potom ak povinný podá námietku premlčania , súd neprizná právo veriteľovi z dôvodu premlčania . V komentári k zákonu je všetko dôkladne vysvetlené a ja píšem iba to , čo hovorí právny predpis .
Venuj pozornosť tomu čo píšeš .
Bez komentára sa ustanovenia dajú pochopiť všelijako .
Ôsma hlava
PREMLČANIE

§ 100

(1) Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať.

Slovo vykonať je sloveso dokonavého vidu , to znamená , že ak sa do 10 rokov právo nevymôže , nedokončí sa vymáhanie , tak sa premlčí . 10 rokov môžeš vymáhať od rána do večera a keď nevymôžeš čo Ti prisúdil súd , dlžník Ta niekam pošle . Stačí si pozrieť rozhodnutia súdov od okresných až po najvyšší .
Podobný názor ako Ti mal jeden krajský riaditeľ PZ a nestačilo mu , že mu túto tému vysvetlil okresný súd , odvolal sa a rovnaké vysvetlenie dostal od krajského súdu .
Toto už nepochopí len ten , kto to nechce pochopiť .
Už nie je čo dodať .

skus pripojit aj nejake rozhodnutia sudov preukazujuce tvoje tvrdenia, nie len tvoje pocity a domnienky z OZ..
Macd69
10.03.10,15:14
Ako je to teda s tym premlcanim?Mam vykonatelnost exe titulu 19.8.1997
poverenie na vykon exekucie 11.6.2007.Je to premlcane,ked som obsielku dostal 23.2.2010?Poradte,dakujem!
riccado
10.03.10,15:53
Ako je to teda s tym premlcanim?Mam vykonatelnost exe titulu 19.8.1997
poverenie na vykon exekucie 11.6.2007.Je to premlcane,ked som obsielku dostal 23.2.2010?Poradte,dakujem!

exekucne konanie sa zacina na navrh a je zacate dnom, kedy je navrh doruceny exekutorovi. nakolko je poverenie vydane prislusnym sudom zo dna 11.06.2007, navrh bol exekutorovi doruceny pred tymto datumom a teda este v zachovanej lehote (10 rokov).
ja tvrdim, ze to premlcane nie je, a plynutie premlcacej doby bolo podanim navrhu na exekuciu prerusene. exekucia trva dodnes, to znamena, ze premlcacia doba momentalne neplynie...
tot moj skromny nazor ( a som si na 100% isty, ze nielen moj)...

mimotemy a kdesi v kostiach citim, ze tu niekto este prihodi par invektiv na moju osobu, ako mam studovat, citat vysvetlivky, pouzivat logiku a pod...
riccado
10.03.10,15:58
RICCADO .

Milý prispievateľ ,to nie ja nemám pravdu ,ale Občiansky zákonník nemá pravdu , ktorý som citoval .

Je vidieť , že si nečítal komentár k uvedenému § Občianskeho zákonníka.


Len tak napríklad ,aby si sa mohol zasmiať sám na sebe .

Trestný čin za ktorý hrozí doživotie sa premlčí za 20 rokov - §90 Tr. zák., ale podľa Teba sa nikdy nepremlčí dlh napr. 100 EUR .
Niekoľkonásobná vražda sa premlčí ,ale aj malý dlh nie .

v prispevku c. 38 som ti skopiroval komentar k uvedenemu paragrafu obcianskeho zakonnika z dielne IURA EDITION (konkretne ASPI)
iriska
10.03.10,15:58
skôr ako invektívy, ja prihodím súhlas, že na silných 100% sa premlčanie podaním návrhu prerušuje a exekútor vymáha oprávnene. za celých 8 rokov môjho pracovného života to vidím
Macd69
10.03.10,16:14
Dik!Zatial som podal namietku premlcania.Uvidim,ale tuto debatu sledujem nadalej..
riccado
11.03.10,04:43
ok, vzdavam to....
ale odpoved na tvoje tvrdenia je aj tak uvedena v tvojom prispevku c. 19.
ak porovnavas, ze kr pz vymaha pokuty za dopravne priestupky, tak vedz, ze je to o inom ako rozoberana tema
Macd69
11.03.10,05:17
Dakujem za vycerpavajuce rady!Podal som namietku premlcania,na ziadnu lehotu som sa neodvolal,tak uvidim...Ď!
iriska
11.03.10,17:05
Ale to nie sú vôbec rozhodnutia o premlčaní ohľadom exekučného vymáhania na základe právoplatného, resp. vykonateľného rozhodnutia súdu. Sú to rozhodnutia nesúvisiace s témou. Bohužiaľ nemám slepo naštudované paragrafy, ale radím podľa skutočných a reálnych udalostí a situácií, takže ak si názoru, že pohľadávka je premlčaná, je to tvoj osobný názor, ale fakt, že táto pohľadávka nie je premlčaná je krutá skutočnosť.

p.s. v predchádzajúcich príspevkoch uvádzaš, že oprávnený podá na súd návrh na vydanie poverenia - OMYL súdny exekútor podá na súd návrh na vydanie poverenia na základe návrhu oprávneného, ktorý mu bol doručený. ďalej uvádzaš, že exekučné konanie začína dňom vydania poverenia ako už bolo uvedené - OMYL toto nebolo nikde uvedené a exekučné konanie začína dňom podania návrhu k súdnemu exekútorovi, vydaním poverenia začína exekúcia.
Macd69
11.03.10,20:49
Prepacte,ale teraz sa v tom nejako stracam...Mam sancu uspiet tym,ze som podal,,namietku premlcania",alebo nie???Viem,ze pravo je o slovickach a zatackach §,ale uz som sa niekde stratil...(mam obavu,ze pri tej kontrole cest.listkov...) :-))
Macd69
12.03.10,09:43
ad1.)jazda bez listka.Je to ,,x"rokov,tak neviem(berme horsiu variantu) ad2.)vykon exek.titulu-rozsudok OS BA 5 zo dna 19.8.97 ad3.)neviem(horsia var.) ad4.)neviem,podla evidencie DP to bolo v r.'95 ad5.)asi u revizora pri kontrole.Vsetko co mam je Upovedomenie o zacati exekucie-opakovane dorucovanie.Este snad doplnim,ze poverenie na vykon exe vydal OS BA5 dna 3.7.2008
Macd69
12.03.10,10:35
Prve upovedomenie nemam,bohuzial.V tomto mojom :Mgr.xxx sud.ex.so sidlom xxx podla ustan.§ 47 zak.NR SR c.233/1995Z.z o exekvoroch a exe cinnosti a o zmene dalsich zakonov na zaklade navrhu opravneneho zo dna 14.5.2007...To je vsetko.Potom je vyk.exe titulu,poverenie na vykon exe a uz len sumy opravnenemu,exekutorovi...Prepac,ale neslo by mi o jednu vec.Ale mam 4ks,z priblizne rovnakeho obdobia.Uz som zistil aj ze mam menovca,tak presne nevedeli komu co patri...A minuly rok som uz poplatil,co som mal,aby som ostal cisty a teraz znova?Exekutor(iny)mi povedal,ze uz nemam nic.Takze,ked ich je 300,tak bude kolobeh?Aj ked viem,ze doplacam na svoju mladicku lahostajnost...
Macd69
12.03.10,10:42
Ano,ten sud je Bratisl.5
iriska
12.03.10,12:11
§ 112
Ak veriteľ v premlčacej dobe uplatní právo na súde alebo u iného príslušného orgánu a v začatom konaní riadne pokračuje, premlčacia doba od tohto uplatnenia po dobu konania neplynie. To platí aj o práve, ktoré bolo právoplatne priznané a pre ktoré bol na súde alebo u iného príslušného orgánu navrhnutý výkon rozhodnutia.

Ale ja som dievčatko :(
Macd69
12.03.10,12:49
Dakujem,Poskytovatel,aj ostatni,ktori sa mi snazia poradit!Vyuzil som svoje pravo,na moznost podania namietky,mozno iba obštrukcie...Len si konecne chcem pozametat za minulostou!Ale mam prave namet na dalsiu temu,do ktorej by ste sa mohli zapojit,v co verim,pretoze forma tejto debaty,vysvetlenie pojmov a skusenosti naozaj pomaha!Vdaka ze si PORADA,a vsetci jej ucastnici!!!A Tebe Poskytovatel,obzvlast,nech to dopadne akokolvek!!!
kms
12.03.10,19:55
podstatou veci je rozlisovat premlcanie a prekluziu prava, v pripade ak bolo pravo pravoplatne priznane rozhodnutim sudu, a ide tak o tzv. judikovanu pohladavku, aplikuje sa samozrejme 10 rocna premlcacia lehota, podanim navrhu na vykonanie exekucie a riadnym pokracovanim v konani /exekucnom/ dochadza k preruseniu plynutia premlcacej doby, a tak sa pravo pocas exekucneho konania premlcat nemoze. Samozrejme, ak by islo o pravo, na ktore sa vztahuje moznost prekluzie, je to ina vec, to su vsak len specificke vynimky /pokuty a pod./
Myslim, ze uvedene je zrejme aj so znenia samotneho par.112 obcianskeho zakonnika, ale i zo samotneho charakteru exekucneho konania. Moznost premlcania prava v ramci beziaceho exekucneho konania, by nahravala len spekulacii dlznika a nebola by tak prostriedkom na zvysenie pravnej istoty, co je jej zakladnou funkciou...
Sucasne tu nemozno aplikovat ustanovenia exek. poriadku ohladne zaniku prava pocas konania, nakolko premlcanie nema so zanikom prava nic spolocne....
kms
13.03.10,21:03
este raz, treba rozlisovat premlcanie a prekluziu, Vami uvedeny priklad tykajuci sa bloku na pokutu je typickym prikladom, kedy dochadzalo /vcelku casto/ k prekluzii prava veritela, nakolko nestihol svoje pravo vymoct v zakonom stanovenej lehote a pravo zaniklo /ako spravne uvadzate, dnes uz je tato otazka upravena inak/. Sud ex offo zastavil exekucne konanie z dovodu, ze pravo priznane exekucnym titulom zaniklo ...
v sucasnosti sa v zmysle OSP uz v typickych veciach /vymahanie dlhov/ nepodava navrh na vykon rozhodnutia / tento sa uplatni, iba ak ide o vykon rozhodnutia o vychove maloletych deti a pri vymahani urcitych sudnych pohladavok - par. 251/, ale navrh na vykonanie exekucie, sud "nepriznava vykon rozhodnutia" /ako uvadzate/, len udeluje poverenie na vykonanie exekucie exekutorovi, ktoremu bol doruceny navrh na vykonanie exekucie. Zo spomenuteho je zrejme, ze na sude ani nebezi ziadne konanie vo veci navrhu na vykon rozhodnutia.... Prakticky sa potom exekucne konanie konci roznymi sposobmi, najcastejsie vymozenim pohladavky, pripadne zastavenim exekucie sudom /pri tejto situacii v urcitych pripadoch -ak je este opatovne vymahanie pohladavky mozne, zacne pramlcacia doba plynut opat..../, upustenim od vykonania exekucie
Len dodam, ze je vcelku zabavne, ake rozne funkcie zrazu mam. Myslim vsak ze v tejto diskusii bolo uz povedane v podstate vsetko podstatne a dotahovanie sa na veci ako je tato je pre mna naozaj zbytocne a nikam mna a myslim ani zadavatela temy, ci inych citatelov neposuva, takze pekny vecer
mefist
16.03.10,06:44
Skusme konkretne:

Moj pripad

udajne cestovanie na cierno....nespominam si rok1999

Vcera /15.3.2010/ vyzdvihnuty list UPOVEDOMENIE O ZACAT IEXEKUCIE - OPAKOVANE DORUCENIE

text: Mgr.***** ******, sudny exekutor so sidlom v BA zacina exekuciu podla ustanovenia par. 47 zakona NR SR cislo 233/1995 Z.z. o sudnych exekutoroch a exekucnej cinnosti/ Exekucny poriadok/a o zmene a doplneni dalsich zakonov na zaklade navrhu opravneneho zo dna 03.12.2007

-vykonatelneho exekucneho titulu - platobny rozkaz ******** ktory vydal Okresny sud Bratislava II dna 7.3.2000

- poverenia na vykonanie exekucie cislo***** zo dna 17.1.2008 ktore vydal OS BAII

preslo 10 rokov aj od skutku aj od vydania platobneho rozkazu

maju este narok na zaplatenie?

Dakujem za po RADU
iriska
16.03.10,16:41
vymáha oprávnene, pretože návrh bol u neho podaný do 10 rokov od právoplatnosti exekučného titulu, ale "poskytovatel" je iného názoru, čiže týmto tu rozprúdim debatu na ďalšie 4 strany.

Každopádne, ak niekto na rady "poskytovatel"a podal námietku premlčania, pripnite sem, prosím, rozhodnutie súdu, ak na to nezabudnete. Chcela by som ho vidieť. Ďakujem.
Petra Nová
16.03.10,16:53
mimotemy Toto je dobrá téma, hlavne dlhá. ;) :) A je možné, že bude trvať práve toľko, koľko tá premlčacia doba pri exekúcii. Ak Porada dovtedy vydrží, o čom však vôbec nepochybujem.
jamborova
20.03.10,20:55
Dobry večer,rada by som vás tiez poprosila o radu.Je mozne ,aby mi exekutor zrušil blokaciu na účte ak sa snim dohodnem na splatkovom kalendáry?Budem povdacná.:mad:
jamborova
21.03.10,01:32
Dakujem krasne.Ja viem zatial len tolko ze mam zablokovany účet na podnet od exekutora ale neviem začo.(myslím si,ze je to DP ,inu podlžnost nemam).Domov mi zatial ziadne rozhodnutie neprišlo a banka mi udaje poskytne az v pondelok.Mozete mi prosim este vysvetliť tie trovy exekučného konania?Dakujem
riccado
21.03.10,06:59
RICCADO .

Ty si ma zabudol opraviť , veď Ty si tiež dievčatko ! Čítal som Tvoje príspevky z minulosti .Je vidieť , že si z písania " unavená ", Tvoje súčasné vyjadrenia sú krátke .

mimotemy mily poskytovatel pravnych rad,

sice sa volam Richard, co aj po namahavom studiu muzskych a zenskych mien stale predstavuje len to muzske meno, svojou pozornostou a presnym vnimanim si vsak dospel k tajomstvu, ktore je tak velmi tajomne, ze si ho vlastne objavil len ty.
k tvojmu krasnemu uspechu ti blahozelam a s napatim budem cakat na dalsie tvoje prevratne objavy tu na porade.

prajem pekny den
Richard
riccado
21.03.10,14:42
RICCADO .
Tvoj príspevok bol typickým prejavom subjektívneho chápania urazeného človeka , ktorého urazila vlastná nevedomosť , na ktorú bol doteraz hrdý .

Objektívna skutočnosť : Na "porade" som našiel príspevky z roku 2007 od prispievateľa RICCADO a tento prispievateľ vystupoval ako žena .Z príspevkov tejto ženy bolo vidieť , že niečo vie . Bol som prekvapený vedomosťami RICCADA a keď som ich porovnal so súčasnými vedomosťami RICCADA , mal som pocit , že RICCADO je unavený .

Ďakujem Ti , že si my vysvetlil a aj dokázal, že RICCADO , ktorý vie veci seriózne komentovať , nie si Ty .
Nevedel som , že na porade musí mať muž len mužské meno .
Opäť si dokázal , že si najväčší .

mimotemy uz bez komentara ;)

pekny den.
r
KEJKA
21.03.10,15:24
. Zanikajúca firma môže pohľadávku postúpiť , predať ju niekomu inému . Zmena veriteľa nemá vplyv na plynutie premlčacej lehoty . V každom prípade , ak by došlo k zmene veriteľa je pôvodný veriteľ tzv. postupca povinný bez zbytočného odkladu oznámiť dlžníkovi postúpenie pohľadávky . .................. .


Dakujem,Poskytovatel,aj ostatni,ktori sa mi snazia poradit!Vyuzil som svoje pravo,na moznost podania namietky,mozno iba obštrukcie...Len si konecne chcem pozametat za minulostou!Ale mam prave namet na dalsiu temu,do ktorej by ste sa mohli zapojit,v co verim,pretoze forma tejto debaty,vysvetlenie pojmov a skusenosti naozaj pomaha!Vdaka ze si PORADA,a vsetci jej ucastnici!!!A Tebe Poskytovatel,obzvlast,nech to dopadne akokolvek!!!



Výraz rozhodnutie súdu sa všeobecne používa všade tam , kde súd rozhodne vo veci . Za rozhodnutie súdu sa považuje : rozsudok , platobný rozkaz , rozhodnutie , uznesenie , poverenie ......
Vy dobre viete , že keď som napísal , citujem : „ po právoplatnom rozhodnutí – priznaní výkonu rozhodnutia ....“ že to , za pomlčkou , bolo adresované tým čitateľom , ktorí by mohli mať pochybnosti o čo ide .



§ 44


(1) Exekútor, ktorému bol doručený návrh oprávneného na vykonanie exekúcie, predloží tento návrh spolu s exekučným titulom najneskôr do 15 dní od doručenia alebo odstránenia vád návrhu súdu (§ 45) a požiada ho o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie.

(2) Súd preskúma žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie, návrh na vykonanie exekúcie a exekučný titul. Ak súd nezistí rozpor žiadosti o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie alebo návrhu na vykonanie exekúcie alebo exekučného titulu so zákonom, do 15 dní od doručenia žiadosti písomne poverí exekútora, aby vykonal exekúciu. Ak súd zistí rozpor žiadosti alebo návrhu alebo exekučného titulu so zákonom, žiadosť o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie uznesením zamietne. Proti tomuto uzneseniu je prípustné odvolanie.

(3) Ak je uznesenie, ktorým sa žiadosť zamietla, právoplatné, súd exekučné konanie aj bez návrhu zastaví. Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustné odvolanie.

Z tohto ustanovenia je jasné , že poverenie je druh rozhodnutia .


--------------------


Dovoľtw mi zapojiť sa do tejto pre mňa aktuálnej témy.
Tiež mi hrozí exekúcia, ak sa jej chcem vyhbúť, tak musím zaplatiť. Myslím, že v mojom prípade nejde o premlčanie, ale chcem sa vyhbúť tzv. dobrovoľnému plneniu, ktoré by bolo nevratné.
Citujem niektoré príspevky a zvýrazňujem časti, ktoré ma zaujali, lebo sa ma týkajú. Ide o môj dlh voči bytovému družstvu z r. 1999,. V r. 2001 došlo k zmene správcu, o čom som dostala vyrozumenie, a nový správca odo mňa dlh vymáhal. Došlo k súdnemu konaniu, nakoľko som namietala výšku vyúčtovania o duplicitne zaplatenú vodu a o nezapopčítanú mnou vykonanú platbu.... dôvod nie je podstatný, súdne konanie sa skončilo čiastočne späťvzatím návrhu navrhovateľa a napokon zmierom, podľa kotrého sme sa dohodli na úhrade istiny a trov konania s odpustením príslušenstva, teda úrokov. Toto všetko z mojej strany bolo splnené a ja som celú dokumentáciu po roku vyhodila, spálila v istote, že je to všetko už za mnou a že sa radšej nikdy v živote nebudem naťahovať so správcom bytov a podobnými inštitúciami.
teraz mi napísal bývalý správca, že na moj dlh bol ešte pred zmenou správcu - teda v r. 2001 vydaný platobný rozkaz, a uplatňuje si voči mne úroky /príslušenstvo/ v zmysle tohto vykonateľného platobného rozkazu. O tom platobnom rozkaze som doteraz nemala tušenia, je to divné, ved to muselo prísť aj mne aj manželovi, žeby sme obaja nepreberali poštu? Naozaj sa nepamatám, ale neprevzatie, resp. nepodaný odpor v lehote značí, že plat.rozkaz sa stáva vykonateľným, áno?

Mne to pripadá, že na rovnaký prípad boli vydané dve rozhodnutia -
1. platobný rozkaz, ktorý zostal u bývalého správcu ležať
a
2. rozsudok o ukončení zmierom s novým správcom, ktorému som zaplatila istinu a odmenu právničke.
============================
Viem že platobný rozkaz je vykonateľný, takže ked sa vyhrážajú, že ak nezaplatím, dajú to exekutorovi oprávnene a potom čo? Čakajú ma dalšie výdavky.
Radšej teda zaplatím, len by som chcela mať istotu, že to odo mňa pýtajú oprávnene.
Nie je to podla mňa etické - ten platobný rozkaz mali podľa mňa odovzdať novému správcovi a nie držať u seba. Stalo sa, a ja nemám možnosť sa nejako účinne brániť, alebo áno?
Poradíte?
iriska
21.03.10,15:53
Mne to pripadá, že na rovnaký prípad boli vydané dve rozhodnutia -
1. platobný rozkaz, ktorý zostal u bývalého správcu ležať
a
2. rozsudok o ukončení zmierom s novým správcom, ktorému som zaplatila istinu a odmenu právničke.
============================
Viem že platobný rozkaz je vykonateľný, takže ked sa vyhrážajú, že ak nezaplatím, dajú to exekutorovi oprávnene a potom čo? Čakajú ma dalšie výdavky.
Radšej teda zaplatím, len by som chcela mať istotu, že to odo mňa pýtajú oprávnene.
Nie je to podla mňa etické - ten platobný rozkaz mali podľa mňa odovzdať novému správcovi a nie držať u seba. Stalo sa, a ja nemám možnosť sa nejako účinne brániť, alebo áno?
Poradíte?

Na začiatok by možno pomohlo pohľadať tieto doklady, resp. ísť si vyžiadať obidve rozhodnutia do archívu súdu - za jeden rovnopis sa platí 1,50 EUR kolok a zistiť nahliadnutím do spisov o aké sumy, za aké obdobia.... atď. ide, prípadne si z toho urobiť poznámky alebo požiadať o fotokópie. V prípade úhrady prost. banky by sa dali možno ešte vyžiadať výpisy, v prípade pošty neviem.
Petra Nová
21.03.10,16:04
Jej, Iriska, ospravedlňujem sa Ti. V predchádzajúco príspevku som omylom stisla tlačítko nevhodný a neviem to napraviť. :mee: Urobím to inak.
riccado
21.03.10,18:27
Petra Nová .

Prečítaj si príspevok č.55 na str.6 ako sa snažila IRISKA poprekrucovať to čo som napísal . Iriska a Riccado sú Tí , kvôli ktorým musím všetko podávať " po lopate " . Už nemám čas stále dokazovať dokázané .
Inak ,ďakujem za slušnú formu Tvojej pripomienky .


mrzi ma to, ze kazdeho, kto ti argumentuje inym nazorom, tak ho musis silou mocou pokorit, lebo porada vobec nie je o vitazstve, ale o solidarite a pomoci...

p.s. ak som v roku 2007 nejakej osobe zenskeho rodu opisoval cinnost, ktoru ma ona (zena) vykonat a pouzil som slova, ktore som pouzil, tak naozaj sklanam pred tebou klobuk, ze to takto vies podat...
KEJKA
21.03.10,21:34
Na začiatok by možno pomohlo pohľadať tieto doklady, resp. ísť si vyžiadať obidve rozhodnutia do archívu súdu - za jeden rovnopis sa platí 1,50 EUR kolok a zistiť nahliadnutím do spisov o aké sumy, za aké obdobia.... atď. ide, prípadne si z toho urobiť poznámky alebo požiadať o fotokópie. V prípade úhrady prost. banky by sa dali možno ešte vyžiadať výpisy, v prípade pošty neviem.


Kejka .
Na jednu vec nemôžu byť vydané dva platobné rozkazy.

Dá sa predpokladať , že zmier mohol byť urobený za účasti súdu , ak áno potom treba navštíviť príslušný súd a za náklady za kopírovanie si vyžiadať kópie tohto zmieru , ako častníkovi konania Vám zákon toto právo priznáva . Už som sa dočítal , že bol vydaný rozsudok o zmieri . Choďte si na súd pre kópiu a nie je o čom debatovať .
Ďakujem za radu, ale obe písomnosti mám, to som urobila ako prvé. neboli vydané dva platovné rozkazy, ale len jeden.
Ten platobný rozkaz mi poslal v kopii bývalý správca a rozsudok týkajuci sa súdu a nastupného správcu som si za 1,5 EUR už vyžiadala. Namietala som týmto bývalému správcovi, ale oni tvrdia, že nevyžaduju odo mňa úhradu istiny, ale úhradu úrokov z omeškania, na ktoré podla platobného rozkazu majú právo. A to, že v tej veci prebehol súd a nový správca mi práve tie úroky po dohode odpustil v rámci zmieru , tak to vraj nie je podstatné.
Pre mňa podstatné je to, že to chcú dať exekútorovi a sa bojím, že mi siahne na účet, resp. automatićky mi budu nabiehať dalsie náklady spojené s exekúciou, čomu sa chcem vyhnúť.
Ale na druhej strane nechcem platiť prvému správcovi, to, čo mi už "nástupnícky" správca "odpustil"
Ibaaktak
22.03.10,05:03
Mám trochu iný právny názor ako doterajší diskutujúci. Pokial by bolo právo priznané a uplatnené v občianskom konaní tak s prihliadnutím na § 112 OZ súhlasím.

§ 408 OBZ - Bez ohľadu na iné ustanovenia tohto zákona sa skončí premlčacia doba najneskor po uplynutí 10 rokov odo dňa, ked začala po prvý raz plynúť. Pokial autorovi príspevku ubehlo
od právoplatnosti rozsudku 10 rokov, námietkou premlčania príde k strate Exekúčného titulu, bez ktorého exekúcia nemá v práve oporu. Dlh síce nezanikne ale stane sa právne nevymožitelný.
KEJKA
22.03.10,06:07
Kejka .

Ak bolo odpustenie úrokov v rámci zmieru uvedené v rozsudku , nemáte sa čoho obávať .
Požiadavka správcu by bola v rozpore s rozsudkom súdu .
Účinnosť platobného rozkazu sa skončila právoplatným rozsudkom o zmieri a splnením podmienok určených v tomto rozsudku .Týmto právo oprávneného zaniklo , jeho uspokojením , na základe splnenia podmienok stanovených rozsudkom = zmierom.

Ak Vám odpustil úroky nový správca a táto skutočnosť nie je uvedená v rozsudku, požiadajte ho o písomné potvrdenie tejto skutočnosti .

Správca by mal právo obrátiť sa na exekútora iba v prípade , ak by ste si nesplnili povinnosť , ktorá Vám zo zmieru vyplýva .

Napíšte , či je v rozsudku konkrétne uvedené , že Vám nový správca odpustil úroky . Ak máte pravdu , neplatte a nakopte správcu ...
===========
Dakujem za odpoved, velmi mi pomohli tu uvedené príspevky, žiaľ, asi je právo na druhej strane.
Totiž v tom rozsudku o zmieri je presne uvedené, čoho sa nový správca domáhal a tam je uvedená istina, ktorej sa domáhal predtým aj starý správca. Okrem toho sa z rôznych súm domáhal úrokov od dátumu prevzatia tejto pohľadávky ale to sú dátumy z r.2002.
Platobný rozkaz starého správcu hovorí o istine a úrokoch do dňa zaplatenia, pričom ich teraz vymáha do decembra 2001 (kedy som podla neho istinu zaplatila). Takže tieto úroky podla môjho laického názoru nový správca nevymáhal - neboli predmetom súdneho sporu. Zmierom mi ich odpustil, ale logicky len vo výške a od dátumu, ktorý bol uvedený v návrhu na súdne vymáhanie.
Úroky z r.2001 "prenechal" starému správcovi.
Podľa mňa vedeli čo robia, ten platobný rozkaz zostal pekne schovaný u starého správcu, ktorý to vytiahol teraz, lebo za pár mesiacov uplynie 10-ročná doba.
Záver
mylne som sa domnievala, že tie prípady sú identické. Nie sú, nadväzujú na seba a mne nezostáva iné než zaplatiť. Alebo sa mýlim?
Moja otázka
Môžem účinne požiadať o splátky na cca rok, aby som to platila postupne z dôchodku? Ked prejavím ochotu zaplatiť, nemá exekútor čo robiť, alebo sa mýlim? Naozaj sa nechcem naťahovať s exekutorom a navyšovať si výdavky.......
Ešte mám šancu prepočítať tie úroky, a prípadne namietať ich výšku, kedže v platobnom rozkaze nie je presne vyčíslená. Zatiaľ by som im poslala aspoň časť dlhu, nech to nepresúvajú na exekútora.
Ešte raz ďakujem a želám pekný deň.
jamborova
22.03.10,09:17
Dobry den,tak vam teda napisem ako som dopadla.V banke mi dali udaje o exekutorovy ktory mi dal zablokovat ucet.Bol to DP tak ako som si aj myslela z roku 2000.Ked som tam zavolala, pani asistentka nemala chut sa somnou baviťBola som neodbitna tak to z nej islo ako z chlpatej deky.Domov mi ziadne rozhodnutie o exekucii neposielali napriek tomu,ze mam uz tyzden zablokovany ucet a keby som nechcela vybrat z neho peniazky tak ani nato nepridem.Preco mi ho neposielali bolo lahke si vydedukovat.Keby som mala rozhodnutie,vedela by som ,ze ak dlznu sumu uhradim do 14 dni je o 50 eur nizsia.Cakaju a po 14 dnoch ked rozodnutie nadobudne pravoplatnost,potom vam ho poslu domov ,ale suma na aku dal príkaz v banke je vyssia a vam nezostava nic ine ako to uhradit.
A este k splatkovemu kalendaru.Vobec sa im tato moznost nepacila a ked som navrhla ze dlznu sumu spatim v 3 splatkach neboli z toho nadsený.Ale tesila som sa len dovtedy,kym mi nepovedala ze ucet mi aj tak odblokuju az ked budem mat vsetko uhradene.:(.Takze mi nic ine neostava len utekat do banky dat trvaly prikaz v ramci exekucie aby mi ho cim skor odblokovali.:(
iriska
23.03.10,06:40
Dobry den,tak vam teda napisem ako som dopadla.V banke mi dali udaje o exekutorovy ktory mi dal zablokovat ucet.Bol to DP tak ako som si aj myslela z roku 2000.Ked som tam zavolala, pani asistentka nemala chut sa somnou baviťBola som neodbitna tak to z nej islo ako z chlpatej deky.Domov mi ziadne rozhodnutie o exekucii neposielali napriek tomu,ze mam uz tyzden zablokovany ucet a keby som nechcela vybrat z neho peniazky tak ani nato nepridem.Preco mi ho neposielali bolo lahke si vydedukovat.Keby som mala rozhodnutie,vedela by som ,ze ak dlznu sumu uhradim do 14 dni je o 50 eur nizsia.Cakaju a po 14 dnoch ked rozodnutie nadobudne pravoplatnost,potom vam ho poslu domov ,ale suma na aku dal príkaz v banke je vyssia a vam nezostava nic ine ako to uhradit.
A este k splatkovemu kalendaru.Vobec sa im tato moznost nepacila a ked som navrhla ze dlznu sumu spatim v 3 splatkach neboli z toho nadsený.Ale tesila som sa len dovtedy,kym mi nepovedala ze ucet mi aj tak odblokuju az ked budem mat vsetko uhradene.:(.Takze mi nic ine neostava len utekat do banky dat trvaly prikaz v ramci exekucie aby mi ho cim skor odblokovali.:(

Upovedomenie o začatí exekúcie MUSELI posielať (možno na zlú adresu známu zo spisu, ale museli). V prípade jeho nedoručenia možno zisťovali inú adresu a medzitým zablokovali účet. Stále platí 14dňová lehota na uhradenie, lebo 14 dní plynie od prevzatia upovedomenia o začatí exekúcie a doteraz nebolo prevzaté (akurát hotové výdavky môžu byť vyššie, ale nepredpokladám, že o 50 eur).
Možno odporúčam poštudovať spis u exekútora a zistiť,či upovedomenie doručovali. Ak nie, okamžite sťažnosť na komoru exekútorov.
p.s. tiež je možnosť podať námietku premlčania ako radí poskytovateľ (aj keď podľa mňa toto nie je riešenie, ale niekto sa tu už vyjadril, že to urobí, lenže v tomto prípade bude účet zablokovaný až do rozhodnutia súdu)
corky
23.03.10,11:58
Dobry den,

dostala som pokutu z Advokatskej kancelarie, ze mam uhradit sumu. Nebola tom ani za co a ani preco, isla som tam osobne. Bolo mi povedane, ze je to Dopravny podnik.
Podla ich zaznamov ma vo februari 99 chytil revizor.

Samozrejme, ak sa tak stalo, uhradila som vsetko, ale uschovavat blok za 11 rokov sa mi nepodarilo..

Tento pripad este nie je na exekucii, stane sa tak od Aprila 2010, "zatial" to odo mna vymahaju takto.. inak to pojde na exekuciu, kde suma samozrejme narastie trojnasobne.

Moja otazka je:
1) 11 rokov sa nerobilo nic, osobne chcem ist na sud, aby mi dali nahliadnut do daneho spisu. Mozu odo mna vymahat sumu, aj napriek 11 rocnej "hluchej dobe"?

dakujem krasne za odpovede!
jamborova
23.03.10,12:27
Dobry den,ano jedna sa o dopravny podnik.Bojim sa tuto situaciu riesit premlcacou dobou,uz tak mi skomplikovali zivot tym ze mi zablokovali ucet.Tak som im to zaplatila.
Estte taka mala perlicka,chcela som vediet ci mam este neaku podlznost voci DP .Pani v exekucnej kancelarii mi povedala ze sice pojde proti sebe ale da mi cislo na P.Chovana ktorý mi tieto info.poskytne.Nikdy som sa k tomuto pánovy nedovolala,lebo tel.tam nikto neberie.Bola som tam aj osobne,no tiez na adrese kde by mal sídlit nikto nikdy nebol:(
Macd69
23.03.10,15:29
Ja som pred rokom tiez vyplatil svoje podlznosti a u Chovanca mi povedali(je to ,,dvorny"vymahac DP Bratislava),ze tam uz nic nemam.Po roku mi zacali chodit exe..prikazy z inej kancelarie,kde mi povedali,ze on sice je hlavny advokat,ale dava to roznym exekutorom.Jednak je v tom velky neporiadok,aj ked si priznajme,nacierno sa vozit nevyplati,ale na info na DP,mi vymenovali aj take pokuty,ktore som uz mal uhradene,alebo neboli moje,ale mojho menovca!Preto je treba byt opatrny a vsetko si overit.Ja som dal tu NAMIETKU PREMLCANIA,tak ked budem mat nieco nove,urcite to dam na PORADU,lebo som si isty,ze viac hlav,viac rozumu!
KEJKA
23.03.10,22:44
Kejka ,

rozhodnutie súdu má väčšiu právnu silu ako tvrdenie správcu . Ak je v rozsudku o zmieri niečo uvedené tak to platí . Neviem si predstaviť , že odvolanie proti platobnému rozkazu sa skončí zmierom a časť plnenia vyplývajúceho z platobného rozkazu sa náležite v podmienkach zmieru neupraví .
Je úplne jedno , či u Vás bol starý a nový správca , bola to stále tá istá funkcia so svojimi kompetenciami . To , čo urobil nový správca v rámci svojich kompetencií je platné .

Vyzerá to tak , že starý správca si vysvetluje rozsudok súdu po svojom .
Navštívte právnika , alebo vymažte osobné údaje a rozsudok poskytnite tejto porade , aby sa k nemu mohol každý vyjadriť .Možno sa dokáže neopodstatnenosť konania správcu , alebo , to uhráte aj na premlčanie , ak ku dňu plnenia
pripočítame všetky lehoty .
Nie je to tak ako vyznieva odpoved. Je platobný rozkaz, ktorý som z nejakoho dôvodu neprevzala, vobec sa na to nepamatam, jednoducho o ňom neviem. Teda som nepodla ani odpor, čím sa stal právoplazným a vykonateľným.
Viem o zmene správcu, ktorý odo mňa začal vymáhať pohľadávku a to aj súdne. Súd nebol o platobnom rozkaze - toto sa tam vobec nespomenulo, netuším z akého dôvodu, a tento súd skončil zmierom.
Po takmer dvoch rokoch po skončení súdneho konania sa teraz ozval starý správca so svojim vykonatelným platobným výmerom a chce odo mňa úžernícke úroky 0,25% denne za obdobie do konća roka 2001.
Ked čítam vyžiadaný rozsudok so zmierom, tak tam je popísaný predmet sporu, návrh oprávneného (nový správca), v rámci ktorého sa píše o úrokoch ale len od r. 2002 - teda chápem to tak, že od dátumu prevzatia tej pohľadávky, resp, správcovstva. Rok 2001 nie je spomenutý v súvislosti s úrokmi a nie je tam ani slovo oplatobnom rozkaze.
Môj názor je teda taký, že síce na rovnakú pohľadávku existuje platobný rozkaz a aj súdny zmier, ale platobný rozka pre mňa platí obmedzene - istina je zaplatená a úroky si nárokujú do konca roka 2001.
Ďalej už z toho vykľučkovať neviem..... len tie úroky sú priam úžernícke, ale to mi asi nepomôže.
Ešte by som hádam mohla ísť sa niekde pozrieť do spisu, či som ten platobný rozkaz prevzala. To by pomohlo?
iriska
24.03.10,07:37
Platobný rozkaz MUSÍ byť prevzatý, ak nie je prevzatý, ruší sa a konanie ide na pojednávanie a rozsudok.
corky
24.03.10,11:50
kancelaria p. Chovanca s pracovníkom a databazov pokut z DP sídli na Račianskej 109/C .. a su tam cez pracovny den asi do druhej.
corky
24.03.10,11:56
Mám to správne chapať tak, že ak mi od roku 1999 nebolo nic poslané na podpis, žiaden platobný rozkaz, žiaden exekutor.. a za 11 rokov bolo ticho.. mám právo podat námietku premlčania ..?

Mam v plane ist na okresny sud a pozriet sa do spisu.
dakujem za pomoc :)
iriska
24.03.10,21:23
p.s. číslo konania nemusí byť rovnaké... napr. platobný rozkaz je vydaný pod 1RO/12/08, ale keď ho odporca neprevezme, tak ide na civilné konanie na rozsudok a môže dostať číslo 8C/85/09 a je v tej istej veci
Ibaaktak
26.03.10,05:17
Prečo práve § 112 Oz ked sa jedná o obchodný spor? Prečo nie § 408 OBZ a po 10 rokoch od právoplatnosti rozsudku bez ohladu na začatie exekúcie uplatniť § 39 Oz ako dovod na zastavenie exekúcie? Oz by sa uplatnil vtedy, keby nebolo riešenie v obchodnej veci v rámci OBZ Aj ked § 408 OBZ vylučuje § 402 OBZ po desiatych rokoch od právoplatnosti rozsudku, to este neznamená, že treba prejst na § 112 OZ. Nemalo by sa rozlišovat podobne ako je to napr. pri odstúpení od zmluvy či sa jedná o vec podla občianskeho alebo obchodného práva? Teda tam kde si účastníci dohodli že ich vztah sa bude riadit v zmysle OBZ alebo to jednoznačne vyplýva z povahy veci dosledne uplatňovat predpisy v rámci OBZ a § 112 OZ uplatniť výlučne v konaniach v rámci OZ?
Ibaaktak
26.03.10,05:49
Prečo by sa veci podla OBZ mali riešit podla § 112 OZ? Prečo nie podla § 408 OBZ? Aj ked § 408 OBZ vylučuje po desiatych rokoch od právoplatnosti rozsudku § 402OBZ, to este neznamená, že vec sa nedá riešit v rámci OBZ, ked si bud účastníci dohodli že ich veci sa budú riadit v rámci OBZ alebo to vyplýva z povahy veci. Nemalo by sa podobne ako je to napr. pri odstúpení od zmluvy alebo pri požičke podla OZ a úvere podla OBZ rozlišovat ktorý zákon upravuje pomery účastníkov a následne s prihliadnutím na univerzálny § 39 OZ vo veciach v rámci OBZ žiadat zastavenie exekúcie po desiatych rokoch od právoplatnosti rozsudku aj vtedy, ked si ju oprávnený uplatnil v exekučnom konaní v desaťročnej premlčacej lehote?
frizy
26.03.10,12:03
Zdravim! Chcel by som sa len uistit, ci som veci spravne pochopil. V mojom pripade sa jedna o exekucny titul - platobny rozkaz vydaný 16.4.1998, oprávnený podal navrh na vykonanie exekucie, ktory bol doruceny exekutorovi 31.12.2009, upovedomenie o zacati exekúcie mi bolo dorucene 19.3.2010. Mozem si teraz uplatnit namietku premlcania na súde?
misoft
26.03.10,16:33
Uplatni!

platobny rozkaz vydaný 16.4.1998, oprávnený podal navrh na vykonanie exekucie, ktory bol doruceny exekutorovi 31.12.2009,
PR = 1998, vykonanie = 2009 => 11 rokov. Teba nemá čo zaujímať, kde trčal tých 11 rokov platobný rozkaz.
puppa
26.04.10,18:06
Dobry den, ja mam otazku, ci niekto vie, v akych pribliznych ciselnych hodnotach sa pohybuje taka pokuta po 10 rokoch....ja som bola dlho v zahranici a teraz mi prislo nieco od exekutora a mam taky pocit,ze to je za jednu pokutu spred 12 rokov :( Prosim poradte surne. Dakujem
Gerdy
16.06.10,07:54
Dobry den, ja mam otazku, ci niekto vie, v akych pribliznych ciselnych hodnotach sa pohybuje taka pokuta po 10 rokoch....ja som bola dlho v zahranici a teraz mi prislo nieco od exekutora a mam taky pocit,ze to je za jednu pokutu spred 12 rokov :( Prosim poradte surne. Dakujem

Budem pisat este v SK a potom ti to dam do Eur ;)
Tak okolo roku 2000 listok stal 6 sk pre mladych a 12 sk pre ostatnych
Pokuta bola 100x zakladny listok, cize uz mas istinu - bud 600 Sk alebo 1200 Sk
Dopravny podnik si samozrejme uplatni uroky z omeskania ... priemer je 15 % rocne, fakt to zavysi od roznych kriterii - od 1.1.2000 od 1.1.2010 zo sumy 600 - 900 Sk alebo 1200 - 1802 SK
Bude ti treba zaplatit sudny poplatok za povodne konanie - bud platobny rozkaz alebo rozsudok + ked sa Dopravny podnik necha zastupit advokatom tak aj jeho trovy - cca dokopy 1500 SK
Nasledne pridu trovy exekucie - 500 SK za kolok na vydanie poverenia + 20 % z celkovej pohladavy takze pri tom 6 Sk listke - vymahana pohladavka s prislusenstvom bude cca 3000 Sk = 600 Sk a pri 12 sk listku tu bude cca 4500 SK = 900 Sk
Cize cca pri 6 Sk listke zaplatis cca - 4100 Sk (136 €) a pri 12 sk listku - 5900 (195,84 €)
To je vsetko iba orientacne, pretoze Dopravny podnik nemusi byt zastupeny advokatom, nemusi si uplatnit uroky z omeskania atd ale tak toto je najbeznejsie.


Zdravim! Chcel by som sa len uistit, ci som veci spravne pochopil. V mojom pripade sa jedna o exekucny titul - platobny rozkaz vydaný 16.4.1998, oprávnený podal navrh na vykonanie exekucie, ktory bol doruceny exekutorovi 31.12.2009, upovedomenie o zacati exekúcie mi bolo dorucene 19.3.2010. Mozem si teraz uplatnit namietku premlcania na súde?

Nie kedy bol vydany ale kedy nadobudol vykonatelnost - t.j. obdobie medzi vydanim a spravoplatnenim moze trvat niekolko rokov takze si zisti kedy nadobudol vykonatelnost.
iriska
16.06.10,09:56
Dopravný podnik nemá úrok.

Pohľadávka sa navyšuje o trovy právneho zastúpenia, lebo majú právnych zástupcov, pokiaľ viem.
Gerdy
17.06.10,13:36
Dopravný podnik nemá úrok.

Pohľadávka sa navyšuje o trovy právneho zastúpenia, lebo majú právnych zástupcov, pokiaľ viem.
Len tolko k tomu, ze Dopravny podnik nema urok.
Podla 40/1964 (obc. zakonnik) - § 517
(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.

(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

ale stretol som sa aj s tym, ze si neuplatnil. Trovy pravneho zastupenia tu zvycajne byvaju relativne nizke, lebo je nizka istina, ktora sa vymaha a advokati nevykonavaju vela ukonov, lebo vacsinou nie je co vykonat - iba navrh :)))
iriska
17.06.10,15:55
Ja som sa ešte nestretla s tým, že by si uplatnil...

Dovolím si uviesť ešte príklad (pri cene lístka 12,-Sk)

- pokuta 100x hodnota lístka + cena lístka = 1212,-Sk
- právne zastúpenie v pôvodnom konaní cca 1000,-Sk
- poplatok za vydanie platobného rozkazu (rozsudku) 500,- Sk
- právne zastúpenie vo veci exekúcie cca 700,- Sk
- poplatok za vydanie poverenia pre exekútora 500,-Sk

spolu: 3912,- Sk = 129,85 EUR

trovy exekúcie v prípade nesplnenia pohľadávky do 14 dní od prevzatia upovedomenia

20% - 33,19 EUR
hotové výdavky (poštovné, telekom., kancelársky materiál) - 30 - 70,-EUR
prípadné zriadenie záložného práva na nehnuteľnosti - 33,19 EUR za každú nehnuteľnosť
DPH z toho všetkého

Takže kto sa vyhýba plateniu dočká sa namiesto 12,-Sk, za ktoré mohol kúpiť lístok, 280,-EURovej platby.
j.oliva
19.06.10,05:31
dostal som príspevok na podnikanie ktoré som predčasne skončil.vr.1999 som dostal exek.príkaz na zaplatenie sumy s úrokmi a poplatkami,ktoré boli neskutočné vysoké.Ja som ihned zaplatil istinu a nejakú čast poplatkov.Medzitým bola vydaná amnestia ktorá sa týkala ost.poplatkov ak bola zaplatená istina.Od toho r.1999 bolo úplne ticho teda som to považoval za ukončenú záležitost.Teraz po 11tich rokoch sa znovu ozýva exekútor a žiada doplatit zvyšnú čast.Možno to považovat za premlčané_?prosím poradte mi
Gerdy
25.06.10,05:04
dostal som príspevok na podnikanie ktoré som predčasne skončil.vr.1999 som dostal exek.príkaz na zaplatenie sumy s úrokmi a poplatkami,ktoré boli neskutočné vysoké.Ja som ihned zaplatil istinu a nejakú čast poplatkov.Medzitým bola vydaná amnestia ktorá sa týkala ost.poplatkov ak bola zaplatená istina.Od toho r.1999 bolo úplne ticho teda som to považoval za ukončenú záležitost.Teraz po 11tich rokoch sa znovu ozýva exekútor a žiada doplatit zvyšnú čast.Možno to považovat za premlčané_?prosím poradte mi
Skus podrobnejsie napisat co je exekucnym titulom - na zaklade akeho rozhodnutia sa vymaha od teba pohladavka. (platobny vymer, rozhodnutie Soc. poistovne atd.....)
Ked si zaplatil istinu, tak aj ked ti odpustili uroky stale musis zaplatit exekutorovi jeho trovy pripadne trovy opravneneho v exekucnom konani.
+ ked raz poda opravneny navrh na vykonanie exekucie premlcacia doba neplynie, to znamena, ze exekutor vykonavat nekonecne dlho pokial nevymoze pohladavku, resp. pokial sa inym sposobom nezastavi exekucia, takze to ze sa po 10-tich rokoch ozval exekutor, ale exekucne konanie zacalo v roku 2000 nema to vplyv na premlcaciu dobu
j.oliva
25.06.10,11:44
Gerdy,dakujem aj ked nie je to potešitelná správa
Slewy
05.05.11,12:22
Prosim viete mi niekto poradit : dna 28.7.10 mi na dopravnom podniku vydali vypis o pohladankach: 9 pokut jednu som z toho zaplatila no 8 mi este zostalo. Su to pokuty od roku 2002 no nemala som ani tusenie o exekucii nakolko som sa prestahovala ziadna posta mi nebola dorucena. Da sa dohodnut o splateny pohladavok bez urokov? Dakujem
intro
06.05.11,06:26
K tomu by som len dodala, že je možné že má už ustanoveného opatrovníka pre doručovanie .
Zuzana Hula
14.06.12,11:55
Mne sa stal nezvycajjny pripad s revizormi pred 12 rokmi - marec 2000.Isli sme s muzom s kocikom cez zadne dvere do autobusu a svagrina cez predne s listkami a revizori nas kontrolovali hned i ked dvere neboli zatvorene. Zbytocne sme cakali na svagrinu, kym cvakne vpredu listky, nas obvinili, ze sme si ich neoznacili. Nestihli sme babkin pohreb. Nakolko nas hodinu drzali v autobuse a 20 mesacny syn plakal, ze potreboval spravit potrebu a revizori nas nepustili so synom ani na WC - obmedzovanie slobody, napadli fyzicky manzela, lebo chcel synovi vyhoviet,pytali od nas 1400 sk ako uplatok a vraj nas pustia, nestihli sme babickin pohreb..... tak som dala tresne oznamenia na revizorov. Nahlasili dopravnemu podniku same lzi, vraj nas chytili o 5 zastavok dalej a nam vodic nechcel svedcit, nakolko mal pred dochodkom a bal sa zamestnavatela, ze ho vyhodi.Teraz mi prisla exekucia, som na materskej s 8 mesacnou dcerou, okamzite som uhradila 280,50 euro aby som nemala dlho blokovany ucet a mam otazku: Ubehlo 12 rokov a asi mi padla premlcacia doba.Nikdy som nebola o nicom informovana, ani o vyjadreni z policie kvoli trestnym oznameniam. Nikdy mi nic neprislo od exekutora, ze sa zacalo nejake konanie, alebo teda ze sud vyniesol rozhodnutie o zacati - bezomna vzdy vsetko prebehlo. Mozem nazad vysudit mojich 280,50 euro, ktore boli neopravnene nahlasene na exekucny urad a nebolo dotiahnute konanie voci revizorom, ktorí tvrdili nepravdu? Ziadala som dopravny podnik aj o odskodne, nakolko sa pohreb mojej babicky neda zopakovat a tato trauma postihla moju celu rodinu na cele toto obdobie. Ako mam postupovat, aby som sa dostala k rozhodnutiu, ze sa postupovalo nespravne a teda mi ziadna pokuta a ani exekucia nemala byt udelena? ....dakujem
mattto
14.06.12,15:47
Mne sa stal nezvycajjny pripad s revizormi pred 12 rokmi - marec 2000.Isli sme s muzom s kocikom cez zadne dvere do autobusu a svagrina cez predne s listkami a revizori nas kontrolovali hned i ked dvere neboli zatvorene. Zbytocne sme cakali na svagrinu, kym cvakne vpredu listky, nas obvinili, ze sme si ich neoznacili. Nestihli sme babkin pohreb. Nakolko nas hodinu drzali v autobuse a 20 mesacny syn plakal, ze potreboval spravit potrebu a revizori nas nepustili so synom ani na WC - obmedzovanie slobody, napadli fyzicky manzela, lebo chcel synovi vyhoviet,pytali od nas 1400 sk ako uplatok a vraj nas pustia, nestihli sme babickin pohreb..... tak som dala tresne oznamenia na revizorov. Nahlasili dopravnemu podniku same lzi, vraj nas chytili o 5 zastavok dalej a nam vodic nechcel svedcit, nakolko mal pred dochodkom a bal sa zamestnavatela, ze ho vyhodi.Teraz mi prisla exekucia, som na materskej s 8 mesacnou dcerou, okamzite som uhradila 280,50 euro aby som nemala dlho blokovany ucet a mam otazku: Ubehlo 12 rokov a asi mi padla premlcacia doba.Nikdy som nebola o nicom informovana, ani o vyjadreni z policie kvoli trestnym oznameniam. Nikdy mi nic neprislo od exekutora, ze sa zacalo nejake konanie, alebo teda ze sud vyniesol rozhodnutie o zacati - bezomna vzdy vsetko prebehlo. Mozem nazad vysudit mojich 280,50 euro, ktore boli neopravnene nahlasene na exekucny urad a nebolo dotiahnute konanie voci revizorom, ktorí tvrdili nepravdu? Ziadala som dopravny podnik aj o odskodne, nakolko sa pohreb mojej babicky neda zopakovat a tato trauma postihla moju celu rodinu na cele toto obdobie. Ako mam postupovat, aby som sa dostala k rozhodnutiu, ze sa postupovalo nespravne a teda mi ziadna pokuta a ani exekucia nemala byt udelena? ....dakujem

bohužiaľ už s tým neurobíš nič, brániť si sa mohla v súdnom konaní. V upovedomení o začatí exekúcie je citovaný exekučný titul (rozhodnutie súdu - číslo konania, dátum rozhodnutia, právoplatnosť, vykonateľnosť) Choď na súd nahliadnuť do spisu a naštuduj si, ale pochybujem, že budú dôvody na podanie mimoriadneho opravného prostriedku.

rada do budúcna: musíš byť aktívna, ak si podávala trestné oznámenia, vedieš súdne konania, musíš sa informovať a nie čakať, čo bude
Zuzana Hula
15.06.12,20:54
mattto dakujem, ale aj tak nechapem, preco mi neprislo nic 12 rokov a ani od exekutora. az teraz, ked mi o mesiac konci premlcacia doba a to viem len z telefonneho rozhovoru od exekutora....aj tak dakujem za odpoved, moc ma nepotesila:D
misoft
16.06.12,05:20
Šak logika, nyjé!? Čím dlhšie čakajú, tým viac zdierajú a aj exekútor má vyššiu odmenu. Oni ti započítajú istinu, potom úroky istiny, ďalej pripočítajú úroky z omeškania + úroky z úrokov - KUA - bubáčiky sa kotúľajú ta het!