rasto_lesko
02.02.10,14:51
Zdravim vsetkych,

chcel by som sa na vas obratit s prosbou o radu, lepsie povedane s velkou prosbou o radu. Chcem totiz vystupit zo spolocnosti s rucenim obmedzenim z pozicie spolocnika.
Neviem, ake vsetky informacie su potrebne pre poskytnutie rady, ale pokusim sa pre vas zhrnut tie najdolezitejsie:
1. V spolocnosti posobim ako spolocnik (nie ako konatel)
2. Spolocnost ma iba 1 konatela a teda ...druheho spolocnika
3. Pri vystupeni zo spolocnosti nechcem vratenie vstupneho podielu, ani podiel na ziskoch spolocnosti (ak vobec nejake boli) - chcem sa jednoducho zbavit ucasti v tejto spolocnosti
4. Na valnom zhromazdeni som sa nikdy nezucastnil, a ani by som nechcel - nechcem ani nahliadat do hospodarenia spolocnosti (ako som pisal - nechcem ani vyplatenie vstupneho podielu, ani pripadne podiely zo zisku)
5. Ocakavam, ze dohoda s druhym spolocnikom (a teda konatelom) nepripada do uvahy
6. Taktiez ocakavam, ze nenajdem za seba nahradu
7. Vystupenie chcem spravit co najjednoduchsie a hlavne najrychlejsie. Idealne by bolo, ak by som nemusel kontaktovat druheho spolocnika a ucast sudu obmedzit na minimum - jednoducho by som vykonal zakonne procedury (napr. podanie ziadosti o vystupenie, atd.) a defacto ukoncil posobenie v tejto spolocnosti.

Vsetkym, co sa ozvu, dakujem velmi pekne za pomoc.
Pekny zvysok dna

Rasto
rasto_lesko
04.02.10,13:24
Asi sa nikto z vas s niecim podobnym nestretol, hm?
Lianka
04.02.10,13:30
Pozri do spolocenskej zmluvy.
Ponukni obchodny podiel druhemu spolocnikovi.
Kuk aj Obchodny zakonnik.
rasto_lesko
09.02.10,13:20
Cavelo,
dakujem za prvotny nazor, ale obavam sa, ze mam az vela detailnejsich otazok:(
Do spolocenskej zmluvy som nahliadol a pise sa tam nasledovne:

1. Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel, resp. jeho časť na iného spoločníka alebo na tretiu osobu len so súhlasom valného zhromaždenia spoločnosti.
2. Spoločník má predkupné právo na obchodný podiel iného spoločníka; toto právo však musí uplatniť najneskôr do štyroch týždňov odo dňa, kedy mu bolo druhým spoločníkom písomne oznámené, že chce svoj obchodný podiel previesť.

Takze v tomto pripade mi staci ponuknut druhemu spolocnikovi svoj podiel na predaj? Ale pri takomto konani ma napada viacero otazok, ako napr.:
A/ Za aku cenu mozem ponuknut svoj podiel na predaj? Za nejaku konkretnu cenu (napr. povodne vlozeny podiel) alebo aj za akukolvek inu cenu, ktoru si zmyslim?
B/ Po ponuknuti ceny ma druhy spolocnik moznost akceptovat tuto cenu, alebo neakceptovat, ano?
C/ V pripade, ze ju bude akceptovat, tak nie je ziaden problem, ale problem nastava ak ju nebude akceptovat a teda:
D/ Ak tuto cenu nebude do 4 tyzdnov akceptovat, tak ju mozem poskytnut inej tretej osobe na predaj?
E/ V pripade, ze to budem chciet ponuknut tretej osobe na predaj, mozem ponuknut podiel za roznu cenu, alebo to musi byt ta ista, ktoru povodne spolocnik zamietol. Ake su moznosti hybat s cenou?
F/ V pripade, ze spolocnik nevyuzil predkupne pravo, mozem to predat komukolvek, alebo opat len so suhlasom valneho zhromazdenia?

Obavam sa totiz nasledovnej situacie:
- Ponuknem spolocnikovi podiel na predaj
- Zamietne moju ponuku, resp. nevyjadri sa do 4 tyzdnov
- Mozem teda ponuknut podiel niekomu inemu, ale mozem to predat aj bez suhlasu valneho zhromazdenia, ktore sa defacto sklada jedine z konatela? A tympadom som v zacarovanom kruhu :(.
Existuje nejake vychodisko z tejto situacie, alebo to len nespravne vnimam a je to o moc jednoduchsie :)

Diky moc vsetkym
mi_ke
09.02.10,21:43
Cavelo,
dakujem za prvotny nazor, ale obavam sa, ze mam az vela detailnejsich otazok:(
Do spolocenskej zmluvy som nahliadol a pise sa tam nasledovne:

1. Spoločník môže previesť svoj obchodný podiel, resp. jeho časť na iného spoločníka alebo na tretiu osobu len so súhlasom valného zhromaždenia spoločnosti.
2. Spoločník má predkupné právo na obchodný podiel iného spoločníka; toto právo však musí uplatniť najneskôr do štyroch týždňov odo dňa, kedy mu bolo druhým spoločníkom písomne oznámené, že chce svoj obchodný podiel previesť.

Takze v tomto pripade mi staci ponuknut druhemu spolocnikovi svoj podiel na predaj? Ale pri takomto konani ma napada viacero otazok, ako napr.:
A/ Za aku cenu mozem ponuknut svoj podiel na predaj? Za nejaku konkretnu cenu (napr. povodne vlozeny podiel) alebo aj za akukolvek inu cenu, ktoru si zmyslim?
B/ Po ponuknuti ceny ma druhy spolocnik moznost akceptovat tuto cenu, alebo neakceptovat, ano?
C/ V pripade, ze ju bude akceptovat, tak nie je ziaden problem, ale problem nastava ak ju nebude akceptovat a teda:
D/ Ak tuto cenu nebude do 4 tyzdnov akceptovat, tak ju mozem poskytnut inej tretej osobe na predaj?
E/ V pripade, ze to budem chciet ponuknut tretej osobe na predaj, mozem ponuknut podiel za roznu cenu, alebo to musi byt ta ista, ktoru povodne spolocnik zamietol. Ake su moznosti hybat s cenou?
F/ V pripade, ze spolocnik nevyuzil predkupne pravo, mozem to predat komukolvek, alebo opat len so suhlasom valneho zhromazdenia?

Obavam sa totiz nasledovnej situacie:
- Ponuknem spolocnikovi podiel na predaj
- Zamietne moju ponuku, resp. nevyjadri sa do 4 tyzdnov
- Mozem teda ponuknut podiel niekomu inemu, ale mozem to predat aj bez suhlasu valneho zhromazdenia, ktore sa defacto sklada jedine z konatela? A tympadom som v zacarovanom kruhu :(.
Existuje nejake vychodisko z tejto situacie, alebo to len nespravne vnimam a je to o moc jednoduchsie :)

Diky moc vsetkym

Ak ponuknes svoj podiel na predaj vramci predkupneho prava druhemu spolocnikovi v urcitej cene (lubovolnej), v tejto cene (alebo vyssej) by si ho mal ponuknut aj tretej osobe, ak druhy spolocnik nebude ponuku akceptovat. Samozrejme, mozes ho predat tretej osobe aj za menej, no riskujes odporovatelnost takeho ukonu zo strany spolocnika. Okrem toho, aj tak na predaj tretej osobe potrebujes suhlas VZ, tak ako to vyzaduje SZ...
rasto_lesko
10.02.10,08:01
Ak to teda zhrniem:

V pripade, ze si druhy spolocnik postavi hlavu a nebude akceptovat moju ponuku na odpredaj podielu a ani neodsuhlasi predaj podielu tretej osobe prostrednictvom VZ, aku mam teda moznost, aby som z s.r.o.cky vystupil?
Ja by som sa toho podielu zbavil aj bez odstupneho, len som si isty, ze realne nastane situacia, kedy druhy spolocnik nebude akceptovat moj navrh a bude konat proti predaju mojho podielu tretej osobe (kedze defacto ma na to pravo). :(

Naozaj, jedine, co chcem je odtial odist (vystupit/ zbavit sa podielu) a vyuzit na to akukolvek moznost :(

Dakujem za pomoc
mi_ke
10.02.10,10:50
Ak to teda zhrniem:

V pripade, ze si druhy spolocnik postavi hlavu a nebude akceptovat moju ponuku na odpredaj podielu a ani neodsuhlasi predaj podielu tretej osobe prostrednictvom VZ, aku mam teda moznost, aby som z s.r.o.cky vystupil?
Ja by som sa toho podielu zbavil aj bez odstupneho, len som si isty, ze realne nastane situacia, kedy druhy spolocnik nebude akceptovat moj navrh a bude konat proti predaju mojho podielu tretej osobe (kedze defacto ma na to pravo). :(

Naozaj, jedine, co chcem je odtial odist (vystupit/ zbavit sa podielu) a vyuzit na to akukolvek moznost :(

Dakujem za pomoc

Realna sanca na vystupenie z sro bez akceptacie tohto kroku druhym spolocnikom je okrem rozhodnutia sudu nulova...Ani na to, aby sud zrusil ucast v spolocnosti vsak nie je narok.
rasto_lesko
10.02.10,11:06
Takze ak to spravne chapem - ak si druhy spolocnik postavi hlavu a nedovoli mi z firmy odist (prostrednictvom VZ), tak nemam sancu s tym nic robit??? To snad nie je pravda, alebo ano???
Aj ked sa chcem bez akehokolvek naroku vzdat podielu v s.r.o.cke, tak neexistuje ziadna pravna moznost, ako odtial vystupit bez toho, aby ten druhy s tym suhlasil?
Ako to, ze sud neakceptuje odchod spolocnika zo s.r.o., ak ja dobrovolne na svoju ziadost chcem odtial vystupit a dokonca nechcem za to ani halier (pardon...cent) :)
Dikez
mi_ke
10.02.10,14:22
Takze ak to spravne chapem - ak si druhy spolocnik postavi hlavu a nedovoli mi z firmy odist (prostrednictvom VZ), tak nemam sancu s tym nic robit??? To snad nie je pravda, alebo ano???
Aj ked sa chcem bez akehokolvek naroku vzdat podielu v s.r.o.cke, tak neexistuje ziadna pravna moznost, ako odtial vystupit bez toho, aby ten druhy s tym suhlasil?
Ako to, ze sud neakceptuje odchod spolocnika zo s.r.o., ak ja dobrovolne na svoju ziadost chcem odtial vystupit a dokonca nechcem za to ani halier (pardon...cent) :)
Dikez

Presne tak, je to pravda...tak mate koncipovanu spolocensku zmluvu. A sud to nebude akceptovat pokial je dovodom odchodu napr. zly hospodarsky vysledok alebo Vase osobne nezhody...musel by Ta okradat alebo zamerne davat firmu do minusu.
rasto_lesko
11.02.10,07:58
Tak to nie je moc potesujuca informacia :(, ale rozhodne dakujem za odpoved.

A neexistuje nejaka moznost, ako dokazat jeho "necinnost", resp. nieco, co by mohlo postacovat sudu na zbavenie mojho podielu?
Ak rozmyslam nahlas, tak nieco ako napr.: Poziadam ho o poskytnutie vsetkych hospodarskych vysledkov (za predosle roky) a on mi ich nebude chciet poskytnut, i ked mam narok ich vidiet. Alebo preukazem fakt, ze ma doposial ani raz neinformoval o zasadani VZ, alebo o rocnych zavierkach, alebo o sposobe rozdelenie zisku, atd, atd., alebo cokolvek ine.
Nenapada vas nieco, co by som mohol spravit, aby som takpovediac nepriamo dokazal jeho nesucinnost, ktoru mozem nasledne zdokumentovat na sude.
Vaazne, potrebujem odtial jednoducho vystupit a hladam akykolvek mozny sposob. Viem, znie to zufaly, ale uz pomalicky naozaj zacinam byt zufaly :(

Diky moc
Tomáš_sh
11.02.10,08:36
Zdravím

Nerozumiem Tvojmu postoju, Ty máš zo svojho spoločníka vo firme strach? Vyhrážal sa Ti snáď niečím keď konáš, resp nekonáš týmto spôsobom? Ak je to kvôli nejakým osobným nezhodám je to hlúpe. Toľko na úvod

Áno, požaduj- a to vždy písomne účtovnú uzávierku, nahliadanie do hospodárenia spoločnosti, podiel na zisku, minimálne za posledný uplynulý rok. Neviem ako je to s uplynulými rokmi, ale advokát Ti iste povie či máš a ja si myslím že máš na to všetko nárok. To by malo úplne stačiť na to aby Ti spoločník sám ponúkol že od Teba podiel kúpi.

Ak Ti toto všetko uprie, bude to stačiť na to aby Ťa súd zbavil obchodného podielu. Treba len zdokumentovať, že si ho žiadal a on nereagoval, prípadne sa vyjadril negatívne, čím porušil Tvoje práva

maj sa
Ajuška
11.02.10,08:48
...Ak rozmyslam nahlas, tak nieco ako napr.: Poziadam ho o poskytnutie vsetkych hospodarskych vysledkov (za predosle roky) a on mi ich nebude chciet poskytnut, i ked mam narok ich vidiet. Alebo preukazem fakt, ze ma doposial ani raz neinformoval o zasadani VZ, alebo o rocnych zavierkach, alebo o sposobe rozdelenie zisku, atd, atd., alebo cokolvek ine... Nenapada vas nieco, co by som mohol spravit....Diky moc
Vyhľadaj si na orsr.sk svoju s.r.o... pozri si, čo všetko je uložené v zbierke listín... priamo z registrového súdu si môžeš vyžiadať kópie listín, uložených v zbierke. A z nich sa dozvieš nielen výsledky hospodárenia za predošlé roky, ale aj spôsob schvaľovania (či zasadania?) VZ...;)