apo
02.02.10,16:38
Príklady v Poradcovi podnikateľa ma inšpirovali, aby som sa vrátil do čias keď som robil programátora a pokúsil sa vyrobiť ROZHODOVACIU tabuľku, ktorá nás jednoznačne povedie k určeniu miesta dodania služby a následných úkonov, ktoré je nutné splniť aby sme urobili zadosť upraveným ustanoveniam v zákone o DPH. Inšpirácia je v tom, že neviem či príklady v poradcovi pokryli celý okruh problematiky určenia miesta dodania služby.

Keďže pri svojej účtovnej praxi neriešim celú oblasť poskytovaných služieb prosím poraďákov o pomoc pri definovaní otázok na ktoré musíme dať odpoveď ÁNO alebo NIE. Na základe odpovedí na položené otázky bude v matici predpísané čo je nutné vykonať. Princíp rozhodovacej tabuľky je založený na riešení po vyhodnotení iba KLADNÝCH odpovedí na otázky, z toho dôvodu je nutné tak aj otázky postaviť.

Keď bude matica hotová stačí pohľad na tabuľku pod sklom na stole, alebo na nástenke kde máme ťaháky pre našu prácu a nájdeme riešenie novej služby s ktorou sme sa doposiaľ nestretli.

Tabuľka je robená binárnym spôsobom. Pri výskyte zhodných činností pri zhodných odpovediach až na jednu z položených otázok sa táto otázka už nevyhodnocuje. Týmto spôsobom sa z obludne veľkej tabuľky nakoniec stane prehľadná pomôcka.

V prílohe je NULTÁ verzia. Prosím poraďákov, aby pridali otázky ktoré som do tabuľky nedal z dôvodu že som to nepovažoval za dôležité, alebo preto že ani netuším že je nutné aj na túto otázku vedieť odpoveď. Ďalej aké činnosti budú nasledovať po odpovedi ÁNO alebo NIE na túto otázku vo vzťahu k ostatným otázkam.

Aby bol okruh problematiky riešený tabuľkou s čo najmenším počtom stĺpcov a riadkov vychádzam z predpokladov:
- Poskytovateľom služby je zdaniteľná osoba registrovaná na DPH v SR
- Odberateľom služby je zdaniteľná osoba z 2. štátu (rozumej členskej krajiny EÚ), alebo 3. štátu.

Ak bude potrebné potom pre okruh nezdaniteľných osôb a neregistrovaných osôb v SR sa môže urobiť samostatná rozhodovacia tabuľka.

Teším sa na spoluprácu.

apo
apo
04.02.10,09:18
Priatelia poraďáci, nik sa nepridá do analýzy pre zostavenie rozhodovacej tabuľky?

apo
zuzanna
04.02.10,16:42
a jak ta tabulka funguje???
apo
04.02.10,17:30
Keď bude tabuľka kompletná z pohľadu stanovenia všetkých podmienok (otázok na ktoré si musíme vedieť dať odpoveď) ako aj činností, ktoré sa musia vykonať pri zavedení faktúry do účtovníctva a evidencie DPH bude postup takýto:

V tabuľke v ľavej hornej časti tabuľky sú otázky. Na tieto otázky si dáme odpoveď Áno, alebo Nie.
V pravej hornej časti tabuľky nájdeme stĺpec v ktorom sú naše odpovede Áno, alebo Nie. Vyskytne sa situácia, že na niektoré otázky ani nehľadáme odpoveď, to v tom prípade, že v bode kde sa pretína pomyselná vodorovná priamka otázky s pomyselnou zvislou priamkou odpovede je prázdne okienko.

Keď podľa vyššie popísaného postupu nájdeme vhodný stĺpec v pravej hornej časti tabuľky tak pokračovaním pomyselnej zvislej priamky upriamime pozornosť na pravú dolnú časť tabuľky kde sú krížikom označené úkony ktoré je nutné vykonať. Popis úkonu je na ľavej spodnej časti tabuľky po predĺžení pomyselnej vodorovnej priamky od políčka kde je x.

Takto splníme všetky pokyny označené x v príslušnom stĺpci a nemôže dôjsť k omylu.

Ak by sa takáto tabuľka nedala zostaviť tak pôjdem pred parlament a odovzdám to ako podklad k tomu, že je vypustený nevykonateľný zákon do života.

apo
Laco-monter
04.02.10,17:41
[QUOTE=apo;1284522]

V tabuľke v ľavej hornej časti tabuľky sú otázky. Na tieto otázky si dáme odpoveď Áno, alebo Nie.
V pravej hornej časti tabuľky nájdeme stĺpec v ktorom sú naše odpovede Áno, alebo Nie. Vyskytne sa situácia, že na niektoré otázky ani nehľadáme odpoveď.

upriamime pozornosť na pravú dolnú časť tabuľky kde sú krížikom označené úkony ktoré je nutné vykonať.

Takto splníme všetky pokyny označené x v príslušnom stĺpci a nemôže dôjsť k omylu.
[QUOTE=apo]
Je to podobne , ako keď istý obchod z elektrom vyzýva ľudí, že NEROZHODUJTE SA BEZ NÁS !

A keď sa k nim prídete na niečo opýtať ,tak nevedia odpovedať.

jednoducho záver je , že ŽIVOT NIE JE O TABUĽKÁCH !!!
Rozalka
04.02.10,17:56
Laco, toto ale nie je bežný život, ale pomôcka pre účtovníkov.
Apo, už štvrtý týždeň sa pokúšam spraviť nejaký super prehľad, a potom zisťujem, že by mala byť priestorová, inak mi to nejde.
Takže to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Videla som tabuľku o dopravcovi a špedícii, len neviem, v ktorej téme. Už som aj hľadala, neviem nájsť.
apo
04.02.10,17:58
Prirovnanie k obchodu nie je primerané.

Ako som povedal, ak sa nedá tabuľka zostaviť tak je zlý zákon.

Význam tabuľky je v tom, že na jednom mieste s neomylnou presnosťou bude k dispozícii pomôcka pre určenie miesta dodania služby a čo z toho v danom prípade vyplýva.

Inšpiroval ma Poradca podnikateľa, ktorý uviedol príklady, ale nie všetky. V jednom prípade podľa môjho názoru je povinnosť službu zahrnúť do súhrnného výkazu, ale v uvedenom príklade na to asi zabudli.

Bez jednoznačnej pomôcky pri každom novom prípade je nutné doblba čítať zákon, nazerať do múdrych časopisov pričom každý časopis si vyberie ako príklady iba niektoré situácie. A ako to obvykle býva tak na ten svoj problém vyriešený príklad nenájdeš a potom znova musíš lúskať §-ové znenie zákona.

Dá sa to aj jednoduchšie, ale treba trochu popracovať na zostavení matice.

apo
apo
04.02.10,18:12
Laco, toto ale nie je bežný život, ale pomôcka pre účtovníkov.
Apo, už štvrtý týždeň sa pokúšam spraviť nejaký super prehľad, a potom zisťujem, že by mala byť priestorová, inak mi to nejde.
Takže to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Videla som tabuľku o dopravcovi a špedícii, len neviem, v ktorej téme. Už som aj hľadala, neviem nájsť.


Rubikovu kocku asi nevyrobíme.

Snáď sa nám to podarí. Ako programátor som riešil rôzne klbká podmienok, vyriešime aj tento problém, ale treba dať ďalšie otázky na ktoré treba vedieť dať odpoveď.

apo
jeso
06.02.10,20:55
Laco, toto ale nie je bežný život, ale pomôcka pre účtovníkov.
Apo, už štvrtý týždeň sa pokúšam spraviť nejaký super prehľad, a potom zisťujem, že by mala byť priestorová, inak mi to nejde.
Takže to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Videla som tabuľku o dopravcovi a špedícii, len neviem, v ktorej téme. Už som aj hľadala, neviem nájsť.

tabuľka je v téme :
Re: Špedícia v kocke