tuscany
02.02.10,16:41
Dobrý den, máme doma veľký fikus cca 3 metre, doteraz mu bolo fajn, len teraz sa mu začala robiť pleseň v kvetináči až na vrchu koreňov. Zalievam ho len do misky, aj to teraz v zime menej, lebo pomalšie pil. Aj mu začali žltnúť listy a odpadávať, pritom vyháňa aj nové. Teraz neviem či potrebuje nejaké hnojivo, alebo dosypať zeminu alebo presadiť, neviem či teraz je vhodná doba. už dlho nebol presadený.

dakujem za radu
arizona
02.02.10,16:46
Pleseň je väčšinou dôsledok prepolievania. Ale píšeš, že polievaš málo, tak neviem... Ale presaď ho do novej zeminy, a trochu väčšieho kvetináča. Korene skontroluj,vysprchuj poriadne vodou, aby si nepreniesla nejaké choroby. Preventívne postriekaj nejakým prostriedkom proti plesni.
Síce najvhodnejší čas na presádzanie je jar, keď niečo rastlinke je , neboj sa presadiť aj teraz
owecka27
03.02.10,10:59
ja skúsim poradiť takto. Bruškom prsta skontroluj či je pôda v ktorom je fikus mokrý a ak áno, či korene sú napadnuté ak áno - pleseň je dôsledok prepolievania. Treba to presadiť. Ale môže to byť tiež to, že do pôdy sa dostali baktérie ( plesňové), ktoré sú prakticky neškodné - Keďže sa usadili v pôde a nie na koreňoch. Každopádne rastlinku treba dobre prezrieť.
K žltnutiu a opadávaniu listov len toľko, že u fikusu žltnutie spodných listov je normálny, prirodzený jav. Aj ja mám doma asi tak cca 1 m fikus a na spodku mi listy žltnú a opadávajú. Je to prirodzené. ( teda aspoň ja tomu neprikladám taký dôraz). Prípadne môžeš fikus dať do svetla - nie na priame slnko.
dúfam, že som ako tak sčasti pomohla :-)