wowex
02.02.10,17:08
Ahojte potrebujem nainstalovat Windows xp ale mam Windows 7 Ultimate a ked vlozim CD do mechaniky otvori sa okno kde sa zaklikne instalovat ale problem je taky ze mi nejde na to kliknut je to šede tak pls pomoc lebo to fakt potrebujem.....
salvosko
02.02.10,16:11
Musis pocitac nabootovat z instalacneho CD. Nie vlozit instalacne CD ked uz bezi. Po preinstalovani ale mozes prist o vsetky data.
wowex
02.02.10,16:22
aha no a ako to mam nabootovat bo ja som s toho magor
Gapo
02.02.10,16:54
aha no a ako to mam nabootovat bo ja som s toho magor

Ahoj, no tu máš niečo čo ti pomôže.:cool:
http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2007120022
Vlado40
02.02.10,20:34
Ak máš novšie PC ,tak stačí pri zapnutí stlačiť F11 a potom vybrať CD ,alebo DVD mechaniku.Netreba vojsť ani do biosu dosky a tam prestavovať.
Chobot
02.02.10,23:32
Ahojte potrebujem nainstalovat Windows xp ale mam Windows 7 Ultimate a ked vlozim CD do mechaniky otvori sa okno kde sa zaklikne instalovat ale problem je taky ze mi nejde na to kliknut je to šede tak pls pomoc lebo to fakt potrebujem.....

Neviem, či pôjde nahradiť Win 7 nižšou verziou Windowsu, nikdy som to neskúšal. Najistejšie bude odinštalovať Win 7, naformátovať HDD a potom ti pôjde pekne nainštalovať trebárs aj Windows XP.
wowex
03.02.10,05:20
no a pls niaki strucny navod ako odinstalovat Win 7 a nainstalovat potom xp
salvosko
03.02.10,05:47
Ale aj po odinstalovani Win 7 budes potrebovat bootnut z CD takze ak to nevies ani do toho nechod lebo ostanes bez pocitaca.
Z CD sa bootuje tak ze:
1. nastavit sa v BIOSe ako prve bootvacie zariadenie CD a potom pocas bootu ak je v mechanike bootovacie CD a potvrdis bootovanie z CD tak to nebehne z CD
ALEBO
2. novsie dosky s novsim BIOSom maju tyv. boot menu cez F11 kde si zvolis odkial chces bootovat.
Netreba nic odinstalovat, pocas instalacie len treba povedat ze zrusit povodny operacny system a nahradit novym.
Formatovat treba len ked je problem s filesystemom alebo je podozrenie na virus ktory sa neda zmazat, ale nic take som tu necital.
Tu ide LEN o to z Win 7 nepovoluju start instalacie Win XP z prostredia, preto treba ist cez boot.
Vlado40
03.02.10,07:59
no a pls niaki strucny navod ako odinstalovat Win 7 a nainstalovat potom xp

Ak pri štarte PC si vyberieš ,aby PC nabehlo z CD-ečka Windows XP, vyberieš disk ,kde chceš nainštalovať XP ,pri inštalácií daš formátovať tento disk ,tak odinštalovať Windows7 netreba.Ale ak na tom disku máš niečo dôležité ,tak si to skopíruj.,lebo po inštalácií tam budeš mať iba nové XP.
Stevo5
03.02.10,11:38
Ale aj po odinstalovani Win 7 budes potrebovat bootnut z CD takze ak to nevies ani do toho nechod lebo ostanes bez pocitaca.
Z CD sa bootuje tak ze:
1. nastavit sa v BIOSe ako prve bootvacie zariadenie CD a potom pocas bootu ak je v mechanike bootovacie CD a potvrdis bootovanie z CD tak to nebehne z CD
ALEBO
2. novsie dosky s novsim BIOSom maju tyv. boot menu cez F11 kde si zvolis odkial chces bootovat.
Netreba nic odinstalovat, pocas instalacie len treba povedat ze zrusit povodny operacny system a nahradit novym.
Formatovat treba len ked je problem s filesystemom alebo je podozrenie na virus ktory sa neda zmazat, ale nic take som tu necital.
Tu ide LEN o to z Win 7 nepovoluju start instalacie Win XP z prostredia, preto treba ist cez boot.
Súhlasím, len doplním že to nemusí byť len F11, moja doska napríklad ponúkne výber boot zariadení po stlačení F12.
Čo sa týka formátovania pred inštaláciou, tak by som ho doporučil, aj ak ináč nie sú problémy so súborovým systémom. Inak sa pri inštalácii vytvorí záloha s predchádzajúcim operačným systémom, čo zaberie myslím dosť miesta a zbytočne. Ak ju nepotrebuje nie je dôvod prečo neformátovať. Okrem toho nikdy nie je istota či sa na disku nejaký nevítaný návštevník nenechádza. Nebude predsa formátovať nízkoúrovňovo, stačí rýchly formát (NTFS). Je si potom istejší že bude mať po inštalácii čistý systém.
zamestnankyna
03.02.10,21:02
Vzhľadom na položené otázky by som odporúčala obrátiť sa na odborníka.:cool:
pizzanoel
03.02.10,21:16
no a pls niaki strucny navod ako odinstalovat Win 7 a nainstalovat potom xp

Tak v prvom rade si musis nasatvit boot v Biose, takze resetnes pc potom stlacis delete a nabehne ti bios. Tam pojdes do boot (pohybujes sa so sipkami a potvrdzujes enterom) ako prvu musis mat nastavenu cd mechaniku tak ju das hned ako prvu. Potom to potvrdis a ulozis mal by ti zase nabehnut windows zase resetnes a potom das enter tam si vymazes disk kde mas nahraty tento myslim ze si pisal windows 7 , potom ho naformatujes a vyberies disk kde sa nahra tento novy windows XP. Neboj stale budu sa ti ukazovat nejake pokyny co mas asi tak robit mozno ich budes mat v anglictine alebo slovencine zavisi od typu biosu. No a potom ked vyberes disk kde sa ma nahrat ten XP tak potom s cd kde mas nahraty ten XP, sa ti zacne instalovat myslim ze to trva nejakych 40 minut a sa nemylim, uz neviem presne...bude ti to vypisovat v pravom rohu...

Tak vela stastia, neboj to zvladnes nie je to take zlozite ako sa zda....:)

A aby som nezabudla ked ho budes mat nainstalovany nezabudni to nastavenie v tom biose zase zmenit, potom musis mat ako prvy disk .
pizzanoel
03.02.10,21:24
No este som nasla aj taky simulator, kde si to mozes nacvicit ak to teda nevies... vrele odporucam ak to ides instalovat po prvy krat, tak ak chces tak napis email a poslem ti ho... :)
Gapo
04.02.10,09:36
no a pls niaki strucny navod ako odinstalovat Win 7 a nainstalovat potom xp
No ak ti nepomohol návod na ktorý som ti dal link, nechaj to tak a zavolaj si niekoho čo tomu aspoň trochu rozumie, lebo nedopadneš dobre, tak ako ti to tu doporučili.:cool:
wowex
04.02.10,10:11
okey uz to mam moc DIKES vsetkym :D
drozdik25
05.02.10,10:32
Dobry den, mam taky problem, mam na notebooku Vistu, ale
chcel som XP. Znamy mi s tym pomahal, preinstalacia prebehla
v poriadku, no momentalne nejde na notebooku (uz v XP)
internet cez kabel, len cez wifi. Znamy sa do toho celkom vyzna,
no neporiesil to..viete mi niekto poradit? Inak este taka poznamka, ze vraj pod Linuxom internet bezi, ale pod tym XP nie..
Jedna sa notebook HP..vdaka
Vlado40
05.02.10,10:37
Asi nemáš nainštalované ovládače na sieťovú kartu.Tie treba doinštalovať po inštalácií XP.Pozri správcu zariadení či pri sieťovej karte nemáš červený výkričník.
salvosko
05.02.10,10:43
1. nie cerveny ale zlty vykricnik ;)
2. stiahni si pre ten notebook ovladace pre sietovu kartu, ak mi das presny typ notebooku tak ti poslem linku ak to nenajdes.
Vlado40
05.02.10,10:47
Žltý bol otáznik , alebo nie.Nepamätám si.
salvosko
05.02.10,10:56
Žltý bol otáznik , alebo nie.Nepamätám si.
Ee, pri zariadeniach ked neni rozoznane tak je zlty vykricnik, aj vo Win7:
http://pcsluzba.sk/tmp/device.png
Fero11
05.02.10,11:05
No tie niektore novsie NB uz vobec nepodporuju XP, ale len vistu a W7
Ja som na HP 500(myslim neviem presny typ) nedokazal najst driver na LAN aj som volal do HP a tam mi povedali, ze tento NB nepodporuje XP (ale inak v XP ide komplet vetko aj wifi, okrem LAN).
Takze je mozne, ze na LAN ani driver nezozenies.
Vlado40
05.02.10,11:08
Treba skúsiť hľadať driver nie na stránke výrobcu notebooku , ale podľa čipu sieťovej karty.
salvosko
05.02.10,11:12
Stale nevieme aky notebook to je, ked to kupil s Vistou tak to nebude z tych najnovsich, tie sa davaju vsetky s W7 ak sa nemylim.
brodozz
01.04.10,14:06
cau, ja mam podobny problem na novej acere extense potrebujem v biose zmenit konfigurac.systemu aby som mohol instal/os xp.neporadi niekto? v ke v servise mito urobia no nechcesa mi trep.do KE. DIK. [bios je od vyrobc.konf. na vistu}
Vlado40
01.04.10,14:40
Nie je rozdiel v nastavení biosu pre OS Vista , alebo XP.Problém môže byť ten , že Tvoje inštalačné CD XP nenájde HDD , ak je v biose nastavené rozpoznávanie HDD na Sata.Zmeň si to v biose HDD na IDE mode , potom by inštalácia XP mala prebehnúť bez problémov.Problém môžeš mať akurát s ovládačmi pre XP.To si pozri na stránke výrobcu , či Tvoj Acer má podporu aj pre XP.
brodozz
01.04.10,15:16
no servismani v KE tvrdia daco ine ten lapt.ma len 2 tyzdne
brodozz
01.04.10,15:18
ovladAce na xp su na dodan,dvd.
sfinks
01.04.10,17:45
No tie niektore novsie NB uz vobec nepodporuju XP, ale len vistu a W7
Ja som na HP 500(myslim neviem presny typ) nedokazal najst driver na LAN aj som volal do HP a tam mi povedali, ze tento NB nepodporuje XP (ale inak v XP ide komplet vetko aj wifi, okrem LAN).
Takze je mozne, ze na LAN ani driver nezozenies.

OIstal som v nemom uzase ... ako nemozu podporovat XP ? vsak notebook sa sklada z komponentov od viacerych vyrobcov .. takze nevidim problem ist na sstranku vyrobcu a staihnut si driver konkretne na to tvoje zariadenie co mas , vacsinou aj tie co su na vistu alebo Win7 urcene funguju aj na XP .. kedze to je len driver, teda nakodene tak aby vedelo citat a spracovavat a posiealat data po datovej ci adresnej zbernici ...
sfinks
01.04.10,17:56
Po precitani tejto otazky a nasledne otazok co dany uzivatel pise, mi az rozum zastava ako sa takto neikto moze pytat. V dnesnom svete musime uz vsetko brat. OS sa instaluje vzdy pri bootovani systemu, v biose ak nemas nastaqvene bootovanie z DVD/cd tak si to nastavis, restartnes nabootujes z DVD tam sa riadis instrukciami co ti tam pisu a tak to cele nainstalujes. - staci na to IQ hojdacieho konika... V priapde ze nabootujes jednoducho stane sa ti to ze disk ti nenajde ,tak su 2 meznosti ako na to.
1. V BIOSe si nájdite položku "SATA Native Mode" a vyberte položku "Disabled", resp. nájdite položku v štýle "SATA mode" a prepnite z AHCI na Legacy. Potom normálne inštalujte Windows.

2. Zadovážte si disketovú mechaniku, resp. program na úpravu inštalácii Windows ( napr. nLite ). Na disketovú mechaniku, resp. do upravenej inštalačky Windows integrujte ovládač pre SATA zariadenia ( driver pre Intel 915/945 cipset z http://downloadcenter.intel.com/Default.aspx ). V prípade diskety ju vložte do mechaniky, to iste urobte aj s (pripadne upraveným) inštalačným CD Windows.
Zapnite notebook. Pri inštalácii Windowsu stlačte F6 a postupujte podľa inštrukcii (t.j.
vyberte AHCI driver, nainštalujte ho) a ďálej inštalujte Windows.

Tu si možete stiahnuť video ako integrovať SATA ovládač pomocou programu nLite:http://rapidshare.com/files/65849055/SATA-DRIVERS.avi


Ked uspesne naistalujes XP tak potom horsa na drivery ... musis najst drivery na strankach vyrobcov tych komponentov .. tie by ti mali ist na XP urcite .. alebo este taka horsia volnba ist nasstranku vyrobcu notasa a tam skussit kuknut. alebo skusit drivery z visty ci Win7 ...
Takze vela zdaru pri instalacii :)
kvalitar
12.04.10,10:48
Ahoj sfinks,
tvoja rada vyzera zaujimavo.Presne tento problem mam. Notebook je ASUS X51L dodany s vistou aj Cd s ovladacmi je pre Vistu. CHcem tam nahodit XP le mi napisalo ze nenaslo HDD. 1 variante rozumiem len este neviem ci mi to pojde (musim vecer odskusat).
2 varianta je mi nejasna: z disketou mechanikou nemozem ratat takze ako integrujem SATA ovladac do instalacneho CD z XP? Musim napalit od znova CD z XP?Ale ako to tam integrujem ten ovladac?Skopirujem niekam?alebo ho nainstalujem nejak? Vdaka.
sfinks
12.04.10,12:25
Jo presne ako pises ... musis nanovo napalit cd ... podla toho linku ... z rapidu si staihni akukni video tam to pisu podrobne ako mas co robit ....
MikiHalasko
12.04.10,13:37
Vzhľadom na položené otázky by som odporúčala obrátiť sa na odborníka.:cool:

:rolleyes: SUHLASIM .... ale kludne piste, milujem informacie :D

jedno, vlastne dve preinstalovania mam za sebou, potreboval som mat aj pri sebe odbornika. je tam par veci, kde som sa pomylil, a musel som odznova, (napr. zle som mal rozdelene particie), No a ked nevies ze ma sa bootovat s cd, tak to uz je potom radsej pre skusenejsich.
MikiHalasko
12.04.10,13:42
Po precitani tejto otazky a nasledne otazok co dany uzivatel pise, mi az rozum zastava ako sa takto neikto moze pytat. V dnesnom svete musime uz vsetko brat. OS sa instaluje vzdy pri bootovani systemu, v biose ak nemas nastaqvene bootovanie z DVD/cd tak si to nastavis, restartnes nabootujes z DVD tam sa riadis instrukciami co ti tam pisu a tak to cele nainstalujes. - staci na to IQ hojdacieho konika... V priapde ze nabootujes jednoducho stane sa ti to ze disk ti nenajde ,tak su 2 meznosti ako na to.


:D mno, aj mne trebalo navod na to, ze navody treba citat. :D
sfinks
12.04.10,14:25
win 7 ma uz praimo v sebe rozdelovanie particii :) ale pravdaze s malym hacikom :)
futri
29.03.11,08:47
CAute vsetci,
uz niekolko dni tu riesim svoj novy notebook a zacinam byt zufaly:mad:
Mam tam novy Win7 64B verziu a ziaden program, co potrebujem k praci, mi pod nim nebezi. Dostal som echo, ze mam si skusit nainstalovat XP mode od Windowsu, ze tam to mozno rozbeham, ale ani to tento soft moj novy PC nepodporuje.:confused:
Tak som si chcel preinstalovat system na XP, ale neide mi to. Zacne butovat z CD, rozbali subory a vyhlasi chybove hlasenie: "Byly zisteny potize a sys win byl ukoncen ..." Dalej sa odvolava na viry, poskodenie disku a ine kraviny. Ked som dal preinstalovat Win7, tak ten nemal problem. Ale XP ani za svet :mad:
Nieje mozne, ze moj PC nieje stavany na XP (niekto sa tu v tom duchu vyjadroval, ze nove PC uz XP nepodporuju)? Alebo sa musi dat naistalovat?
Inac mam Notebook Lenovo G560. Win7 64B a vsetky ovladace su ulozene na samostatnej particii HD.
Otazka je ci by nebolo dobre si zohnat radsej Win7 32b verziu, kde by mi mali slapat stare programy (v to dufam)?
Vie mi tu niekto s mojim problemom poradit?
Dakujem:)
mecky
29.03.11,08:58
xp mode funguje iba v ediciach profesional a vysie
32bit win7 ti takisto nepomoze

riesenim by mohol byt virtualbox a tam nainstalovat xp
futri
29.03.11,09:41
xp mode funguje iba v ediciach profesional a vysie
32bit win7 ti takisto nepomoze

riesenim by mohol byt virtualbox a tam nainstalovat xp

Ak sa mozem opytat: preco mi nepomoze 32b verzia win7? Ja som dufal, ze v 32b verzii mi stare programy, stavane na tuto verziu Win XP pojdu. Alebo nepojdu?
Potrebujem hlavne pracovat s grafickymi programami ako autocad a autocad civil 3D, ktore su dost narocne na parametre PC. Neviem ci by toto virtualbox pod win7 zvladal. Hlavne neviem ci by mi to fungovalo na 32b verziu?!
mecky
29.03.11,09:54
pretoze 64bit windows si 32bit velmi zjednodusene povedane vyraba sam, a v drvivej vecsine pripadov to bez problemov funguje, vyskusat to kludne mozes, stiahni si 32bit win7, registracny kluc mozes pouzit ten dodany k ntb

v tvojom pripade by ti xp mod asi velmi nepomohol, stale je to len vyrtualizacia
Vlado40
29.03.11,09:58
Autocad beží aj pod WIN7 64bit.Samozrejme záleži od edície autocad.
futri
29.03.11,09:59
Otazkou zostava aky registracny kluc som dostal k Notebooku???
Tak s tymto nemam skusenosti. Vzdy som instaloval Win z CD, kde som vsetky udaje zadaval. Tu vsak odo mna nic nepyta, instalacia prebehne, takpovediac sama..
Z toho by som usudil, ze ked tam dam bootovat instalacne CD win7 32b verziu nemal by odo mna nic pytat, ci je to inak?
futri
29.03.11,10:05
Autocad beží aj pod WIN7 64bit.Samozrejme záleži od edície autocad.

SAmozrejme ze bezi, dokonca aj mne, len nadstavba ktora ide na starsiom autocade na novom nejde. Teda ide, ale po zakupeni Upgradu na novu verziu, co robi 335€. Nechce sa mi platit za kazdu aplikaciu upgrady, ked v tej starej mi to slo bezchybne..
Hlavne na to momentalne nemam:(
Vlado40
29.03.11,10:13
Otazkou zostava aky registracny kluc som dostal k Notebooku???
Tak s tymto nemam skusenosti. Vzdy som instaloval Win z CD, kde som vsetky udaje zadaval. Tu vsak odo mna nic nepyta, instalacia prebehne, takpovediac sama.

Ak sa inštaluje Win7 z DVD ,tak inštalácia zastane pri ponuke zadať kľúč.Ak si nainštaluješ Everest alebo Aida tak ten registračný kľúč tie porgramy zobrazia.
Pred inštaláciou XP skús zformátovať disk cez nejaký program až potom inštaluj XP.
futri
29.03.11,10:59
Prrd inštaláciou XP skús zformátovať disk cez nejaký program až potom inštaluj XP.[/QUOTE]
Ako funguje formatovanie disku? Vo windowse ho nezformatujem, ked som mimo tak si neviem predstavit formatovanie disku mimo ponuky formatovat disk na instalacnom CD, ktore sa mi vsak k tomuto kroku nedostane, pretoze vyhlasi chybu. Vsetky programy som vzdy ovladal z Winodwsu. Da sa to aj nejako inak?
Vlado40
29.03.11,20:04
Samozrejme z botovacieho CD napr.Disk derector a podobných programov.
futri
01.04.11,15:06
Samozrejme z botovacieho CD napr.Disk derector a podobných programov.

Ako sa vytvara butovacie CD napr. s programu Disk Direktor?
Tento program som si stiahol, ale on ziada instalaciu, samozrejme vo windowse.
Skusal som si to aj klasicky napalit na DVD a pustit ako butovacie DVD, ale to neide :mad:
Tak ako na to?
robovi
01.04.11,20:23
stiahni si z netu taketo, ze:
Hiren´s Boot CD

Je to bootovacie cd s roznymi nastrojmi na spravu pocitaca. Medzi inymi je tam aj nastroj na formatovanie disku. Rozne zalohy a kontrola integrity. Proste taka fajna vecicka to CD.
futri
02.04.11,12:57
No uz som som pokrocil, podarilo sa mi pravdepodobne odstranit disk C..
Skoda len, ze sa mi ho zatial nepodarilo formatovat a tak v podstate som uplne nahrany, lebo uz sa mi neda instalovat z nicoho :( Ani z pevneho disku, kde mam win7. Potrebujem korektne sformatovat disk C a nainstalovat tam XP.
Nevie niekto poradit bootovaci program ktory si viem napalit a jednoducho mi sformatuje disk C?
Velmi mi to pomoze..:)
Dik
KoxXxo
02.04.11,13:41
Stiahni si program Unetbootin (http://sourceforge.net/projects/unetbootin/files/UNetbootin/527/unetbootin-windows-527.exe/download), a pomocou neho si vytvoríš Live USB kľúč s nejakým Linuxom (jeho stiahnutie si zvolíš v samotnom programe). Potom nabootuješ z kľúča a môžeš formátovať.
adi11
03.04.11,11:11
Prosim vas preinstalovali sme windovs xp a chceme zapojit internet a nevieme ako. Poradi niekto ? Dakujem
Vlado40
03.04.11,11:16
Väčšinou stačí spojiť router a PC sieťovým káblom do sieťovej karty ,ak je internet od poskytovateľa zavedený k zákazníkovi.Ale internet môže byť aj cez wifi.Aký internet je potrebné zapojiť?Možno ,že pri preinštalovaní windows sa nenainštalovala sieťová karta a to je problém ,nie internet.Stačí doinštalovať sieťovú kartu.
adi11
03.04.11,11:26
Väčšinou stačí spojiť router a PC sieťovým káblom do sieťovej karty ,ak je internet od poskytovateľa zavedený k zákazníkovi.Ale internet môže byť aj cez wifi.Aký internet je potrebné zapojiť?Možno ,že pri preinštalovaní windows sa nenainštalovala sieťová karta a to je problém ,nie internet.Stačí doinštalovať sieťovú kartu.
vnuk to robil a pyta sa, ze ako doinstalovat sietovu kartu ?
Vlado40
03.04.11,11:29
Na CD k základnej doske je aj ovládač k sieťovej karte,zvukovej karte ...treba to všetko doinštalovať.
adi11
03.04.11,11:49
Na CD k základnej doske je aj ovládač k sieťovej karte,zvukovej karte ...treba to všetko doinštalovať.
..tak vnuk {15r.}to vzdal, lebo je to v anglictine, nechce sa mu to studovat a urcite je to na dlhsie..aj tak vdaka
Vlado40
03.04.11,11:51
Stačí CD vložiť do mechaniky a nabehne úvodna obrazovka s ponukou.Treba vybrať network driver z ponuky.
adi11
03.04.11,11:55
dakujem, vnuk mi uz zduchol domov, vecer sa syn na to mrkne