Muška
02.02.10,19:31
Založila som radšej novú tému, aby sa nám v záplave - nestratila

zdroj: www.consulting.kodas.sk
tu: http://consulting.kodas.sk/2009/12/28/prechod-z-jednoducheho-uctovnictva-na-danovu-evidenciu/
Prechod z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu
Publikoval(a) Ing. Barčiaková Alena dňa 28/12/2009 v

Od 1. 3. 2009 nadobudol účinnosť zákon č. 60/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).

Jednou zo zásadných zmien, ktorú predmetná novela priniesla pre daňovníkov s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2, je zavedenie daňovej evidencie, čo bolo umožnené doplnením § 6 o nové odseky 14 a 15.

Zákon v § 14 definuje podmienky, ktoré musí splniť daňovník, aby mohol uplatniť preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie. Daňovník môže počas celého zdaňovacieho obdobia viesť daňovú evidenciu len vtedy, ak sú splnené nasledovné tri podmienky:

1. podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,

2. v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období dosiahol z tejto činnosti príjmy nepresahujúce 170 000 €,

3. daňovník pri príjmoch z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti uplatňuje preukázateľné daňové výdavky.

Ak daňovník, ktorý pri vedení jednouchého účtovníctva doteraz postupoval podľa opatrenia MF SR č. 27076/2007-74 (ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov) sa rozhodne prejsť na spôsob uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie ustanovenej v § 6 ods. 14 ZDP, potom sa takýto daňovník nepovažuje za účtovnú jednotku a nevzťahujú sa na neho niektoré povinnosti vyplývajúce zo zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení n.p. (ďalej len „ZÚ“), ako sú napr. povinnosť zostaviť účtovnú závierku, vyhotoviť účtovné výkazy a pod.

V tomto smere došlo aj k doplneniu ZÚ prechodným ustanovením – § 39f ods. 1, podľa ktorého fyzická osoba, ktorá bola do 28. 2. 2009 účtovnou jednotkou a po 1. 3. 2009 sa rozhodla viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 ZDP, má povinnosť uzavrieť účtovné knihy k 28. 2. 2009. Účtovnú závierku nezostavuje, pričom informácie z účtovných kníh prevedie do daňovej evidencie v rozsahu potrebnom na účely vedenia daňovej evidencie podľa § 6 ods. 14 a 15 ZDP.

Uzavretie účtovných kníh v sústave jednoduchého účtovníctva upravuje § 8 ods. 4 vyššie spomínaného opatrenia. Na účely prechodu z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu daňovník postupuje pri uzavretí účtovných kníh v jednoduchom účtovníctve nasledovne:

1. v peňažnom denníku uvedie súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov, čo vyplýva z § 8 ods. 4 písm. a) bod č. 2 opatrenia,

2. v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedie súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,

3. pri zásobách sa vykážu aj zásoby odovzdané účtovnej jednotke na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia,

Prijaté a vydané doklady, ktoré daňovník eviduje v daňovej evidencii, musia spĺňať všetky náležitosti účtovných dokladov podľa § 10 ZÚ. Z § 6 ods. 14 ZDP vyplýva, že daňovník vedie počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o:

- príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov podľa ZÚ,

- hmotnom majetku a nehmotnom majetku využívanom na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,

- zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Preto informácie z účtovných kníh prevedie fyzická osoba – daňovník do daňovej evidencie v rozsahu potrebnom na účely vedenia daňovej evidencie. Podľa ZDP sa daňová evidencia vedie počas celého zdaňovacieho obdobia, daňovník prevedie do daňovej evidencie všetky informácie o príjmoch, daňových výdavkoch, hmotnom a nehmotnom majetku, zásobách, pohľadávkach a záväzkoch, t. j. všetky údaje v časovom slede tak ako príjmy, daňové výdavky, pohľadávky, záväzky vznikli, resp. zanikli v období do 28. 2. 2009 počas účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva.

Daňová evidencia sa uchováva do doby, v ktorej zanikne právo vyrubiť daň alebo dodatočne vyrubiť daň podľa zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení n. p.

Podľa súčasne platného ZDP pri prechode z jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu daňovník neuplatňuje postup podľa § 17 ods. 10 ZDP, t. j. nevykonáva žiadne úpravy základu dane.

V daňovej evidencii sa uvádzajú:

- daňové výdavky, čo znamená, že výdavky, ktoré nie sú daňovými výdavkami podľa § 21 ZDP, sa v daňovej evidencii neuvádzajú,

- taký hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý sa využíva na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť. Hmotný majetok a nehmotný majetok, ktorý daňovník uvádza v daňovej evidencii, sa považuje za obchodný majetok daňovníka.

Ak daňovník, ktorý uplatňuje preukázateľné daňové výdavky v rozsahu daňovej evidencie, je platiteľom DPH, potom na účely DPH vedie podrobné záznamy v súlade s príslušnými ustanoveniami ZDPH.

Pri vyčíslení základu dane z príjmov daňovník postupuje v súlade s ustanoveniami § 17 až 29 ZDP. Ak na dosahovanie príjmov využíval majetok, ktorý je obchodným majetkom, potom aj odpisy z tohto majetku sú uznané za daňový výdavok v súlade s ustanovením § 19 ods. 3 písm. a) ZDP.

Z praktického hľadiska môže daňovník využiť pokračovanie vo vedení záznamov z jednoduchého účtovníctva s označením, že ide o daňovú evidenciu.

Keďže daňovník pri vedení daňovej evidencie nie je účtovnou jednotkou, potom nezostavuje ani účtovnú závierku podľa ustanovenia § 17 ods. 4 ZÚ. Výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz o príjmoch a výdavkoch nebudú súčasťou daňového priznania.

Ing. Alena Barčiaková
Rozalka
02.02.10,19:11
V znení zákona platného od 1.1.2010 som našla:
§ 51a sa dopĺňa odsekmi 3 až 7, ktoré znejú:
„(3) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva,1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14. Daňovník, ktorý začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva1) bezprostredne po období, v ktorom viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 neupravuje základ dane.
(4) Daňovník, ktorý začal účtovať v sústave podvojného účtovníctva1) po období, v ktorom uplatňoval výdavky spôsobom podľa § 6 ods. 10 a naopak, upraví základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. b) alebo písm. c) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene. Úpravu základu dane tento daňovník vykoná zo zisteného stavu jednotlivých položiek k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne účtovať v sústave podvojného účtovníctva alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva,1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva,1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu,1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.
(7) Daňovník, ktorý začne viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva,1) alebo viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10, ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu,1) zahrnuje do daňových výdavkov alebo príjmov túto opravnú položku v súlade s účtovnými predpismi1) aj počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 14.“.

Do konca roka 2009 to platí takto:
§ 17
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene
apo
02.02.10,19:42
Dobre,

tak už vieme ako je to ak sme do 28.2.2009 viedli jednoduché účtovníctvo.

V prípade, že daňovník uplatnil za rok 2008 paušálne výdavky lebo bol lenivý viesť účtovníctvo, alebo chcel ušetriť na účtovníkovi sa rozhodne za rok 2009 postupovať podľa §6 odstavec 14 (daňová evidencia) čo musí urobiť s neuhradenými pohľadávkami z roku 2008, ktoré mal zaplatené v roku 2009?

Je to druhý problém, ale ten prvý je zodpovedaný exelentne, tam už nie je čo dodať a tento súvisí tiež so zmenou v §6.

Ďakujem.

apo
Muška
02.02.10,19:47
apo
02.02.10,19:54
Ďakujem Muška, ani som netušil že sa tak rýchlo vyvzdelám.

apo
Zita5
03.02.10,07:09
Muška , nadpis témy je iný ako priložený dokument . ten sa nesie v duchu DAŇOVEJ EVIDENCIE .Ak teda dobre pozerám , lebo fakt som z tohto problému pomýlená .

Dnes ráno som zaslala dopyt na môj príslušný daňový úrad a na DRSR , tak čakám na odpoveď .Ja neviem či Vám všetkým je to jasné , ale priznám sa , že mne nie je .



Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita
Blankake
03.02.10,07:22
Muška , nadpis témy je iný ako priložený dokument . ten sa nesie v duchu DAŇOVEJ EVIDENCIE .Ak teda dobre pozerám , lebo fakt som z tohto problému pomýlená .

Dnes ráno som zaslala dopyt na môj príslušný daňový úrad a na DRSR , tak čakám na odpoveď .Ja neviem či Vám všetkým je to jasné , ale priznám sa , že mne nie je .


Tiež si myslím, že "daňová evidencia" a "paušálne výdavky" nie je úplne to isté.

Vidno to aj v priloženej informácii DRSR k novele zákona 504/2009.
Zita5
03.02.10,07:43
Tiež si myslím, že "daňová evidencia" a "paušálne výdavky" nie je úplne to isté.

Vidno to aj v priloženej informácii DRSR k novele zákona 504/2009.

Je aj nie je úplne to isté . Ja som toho názoru , že by MF SR by malo dať k danému problému usmernenie z hľadiska právnej istoty daňovníka .
Blankake
03.02.10,08:01
Je aj nie je úplne to isté . Ja som toho názoru , že by MF SR by malo dať k danému problému usmernenie z hľadiska právnej istoty daňovníka .
Daňová evidencia bola zavedená zákonom č. 60/2009 ako krízové opatrenie.

"SZČO môže preukazovať svoje daňové príjmy, výdavky a základ dane už trojakým spôsobom:


Pôvodné klasické vedenie účtovníctva – SZČO môže viesť jednoduché resp. podvojné účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami
Paušálne výdavky – zákon o dani z príjmov umožňuje namiesto reálnych preukázateľných daňových výdavkov za určitých podmienok uplatniť si tzv. paušálne výdavky vo výške 40 % (resp. 60 % pri remeselnej výrobe) z úhrnu príjmov.
Novinka – tzv. daňová evidencia . Daňovník, ktorý nezamestnáva zamestnancov a počas bezprostredne predchádzajúceho daňového obdobia (napr. v r. 2008) dosiahol zdaniteľné príjmy nižšie než 170 000 EUR, môže namiesto prvých dvoch spôsobov viesť len evidenciu o príjmoch, záväzkoch, majetku, pohľadávkach a záväzkoch. Nemusí teda účtovať v peňažnom denníku. Ak si túto možnosť zvolí, musí ju dodržiavať po celý rok. A naopak, ak počas roka poruší podmienky – tj začne zamestnávať ľudí, resp. jeho zdaniteľný príjem prekročí spomínanú hranicu – musí sa v ďalšom roku vrátiť k jednému z prvých dvoch spôsobov evidencie."

Zdroj: http://www.investujeme.sk/clanky/novinky-pre-podnikatezov-zvysena-nezdanitezna-cast-danova-evidencia-a-pausalne-vydavky-na-pohonne-hmoty/
Muška
03.02.10,08:57
Muška , nadpis témy je iný ako priložený dokument . ten sa nesie v duchu DAŇOVEJ EVIDENCIE .Ak teda dobre pozerám , lebo fakt som z tohto problému pomýlená .


Baby, myslíte to, že som nazvala v tému "Daňové výdavky" namiesto "daňová evidencia"..... to iba neskorá nočná hodina :D
Či?
Blankake
03.02.10,09:03
Baby, myslíte to, že som nazvala v tému "Daňové výdavky" namiesto "daňová evidencia"..... to iba neskorá nočná hodina :D
Či?
Nie, ja myslím Muška, že by to malo byť prechod na "daňovú evidenciu" (a nie výdavky).
Muška
03.02.10,09:05
Nie, ja myslím Muška, že by to malo byť prechod na "daňovú evidenciu" (a nie výdavky).

No veď ....to sa pýtam :D
Blankake
03.02.10,09:07
No veď ....to sa pýtam :D
Daňová evidencia a daňové výdavky (teda preukázateľné daňové výdavky alebo tiež skutočné výdavky) je totiž rozdiel, aby to ľudí nemiatlo. :)
Muška
03.02.10,09:15
Blanka, veď to je mi jasné.

Som sa "sekla" v slovíčku v názve ....a ostatné som kopírovala z prvej založenej témy.

Už som to opravila, len v "Zozname" to musí opraviť moderátor, požiadala som o to Zoliho.
Muška
03.02.10,12:25
Tak baby, Zolko poopravoval názov témy so správnym slovíčkom :)
truch
04.02.10,08:13
Daňová evidencia bola zavedená zákonom č. 60/2009 ako krízové opatrenie.

"SZČO môže preukazovať svoje daňové príjmy, výdavky a základ dane už trojakým spôsobom:


Pôvodné klasické vedenie účtovníctva – SZČO môže viesť jednoduché resp. podvojné účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami
Paušálne výdavky – zákon o dani z príjmov umožňuje namiesto reálnych preukázateľných daňových výdavkov za určitých podmienok uplatniť si tzv. paušálne výdavky vo výške 40 % (resp. 60 % pri remeselnej výrobe) z úhrnu príjmov.
Novinka – tzv. daňová evidencia . Daňovník, ktorý nezamestnáva zamestnancov a počas bezprostredne predchádzajúceho daňového obdobia (napr. v r. 2008) dosiahol zdaniteľné príjmy nižšie než 170 000 EUR, môže namiesto prvých dvoch spôsobov viesť len evidenciu o príjmoch, záväzkoch, majetku, pohľadávkach a záväzkoch. Nemusí teda účtovať v peňažnom denníku. Ak si túto možnosť zvolí, musí ju dodržiavať po celý rok. A naopak, ak počas roka poruší podmienky – tj začne zamestnávať ľudí, resp. jeho zdaniteľný príjem prekročí spomínanú hranicu – musí sa v ďalšom roku vrátiť k jednému z prvých dvoch spôsobov evidencie."
Zdroj: http://www.investujeme.sk/clanky/novinky-pre-podnikatezov-zvysena-nezdanitezna-cast-danova-evidencia-a-pausalne-vydavky-na-pohonne-hmoty/
Priateľka má živnosť, je poradkyňou v jednej poisťovni. Minulý rok viedla jednoduché účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami. Pri svojej činnosti má príjmy okolo 15.000€ a výdavky skoro žiadne. Vlani som jej robila cesťáky, svojich stálych klientov- poistencov pravidelne navštevuje, platí daň z motorových vozidiel a jazdí na svojom súkromnom aute. Ešte platí za vedenie účtovníctva /200€ za rok/ a má dohody s 2 ženami na MD, ktoré jej za províziu zháňajú klientov.
Ktorý spôsob preukazovania daňových príjmov, výdavkov a základu dane by bol pre ňu najvýhodnejší a najmenej prácny?

Pôvodné klasické vedenie účtovníctva , alebo paušálne výdavky,
alebo novinka – tzv. daňová evidencia
Ďakujem vopred za Vaše názory:):):)
Zita5
04.02.10,08:23
Priateľka má živnosť, je poradkyňou v jednej poisťovni. Minulý rok viedla jednoduché účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami. Pri svojej činnosti má príjmy okolo 15.000€ a výdavky skoro žiadne. Vlani som jej robila cesťáky, svojich stálych klientov- poistencov pravidelne navštevuje, platí daň z motorových vozidiel a jazdí na svojom súkromnom aute. Ešte platí za vedenie účtovníctva /200€ za rok/ a má dohody s 2 ženami na MD, ktoré jej za províziu zháňajú klientov.
Ktorý spôsob preukazovania daňových príjmov, výdavkov a základu dane by bol pre ňu najvýhodnejší a najmenej prácny?

Pôvodné klasické vedenie účtovníctva , alebo paušálne výdavky,
alebo novinka – tzv. daňová evidencia
Ďakujem vopred za Vaše názory:):):)

Daňovú evidenciu treba z uvedených alternatív vylúčiť , nakoľko nespĺna podmienky , z dôvodu zamestnávania žien.

FO podnikateľ vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia zjednodušenú daňovú evidenciu za predpokladu, že:


túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca,
dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 EUR (5 121 420 Sk)

uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky


Preukázateľné účtovníctvo - tu sa treba zamerať , či vozidlo , ktoré používa na služobné cesty je jej vlastníctvo a či si odkladá paragóny z nákupu PHM , nakoľko každý deň jazdy , musíte preukázať cenu PHM .
truch
04.02.10,09:11
Zitka, zle som napísala, že má tie 2 ženy na dohodu, má ich na zmluvu, takú zvláštnu, vraj to majú všetci poisťováci:

Z M L U V A v zmysle § 51 občianského zákonníku
kde predmetom tejto zmluvy je :1/vedenie , triedenie a zakladanie dokladov spojených s účtovníctvom , vypracovanie priznania k dani z príjmov za rok 2009, s vyčíslením odplaty za vykonanie činnosti uvedenej pod bodom II. bude vyplatená zjednaná odplata vo výške : 750€, splatná ku dňu 31.12.2009
2/ detto, ale na vyhľadávanie klientov, s presnou sumou za získaného klienta podľa druhu poistky.
Takúto zmluvu má uzatvorenú iba so ženami na MD, alebo študentkami, ktoré nemajú iný príjem, takže tento príjem, keďže má výšku len 750€ nemusia hlásiť.
Zamestnanca nemá.
Čo sa týka dokladov o nákupe PH, tie by mala mať, minulý rok ich mala, tak som jej pomohla s cesťákmi.
Zita5
04.02.10,10:22
Rozsah daňovej evidencie je ustanovený priamo v § 6 odseku 14 novelizovaného zákona o dani z príjmov. Musí viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov podľa zákona o účtovníctve, o hmotnom a nehmotnom majetku, ktoré využíva na podnikanie, o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch. Je to ako také poloúčtovníctvo .


Takže ja osobne daňovú evidenciu by som vynechala a rozhodovala by som medzi preukázateľným účtovníctvom , alebo uplatnením paušálnych výdavkov vo výške 40% . Rozhodnúť sa musí podnikateľka , na základe Tvojich prepočtov , ako by jej to lepšie vyšlo . Ja si myslím , že preukázateľné účtovníctvo by bolo výhodnejšie .
marjankaj
04.02.10,23:43
Priateľka má živnosť, je poradkyňou v jednej poisťovni. Minulý rok viedla jednoduché účtovníctvo s preukázateľnými výdavkami. Pri svojej činnosti má príjmy okolo 15.000€ a výdavky skoro žiadne. Vlani som jej robila cesťáky, svojich stálych klientov- poistencov pravidelne navštevuje, platí daň z motorových vozidiel a jazdí na svojom súkromnom aute. Ešte platí za vedenie účtovníctva /200€ za rok/ a má dohody s 2 ženami na MD, ktoré jej za províziu zháňajú klientov.
Ktorý spôsob preukazovania daňových príjmov, výdavkov a základu dane by bol pre ňu najvýhodnejší a najmenej prácny?

Pôvodné klasické vedenie účtovníctva , alebo paušálne výdavky,
alebo novinka – tzv. daňová evidencia
Ďakujem vopred za Vaše názory:):):)

40% z 15000 € je 6000 €.

Koľko robia cesťáky, účtovníčka, telefóny a tie dohody? Je to spolu viac ako 6000 €? Ak je to približne tak isto alebo menej, tak nie je čo riešiť.
Ale to by si ty prišla o "kšeft"
truch
05.02.10,07:58
40% z 15000 € je 6000 €.

Koľko robia cesťáky, účtovníčka, telefóny a tie dohody? Je to spolu viac ako 6000 €? Ak je to približne tak isto alebo menej, tak nie je čo riešiť.
Ale to by si ty prišla o "kšeft"
Janko, ona si robí všetko sama, ja som jej len pomohla s cesťákmi, a tých bolo vlani neúrekom, toho roku mám dosť svojej roboty. Kšeft žiaden, vatikánska mena:D:D:D
apo
05.02.10,09:41
Dobrý deň.

Mám otázky:

ad 1
Ako vyriešime v daňovej evidencii nákupy hradené platobnou kartou?

ad 2
Môj problém to nie je, ale musí byť riešenie. Ako zaúčtujeme tržbu cez terminál, ktorá bude pripísaná na účet až v roku 2010?

------------
Moja pochybnosť vychádza z názoru, že používanie priebežných položiek je čisto účtovná záležitosť. Ak robím iba evidenciu potom čosi ako priebežné položky by som nemal riešiť.

Ďakujem.

apo
Zita5
05.02.10,13:32
Muška , nadpis témy je iný ako priložený dokument . ten sa nesie v duchu DAŇOVEJ EVIDENCIE .Ak teda dobre pozerám , lebo fakt som z tohto problému pomýlená .

Dnes ráno som zaslala dopyt na môj príslušný daňový úrad a na DRSR , tak čakám na odpoveď .Ja neviem či Vám všetkým je to jasné , ale priznám sa , že mne nie je .

Otázka :

Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď z DR Nitra :
Blankake
05.02.10,13:40
Odpoveď z DR Nitra :
Zitka, ja by som navrhla to presunúť do témy týkajúcej sa paušálnych výdavkov a každý, kto chce prejsť z JÚ na paušálne výdavky alebo naopak z paušálnych na JÚ sa konečne bude môcť zorientovať. Lebo v tejto téme sa to môže stratiť :)
Zita5
05.02.10,13:50
Zitka, ja by som navrhla to presunúť do témy týkajúcej sa paušálnych výdavkov a každý, kto chce prejsť z JÚ na paušálne výdavky alebo naopak z paušálnych na JÚ sa konečne bude môcť zorientovať. Lebo v tejto téme sa to môže stratiť :)

Tých tém je tak strašne veľa , že som to dala aj do paušálnych , ale aj do témy Otázky a odpovede z DRSR .
Blankake
05.02.10,13:51
Tých tém je tak strašne veľa , že som to dala aj do paušálnych , ale aj do témy Otázky a odpovede z DRSR .
Aha, tak fajn. Lebo sem sa to veľmi nehodí, toto je o "daňovej evidencii" - aby to ľudí neplietlo. ;)
widow
25.02.10,21:17
Dobry den,

v HN č.34 som sa dočítal, k daňovej evidencii nasledovné:

danovu evidenciu nemoze viest fyzicka osoba, ktora ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti a nema na prenajom zivnostensky list

Otazka:
ak zivnostnik splna vsetky 3 podmienky (obrat do 170000, bez zamestnanca, preukazatelne vydavky) a prenajima ako sukromna osoba byt tak nemoze pouzit danovu evidenciu???

Dakujem
apo
27.02.10,22:23
Dobry den,

v HN č.34 som sa dočítal, k daňovej evidencii nasledovné:

danovu evidenciu nemoze viest fyzicka osoba, ktora ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti a nema na prenajom zivnostensky list

Otazka:
ak zivnostnik splna vsetky 3 podmienky (obrat do 170000, bez zamestnanca, preukazatelne vydavky) a prenajima ako sukromna osoba byt tak nemoze pouzit danovu evidenciu???

Dakujem

To je voľačo vytrhnuté z kontextu.

:cool:Práve naopak tieto FO nikdy nemuseli viesť účtovníctvo a postačila iba evidencia príjmov a výdavkov.

apo