Pendulum
02.02.10,19:14
potrebujem pomoct.....zamestnanci dostali v decembri minuleho roku nakupne poukazky ako vianocny darcek zo socialneho fondu....nestihlo sa to ale zuctovat vo vyplatach za december...je problem resp. porusili by sme zakon o dani z prijimov ak by sme im to zdanili az v januarovej mzde za rok 2010?
Nutricia
03.02.10,06:19
pokiaľ to bolo vyplatené v 12/09 mal sa tento nepenažný príjem zdaniť zamestnancom vo výplate za december.Ak ste to nestihli môžete tento príjem zahrnúť do ročného zúčtovania dane za rok 2009
vanilka
03.02.10,07:09
a keby sa to zahrnulo do januara 2010? bolo by to nespravne?
Nutricia
03.02.10,07:25
a keby sa to zahrnulo do januara 2010? bolo by to nespravne?
§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti


(3) Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac. Zamestnancovi,

a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú,
myslím že lepšie to bude vyrovnať v zdanovacom období ktorého sa to týka, čiže rok 2009.
vanilka
03.02.10,07:37
Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) nezrazil zamestnancovi daň, ktorú mal zraziť vo výške ustanovenej týmto zákonom, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak od doby, keď sa daň nesprávne zrazila, neuplynulo viac ako 12 mesiacov,
b) nezrazil zamestnancovi preddavok na daň vo výške, v ktorej ho mal zraziť podľa tohto zákona, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka,
c) priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, ako bol povinný podľa tohto zákona, môže ju dodatočne vybrať od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane iba vtedy, ak od doby, keď nesprávne priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, neuplynulo viac ako 12 mesiacov.

par. 40 ....som nasla
Nutricia
03.02.10,07:57
[QUOTE=vanilka;1281962]Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122)

a) nezrazil zamestnancovi daň, ktorú mal zraziť vo výške ustanovenej týmto zákonom, môže ju dodatočne zraziť iba vtedy, ak od doby, keď sa daň nesprávne zrazila, neuplynulo viac ako 12 mesiacov,
b) nezrazil zamestnancovi preddavok na daň vo výške, v ktorej ho mal zraziť podľa tohto zákona, môže tento nedoplatok na preddavku dodatočne zraziť najneskôr do 31. marca nasledujúceho roka,
c) priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, ako bol povinný podľa tohto zákona, môže ju dodatočne vybrať od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane iba vtedy, ak od doby, keď nesprávne priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, neuplynulo viac ako 12 mesiacov.

§40 sa týka opravy daní za predch. zdanovacie obdobie
ja by som to zahrnula k príjmom do ročného zúčtovania dane za rok 2009
vanilka
03.02.10,09:07
mzdy za 12 mesiac uz vypocitane boli.....je mozne zaradit to do RZD za rok 2009 a danu dan im zrazit az v januari?
truch
03.02.10,09:11
mzdy za 12 mesiac uz vypocitane boli.....je mozne zaradit to do RZD za rok 2009 a danu dan im zrazit az v januari?
Vyrovnaj to v ročnom zúčtovaní dane za rok 2009, keby si to zrazila v januárových mzdách dostalo by sa ti to do roku 2010.
vanilka
03.02.10,09:18
ok, dakujem za pomoc
Gong
09.03.10,13:06
Dobrý deň,
ja mám podobný problém, v 12/09 sme zabudli zamestnancovi zdaniť príjem zo SF, resp. vstupenky do divadla, chcem to vyrovnať v roč.zúčt.dane za rok 2009, táto zamestnankyna mi priniesla potvrdenie o príjmoch od iného zamestnávateľa a požiadala ma o vykonanie RZ dane za rok 2009. Z toho potvrdenia vyplýva, že mala príjmy z kt. sa vyberá daň zrážkou, takže som to uviedla i v RZ dane za rok 09, okrem príjmu zo záv.činnosti som v nom uviedla i zabudnutý príjem zo soc. fondu, na základe toho mi v RZ dane 09 vyšiel preplatok. Moja otázka znie ako to mám uviesť v hlásení za rok 2009, viem, že príjem od toho 2 zamestnávateľa tam neuvádzam, ale v hlásení mi bude vyskakovať nedoplatok a v RZ dane mi vychádza preplatok, čo s tým? V hlásení som okrem príjmov zo zav.činnosti uviedla i ten zabudnutý príjem zo soc.fondu. O túto sumu mi to teda nesedí a vychádza mi nedoplatok, alebo mám ešte i vystaviť opravné prehlady? prosím pomôžte
Gong
10.03.10,07:54
Ahojte nevie mi nikto poradiť? Dakujem
Gong
10.03.10,09:14
Prosííím poraďte som bezradná! Dakujem