palo28
23.09.05,12:55
Utvrďte ma prosím!!!
Občianske združenie nezisková organizácia bude vykonávať aj podnikateľskú činnosť teda bude mať nijaké zárobky, ale všetky príjmy použije na výkon neziskového charakteru. Musí sa takýto subjekt nahlásiť aj na DU??? podľa mňa áno Utvrďte ma v tom alebo mi to vyvráťte. Ďakujem.
A ešte otázka do kedy sa má nahlásiť na DU od obdržania oznámenia o registrácii z MV.
alena
23.09.05,12:53
čo sa myslí pod tým, že bude vykonávať podnikateľskú činnosť? Neziskové organizácie nie sú zriaďované za účelom podnikania, sú svojovu povahou a charakterom zakladané na tzv. neziskovú činnosť. Ak vykonávajú činnosti súvisiaca s ich poslaním, tieto príjmy sú od dane oslobodené. Ak by chceli podnikať, tak by museli mať na to oprávnenie - živnosť. Čo sa týka prihlasovania na DÚ, tak ak sa nemýlim tak do 30 dní od oznámenia o registrácii v zmysle zákona a správe daní a poplatkov.
ondrejvla
23.09.05,13:32
Utvrďte ma prosím!!!
Občianske združenie nezisková organizácia bude vykonávať aj podnikateľskú činnosť teda bude mať nijaké zárobky, ale všetky príjmy použije na výkon neziskového charakteru. Musí sa takýto subjekt nahlásiť aj na DU??? podľa mňa áno Utvrďte ma v tom alebo mi to vyvráťte. Ďakujem.
A ešte otázka do kedy sa má nahlásiť na DU od obdržania oznámenia o registrácii z MV.
Na daňový úrad sa prihlásiš do 30 dní na základe registrácie z MV, ak chceš vykonávať aj podnikateľskú činnosť, musíš mať aj živnosť. Teraz sa rozmohlo zriaďovanie OZ a v skutočnosti je tam prevažne podnikanie za účelom zisku. Aj ja účtujem takúto firmu, nezisková činnosť nulová, podnikateľská činnosť niekoľko miliónov. Pravdepodobne myslíš niečo podobné, však? Potom len na ŽÚ.
judy
23.09.05,14:02
ahoj,
potrebovala by som takuto radu.
Momentalne u nas v obc. zdruzeni neprichadza do uvahy ZL, ale napriek tomu budem mat prijem - firma, ktora nam dava financie tie vydavky chce mat v nakladoch - jedna sa o reklamnu cinnost. A otazka - mohla by som to klasifikovat ako jednorazovy t. j. ostatny prijem ?
dakujem
reapu
17.10.05,05:05
Ahoj, vidím, že si fundovaný a ja by som potrebovala radu ohľadom zrušenia občianskeho združenia. Podľa stanov môže naše OZ ukončiť svoju činnosť na základe rozhodnutia Zhromaždenia- ktoré je najvyšší orgán OZ. Keď budem mať zápisnicu o ukončení činnosti OZ, ktoré schváli zhromaždenie neviem ako ďalej pokračovať. Sme registovaný na MV aj na daňovom úrade. Vďaka.
Vladimír Ozimý
19.10.05,08:11
co sa tyka OZ je velky rozpor ci zivnost alebo nie, pretoze zakladny charakter oz by malo byt neziskovost...to znamena ak vznikli a maju cisto podnikatelske aktivity potom preco si nazalozili s.r.o. ale to je jedno no ale moj nazor je ze treba zivnost ale na druhej strane ak vyfakturujete jednorazovo nejaku reklamnu cinnost a nie je to sustavna cinnost ako hovori o podnikani zivnost nepotrebujete... no a danovy urad tam je treba sa zaregistrovat do 30 dni ale az ked zacnete podnikatelsku aktivitu vykonavat...skor nemusite.. pri zruseni si myslim ze si podate ziadost na zrusenie na DU aj MV bohuzial ako to vyzera nemam sajn tak v pripade ak by ste sa k niecomu dopatrali bolo by fajn to sem prilepit

majte sa pekne
bendži
19.10.05,08:48
Skúšala som tiež hľadať info ako postupovať pri zániku OZ.. vychádza mi to tak, že na základe zápisnice o schváleni ukončenia činnosti OZ, teda o jeho zániku by mala nasledovať písomná informácia na ministerstvo o zániku OZ, tu by som zrejme dala zápisnicu ako prílohu a ďalej poplatok za výmaz združenia je 500,-- Sk, t.j. priložiť kolok v uvedenej hodnote...

Citujem z materiálu Ministerstva vnútra ohľadom zániku OZ:

Združenie zaniká

1. dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením s iným združením,
2. právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení.

Ak ministerstvo zistí, že združenie vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom, bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo. Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí.

Proti tomuto rozhodnutiu možno podať opravný prostriedok na Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Pri zániku združenia sa vykoná majetkové vyporiadanie primerane podľa ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločnosti (§ 68 až 75).

Zánik združenia oznámi ministerstvo Štatistickému úradu Slovenskej republiky do 7 dní odo dňa, keď sa o ňom dozvedelo.

Podľa položky 34 sadzobníka poplatkov zákona č. 232/1999 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov vyberá ministerstvo správne poplatky za tieto správne úkony:

1. návrh na registráciu združenia občanov ................................ 1000 Sk
2. zmena stanov a údajov zapísaných do zoznamu združení občanov ......................500 Sk
3. vyhotovenie stanov ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené stanovy .............
4. ............................................ 400 Sk vyhotovenie výpisu zo zoznamu združení občanov .................. 100 Sk
5. vyhotovenie písomnej informácie zo zoznamu združení občanov. 100 Sk
6. výmaz združenia občanov zo zoznamu združení občanov ........
500 Sk




Ako postupovať s daňovým úradom, by som si zisťovala pravdepodobne priamo na DÚ, kde patríte...

Dúfam, že ti to aspoň trošku pomohlo. Daj vedieť, ako ste to nakoniec spravili.
reapu
20.10.05,05:23
Informovala som sa na daňovom úrade, tam mi povedali že presne musím najskôr písomne informovať ministerstvo a v lehote do 15 dní od dátumu, kedy som požiadala o zrušenie na ministerstve, musím to oznámiť aj daňovému úradu. A keď to ministerstvo odobrí, kópiu zaslať aj na DÚ. Ale v tom materiáli o OZ na ministerstve vnútra je odvolávka pri zrušení postupovať v zmysle obchodného zákonníka. Teraz ale skúmam, či to zrušenie, aj keď sme nemali žiadnu podnikateľskú činnosť, ani žiadne príjmy musí byť ako pri likvidácii právnickej osoby s určením likvidátora, vyhlásením že vstupujeme do likvidity a pod.
A ešte asi pred zaslaním žiadosti o zrušenie OZ asi budem potrebovať potvrdenie z DÚ,
že nemáme žiadne daňové nedoplatky, aj keď sme každý rok dávali 0-lové daňové priznanie. Ďakujem za pomoc a ozvem sa ako sme to poriešili. Ahojte
Duch
07.04.08,17:15
Ako tak hladam nedopatral som sa k tomu co potrebujem tak to skusim tu. Prosim vas viete mi poradit ak potrebujeme zmenit stanovy ako na to? Pri zakladani bolo treba 2x stanovy 1x ten formular o registracii tam spisat 3 ludi ich udaje 2000sk kolok a poslalo sa to na MV. Pri zmene stanov je tiez nejaky formular? Este co som vycital tak sa plati 500sk za zmenu stanov ale neviem ako mame o to poziadat MV.