kote1509
03.02.10,08:00
Dobry den, chcem sa poradit ohladom podania danoveho priznania.
Priatel bol cely rok zamestnany. Ale mal popritom pozastavenu zivnost. V decembri nestihol poziadat zivnostensky urad o opatovne pozastavenie, tak sa stalo,ze v januari bol mesiac aj SZCO,lebo zivnost sa mu automaticky obnovila. Samozrejme,ziadny prijem zo SZC nemal ani nepodnikal.
Chcem sa poradit,ci moze poziadat zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov na dan a o rocne zuctovanie zdravotneho poistenia, kedze bol niekolko dni aj zamestnancom,ale aj SZCO (aj ked ziadny prijem SZCO nemal)? Alebo si musi podat danove priznanie aj rocne zuct.zdrav.poistenia sam?
dakujem velmi pekne za rady.
hanelie
03.02.10,07:11
RZZP si musí urobiť sám
DP nemusí podať, môže požiadať o RZD
kote1509
04.02.10,09:32
dakujem za odpoved. posuniem ju dalej...
kote1509
09.02.10,09:53
potrebovala by som este jednu radu k tejto teme. priatel poziadal o vykonanie roc. zuctovania dane zamestnavatela (to rocne zuct.zdravotneho poistenia si vykona sam),ale na personalnom ich firmy mu povedali,ze aj danove priznanie si musi vykonat sam.... moze zamestnavatel odmietnut vykonanie roc. zuctovania preddavkov na dan? mam pocit,ze ich mzdarka vychadzala z toho,ked si musi vykonat RZZP sam, tak si musi podat aj danove priznanie.
kvetinka909
09.02.10,12:41
Pokiaľ mal živnosť, mzdárka môže odmietnuť vykonať daňové priznanie
ekonom1
09.02.10,12:55
potrebovala by som este jednu radu k tejto teme. priatel poziadal o vykonanie roc. zuctovania dane zamestnavatela (to rocne zuct.zdravotneho poistenia si vykona sam),ale na personalnom ich firmy mu povedali,ze aj danove priznanie si musi vykonat sam.... moze zamestnavatel odmietnut vykonanie roc. zuctovania preddavkov na dan? mam pocit,ze ich mzdarka vychadzala z toho,ked si musi vykonat RZZP sam, tak si musi podat aj danove priznanie.
Podľa mňa by si mal urobiť aj DP "B" nakoľko bol SZČO v tom roku.
katka50
09.02.10,12:55
potrebovala by som este jednu radu k tejto teme. priatel poziadal o vykonanie roc. zuctovania dane zamestnavatela (to rocne zuct.zdravotneho poistenia si vykona sam),ale na personalnom ich firmy mu povedali,ze aj danove priznanie si musi vykonat sam.... moze zamestnavatel odmietnut vykonanie roc. zuctovania preddavkov na dan? mam pocit,ze ich mzdarka vychadzala z toho,ked si musi vykonat RZZP sam, tak si musi podat aj danove priznanie.
A prečo si RZZP vykoná sám ?
Zoltán Kovács
09.02.10,12:57
A prečo si RZZP vykoná sám ?


Lebo mesiac bol szčo.
ekonom1
09.02.10,12:58
A prečo si RZZP vykoná sám ?

Lebo bol v roku 1 mesiac SZČO.
Zoltán Kovács
09.02.10,12:58
Pokiaľ mal živnosť, mzdárka môže odmietnuť vykonať daňové priznanie


O ktoré ustanovenie zákona o dani z príjmov sa opiera tvoje tvrdenie?

Ak v termíne podá žiadosť (do 15.02.) o vykonanie RZD, tak mzdárka nemá čo skúmať. Len akceptovať žiadosť.
JarkaL
09.02.10,12:59
A prečo si RZZP vykoná sám ?
Ak bol živnostníkom čo len jeden deň v min. roku, musí si sám urobiť RZZP. Ak z podnikania nemal žiadne príjmy a nedosiahol stratu, tak nemusí podať DP. Nech požiada o RZD zamestnávateľa - on nemá čo skúmať, či má živniosť alebo nie.
Zoltán Kovács
09.02.10,13:00
Podľa mňa by si mal urobiť aj DP "B" nakoľko bol SZČO v tom roku.

Nesúhlas. Nemal príjmy, a ani nevykázal stratu. Nevzniká povinnosť podavanie DP typu B. Požiadať o RZD v zamestnaní. Ale odporúčam oznámiť na DÚ, že nevznikla povinnosť podávania DP (pre istotu, nakoľko niekedy správkyne vedia byť riadne otravné).
hanelie
09.02.10,13:06
Pokiaľ mal živnosť, mzdárka môže odmietnuť vykonať daňové priznanie


O ktoré ustanovenie zákona o dani z príjmov sa opiera tvoje tvrdenie?

Ak v termíne podá žiadosť (do 15.02.) o vykonanie RZD, tak mzdárka nemá čo skúmať. Len akceptovať žiadosť.
___________
niektoré mzdárky nechcú robiť rzd zamestnancom, ktorí už u nich nepracujú , využívajúc klauzulku v zákone o dani z prijmov : rzd nemá povinnosť vystaviť zamestnávateľ ak má zc / aj bývalý / povinnosť podať DP , lenže tu povinnosť nie je takže platí, že rzd musí zľ urobiť
VladoaKatka
09.02.10,13:24
Nesúhlas. Nemal príjmy, a ani nevykázal stratu. Nevzniká povinnosť podavanie DP typu B. Požiadať o RZD v zamestnaní. Ale odporúčam oznámiť na DÚ, že nevznikla povinnosť podávania DP (pre istotu, nakoľko niekedy správkyne vedia byť riadne otravné).
Občan nemá žiadne príjmy, v roku 2009 mal
do 06/2009 - prerušenú živnosť z roku 2008
od 07/2009 - bol evidovaný na úrade práce
od 11/2009 -je dobrovoľne nezamestnaný
Z roku mu nezostali ani pohľadávky, ani záväzky a nemal v evidencii žiadný majetok, výkazy má ku konci roku 2008 nulové.
Teda nevzniká mu povinnosť podávať DP, len ak by chcel požiadať o vrátenie zrazenéj dane na stavebnom sporení a nejakom termínovanom účte - to sa ešte nerozhodol(Pozn.: len aby neboli poplatky bánk za potvrdenie vyššie ako žiadaná daň).

Existuje nejaké tlačivo na "oznámenie" o tom, že nemá povinnosť podať DP alebo si to musí vytvoriť sám? Ak niekto má môže sem priložiť?
Zoltán Kovács
09.02.10,13:26
Listom to podávam. Dvojmo, a dám si potvrdiť. Zatiaľ akceptovali. Uvediem tam paragraf, podľa ktorého mi nevzniká povinnosť podať DP.
ekonom1
09.02.10,13:52
Listom to podávam. Dvojmo, a dám si potvrdiť. Zatiaľ akceptovali. Uvediem tam paragraf, podľa ktorého mi nevzniká povinnosť podať DP.

Dáš nám ten paragraf????
Aby sme sprosté neumreli:eek:.

A ešte otázka:
Keď si SZČO platí zdravotné tak je to ako výdaj a keď nemá žiadny príjem tak je v strate.
Takže aj bez príjmu vykáže stratu.
Mýlim sa?
Zoltán Kovács
09.02.10,14:00
Dáš nám ten paragraf????
Aby sme sprosté neumreli:eek:.

A ešte otázka:
Keď si SZČO platí zdravotné tak je to ako výdaj a keď nemá žiadny príjem tak je v strate.
Takže aj bez príjmu vykáže stratu.
Mýlim sa?


Je to § 32 ods. 4)

Keď platil zdrav.poistenie tak samozrejme vykazuje stratu, a povinnosť podať DP vzniká.
ekonom1
09.02.10,14:03
Je to § 32 ods. 4)

Keď platil zdrav.poistenie tak samozrejme vykazuje stratu, a povinnosť podať DP vzniká.

Lenže každý SZČO si musí zo zákona platiť zdravotné poistenie takže SZČO sa to netýka.:rolleyes:
Samozrejme tí ktorí majú živnosť popri zamestnaní.

Pozerala som ten paragraf a tam píšu oslobodené a podľa mňa tam SZČO nepatrí.
Zoltán Kovács
09.02.10,14:05
Lenže každý SZČO si musí zo zákona platiť zdravotné poistenie takže SZČO sa to netýka.:rolleyes:


Nesúhlasím. Ak ide o súbeh živnosti a trvalého prac.pomeru, môže nastať prípad, keď szčo nemusí platiť ZP.
A keď "dobrovoľne" neplatia, aj keby mali, tak nevykáže predsa ani stratu.
;)
ekonom1
09.02.10,14:46
Nesúhlasím. Ak ide o súbeh živnosti a trvalého prac.pomeru, môže nastať prípad, keď szčo nemusí platiť ZP.
A keď "dobrovoľne" neplatia, aj keby mali, tak nevykáže predsa ani stratu.
;)

Trošku som to ináč napísala ako som myslela. S tým že popri zamestnaní nemusí platiť ZP súhlasím.
Lenže to že je SZČO a nemusí podať mi stále nie je jasné lebo som pozerala ten zákon a tam sa pri oslobodení nespomína § 6 a to je SZČO.
Tak teda neviem.
Ja by som určite podala DP a mám pokoj.
Ja tam § 6 nevidím.:(

(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa § 5 a nie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 a neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo, 122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.
Johanka
09.02.10,14:47
Dáš nám ten paragraf????
Aby sme sprosté neumreli:eek:.

A ešte otázka:
Keď si SZČO platí zdravotné tak je to ako výdaj a keď nemá žiadny príjem tak je v strate.
Takže aj bez príjmu vykáže stratu.
Mýlim sa?
Mýliš, stačí využiť § 6 ods.10 .
ekonom1
09.02.10,14:51
Mýliš, stačí využiť § 6 ods.10 .


Nesúhlasím.
Johanka
09.02.10,15:05
Nesúhlasím.
Nemusíš :).
Ak máš záujem, pozri sa sem http://www.porada.sk/1289170-post10.html.
kote1509
10.02.10,05:43
dakujem za reakcie, takze z toho mi vyplyva,ze mzdarka mu musi vykonat RZD, lebo o to poziadal. no ako u nej pochodi,to uz necham nanho.
ale potrebujem vediet este poslednu vec, ked bol ten mesiac SZCO aj pracoval, tak nezaplatil do zdravotnej poistovne ako SZCO nic. Je to problem? Bude to mat evidovane ako nedoplatok? Mal povinnost zaplatit preddavok na zdrav.poistenie? Lebo hore ktosi pisal,ze ked platila SZCO preddavky na zdrav.poistenie a nemala prijem,vykaze stratu. Ale on ju nevykaze, on je takpovediac v nule - ziadny prijem, ziadne preddavky za SZC.
Zoltán Kovács
10.02.10,06:34
dakujem za reakcie, takze z toho mi vyplyva,ze mzdarka mu musi vykonat RZD, lebo o to poziadal. no ako u nej pochodi,to uz necham nanho.
ale potrebujem vediet este poslednu vec, ked bol ten mesiac SZCO aj pracoval, tak nezaplatil do zdravotnej poistovne ako SZCO nic. Je to problem? Bude to mat evidovane ako nedoplatok? Mal povinnost zaplatit preddavok na zdrav.poistenie? Lebo hore ktosi pisal,ze ked platila SZCO preddavky na zdrav.poistenie a nemala prijem,vykaze stratu. Ale on ju nevykaze, on je takpovediac v nule - ziadny prijem, ziadne preddavky za SZC.

Nemusel zaplatiť preddavok na ZP, nakoľko keď mal pozastavenú živnosť, tak nemal vymeriavací základ. A v zamestnaní bol poistený.

Ale RZZP musí podať (lebo bol mesiac szčo), a keď náhodou vysledok bude nedoplatok, tak to doplatí do 30.06. a bude mať všetko vyrovnané.
kote1509
10.02.10,08:16
ok, dakujem za rady aj info
kvetinka909
10.02.10,08:40
O ktoré ustanovenie zákona o dani z príjmov sa opiera tvoje tvrdenie?

Ak v termíne podá žiadosť (do 15.02.) o vykonanie RZD, tak mzdárka nemá čo skúmať. Len akceptovať žiadosť.


Je to moja vlastná skúsenosť
Lali
10.02.10,08:45
niektoré mzdárky nechcú robiť rzd zamestnancom, ktorí už u nich nepracujú , využívajúc klauzulku v zákone o dani z prijmov : rzd nemá povinnosť vystaviť zamestnávateľ ak má zc / aj bývalý / povinnosť podať DP , lenže tu povinnosť nie je takže platí, že rzd musí zľ urobiť

Dobrý deň,
nerozumiem celkom tomu, čo sa píše v citovanom.
priateľka je nezamestnaná od septembra 2009 a je vedená na Úrade práce. No a volala na Daňový úrad, či je jej bývalý zamestnávateľ povinný urobiť
ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Jej povedali, že môže a nemusí, je to na jeho "dobrej" vôli. Skratka zľ v citovanom texte znamená čo - zamestnávateľ ? Ak teda musí zamestnávateľ toto zúčtovanie musí urobiť, ako ho k tomu "prinútiť" ?
Ďakujem.
Timka1
10.02.10,08:48
Dobrý deň,
nerozumiem celkom tomu, čo sa píše v citovanom.
priateľka je nezamestnaná od septembra 2009 a je vedená na Úrade práce. No a volala na Daňový úrad, či je jej bývalý zamestnávateľ povinný urobiť
ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Jej povedali, že môže a nemusí, je to na jeho "dobrej" vôli. Skratka zľ v citovanom texte znamená čo - zamestnávateľ ? Ak teda musí zamestnávateľ toto zúčtovanie musí urobiť, ako ho k tomu "prinútiť" ?
Ďakujem.

Ak požiada zamestnávateľa do 15.2.2010 o vykonanie RZD písomne na žiadosti tak musí, ak ho nepožiada, zamestnávateľ jej vystaví potvrdenie a zašle do 10.3.2010, v tom prípade si podá DP typ A.
Lali
10.02.10,08:56
Ďakujem, budem ju informovať.
kvetinka909
10.02.10,10:56
Aj ja som bola presvedčená o tom, že nebude žiaden problém a mzdárka nebude nič skúmať, ale odmietla mi urobiť daňové. Možno mám rovnakú mzdárku ako priateľ kote1509. Dokonca aj včera v novinách SME som čítala, že pokiaľ nebol žiaden príjem môže požiadať zamestnávateľa.
Zlata
03.03.10,19:28
Nesúhlas. Nemal príjmy, a ani nevykázal stratu. Nevzniká povinnosť podavanie DP typu B. Požiadať o RZD v zamestnaní. Ale odporúčam oznámiť na DÚ, že nevznikla povinnosť podávania DP (pre istotu, nakoľko niekedy správkyne vedia byť riadne otravné).

Prosím ťa, a keď mal príjem zo živnosti len 400 EUR, výdavky nemal, zo závislej činnosti 474,- a zrazená zrážková daň 111,15.
Môže podať B, príjem neuvádzať , uviesť len daň a požiadať ju o vrátenie?
Timka1
03.03.10,19:33
Prosím ťa, a keď mal príjem zo živnosti len 400 EUR, výdavky nemal, zo závislej činnosti 474,- a zrazená zrážková daň 111,15.
Môže podať B, príjem neuvádzať , uviesť len daň a požiadať ju o vrátenie?

príjem zo živnosti je zdaniteľný príjem, takže podávaš DP typ B a uvádzaš v ňom všetky príjmy a výdaje zo živnosti, príjmy zo závislej činnosti aj zrážkovú daň, vyjde ti preplatok, požiadaš o vrátenie
Zlata
03.03.10,20:07
príjem zo živnosti je zdaniteľný príjem, takže podávaš DP typ B a uvádzaš v ňom všetky príjmy a výdaje zo živnosti, príjmy zo závislej činnosti aj zrážkovú daň, vyjde ti preplatok, požiadaš o vrátenie

Prepačte, stále nemám jasno v tom: Povinnosť podať daňové priznanie majú daňovníci s prijmami nad 2012,85 EUR.
Mne z toho vychádza, že súčet jeho príjmov nepresahuje túto hranicu, tak nemusí podávať DP. Takže, ak by nepodal, prišiel by o možnosť vrátiť zrážkovú daň?
Timka1
03.03.10,20:10
Prepačte, stále nemám jasno v tom: Povinnosť podať daňové priznanie majú daňovníci s prijmami nad 2012,85 EUR.
Mne z toho vychádza, že súčet jeho príjmov nepresahuje túto hranicu, tak nemusí podávať DP. Takže, ak by nepodal, prišiel by o možnosť vrátiť zrážkovú daň?

do tejto sumy nemá povinnosť, ale môže ak sa mu to oplatí, ak nepodá príde o možnosť vrátenia zrážkovej alebo preddavkovej dane, ale len v tom prípade ak nejakú daň odviedol cez rok
Zlata
03.03.10,20:18
do tejto sumy nemá povinnosť, ale môže ak sa mu to oplatí, ak nepodá príde o možnosť vrátenia zrážkovej alebo preddavkovej dane, ale len v tom prípade ak nejakú daň odviedol cez rok

Veľká vďaka, ešte otázočka, čiže príjem §5-6 je 0, t.j. základ dane 0 a uvádzam do priznania len zrážkovú daň ?
Nezdaniteľnú časť ZD nemá , lebo je celý rok poberateľ starobného dôchodku.
Timka1
03.03.10,20:22
Veľká vďaka, ešte otázočka, čiže príjem §5-6 je 0, t.j. základ dane 0 a uvádzam do priznania len zrážkovú daň ?
Nezdaniteľnú časť ZD nemá , lebo je celý rok poberateľ starobného dôchodku.

vyššie si písala, že bol príjem zo živnosti § 6 - 400,0 € a zo závislej činnosti § 5 - 474,0 €, to tam doplníš a uvedieš NČ na seba 4025,70, tým pádom ZD 0, zrážkovú daň tiež uvádzaš
Zlata
03.03.10,20:30
vyššie si písala, že bol príjem zo živnosti § 6 - 400,0 € a zo závislej činnosti § 5 - 474,0 €, to tam doplníš a uvedieš NČ na seba 4025,70, tým pádom ZD 0, zrážkovú daň tiež uvádzaš

Mrzi ma to, že som stále otravná. NČ nemá, je to dôchodca.
Timka1
03.03.10,20:37
Mrzi ma to, že som stále otravná. NČ nemá, je to dôchodca.

tak to ozaj nemá nárok na NČ ak bol starobným dôchodcom už k 1.1.2009

kuk sem na tento link, tam je rozobraté DP dôchodcu

http://www.porada.sk/t133757-dochodca-a-danove-priznanie.html
Zlata
03.03.10,22:42
Ešte raz vďaka za trpezlivosť.
Takže podáva DP typ B,(výhodné pre neho podať DP, aby mu vrátili zrazenú zrážkovú daň)
ČZD §5 : 474
ČZD §6 : 87 (použité výdavky 40% z príjmov)
r.68,69,77 : 561
r. 78, 87 : 106,59
r 91 : 0
r. 111,15
r. -111,15
Problém som mala v tom, že riadok 91 som mala manuálne prepísať na 0.

Je riadok 91 správne????? (resp. DP typ A r. 54)
kote1509
18.03.10,08:08
ja som zakladala tuto temu,cize pripad je popisany hore,ale chcem sa este poradit. Ked teda poda danove priznanie sam,lebo mu ho zamestnavatel nechce urobit, uvadza sa do DP, typ B, zo zivnosti prijem O alebo necha iba prazdnu kolonku? V zivote sme DP nevyplnovali, vzdy nam to robili zamestnavatelia,tak teraz si nevieme rady. Je mi to cudne z toho dovodu,aby sa na dan.urade necudovali,preco podava DP typ B,ked vlastne ziadny prijem zo zivnosti nemal a mal iba prijmy zo zav.cinnosti, aj ked mal omylom na mesiac obnovenu zivnost. budem vdacna za akukolvek radu,co s tym...
dakujem