adus07
03.02.10,09:43
hojte.

CHcem si otvorit krčmu.

A mam v plane vyuziť príspevok z UPSVaR - u.

Chcela by som sa opytat, pár vecí. Dúfam, že mi pomozete :confused:

1. Viem, že UPSVaR neposkytuje prispevky na činnosti, kt. sa venujú predaju alkoholu. Da sa to nejako obísť, ze by osm to mala oficiálne ako kaviaren, alebo nejaku hernuu, alebo niečo podobné?

2. Pri získaní príspevku, musím prevádzkovať činnosť, len na základe živnosti, či si možem založit aj s. r. o. - čku??

Ak nie, da sa to tak, ze na začiatku budem činnosť prevádzkovať na základe živnosti, a napr. o dva dni, živnosť prehodím na s. r. o. ??
mária1965
03.02.10,09:01
Ja tiež žiadam o príspevok z UPSVaR a chcem založiť s.r.o. Pýtala som sa na to na Úrade, povedali, že je to jedno, pre nich je dôležitý doklad o tom, že si samostatne zárobkovo činný či už ako živnostník alebo majiteľ s.r.o.
adus07
08.02.10,07:30
dakujem za odpoved.. ale čo s tym alkoholom? da sa UPSVaR nejako "oblbnúť"? hovorím, napriklad, ze to bude papierovo internetová kaviaren, a nie krčma?
martiko
08.02.10,17:56
ja si myslím,že UPSVaR poskytuje prispevky aj na činnosti, kt. sa venujú predaju alkoholu.
adus07
11.02.10,07:40
hm.. niekde hovoria, ze sa neposkytuje na predaj alkoholu, a niekde že áno, tak preto sa pytam :)
mária1965
14.02.10,12:17
Príspevok je poskytovaný na vytvorenie pracovného miesta, nie je nikde definované, že to nemôže byť predaj alkoholu, vylúčená je len prvovýroba poľnohosp. produktov, cestná nákladná doprava, rybolov, vývoz do tretích krajín ... Je to všetko popísané v schéme de minimis, dá sa nájsť cez google. Ja by som dala názov kaviareň, ale je jasné, že tam bude predaj alkoholu. Ty môžeš príspevok použiť aj tak len na nákup hmotného a nehmotného majetku a nie na nákup tovaru do kaviarne. To je podstatné, na čo použiješ ten príspevok - napr. nájomné kaviarne, registračná pokladnica, stoly, stoličky, regály ap. Nevidím žiaden problém.
MiroslavP.
18.02.10,12:43
nemate nahodou link alebo adresu alebo tlačivo žiadosti o príspevok? Dakujem
slavka124
18.02.10,12:57
žiadne tlačivo nepotrebuješ, na ÚP ti všetko dajú a pomôžu s vyplňaním
MiroslavP.
19.02.10,07:08
dakujem a to je prispevok konkretne na co? Ako ked tam pridem, nech im viem povedat, co vlastne od nich chcem a na co mam narok...
terezamaria
19.02.10,08:31
dakujem a to je prispevok konkretne na co? Ako ked tam pridem, nech im viem povedat, co vlastne od nich chcem a na co mam narok...

Pokiaľ si evidovaný viac ako 3 mesiace a chceš začať podnikať, teda stať sa živnostníkom, vyplníš žiadosť o poskytnutie príspevku na vytvorenie SZČ. K tomu potrebuješ doložiť projekt, na ktorú činnosť budeš ten príspevok žiadať,je tam potrebné vyčísliť zakúpenie vybavenia, registračnej pokladne, resp.iný hmotný majetok, ktorý budeš k podnikaniu potrebovať.
Na ÚPSV a R Ti určite poradia a podrobne vysvetlia, ako to máš urobiť.
Grinda
19.02.10,11:45
Musis este poziadat o kurz na UP - Zaklady podnikania, alebo sa to vola aj priprava na podnikanie. Kurz trva asi v kazdom okrese 2 tyzdne, robia sa podla toho, kolko sa nazbiera ziadatelov o kurz a nasledne o financny prispevok. Po absolvovani sa pise test a obhajuje sa podnikatelsky zamer (plan), za vsetko su % - absolvovanie kurzu (dostanes osvedcenie), test a obhajoba. Potom sa vyplnuje ziadost o financny prispevok a hura do podnikania, min. na 2 roky, inak musis vratit cast prispevku, ak podnikanie ukoncis.
Ja som chodila v BA aj test som tu pisala, ale ziadala som prispevok z ineho okresu, kde podnikam. Tam som znova musela ist na test a obhajobu. Ked das ziadost o fin.prispevok, zaslu ti ho asi do troch tyzdnov.
Vela stastia
MiroslavP.
22.02.10,11:07
a ked som nebol evidovany na UPSVaR a idem zakladat sro-čku, mam pravo na nejaky prispevok (na vytvorenie prac.miesta, nakup majetku)?
adus07
25.02.10,11:38
možeš založit aj s. r. o. - čku, ale ze je to zlozity proces. Jednoduchšie to je, na začiatku zalozit zivnosť, a neskor sa pretransformovať. Ale príspevok nemožeš pouzit ako vklad spoločníkov ani na nakup tovaru, kt. bude vedený ako vklad..
Economic
26.02.10,20:50
Ja tiež žiadam o príspevok z UPSVaR a chcem založiť s.r.o. Pýtala som sa na to na Úrade, povedali, že je to jedno, pre nich je dôležitý doklad o tom, že si samostatne zárobkovo činný či už ako živnostník alebo majiteľ s.r.o.

Samostatne zárobkovo činný je podnikateľ na základe živnostenského oprávnenia, alebo iného oprávnenia.... S.r.o. je právnická osoba. Nie som si istá, či je to úplne jedno. SZČO nerovná sa majiteľ s.r.o. To je ako jablko a hruška.
adus07
01.03.10,07:45
Hovorím, im je to jedno, či budeš FO, alebo PO, jednoducho musis podnikať. Tak mi to povedali na UPSVaR - e. Ale hovoril, ze je s tym vela prace.
Ja osobne som tiez nad tym rozmyšlala, ze založím s. r. o., ale po konzultácii s poradcom mi odporučil, že na začiatok (cca 3 mesiace) vydržím na základe živnosti, a potom založím s. r. o.
frndzalica
18.03.10,21:57
Iba od začiatku roku 2010 je možné založiť aj s.r.o. Dovtedy to možné nebolo. Asi im vadilo že im príspevok nevrátiš v takej výške cez sociálnu poist. Teraz sa snažia silou mocou znižovať nezamestnanosť a príspevok je na to ideálny. Vo väčšine prípadou sa im vráti aj vo vyššej výške formou odvodov. Akurát že štát ti z neho dá len 25% zvyšok ide z Bruselu no do štátnej pokladne sa cez odvody vráti cca 100%.