Maja2
03.02.10,11:09
Prosim poraďte. Zamestnankyňa si chce uplatniť odpočet na manžela v plnej výške s tým, že mi tvrdí, že manžel januári 2009 podnikal, pričom nemal žiadne príjmy a výdavky a od februára doteraz má prerušenú živnosť. Ževraj nemal v roku vôbec žiaden príjem, čomu ja síce neverím, ale to je môj problém.

Akým dokladom to má dokladovať? Stačí nulové daňové priznanie manžela? Prosím poraďte alebo ma usmernite na nejakú tému, kde by som našla odpoveď.

Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
03.02.10,10:12
Prosim poraďte. Zamestnankyňa si chce uplatniť odpočet na manžela v plnej výške s tým, že mi tvrdí, že manžel januári 2009 podnikal, pričom nemal žiadne príjmy a výdavky a od februára doteraz má prerušenú živnosť. Ževraj nemal v roku vôbec žiaden príjem, čomu ja síce neverím, ale to je môj problém.

Akým dokladom to má dokladovať? Stačí nulové daňové priznanie manžela? Prosím poraďte alebo ma usmernite na nejakú tému, kde by som našla odpoveď.

Veľmi pekne ďakujem.
Nepotrebuješ žiadne čestné prehlásenie. Zamestnanec v žiadosti o vykonanie RZD uvádza výšku príjmu manžela/ky, za čo zodpovedá. Upozorni ho, že v prípade SZČO ide o tržby, nie zisk.
Ak tam uvedie nula - uplatníš mu celú NČZD na manžela.
Maja2
03.02.10,10:32
To naozaj nepotrebujem žiadne potvrdenie? Ani keď si manžel uplatňuje úľavu na manželku, ktorá je na rodičovskom príspevku?
jacekova
03.02.10,16:24
skutočne nie, nepotrebujete.
milka1619
03.02.10,16:52
Aj ja prosím o radu: zamestnankyňa je t.č. na rod.dov. - v roku 2009 mala príjem iba za mesiac 1.-3 a zrazenú predd.daň. Za rok 2009 si chce podať DP - daň jej vrátia. Môže si jej manžel uplatniť odpočit.položku na manželku? Doloží mu k DP potvrdenia o jej príjme. Ďakujem.
hena22
03.02.10,17:02
Aj ja prosím o radu: zamestnankyňa je t.č. na rod.dov. - v roku 2009 mala príjem iba za mesiac 1.-3 a zrazenú predd.daň. Za rok 2009 si chce podať DP - daň jej vrátia. áno Môže si jej manžel uplatniť odpočit.položku na manželku? áno vo výške rozdielu medzi odp. položkou a manželkiným príjmom, do jej príjmu ide aj materské, rodičovský príspevok nie Doloží mu k DP potvrdenia o jej príjme. môže, od zamestnávateľa aj zo SP, ale nemusí, za správnosť údajov v žiadosti o ročné zúčtovanie zodpovedá zamestnanec Ďakujem.

odpoveď je v texte
Zoltán Kovács
03.02.10,17:03
Aj ja prosím o radu: zamestnankyňa je t.č. na rod.dov. - v roku 2009 mala príjem iba za mesiac 1.-3 a zrazenú predd.daň. Za rok 2009 si chce podať DP - daň jej vrátia. Môže si jej manžel uplatniť odpočit.položku na manželku? Doloží mu k DP potvrdenia o jej príjme. Ďakujem.

Áno môže si uplatniť manželku. Ohľadne doloženia dokladov, prečítaj si ešte raz príspevky vyššie. Nie je potrebné nič dokladať.