martina0203
03.02.10,11:18
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako mám zaúčtovať banku, keď faktúra, ktorá bola uhradená ešte nie je, ale v banke mi visí tá suma? Faktúra bude neskôr a v banke to je už uhradené. Čo s tou sumou?

A taktiež mám úhradu v banke za vozík, ale zaplatilo sa to skôr - dopredu a faktúra bude v januári.

Ďakujem za vašu pomoc vopred.
Tweety
03.02.10,10:20
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako mám zaúčtovať banku, keď faktúra, ktorá bola uhradená ešte nie je, ale v banke mi visí tá suma? Faktúra bude neskôr a v banke to je už uhradené. Čo s tou sumou?

A taktiež mám úhradu v banke za vozík, ale zaplatilo sa to skôr - dopredu a faktúra bude v januári.

Ďakujem za vašu pomoc vopred.
314AE/221, v obidvoch prípadoch.
Antonia1
03.02.10,10:21
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako mám zaúčtovať banku, keď faktúra, ktorá bola uhradená ešte nie je, ale v banke mi visí tá suma? Faktúra bude neskôr a v banke to je už uhradené. Čo s tou sumou?

A taktiež mám úhradu v banke za vozík, ale zaplatilo sa to skôr - dopredu a faktúra bude v januári.

Ďakujem za vašu pomoc vopred.
ako preddavok na účet 314AE a keď budeš mať fa potom 321AE/314 AE
martina0203
03.02.10,11:11
Ďakujem veľmi pekne.
Johanka
03.02.10,11:13
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, ako mám zaúčtovať banku, keď faktúra, ktorá bola uhradená ešte nie je, ale v banke mi visí tá suma? Faktúra bude neskôr a v banke to je už uhradené. Čo s tou sumou?

A taktiež mám úhradu v banke za vozík, ale zaplatilo sa to skôr - dopredu a faktúra bude v januári.

Ďakujem za vašu pomoc vopred.
Je firma, ktorú účtuješ, platiteľ DPH ?
Rozalka
03.02.10,14:13
Platba za vozík by možno mala byť MD 052 (záleží od sumy platby).
AndrejkaZ
22.02.10,22:54
Dobry den poradaci,
vedel by mi prosim niekto poradit? S.r.o-cka zaplatila cez interet reklamnu sluzbu pre jedeho ich odberatela. Uhradila to z BU, cize na vypise z BU to uz bude a aj potvrdenie o platbe uz mam (z interetu) ale obdobie tej reklamy bude trvat dva mesiace, t.j. februar-marec a FA na celu sumu bude az v marci. Naslede s.r.o. posle fa odberatelovi, ze mu zaplatila reklamu. Vie mi niekto poradit postup? Ja rozmyslam takto:
BV 314AE/221
v marci ked bude FA: 321/314AE, potom 518/321
A co potom s tou FA, kt. naslede vystavia pre toho odberatela, ktory si vlaste celu tu sumu zaplati? Ako ju zauctovat? Dakujem.
AndrejkaZ
23.02.10,11:29
Prosim prosim, poradi mi niekto? Kedze s tym viac menej zacinam nie som si ista. Vela veci som uz nasla tu na porade - ste super, ale s tymto si neviem rady. Dakujem.
Zoltán Kovács
23.02.10,11:33
Vystavenú faktúru zaúčtuješ do výnosov 311/602.
alušik
23.02.10,11:38
Dobry den poradaci,
vedel by mi prosim niekto poradit? S.r.o-cka zaplatila cez interet reklamnu sluzbu pre jedeho ich odberatela. Uhradila to z BU, cize na vypise z BU to uz bude a aj potvrdenie o platbe uz mam (z interetu) ale obdobie tej reklamy bude trvat dva mesiace, t.j. februar-marec a FA na celu sumu bude az v marci. Naslede s.r.o. posle fa odberatelovi, ze mu zaplatila reklamu. Vie mi niekto poradit postup? Ja rozmyslam takto:
BV 314AE/221 toto je O.K.
v marci ked bude FA: 321/314AE, potom 518/321 aj toto je O.K.
A co potom s tou FA, kt. naslede vystavia pre toho odberatela, ktory si vlaste celu tu sumu zaplati? Ako ju zauctovat? Dakujem.

Vystavenú faktúru pre Vášho odberateľa zaúčtujete 311AE/602AE. Ak ste platiteľom DPH uvažujete ešte o účtovaní DPH na 343. Ale to by potom platilo aj pre došlú faktúru.
AndrejkaZ
23.02.10,11:56
Dakujem za odpoved poradaci. Nie, nie su platitelia DPH. Este jedna otazocka na tu 602 musim robit AE kedze ich maju strasne vela??Robia www stranky, cize na kazdej fakture maju trzbu z predaja sluzieb. A vzdy je to iny odberatel - zatial mali len slovenskych. Nestaci tam robit AE slovensku a zahranicnu?
Zoltán Kovács
23.02.10,11:59
AE urob na 311, na 602 nie je potrebná.
alušik
23.02.10,12:00
Nie je povinnosť viesť AE podľa druhu služieb. Stačí úplne jeden anal. účet rovnaký pre všetky služby. Ak by to však malo mať pre Vás vypovedaciu schopnosť - že by chcel niekto niekedy vedieť roztriediť tržby podľa druhu pokytnutej služby, je dobré analytiku zaviesť.
alušik
23.02.10,12:01
mimotemy Zoltán, vždy ma stihnete predbehnúť. Som akási pomalá a "obšírna"...:D;)
AndrejkaZ
23.02.10,12:04
AE urob na 311, na 602 nie je potrebná.
Vdaka, tak to aj robim. 311AE ale len na slovenskych a zahranicnych odberetelov. Moze to tak byt?
AndrejkaZ
23.02.10,12:05
Nie je povinnosť viesť AE podľa druhu služieb. Stačí úplne jeden anal. účet rovnaký pre všetky služby. Ak by to však malo mať pre Vás vypovedaciu schopnosť - že by chcel niekto niekedy vedieť roztriediť tržby podľa druhu pokytnutej služby, je dobré analytiku zaviesť.
Nie, v tomto pripade si myslim, ze nie je nutne robit analytiku, kedze stale poskytuju tu istu sluzbu. cize davam cisto 602. Dakujem pekne.
alušik
23.02.10,12:10
Len aby sme sa pochopili, nemôžete účtovať na čisto syntetickom účte 602. Musíte mať nejakú analytiku za tým, aj keď používate len jeden jediný účet...;)
AndrejkaZ
23.02.10,12:13
Len aby sme sa pochopili, nemôžete účtovať na čisto syntetickom účte 602. Musíte mať nejakú analytiku za tým, aj keď používate len jeden jediný účet...;)
Fijuuu fit...tak to musim poupravovat. Myslela som, ze ked stale maju tu istu sluzbu tak to moze byt...uff. No co uz, opravim to. A myslite keby som to prepisala uz na vytlacenej fa perom bude to vadit pri kontrole?? Mate nejaku skusenost s tym? V softe by som to opravilia, ale zase to kvoli tomu vytlacit. No neviem
alušik
23.02.10,12:19
Kľudne dopíšte rukou. Dôležité je, čo je naozaj zaúčtované v PC, ak to poupravujete tam, tak akou formou máte na dokladoch zapísané účtovanie - na tom nezáleží.
Len nepoužívajte syntetické účty. Je to dosť častá chyba hlavne začínajúcich účtovníkov.;)
AndrejkaZ
23.02.10,12:21
Kľudne dopíšte rukou. Dôležité je, čo je naozaj zaúčtované v PC, ak to poupravujete tam, tak akou formou máte na dokladoch zapísané účtovanie - na tom nezáleží.
Len nepoužívajte syntetické účty. Je to dosť častá chyba hlavne začínajúcich účtovníkov.;)
Dakujem za upozornenie a rady.
Zoltán Kovács
23.02.10,12:25
Len aby sme sa pochopili, nemôžete účtovať na čisto syntetickom účte 602. Musíte mať nejakú analytiku za tým, aj keď používate len jeden jediný účet...;)


A to už prečo nie?
To beriem, že na účet 600, 500 a podobne nie je možné účtovať. Ale, že na 602 musím tvoriť analytiku, keď ju nevyužijem, neviem o tom.
alušik
23.02.10,12:49
Je pravda, že som teraz zostala zaskočená. Proste to mám v hlave od strednej školy, že na syntetických účtoch sa neúčtuje. Za systetický účet považujem aj účet 602. A teda ak nechcem v rámci tohto účtu sledovať niečo analyticky, tak mu dodám len analytiku 602 000 alebo 602 001 a je to vyriešené. Aj keď je pravda, že keď som teraz pozrela postupy účtovania, tak som na pochybách, či to naozaj musím...
Ale tak, ako to chápem ja, sú aj písané príspevky v tejto téme: http://www.porada.sk/t97835-je-povinnost-mat-ku-kazdemu-syntet-uctu-analyticky.html
AndrejkaZ
23.02.10,18:37
Cize ked davam 311001 - ako slov. odberatelov/602OOO tak je to v poriadku, pretoze tak to vlastne robim. Cisto na 602 som nedavala nic, ale mala som tam nuly. Zmiatli ste ma tym trochu teraz a neviem co robit, ci to mam opravit alebo to mam dobre. Aj tie nuly mozem povazovat za analytiku???
azla
23.02.10,19:14
Je to tak ako píše Alušik, hovoria o tom aj Postupy účtovania § 3 a § 4.
AndrejkaZ
23.02.10,19:35
Je to tak ako píše Alušik, hovoria o tom aj Postupy účtovania § 3 a § 4.
Rozumiem co pise Alusik, aj postupy som si presla, ale chcela som si to ujasit, ci tie nuly za syntetickym uctom mozem povazovat za AE, alebo si mam vsetko upravit 001 atd. Dakujem a prepacte ze sa k tomu vraciam, ale chcem v tom mat jasno.
Dav
23.02.10,20:32
Je to tak ako píše Alušik, hovoria o tom aj Postupy účtovania § 3 a § 4.
Postupy účtovania hovoria, že si vytvára analytické účty, nie že si musí vytvoriť analytické účty ku každému syntetickému účtu. Vediem účtovníctvo vo firme, ktoré podlieha auditu, a auditori nevyžadovali povinnú analytiku.
Pre istotu :

§ 3

Účtový rozvrh


(1) Účtový rozvrh obsahuje syntetické účty z rámcovej účtovej osnovy a môže obsahovať účtovnou jednotkou vytvorené syntetické účty majetku, záväzkov a vlastného imania nadväzujúce na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorené syntetické účty dopĺňajú rámcovú účtovú osnovu, pričom k vytvorenému syntetickému účtu sa priradí trojmiestny číselný znak a slovné označenie.

(2) V účtovom rozvrhu sa analytické účty vytvárajú v súlade s § 4.


§ 4

Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom

(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
a) členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta umiestnenia majetku; osobitne sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky, cenné papiere v umorovacom konaní,
b) členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,
c) členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,
d) členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov,
e) členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov,
f) členenie na slovenskú menu a cudziu menu podľa jednotlivých mien podľa § 4 ods. 7zákona,
g) členenie podľa položiek účtovnej závierky, a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok; členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
h) členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní,
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,
j) členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky,
k) členenie finančných účtov, nákladov a výnosov pre činnosť vykonávanú účtovnou jednotkou
1. na základe výlučného práva, pričom výlučným právom sa rozumie právo na poskytovanie určitej služby alebo vykonávanie činnosti na vymedzenom geografickom území, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená jedinej účtovnej jednotke,
2. na základe osobitného práva, pričom osobitným právom sa rozumie
2a. právo na poskytovanie určitej služby alebo na vykonávanie činnosti v určitej oblasti, ktorá je na základe osobitného predpisu vyhradená dvom účtovným jednotkám alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejným podnikom alebo obmedzenému počtu účtovných jednotiek alebo účtovným jednotkám, ktoré sú verejnými podnikmi, bez toho, aby sa obmedzenie počtu účtovných jednotiek alebo voľba oprávnených účtovných jednotiek zakladala na objektívnych, primeraných a nediskriminačných kritériách; verejným podnikom sa rozumie účtovná jednotka, ktorá postupuje podľa tohto opatrenia, a v ktorej orgány verejnej moci vykonávajú priamo alebo nepriamo väčšinový vplyv z dôvodu vlastníctva účtovnej jednotky, hlasovacích práv, podielu na základnom imaní a pravidiel, ktorými sa táto účtovná jednotka riadi,
2b. výhoda, ktorá jednu účtovnú jednotku alebo viaceré účtovné jednotky v značnom rozsahu zvýhodňuje oproti iným účtovným jednotkám pri vykonávaní rovnakej činnosti v tej istej oblasti na vymedzenom geografickom území za porovnateľných podmienok,
3. vo verejnom záujme, pričom účtovná jednotka prijíma náhradu za túto činnosť v akejkoľvek forme a zároveň vykonáva aj iné činnosti.
l) členenie podľa jednotlivých druhov rezerv a opravných položiek,
m) iné hľadiská podľa potrieb účtovnej jednotky.

(2) Podľa povahy majetku a záväzkov sa v účtovníctve vytvára analytická evidencia, ktorá obsahuje okrem ocenenia aj ďalšie pre účtovnú jednotku potrebné údaje.
sybila3
24.02.10,09:33
ako zaúčtovať poplatok advokátovi, cez ktorého sme firmu, ktorá nám je dlžna 2 roky dali k súdu? Môžem dať 568/211?
sybila3
24.02.10,10:42
na príjmovom je nalpísané záloha na odmenu v zmysle §...môžem dať na 568 alebo 518 ako advokátske služby?
Johanka
24.02.10,11:47
na príjmovom je nalpísané záloha na odmenu v zmysle §...môžem dať na 568 alebo 518 ako advokátske služby?
Poskytnuté preddavky sa účtujú na 314.
sybila3
24.02.10,12:07
viem, že na 314, ale nie je nato faktúra, len mandátna zmluva a príjmový doklad a je tam napísaná zaloha v zmysle čl.....a v zmluve je že klient sa podpísaním zmluvy zaväzuje poskytnúť preddavok na odmenu za právne služby. tak by som to dala na 518, lebo fa nato určite nebude, zase bude len príjmový-doplatok.
Johanka
24.02.10,12:34
viem, že na 314, ale nie je nato faktúra, len mandátna zmluva a príjmový doklad a je tam napísaná zaloha v zmysle čl.....a v zmluve je že klient sa podpísaním zmluvy zaväzuje poskytnúť preddavok na odmenu za právne služby. tak by som to dala na 518, lebo fa nato určite nebude, zase bude len príjmový-doplatok.
§ 49 Postupov účtovania
(4) Na účte 314 - Poskytnuté preddavky sa účtujú poskytnuté dlhodobé a krátkodobé preddavky dodávateľom, okrem preddavkov poskytnutých na dlhodobý majetok.

... nie je tu podmienka existencie faktúry. Máš zmluvu, v ktorej je platba zreteľne pomenovaná .
sybila3
24.02.10,13:24
ale na základe čoho to potom odúčtujem z 314?
Stefan2005
24.02.10,14:07
... hovoria o tom aj Postupy účtovania § 3 a § 4.

keby len postupy, ale aj zákon (o účtovníctve):

§ 13
Rámcová účtová osnova a účtový rozvrh
(2) V súlade s rámcovou účtovou osnovou podľa odseku 1 je účtovná jednotka povinná zostaviť účtový rozvrh, v ktorom uvedie syntetické účty, analytické účty potrebné na zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov účtovného obdobia a na zostavenie účtovnej závierky a podsúvahové účty. V priebehu účtovného obdobia možno účtový rozvrh dopĺňať podľa potrieb účtovnej jednotky. Ak nedochádza k prvému dňu účtovného obdobia k zmene účtového rozvrhu platného v predchádzajúcom účtovnom období, môže postupovať účtovná jednotka podľa tohto účtového rozvrhu aj v nasledujúcom účtovnom období.

P.S. Môj názor:
Pravdu povediac neviem si ani predstaviť účtovanie (a prípadnú následnú kontrolu) raz na analytických, raz na syntetických účtoch - podľa mňa je to neúčtovnícke, neprehľadné a neestetické :). Kontroloval som raz jedno účtovníctvo - účtovali niečo priamo na syntetické účty, niečo na analytické (ich systém tvorenia analytických účtov bol SU/1 až 7 miest vytvorených asi podľa momentálnej nálady) - no proste prehľad účtov ako pravá strana vianočného stromčeka.
Pritom sofvéry ktoré poznám, pracujú tak, že SU je súčtom k nemu vytvorených AU (v súlade so ZoU § 14 (1) Peňažné sumy analytických účtov musia zodpovedať príslušným súhrnným peňažným sumám .... stavov syntetických účtov). Mal som skúsenosť, že účtovníčky sa pekne natrápili, kým zistili, prečo im nesedí suma AU so sumárom SU - jednoducho preto, že okrem analytických účtoch k tomuto SU sa zaúčtovalo pár prípadov aj priamo na syntetický účet...
Naštastie "môj" účtovný softvér má nadefinované len analytické účty (syntetické vytvára v prehľadoch sám na základe nich), takže takéto chyby sa mi nemôžu stať.
sybila3
24.02.10,14:29
áno ja to viem, ale keď mi dá potom doklad, trebárs doúčtovanie ďalších 300, zaúčtujem 314/211, ale potom ako vynulujem účet 314. Pri faktúrach mi je to jasné.
alušik
25.02.10,11:46
viem, že na 314, ale nie je nato faktúra, len mandátna zmluva a príjmový doklad a je tam napísaná zaloha v zmysle čl.....a v zmluve je že klient sa podpísaním zmluvy zaväzuje poskytnúť preddavok na odmenu za právne služby. tak by som to dala na 518, lebo fa nato určite nebude, zase bude len príjmový-doplatok.
Ak nebudete mať faktúru za dodanú službu, tak ju zaúčtujete na základe zmluvy 518/325. Následne zúčtujete 325/314 a na 325 Vám zostane už len ten doplatok, ktorý zúčtujete teda z pokladne 325/211.
sybila3
04.03.10,12:20
lenže v zmluve nie je konkretizovaný poplatok, je tam len, že máme poskytnúť preddavok na odmenu za právne služby v sume 300. Uvedený preddavok je advokát oprávnený zvýšiť a kliet sa ho zaväzuje dodatočne uhradiť. Keby som zaúčtovala 518/314 = 300 eur a úhrada PPD 314/211 300? Nie je to tak dobre?
ivan999
18.03.10,16:57
Sme zacinajuca sro a vystavili sme preddavkovu fakturu 12/2009 a tomto mesiaci sme obdrzali aj preedavok na ucet. Tovar bude dodany 04/2010. Ako to zauctujem: ?/324
Johanka
18.03.10,17:22
Sme zacinajuca sro a vystavili sme preddavkovu fakturu 12/2009 a tomto mesiaci sme obdrzali aj preedavok na ucet. Tovar bude dodany 04/2010. Ako to zauctujem: ?/324
221/324 ;)
ivan999
20.03.10,19:05
dakujem
sybila3
22.03.10,14:48
Ak nebudete mať faktúru za dodanú službu, tak ju zaúčtujete na základe zmluvy 518/325. Následne zúčtujete 325/314 a na 325 Vám zostane už len ten doplatok, ktorý zúčtujete teda z pokladne 325/211.
518/325 účtujem cez ID 300,-, pripojím zmluvu a náslesledne ID 325/314 tiež suma 300,- a úhrada 325/211 300,- nie je to moc komplikované?????