JarkaL
03.02.10,11:24
Ahojte, dnes som sa dozvedela novú informáciu, ktorá zatiaľ nie je zverejnená na DRSR, ale vyplýva z nového tlačiva DP FO. Ide o to, že v minulosti pri podaní takéhoto DP nebolo potrebné dokladovať výšku prijatých úrokov a zrazenej dane fotokópiou výpisov ani potvrdením banky. Avšak pri podaní DP za rok 2009 to už vyžadujú, vyplýva to priamo z tlačiva na str. 8 odvolávka 20. V dohľadnej dobe to bude vraj zverejnené aj na drsr.sk
Muška
03.02.10,11:11
Jarka,
ďakujeme za upozornenie a ja len doplním, že je to v DP odvolávka č. 20

Uvádza sa len tá suma preddavku, ktorá sa vzťahuje k príjmom, ktoré si daňovník priznáva v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 zákona) okrem sumy preddavku
vybranej pri vyplatení (vrátení) podielového listu obstaraného do 31.decembra 2003 podľa § 43 ods. 10 (táto suma sa uvedie na r. 100). Suma preddavku
vybraná u manželov sa delí v rovnakom pomere, ako si delia príjmy, ktoré si priznávajú na zdanenie v daňovom priznaní.Ak suma preddavku bola vybraná
u v. o. s., spoločníci tejto spoločnosti uvádzajú na r. 99 len podiel z toho preddavku, ktorý je v rovnakej výške, ako si delia zisk. Rovnako sa postupuje aj ak ide o komplementára kom. spol.

Riadok 99 sa vypĺňa na základe kópií potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona. Kópie týchto potvrdení sú prílohou daňového priznania s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].
_________________________
Ešteže nechcú aj od SZČO :D....lebo tých pár centov by som okamžite "oželela"
JarkaL
03.02.10,11:33
Predstavte si, ono to tam zverejnené vlastne je, ale to by sme mali mať oči ako sojky, aby sme si to všimli.


Zo stránky drsr.sk

Podávanie daňových priznaní FO




Na účely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sa podľa § 2 tohto zákona daňovníkom dane z príjmov fyzických osôb rozumie fyzická osoba.

Podľa § 49 zákona o dani z príjmov daňové priznanie sa podáva do 3kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak zákon o dani z príjmov neustanovuje inak.

Daňové priznanie podáva daňovník miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa riadi trvalým pobytom fyzickej osoby, inak miestom, kde sa obvykle zdržuje.

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ale vykazuje daňovú stratu. Do tejto sumy sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak vybratím dane zrážkou je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6). Rovnako sa do tejto sumy nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nebude si uplatňovať nárok na vrátenie dane alebo časti dane z príjmov, z ktorých daň bola vybraná zrážkou.

Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia ak
plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
plynú zo zdrojov v zahraničí, okrem prípadov, ak daňovník má príjmy, ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území SR, a je daňovníkom, ktorý používa výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo príjmy zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo iných orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu EÚ,
nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň, keďže ide o nepeňažné príjmy,
daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej ročné zúčtovanie) alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady na vykonanie ročného zúčtovania, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11,
poberal príjmy zo závislej činnosti od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
poberal iné druhy príjmov podľa § 6 až 8 (príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy), ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11,
poberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a po uplynutí zdaňovacieho obdobia si uplatní nárok na vrátenie dane alebo časti dane z príjmov, z ktorých daň bola vybraná zrážkou.

Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy
zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie podľa predchádzajúcich odsekov alebo
z ktorých sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
zo závislej činnosti, ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území SR, ak je daňovníkom, ktorý používa výsady a imunity podľa medzinárodného práva alebo
zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu EÚ alebo
ktoré sú od dane oslobodené.

Daňové priznanie nie je povinný podať aj daňovník, ak má
okrem príjmov zo závislej činnosti len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, sú od dane oslobodené, alebo sa daň vyberá zrážkou a daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7,
len príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (napr. prijaté pôžičky, úvery),
zdaniteľné príjmy zahŕňané do základu dane v celkovej výške nepresahujúcej 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia a nevykazuje daňovú stratu.

Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie.

Daňové priznanie je však povinný podať každý, ak ho na podanie vyzve daňový úrad.

Daňový úrad môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o 3 mesiace, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania. Ak daňovníkovi plynú príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktoré sú súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní, môže daňový úrad predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o 6 mesiacov, ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

K podanému daňovému priznaniu pred uplynutím stanovenej lehoty na podanie priznania, môže daňovník podať opravné daňové priznanie. V tomto prípade sa na predchádzajúce daňové priznanie neprihliada.

Po lehote na podanie daňového priznania môže daňovník podať už len dodatočné daňové priznanie.

Ak daňovník ukončí podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť a prenájom, resp. dôjde k zrušeniu oprávnenia na vykonávanie podnikateľskej alebo inej zárobkovej činnosti, má povinnosť podať daňové priznanie do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia (nevzťahuje sa na prípady, ak daňovník zomrie).

Ak je na daňovníka vyhlásený konkurz, daňové priznanie sa podáva do 3 kalendárnych mesiacov od skončenia zdaňovacieho obdobia. Zdaňovacím obdobím je kalendárny rok. Za daňovníka, na ktorého bol vyhlásený konkurz, daňové priznanie podáva správca konkurznej podstaty.

Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z dedičov podá daňové priznanie, určí ho daňový úrad. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do 3 mesiacov po smrti daňovníka, pričom daňový úrad môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať daňové priznanie namiesto zomretého daňovníka do 3 mesiacov po úmrtí daňovníka. Daňový úrad môže túto lehotu zo závažných dôvodov na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania.

Daňovník je povinný v daňovom priznaní daň si sám vypočítať a uviesť tiež prípadné výnimky, oslobodenia, zvýhodnenia, úľavy a vyčísliť ich výšku.

Daňové priznanie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá MF SR a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov SR uverejnením oznámenia o jeho vydaní.

Daňové priznanie možno podať aj telefaxom, elektronickými prostriedkami, ak obsah údajov, ich rozsah a usporiadanie sú totožné so vzorom tlačiva ustanoveného MF SR. Daňové priznanie podané elektronickými prostriedkami musí byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom, alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.

Daňové priznanie podané telefaxom alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov treba doručiť aj v písomnej forme, a to do 5 pracovných dní od jeho odoslania, inak sa nepovažuje za doručené.

Ak daňovník uplatňuje k dosiahnutým príjmom z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti skutočne vynaložené výdavky, predloží spolu s daňovým priznaním prílohu, ktorou je účtovná závierka podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (výkaz o príjmoch a výdavkoch, výkaz o majetku a záväzkoch). Prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.
Muška
03.02.10,11:37
Jarka,
kedy sa DU riadil citátom , ktorý máš uvedený v profile....hneď by sme tu mali "malé Švajčiarsko"
Citát upravený pre DU.
Bohatý nie je ten, kto má najviac papierov , ale ten, kto potrebuje najmenej.

P.S.
Prepáčte, ale už som ozaj zrelá "na prášky" :D
JarkaL
03.02.10,11:37
Ľudkovia, mám chuť vrátiť diplom a asi pôjdem radšej predávať mrkvu na Miletičku. Ešte včera som kamošku presviedčala, že je to blbosť a že toto mám v malíčku, potvrdené z x školení. Normálne sa hanbím, že mi to ušlo.
Zita5
03.02.10,11:46
Ľudkovia, mám chuť vrátiť diplom a asi pôjdem radšej predávať mrkvu na Miletičku. Ešte včera som kamošku presviedčala, že je to blbosť a že toto mám v malíčku, potvrdené z x školení. Normálne sa hanbím, že mi to ušlo.

Jarka jeden fakt je , že upravili v daňovom priznaní za rok 2009 oproti minulému roku 2008 odvolávku 20 na strane 8.Takže Ty nič nevracaj žiaden diplom .......:);)

Teraz keď čítam napr. tento dokument , ktorý som už pridávala do témy , tak mi z toho vychádza , že táto veta hovorí za všetko .....že daňovník si domyslí , že musí priložiť aj potvrdenie z banky z dôvodu pripísaných resp.vyplatených úrokov a následný výber zrážkovej dane
http://www.porada.sk/1280492-post52.html
Prílohy k daňovému priznaniu typ B :
-
kópie všetkých potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti (vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých sa daňovník rozhodol príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou zahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň vysporiadať v podávanom daňovom priznaní ako preddavok na daň), plynúcich zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí za rok 2008 (ak súčasťou zdaniteľných príjmov sú aj príjmy zo závislej činnosti),
-
evina
03.02.10,17:29
Ľudkovia, mám chuť vrátiť diplom a asi pôjdem radšej predávať mrkvu na Miletičku. Ešte včera som kamošku presviedčala, že je to blbosť a že toto mám v malíčku, potvrdené z x školení. Normálne sa hanbím, že mi to ušlo.

Jarka naozaj neviem, či by sme sa mali hanbiť my, alebo miesto x noviel platných vždy k januáru máme čítať tlačivá- odtiaľ majú prúdiť informácie??.
Viď Muška - RZD atď.
Katija
03.02.10,18:59
Riadok 99 sa vypĺňa na základe kópií potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 zákona, pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona.
Mňa by zaujímalo, čo je podľa DRSR potvrdením banky o príjmoch, z ktorých sa dań vyberela podľa § 43 zákona.
Je to výpis z účtu, alebo je to špecialne na tento účel vyhotovené tlačivo s pečiatkou a podpisom banky.

:( Stihla som sa dnes len tak cvične zastaviť v nemenovanej banke a skúsila si také tlačivo vypýtať. Pracovníčka bola ochotná, ale nepripravená. Najprv nerozumela, čo to chcem. Potom keď to pochopila sa asi 40 minút snažila požadované údaje vyloviť z ich systému. Minula dosť papierov, ale nič iné ako výpisy (ktoré mám) nedokázala zo systámu dostať.
Nakoniec zavolala niekomu, dlho sa radila a potom som sa konečne dozvedela, že ak zaplatím 3,33 € tak takéto potvrdenie mi do päť pracovných dní tam niekde v banke vypočítajú a pošlú. Zadarmo sa to nedá, za peniaze áno.
Povedala som, že teda zatiaľ ďakujem, že si idem domov tie úroky zrátať a uvidím, či sa mi oplatí tú ich službu za tie peniaze kúpiť.

Že by tu išlo okrem iného aj o podporu štátu stagnujúcemu finančnému sektoru v čase krízy?
M3G
09.02.10,19:56
Prepáčte, ale voľako mi nezapaľuje. Je tam napísané celkom jasne...s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov....
Takže žiadne kópie výpisov z účtov nie sú potrebné, či som niečo prehliadol??
JarkaL
09.02.10,20:02
Musíš dočítať vetu do konca:
s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].
M3G
09.02.10,20:17
Musíš dočítať vetu do konca:
s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].

Stále nechápem. K daňovému priznaniu budem musieť priložiť všetky potvrdenia....s výnimkou potvrdení z úrokov peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona]
JarkaL
09.02.10,20:24
My sa tu bavíme nie o podnikateľoch, ktorí majú príjmy z podnikania a samozrejme majú aj nejaké úroky na bežných účtoch, ale napr. o dôchodcoch, deťoch, ktorí majú stavebné sporenie alebo termínované účty. Tam im boli pripísané úroky a zrazená daň. Podaním DP si môžu túto daň pýtať späť. Vtedy treba priložiť ten výpis, kde je vyčíslený úrok a zrazená daň.
Podnikateľ, ktorý vedie PU alebo JU má tieto čísla obsiahnuté v účtovníctve a on tieto výpisy prikladať nemusí.
Xanti
09.02.10,20:27
JarkaL
otázočka,
mala som prostriedky na sporiacom účte v mBank, stiahli mi nemalú daň ale mám rezervu v mojom DP, takže mi ju môžu vrátiť. Ale otázka znie, čo im predložím k DP?
mBank mi zasiela výpisy z účtov mailom. Mám priložiť všetky maily? Alebo stačí ako potvrdenie vygenerovaná suma úrokov a daní na danom účte z internet bankingu?

Nevieš poradiť? Dakovam. :D
M3G
09.02.10,20:36
My sa tu bavíme nie o podnikateľoch, ktorí majú príjmy z podnikania a samozrejme majú aj nejaké úroky na bežných účtoch, ale napr. o dôchodcoch, deťoch, ktorí majú stavebné sporenie alebo termínované účty. Tam im boli pripísané úroky a zrazená daň. Podaním DP si môžu túto daň pýtať späť. Vtedy treba priložiť ten výpis, kde je vyčíslený úrok a zrazená daň.
Podnikateľ, ktorý vedie PU alebo JU má tieto čísla obsiahnuté v účtovníctve a on tieto výpisy prikladať nemusí.

Konečne som pochopil. Ja som minulý rok dával priznanie, kde bol zarátaný aj súkromný termínovaný účet, pričom úroky boli zasielané na podnikateľský účet a z tohoto účtu bola zrážaná aj daň. Iný spôsob zasielania úrokov som zatiaľ nemal a počet priznaní, ktoré budú potrebovať potvrdenie o zrazenej zrážkovej dani z účtov sa mi zdá taký malý, preto ma to nenapadlo, že by si vôbec nejaká fyzická osoba, nepodnikateľ dovolila požiadať v tejto republike o vrátenie zrážkovej dane z úrokov :)
JarkaL
09.02.10,20:36
Pre Xanti:
Ja by som to skúsila tak ako píšeš. Myslím, že zatiaľ banky samy nevedia, ako sa k tomu majú postaviť - čo bude DU považovať za potvrdenie - či výpis z BU alebo špeciálne potvrdenie z banky aj s pečiatkou. Kamoške sľúbili z DRSR, že sa k tomu vyjadria, takže musíme sledovať ich stránku. Samozrejme ak sa niečo dozviem od nej skôr, dám to sem.
Xanti
09.02.10,20:38
M3G
pred rokom to ani mňa nenapadlo. Lebo banka mi skoro nič nedala ale tento rok ma mrzí stiahnutých cez 11 eur na dani z úrokov. :cool:


Pre Xanti:
Ja by som to skúsila tak ako píšeš. Myslím, že zatiaľ banky samy nevedia, ako sa k tomu majú postaviť - čo bude DU považovať za potvrdenie - či výpis z BU alebo špeciálne potvrdenie z banky aj s pečiatkou. Kamoške sľúbili z DRSR, že sa k tomu vyjadria, takže musíme sledovať ich stránku. Samozrejme ak sa niečo dozviem od nej skôr, dám to sem.

Hm špeci potvrdenie z mbank, no skoro vtipné Jarka účtujú si za to 6,64 eura. To by sa mi neoplatilo. Asi len vygenerujem z internet bankingu dané čiastky. :D
JarkaL
09.02.10,20:39
mimotemyXanti, gratulujem.:)
Xanti
09.02.10,20:42
mimotemyXanti, gratulujem.:)K čomu? :D:D:D
JarkaL
09.02.10,20:43
K tým úrokom, ja mám len debetné:mee:
Xanti
09.02.10,20:45
K tým úrokom, ja mám len debetné:mee:
No ďakujem,
len teraz tú daň dostať späť. :D
Keby som ostala vo VUB tak také problémy neriešim. Čo mi dali tri krát toľko vzali na poplatkoch a bola som kludná :D
mondes
09.02.10,20:58
Dobrý večer, prosím Vás a ako je to s tými úrokmi z banky u SZČO s paušálom 60%? Kde ich uvediem, že som ich započítala do príjmu? Ďakujem za odpoveď.
mondes
09.02.10,21:27
Prosím Vás, odpovie mi niekto? Vďaka.
mondes
09.02.10,21:47
Ešte ma napadlo, ak živnostník s paušálom 60% nemá otvorený podnikateľský účet, tak tie úroky musí pripočítať k príjmom aj z bežného účtu? Ďakujem.
veronikasad
09.02.10,21:49
Ešte ma napadlo, ak živnostník s paušálom 60% nemá otvorený podnikateľský účet, tak tie úroky musí pripočítať k príjmom aj z bežného účtu? Ďakujem.
má ho nahlásený na DU ? Chodia mu naň len príjmy z podnikania, alebo aj iné príjmy ?
olga88
10.02.10,07:54
Prikladam odpoved na moj dopyt ohladom vratenia dane z urokov
Dátum:5. 2. 2010 14:52:00
Predmet:Odpoved na dopyt c.30232

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K daňovému priznaniu je potrebné predložiť kópie potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 zákona o dani z príjmov za rok 2009 (napr. úrok z vkladov na vkladných knižkách, účtoch), pri ktorých sa daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona, s výnimkou potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (pri úrokoch sa akceptuje akýkoľvek doklad preukazujúci výšku zrazenej dane z úrokov napr. kópia výpisu z účtu, kópia vkladnej knižky a pod.).

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
mondes
10.02.10,11:12
má ho nahlásený na DU ? Chodia mu naň len príjmy z podnikania, alebo aj iné príjmy ?

Na DU ho má nahlásený, príjmy mu naň chodia všetky. Veronikasad, prosím ťa, SZČO s paušálom 60%, kde uvediem, že k jeho príjmom som započítala aj úroky z banky? Musím ich pripočítavať k príjmom? Veď na výpise mám aj zrážku dane z úroku. Prosím poraď. Vďaka.
MIŠO T
10.02.10,14:34
ja mam tiež taku situaciu, SZČO - zaklad dane z činnosti 2730, nezdan čast 4147, takže dan 0, zraz preddavky z uroku na BU 1,01 e. - /to DU nevrati/ tu je priestor využiť na vrátenie všetky zrazené dane /v priebehu roka 2009/ na termin.vkladoch,spor. vkladoch a i. - čo čini cca 120 e ????.- do r. 99 / doložene koncove výpisy pri ukončení. Predchádzajúce roky to nikdy neuvádzal,neprizvem kontrolu ????- bude to takto správne?


a prijem bude v oddl VII. r.1 - z kapital. majetku????
Uvažujem správne ?
atka4
10.02.10,14:41
Na DU ho má nahlásený, príjmy mu naň chodia všetky. Veronikasad, prosím ťa, SZČO s paušálom 60%, kde uvediem, že k jeho príjmom som započítala aj úroky z banky? Musím ich pripočítavať k príjmom? Veď na výpise mám aj zrážku dane z úroku. Prosím poraď. Vďaka.
Prijaté úroky z banky účtuješ ako Ostatný príjem, zrazená daň z úrokov je účtovaná podľa možností SW ako platba dane, preddavok na daň, daň zrazená inou PO (čo ti dovolí SW), t.j. ty už tieto príjmy a zrazené dane nedokladuješ kópiami pre Dú, lebo sú riadne zahrnuté (mali by byť) v účtovníctve FO.
T.j. v DP - VI. oddiel v kolonke príjmy máš zahrnuté jeho príjmy z činnosti SZČO+prijaté úroky v jednej sume (v riadku podľa činnosti, pravdepodobne r. 2)
mondes
10.02.10,17:45
Na DU ho má nahlásený, príjmy mu naň chodia všetky. Prosím Vás, SZČO s paušálom 60%, kde uvediem, že k jeho príjmom som započítala aj úroky z banky? A nakoniec musím ich pripočítavať k príjmom? Veď na výpise mám aj zrážku dane z úroku. Prosím poraďte. Vďaka.

Poradí mi niekto?
veronikasad
10.02.10,17:53
Na DU ho má nahlásený, príjmy mu naň chodia všetky. Veronikasad, prosím ťa, SZČO s paušálom 60%, kde uvediem, že k jeho príjmom som započítala aj úroky z banky? Musím ich pripočítavať k príjmom? Veď na výpise mám aj zrážku dane z úroku. Prosím poraď. Vďaka.
Mondes, pokial by si si uplatňoval paušál 40 % jednoznačne odpoviem - hrubý úrok (bez zrazenej dane) pripočítaš k príjmom z podnikania a uplatníš si paušál 40 %. Zrazenú daň započítaš s daňovou povinnosť - doplatíš len rozdiel, príp. požiadaš DU o vrátenie zrazenej dane vyberanej zrážkou.

Pri uplatnení 60 % paušálu by mali byť všetky príjmy z remeselnej živnosti - v tomto ti zodpovednú odpoveď dať neviem.
mondes
10.02.10,18:32
No veď to, že on má práve tých 60%. A čo keby som s tým nerobila nič? Veď na výpise je aj zrážka dane z úroku. Takže tie úroky sú vlastne zdanené. Nie?
MIŠO T
12.02.10,13:28
ja mam tiež taku situaciu, SZČO - zaklad dane z činnosti 2730, nezdan čast 4147, takže dan 0, zraz preddavky z uroku na BU 1,01 e. - /to DU nevrati/ tu je priestor využiť na vrátenie všetky zrazené dane /v priebehu roka 2009/ na termin.vkladoch,spor. vkladoch a i. - čo čini cca 120 e ????.- do r. 99 / doložene koncove výpisy pri ukončení. Predchádzajúce roky to nikdy neuvádzal,neprizvem kontrolu ????- bude to takto správne?


a prijem bude v oddl VII. r.1 - z kapital. majetku????
Uvažujem správne ?

môže to tak byť ?
koral
18.02.10,12:32
Prepáčte mi ale stále neviem kto všetko má nárok na vrátenie dane z úrokov.Keď napríklad som podnikateľ a dávam daňové priznanie ale mám aj účet v stavebnej sporiteľni kde mi z úrokov odviedli daň.Mám nárok na vrátenie tejto dane a môže to byť uvedené v DP z podnikania {tu má byť otáznik{alebo si takéto DP môžu podať iba dôchodci deti a študenti.poraďte prosím
hena22
18.02.10,12:48
Prepáčte mi ale stále neviem kto všetko má nárok na vrátenie dane z úrokov.Keď napríklad som podnikateľ a dávam daňové priznanie ale mám aj účet v stavebnej sporiteľni kde mi z úrokov odviedli daň.Mám nárok na vrátenie tejto dane a môže to byť uvedené v DP z podnikania {tu má byť otáznik{alebo si takéto DP môžu podať iba dôchodci deti a študenti.poraďte prosím

Zjednodušene povedané, nárok má každý kto sa s príjmom vtesná do odpočítateľných položiek alebo pokiaľ na odpočet nárok nemá (dôchodca) do jej polovice. :)
Anja111
18.02.10,13:52
ja mam tiež taku situaciu, SZČO - zaklad dane z činnosti 2730, nezdan čast 4147,
NČ za rok 2009 je 4025,70 €
takže dan 0, zraz preddavky z uroku na BU 1,01 e. - /to DU nevrati/ tu je priestor využiť na vrátenie všetky zrazené dane /v priebehu roka 2009/ na termin.vkladoch,spor. vkladoch a i. - čo čini cca 120 e ????.- do r. 99 / Áno.
doložene koncove výpisy pri ukončení. Predchádzajúce roky to nikdy neuvádzal,neprizvem kontrolu ????
Prečo? Máš právo vyžiadať si preplatok dane...
- bude to takto správne?

a prijem bude v oddl VII. r.1
r. 2
- z kapital. majetku????
Uvažujem správne ?


môže to tak byť ?
... v texte.
MIŠO T
24.02.10,09:57
Dakujem. Ta NČ je povýšená o poistenie - preto je 4147. Ja viem že narok je 4025,70
paluci
24.02.10,12:40
Dobry den prajem,
je mozne podat dodatocne danove priznanie na vratenie zrazenej dane, ak ide o starobneho dochodcu a v DDp by si uplatnil narok na vratenie dane zrazenej z urokov v roku 2008?
dakujem
Anja111
24.02.10,12:45
Dobry den prajem,
je mozne podat dodatocne danove priznanie na vratenie zrazenej dane, ak ide o starobneho dochodcu a v DDp by si uplatnil narok na vratenie dane zrazenej z urokov v roku 2008?
dakujem
Ak nepodával žiadne DP a ani nemal urobené RZD, tak nemôže podať DDP, ale mohol by podať riadne DP, ktoré by však už bolo so sankciou, nakoľko by bolo podané po termíne...
JarkaL
24.02.10,12:45
Ak myslíš dodatočné daň. priznanie ( ak už jedno podal za r. 08 v riadnom termíne), áno, je možné podať.
Ak myslíš dodatočne - teraz, oneskorene, tak tiež áno, ale treba rátať s pokutou za oneskorené podanie DP a zvážiť, či nebude vyššia ako tá zrazená daň. Je to v Skk 2000,-
jozin
14.03.10,19:55
pre Xanti: mbank mi emailom poslala v polovici januara 2010 2-stranove potvrdenie v pdf-formate o pripisanych urokoch a zrazenej dani z nich / bezplane, automaticky. Toto by malo stacit - bez podpisu a peciatky, ako o tom informoval niekto z DR v TV spravach. Inac ked sa vygeneruje na nete, je to 24 stran, lebo kazda operacia je na A4.
Xanti
14.03.10,20:03
pre Xanti: mbank mi emailom poslala v polovici januara 2010 2-stranove potvrdenie v pdf-formate o pripisanych urokoch a zrazenej dani z nich / bezplane, automaticky. Toto by malo stacit - bez podpisu a peciatky, ako o tom informoval niekto z DR v TV spravach. Inac ked sa vygeneruje na nete, je to 24 stran, lebo kazda operacia je na A4.
to Jozin,
no mne nič také neprišlo, vygenerovala som si úroky a daň z eMaxu cez internetbanking bolo to na jednu a pol stranu, dala som si limity aby sa mi tam iné platby nedostali, zatial mi z DU nevolali.

Čo mi prišlo v polovici januára boli konečné zostatky k 31.12.2009 na účtoch, ale neboli tam úroky ani zrazená daň.

Možno tento rok niečo príde , kedže mám peniaze na termin. účte.
truch
14.03.10,20:17
Synovi zamestnávateľ urobil RZD a vyplatil mu zamestnaneckú prémiu. Môže podať DP aby mu vrátili daň z úrokov? Vyplní áčkové DP priloží potvrdenie od zamestnávateľa a kópie výpisov z banky?
Lanaj
14.03.10,20:25
Synovi zamestnávateľ urobil RZD a vyplatil mu zamestnaneckú prémiu. Môže podať DP aby mu vrátili daň z úrokov? Vyplní áčkové DP priloží potvrdenie od zamestnávateľa a kópie výpisov z banky?
Pokiaľ si uplatní daň z úrokov, nárok na zamestnaneckú prémiu mu nevznikne. Treba prerátať, či sa mu to oplatí, čo je viac - zamestnanecká prémia alebo vratka dane z úrokov.
truch
16.03.10,08:05
Ak myslíš dodatočné daň. priznanie ( ak už jedno podal za r. 08 v riadnom termíne), áno, je možné podať.
Ak myslíš dodatočne - teraz, oneskorene, tak tiež áno, ale treba rátať s pokutou za oneskorené podanie DP a zvážiť, či nebude vyššia ako tá zrazená daň. Je to v Skk 2000,-
Jarka, mne povedali na DÚ v ZA, že pokuta za neskoré podanie DP u fyzickej osoby je 1000,-Sk v starej mene. Pýtala som sa na podanie DP za rok 2008, ktoré podá dôchodca v marci 2010 , ktorý chce vrátiť daň z úrokov. Za tisícku by sa oplatilo podať za dve už nie.
quercus3
16.03.10,08:19
Mňa by zaujímalo, čo je podľa DRSR potvrdením banky o príjmoch, z ktorých sa dań vyberela podľa § 43 zákona.
Je to výpis z účtu, alebo je to špecialne na tento účel vyhotovené tlačivo s pečiatkou a podpisom banky.

:( Stihla som sa dnes len tak cvične zastaviť v nemenovanej banke a skúsila si také tlačivo vypýtať. Pracovníčka bola ochotná, ale nepripravená. Najprv nerozumela, čo to chcem. Potom keď to pochopila sa asi 40 minút snažila požadované údaje vyloviť z ich systému. Minula dosť papierov, ale nič iné ako výpisy (ktoré mám) nedokázala zo systámu dostať.
Nakoniec zavolala niekomu, dlho sa radila a potom som sa konečne dozvedela, že ak zaplatím 3,33 € tak takéto potvrdenie mi do päť pracovných dní tam niekde v banke vypočítajú a pošlú. Zadarmo sa to nedá, za peniaze áno.
Povedala som, že teda zatiaľ ďakujem, že si idem domov tie úroky zrátať a uvidím, či sa mi oplatí tú ich službu za tie peniaze kúpiť.

Že by tu išlo okrem iného aj o podporu štátu stagnujúcemu finančnému sektoru v čase krízy?


potvrdenie o vyske zrazenej dane z urokov na VKLADNEJ KNIZKE vystavia bez poplatku podla mojej skusenosti... v jednej nemenovanej banke... zrejme vyberaju len v pripade beznych uctov
Zita5
16.03.10,08:21
potvrdenie o vyske zrazenej dane z urokov na VKLADNEJ KNIZKE vystavia bez poplatku podla mojej skusenosti... v jednej nemenovanej banke... zrejme vyberaju len v pripade beznych uctov

http://www.porada.sk/t134666-upozornenie-dan-z-urokov.html
truch
17.03.10,11:33
Dnes som bola na DÚ. Získala som pár info týkajúcich sa DP týkajúcej sa vrátenia zrazenej dane z úrokov.
Pri podaní DP za rok 2008, pokuta je 3,32€. DP sa vypisuje na tlačive platnom v roku 2008 v slovenských korunách. Takže ak sa vám to po odpočítaní tisícky oplatí treba podať. Tlačivo je na stránke DRSR.
Podáva sa DP B.
DP za rok 2009
Dôchodca nesmie zabudnúť zaškrtnúť riadok 29 x áno a v r.30 uviesť svoj dôchodok.
Úroky uvádza : tab.2 r.2 a 10
na str.5 r.46 a 48, potom v r. 60,62,64,66,67,68,69,77
Daň z úrokov: r.78,87,99
V riadku 99 je preplatok. Nezabudnúť na strane 10DP požiadať o vrátenie preplatku:)
truch
26.03.10,09:44
Mám otázku týkajúcu sa rodného čísla. Udáva sa s lomítkom, alebo bez? Ja mám rodné číslo: napr:555505/5555, vtedy sa mi do priznania lomítko nezmestí, dávam 5555055555. Dôchodcovia majú za lomítkom len 3 čísla napr. 335303/333 a ja neviem či do DP mám písať 335303333, alebo 335303/333, alebo tam pridať na konci 0? 3353033330.
Budem Vám vďačná za usmernenie Dáša
Blankake
26.03.10,09:57
Mám otázku týkajúcu sa rodného čísla. Udáva sa s lomítkom, alebo bez? Ja mám rodné číslo: napr:555505/5555, vtedy sa mi do priznania lomítko nezmestí, dávam 5555055555. Dôchodcovia majú za lomítkom len 3 čísla napr. 335303/333 a ja neviem či do DP mám písať 335303333, alebo 335303/333, alebo tam pridať na konci 0? 3353033330.
Budem Vám vďačná za usmernenie Dáša
Rodné číslo sa vypisuje zľava doprava, bez lomítka. To posledné políčko sa podľa mňa necháva prázdne v prípade 9-miestneho čísla.
JanaJB
26.03.10,20:13
Rodné číslo sa vypisuje zľava doprava, bez lomítka. To posledné políčko sa podľa mňa necháva prázdne v prípade 9-miestneho čísla.
Číselné údaje sa zarovnávajú vpravo, ostatné údaje sa píšu zľava. /text priamo z DP/
V prípade 9-miestneho rodného čísla zostáva prvé políčko prázdne.
Blankake
27.03.10,05:49
Číselné údaje sa zarovnávajú vpravo, ostatné údaje sa píšu zľava. /text priamo z DP/
V prípade 9-miestneho rodného čísla zostáva prvé políčko prázdne.
Vidíš, to je vlastne pravda... nikdy mi to nenapadlo spájať aj s rodným číslom, číslom ulice alebo číslom bank. účtu... (zatiaľ mi toto na DÚ nevytkli).:)
truch
27.03.10,11:08
Vidíš, to je vlastne pravda... nikdy mi to nenapadlo spájať aj s rodným číslom, číslom ulice alebo číslom bank. účtu... (zatiaľ mi toto na DÚ nevytkli).:)
Taká somarina a človek môže urobiť chybu, pre ktorú mu vrátia DP. Mňa by to ani nenapadlo, len som za sebou robila priznanie neveste a mame. Nevesta ma za lomítkom 4 čísla, tak som automaticky vypísala bez lomítka, podľa počtu okienok, mama má len 3, tak som vlastne došla k tomu,že mi niečo nesedí. V pondelok to dám do poriadku a pošlem im to poštou. Ďakujem Vám obom za rady Dáša
amdd
28.03.10,16:43
Dobry vecer, poprosim o radu, v DPFO typ B na riadku 78 mi vychadza 19% dan 26,57 EUR, ale banka mi podla vypisov zrazila dan iba vo vyske 26,50 EUR. Aku sumu treba uvadzat, vypocitanu alebo realne strhnutu? Vopred dakujem za rychlu odpoved.
mysimis
28.03.10,16:45
Na r. 78 sa píše vypočítaná daň, teda suma 26,57 a sumu 26,50 si píšeš ako zrazenú daň.
amdd
28.03.10,16:54
Dakujem za odpoved, takze len pre istotu zopakujem sumu 26,50 uvediem na riadku 99 a 106?
ALEXOLIVER
30.03.10,06:49
dobrý deň, v roku 2009 som zrušila životnú poistku, nikdy som si ju neuplatňovala ako odpočítateľnú položku od základu dane. Vrátili mi časť peňazí a zrazili mi z toho aj daň. Chcela by som sa spýtať či si to môžem v daňovom priznaní uviesť ako príjem a zrazenú daň ako preddavok, vlastne použiť postup podľa § 43 ods 7 zákona?
truch
30.03.10,08:08
dobrý deň, v roku 2009 som zrušila životnú poistku, nikdy som si ju neuplatňovala ako odpočítateľnú položku od základu dane. Vrátili mi časť peňazí a zrazili mi z toho aj daň. Chcela by som sa spýtať či si to môžem v daňovom priznaní uviesť ako príjem a zrazenú daň ako preddavok, vlastne použiť postup podľa § 43 ods 7 zákona?
Áno, môžeš, ale či ti daň z úrokov vrátia závisí od výšky tvojho príjmu
ALEXOLIVER
30.03.10,08:18
ďakujem za odpoveď, áno viem o tom.
truch
09.04.10,16:36
Mám na Vás prosbu. Neveste som robila DP za rok 2008 a 2009.
V roku 2008 bola na materskej,v roku 2009 je na rodičovskom príspevku. K obom priznaniam som priložila výpis z banky, z účtu, ktorý je vedený pod menom môjho syna,jej manžela. Majú bezpodielové vlastníctvo. Dnes volali neveste z DÚ, že vraj sa chce obohatiť o daň z úrokov, ktoré jej nepatria.
Chcem Vás poprosiť či nemáte argumenty podložené paragrafmi, ktorými by som mohla v pondelok preukázať oprávnenosť jej nároku na vrátenie dane z úrokov.
Má zobrať sobášny list a syn napísať prehlásenie, že si ich nenárokoval?
Zita5
09.04.10,17:20
Mám na Vás prosbu. Neveste som robila DP za rok 2008 a 2009.
V roku 2008 bola na materskej,v roku 2009 je na rodičovskom príspevku. K obom priznaniam som priložila výpis z banky, z účtu, ktorý je vedený pod menom môjho syna,jej manžela. Majú bezpodielové vlastníctvo. Dnes volali neveste z DÚ, že vraj sa chce obohatiť o daň z úrokov, ktoré jej nepatria.
Chcem Vás poprosiť či nemáte argumenty podložené paragrafmi, ktorými by som mohla v pondelok preukázať oprávnenosť jej nároku na vrátenie dane z úrokov.
Má zobrať sobášny list a syn napísať prehlásenie, že si ich nenárokoval?

Ako to , že jej nepatria? .Som prekvapená vyjadrovaním pracovníčky z príslušného DU .

Tu je paragraf , ktorý jednoducho platí aj pre správkyňu dane .
http://www.porada.sk/1333668-post38.html
http://www.porada.sk/t134666-upozornenie-dan-z-urokov.html

Manželia sa dohodli , že si ich bude nárokovať manželka .Nevidím dôvod , aby ste predkladali sobášny list a písali prehlásenie .Však nech si to overia .
truch
09.04.10,19:59
Zitka, ďakujem veľmi pekne.
truch
10.04.10,15:52
Nevesta mi dnes doniesla to predvolanie, citujem:
" dostavte sa ihneď na DÚ.... vo veci opravy daňového priznania za r. 2008 ( neuplatňovať zrazenú daň iného majiteľa účtu) ! + rovnako r. 2009.:confused:

Paráda, že

Dáša
Zita5
10.04.10,16:15
Nevesta mi dnes doniesla to predvolanie, citujem:
" dostavte sa ihneď na DÚ.... vo veci opravy daňového priznania za r. 2008 ( neuplatňovať zrazenú daň iného majiteľa účtu) ! + rovnako r. 2009.:confused:

Paráda, že

Dáša

Myslím, že sa vyznamenali .V každom prípade Ťa prosím, daj nám vedieť ako to dopadlo .Držím palce .;)
truch
10.04.10,17:06
Myslím, že sa vyznamenali .V každom prípade Ťa prosím, daj nám vedieť ako to dopadlo .Držím palce .;)
Jasné že dám vedieť, v pondelok tam nabehnem:):)
lachim1
11.04.10,17:41
Aj mňa zaujma ako to dopadne .Chcel som podobný spôsob použiť u manželov ,ktorí majú účty v bankách,na ktoré majú zriadené dispozičné právo k účtom vzájomne.T.j manželka na manželov účet a opačne.Obaja sú dôchodci.Vychádzal som z logiky ,ked si príjmi napr.z prenájmu môže uplatniť v DP jeden alebo si ich môžu rozdeliť rozdeliť medzi seba ,kedže sa jedná o BSM tak aj zrazenú daň z úrokov by si mohol uplatniť jeden alebo obaja.
Na DU mi bolo povedné že to nie je možné.Lebo sa dajú uplatniť len úrky z účtov vedených na konkrétneho daňovníka a kedže sa jedná o kapitálové výnosy nie je to možné zrealizovať tak že by napr.zrazenú daň z úrokov z účtov vedených na manželku uplatnil manžel
Jozef Mihál
11.04.10,17:54
§ 143 Občianskeho zákonníka:

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
truch
12.04.10,05:57
Telefonicky som volala pracovníčke DÚ, argumenty nepomohli, bolo mi povedané, že si nemôže nárokovať daň z úrokov z manželovho účtu. Vraj pošlú rozhodnutie a mám telefonovať pani Borakovej z DR Žilina. Tú som nezastihla, volala som do B.Bystrice a tam mi povedali, že mám pravdu, aby som volala na DR do Žiliny, oni sú nadriadeným orgánom DÚ Žilina II. Tak uvidím, čo sa mi podarí

Dáša
Zita5
12.04.10,08:32
Telefonicky som volala pracovníčke DÚ, argumenty nepomohli, bolo mi povedané, že si nemôže nárokovať daň z úrokov z manželovho účtu. Vraj pošlú rozhodnutie a mám telefonovať pani Borakovej z DR Žilina. Tú som nezastihla, volala som do B.Bystrice a tam mi povedali, že mám pravdu, aby som volala na DR do Žiliny, oni sú nadriadeným orgánom DÚ Žilina II. Tak uvidím, čo sa mi podarí

Dáša
Očakávam odpoveď a myslím, že nie som sama .:)
Katy a R
12.04.10,08:45
No ja musím vysloviť spokojnosť s naším DU ... robila som takéto DP - dokonca bolo potvrdenie zvlášť na každého z manželov- a je to v poriadku (teda aspoň zatiaľ sa neozvali:D)
.. poľa vzoru poraďáčky - Katija:) :) (vďaka)
truch
12.04.10,09:17
Očakávam odpoveď a myslím, že nie som sama .:)
Zitka poslala som dopyt na DRSR, už mi prišlo potvrdenie, že ho prijali, kedy bude odpoveď neviem, napísala som " prosím súrne" tak uvidím:):)
Zita5
12.04.10,09:18
Zitka poslala som dopyt na DRSR, už mi prišlo potvrdenie, že ho prijali, kedy bude odpoveď neviem, napísala som " prosím súrne" tak uvidím:):)
To nie je výhra , odpoveď môžu poslať aj neskôr .:) Bolo by dobré zatelefonovať na ten DU do Žiliny .
Katy a R
12.04.10,09:22
... a možno by stálo za to počkať na rozhodnutie;) ... myslím, že si to správkyňa preverí a bude to OK:)
Zita5
12.04.10,11:08
... a možno by stálo za to počkať na rozhodnutie;) ... myslím, že si to správkyňa preverí a bude to OK:)

Bodaj by mala záujem to preveriť , všetko by sa urýchlilo .
truch
12.04.10,14:00
Bodaj by mala záujem to preveriť , všetko by sa urýchlilo .
Nevyzerala na to, že by si niečo chcela preveriť, je presvedčená, že má pravdu, nebude sa unúvať niečo zisťovať,nebodaj študovať zákony.
Ešte som sa nedovolala na žilinské riaditeľstvo, ak sa nedovolám ani zajtra, pôjdem tam osobne.

Dáša
truch
15.04.10,06:34
Dnes som sa konečne dovolala na DR ZA, p.Ing. Poláková, vedúca odd. metodiky mi povedala, že mám pravdu, pýtala si meno správkyne a povedala, že ona to všetko zariadi. Som veľmi rada, že aj v štátnej správe existujú ľudia, ktorí sú ochotní vypočuť si daňového poplatníka a dokonca mu pomôcť.:):):)

Dáša
bea
15.04.10,06:37
Prosím Ťa, keď Ti napíšu písomné stanovisko aj z DR, tak ho pripoj. Bolo by dobre, keby sme mali takýto výklad aj písomne. Človek nikdy nevie, na koho natrafí aj neskôr. :-)
truch
15.04.10,06:46
Prosím Ťa, keď Ti napíšu písomné stanovisko aj z DR, tak ho pripoj. Bolo by dobre, keby sme mali takýto výklad aj písomne. Človek nikdy nevie, na koho natrafí aj neskôr. :-)
To je samozrejme, veď to môže pomôcť pri argumentácii aj iným:):)
Katy a R
16.04.10,18:25
.. ešte aj sem kuk;)
http://www.porada.sk/1317669-post4.html
.. ja som tiež takto postupovala .... v osobitných záznamoch uvedené, že príjem z kap majetku (spoločná vkladná knižka) uvádza v DP po vzájomnej dohode iba manželka (manželovi sa neoplatilo;))
Potvrdenie z banky bolo na polovicu úrokov - pre každého zvlášť.
A je to Ok:)
truch
20.04.10,05:48
Už prišla odpoveď, prikladám:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Úroky a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sú príjmami z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. b) ZDP. Ide o zdaniteľné príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. a) ZDP. Podľa § 43 ods. 7 ZDP daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Ak sa daňovník rozhodne , že uplatní tento postup a bude považovať daň vybranú zrážkou za preddavok na daň, zahrnie príjmy vo forme úrokov do daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie.
Postup pri zahrnovaní príjmov podľa § 7 ods. 1 písm. b) ZDP plynúcich manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva do základu dane je upravený v § 4 ods. 8 ZDP, podľa ktorého takéto príjmy z kapitálového majetku sa zahŕňajú do základu dane každého z manželov v rovnakom pomere, ak sa manželia nedohodnú inak(manželia sa môžu dohodnúť napr. aj tak, že celý príjem zahrnie do základu dane len jeden z manželov). V súlade s § 43 ods. 7 ZDP manželia, ktorým plynú príjmy z ich BSM, z ktorých sa daň vyberá zrážkou , môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Znamená rok, že daň zrazená z uvedeného príjmu sa medzi manželov rozdelí v takom pomere, v akom manželia zahrnú predmetné príjmy do základu dane. Potrebné je zdôrazniť, že pre uplatnenie cit. ustanovení je rozhodujúce to, či vklady alebo peňažné prostriedky , z ktorých plynú predmetné príjmy, patria to bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a nie je rozhodujúce to, na meno ktorého z manželov je vkladná knižka alebo účet s takýmito peňažnými prostriedkami vedený a nie je podstatné ani to či dispozičné právo vo vzťahu k takému účtu alebo vkladu majú obaja manželia.

Váš dopyt:

Dobrý deň,
prosím Vás o Vaše stanovisko k nasledujúcemu problému:

Podávala som DP neveste, fyzickej osobe za rok 2009 a spätne za rok 2008. Nevesta je na rodičovskom príspevku, v roku 2008 poberala materský príspevok.
DP som podávala za účelom vrátenia dane z úrokov. Dokladovala som výpisom z účtov: 1/ účet vedený na meno nevesty
2/ účet vedený na meno syna- jej manžela.

Majú bezpodielové vlastníctvo. Vlastnia 2 účty, jeden písaný na syna, kde má dispozičné právo nevesta, druhý vedený na nevestu, kde má dispozičné právo syn.
Synov príjem je vysoký, nemohol by si nárokovať vrátenie dane z úrokov. Dohodli sa, v zmysle §4 ods.8, že si daň z úrokov bude nárokovať nevesta, keďže ani v r. 2008, aj 2009 nemala žiadne zdaniteľné príjmy.
Podľa môjho názoru im to umožňuje nielen §4 ods.8 zákona o DzP ale aj §43 ods.7 zákona o DzP.
Nevesta dostala z DÚ Žilina II, od správcu dane p. Hablákovej, predvolanie, v ktorom ju vyzývajú, aby prišla opraviť DP z dôvodu, že si nemá uplatňovať zrazenú daň iného majiteľa účtu.
Moje argumenty nepomohli a bolo mi povedané, že ak DP neopraví, pošlú neveste rozhodnutie.
Prosím Vás o skorú odpoveď
S pozdravom
truch
23.05.10,06:33
Podávala som mame -dôchodkyni DP za rok 2008. Daň z úrokov jej DÚ už vrátil. Včera ijej však došla vyrúbená pokuta 50€. Keď som na DÚ telefonovala, bolo mi povedané, že pokuta je vždy 33.33€,tak sme DPpodali aj spätne za rok 2008.
Neviem z akého dôvodu dali dôchodcovi vyššiu pokutu, môžem
sa odvolať??
Veď pokuta je skoro vyššia ako zrazená daň:mad::mad::mad:
Zita5
23.05.10,07:05
Podávala som mame -dôchodkyni DP za rok 2008. Daň z úrokov jej DÚ už vrátil. Včera ijej však došla vyrúbená pokuta 50€. Keď som na DÚ telefonovala, bolo mi povedané, že pokuta je vždy 33.33€,tak sme DPpodali aj spätne za rok 2008.
Neviem z akého dôvodu dali dôchodcovi vyššiu pokutu, môžem
sa odvolať??
Veď pokuta je skoro vyššia ako zrazená daň:mad::mad::mad:


§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a

a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,
b) dane alebo rozdielu dane určenej dohodou medzi daňovým subjektom a správcom dane (§ 29 ods. 5),
c) dane alebo rozdielu dane určenej správcom dane podľa pomôcok (§ 29 ods. 6),
d) kladného rozdielu medzi vlastnou daňovou povinnosťou11ac) zistenou správcom dane a vlastnou daňovou povinnosťou11ac) uvedenou v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
e) kladného rozdielu medzi nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) zisteným správcom dane,
f) súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) zistenej správcom dane a nadmerného odpočtu11ad) uvedeného v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní,
g) kladného rozdielu medzi uplatneným vrátením dane v daňovom priznaní alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v žiadosti o vrátenie dane, alebo v dodatočnej žiadosti a nižšou daňou zistenou správcom dane podľa osobitného zákona, 1b)
h) kladného rozdielu medzi daňou, ktorá mala byť podľa osobitného zákona6ec) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia, zistenou správcom dane a daňou, ktorá bola zaplatená podľa osobitného zákona6ec) bez podania daňového priznania alebo hlásenia,
i) dane zistenej správcom dane, ktorá mala byť podľa osobitných zákonov11ab) zaplatená bez podania daňového priznania alebo hlásenia.
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.

(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

Myslím , že s odvolaním nepochodíš , ale skúste .To bolo potrebné prepočítať , či sa to oplatí .Každý, kto podáva spätne daňové priznania , musí počítať so sankciou a čase podania si to prepočítať , že ak podá spätne , či to má vôbec význam .Ale Vás zavádzali na DU , mali povedať že 33,33 Euro je najmenej , čo môžu vyrúbiť , lebo môžu aj viac .
Xanti
23.05.10,07:19
Podávala som mame -dôchodkyni DP za rok 2008. Daň z úrokov jej DÚ už vrátil. Včera ijej však došla vyrúbená pokuta 50€. Keď som na DÚ telefonovala, bolo mi povedané, že pokuta je vždy 33.33€,tak sme DPpodali aj spätne za rok 2008.
Neviem z akého dôvodu dali dôchodcovi vyššiu pokutu, môžem
sa odvolať??
Veď pokuta je skoro vyššia ako zrazená daň:mad::mad::mad:
No ja som našla tento zákon 563/2009 Zákon o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209420&FileName=zz2009-00563-0209420&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=604&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=z%C3%A1kon+o+daniach)
a tam v § 155 sú rozpísané pokuty. Naozaj môžu byť od 30 do 16 000 eur za nepodanie DP v stanovenej lehote.
Zita5
23.05.10,07:25
Poraďáci čo majú Draka, tam aj v tejto sekcii sa dočítajú , že už tam je upozornenie , že sa má počítať so sankciou .Ja som to tam už niekde čítala , písal to p.Mihál v rokoch predošlých .
JarkaL
23.05.10,07:38
Poraďáci čo majú Draka, tam aj v tejto sekcii sa dočítajú , že už tam je upozornenie , že sa má počítať so sankciou .Ja som to tam už niekde čítala , písal to p.Mihál v rokoch predošlých .

Ja som na sankciu upozorňovala (zákon hovorí o uložení sankcie a nie o možnosti uložiť sankciu). aj som sa dostala do polemiky s dogickou, za čo som si vyslúžila aj mínusový bod. Naozaj bolo treba vopred prepočítať, či je vrátená daň vyššia ako možná max. sanckia.
Tu je to: http://www.porada.sk/t101726-p46-agentura-jpp-cize-jedna-pani-povedala.html#post1345291
Xanti
23.05.10,07:52
JarkaL
pravda sa ukázala a Dogicka by si to tiež mala naštudovať.
JarkaL
23.05.10,08:10
O bod nejde, iba mi bolo vopred ľúto ľudí, čo sa nedajú presvedčiť a v očakávaní € na to ešte doplatia.
truch
23.05.10,13:28
Skôr ako som DP podávala, zatelefonovala som na oba DÚ, pre istotu. Na oboch mi bolo povedané, že sankcia bude 1.000 Sk, čiže okolo 33€. Je nefér, keď potom vyrúbia inú, samozrejme vyššiu pokutu. S pokutou som počítala už pri podávaní DP, ale rátala som,že po odpočítaní pokuty mame aj niečo zostane, keby boli hneď povedali, že pokuta môže byť aj vyššia, nebola by som DP podávala. Skúsim mame napísať žiadosť o zníženie pokuty, uvidím či uspejem.
truch
23.05.10,13:30
mimotemyS tými daňami z úrokov sa mi tento rok veľmi zadarilo, najprv nevesta, teraz mama a ktovie čo ešte nájdu:mad::mad:
Zita5
23.05.10,13:33
Ale pozor :

§ 103 - žiadosť o poskytnutie úľavy zo sankcií alebo odpustenie sankcií 144c/ 16,50 DR SR

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/sadzobnik_poplatkov/index.html
truch
25.05.10,08:24
Dnes som bola na DÚ. Bolo mi povedané, že dostali príkaz dávať také pokuty a že sme podali oneskorene o dva roky. Povedala som im, že nie o dva, ale len o jeden rok, veď DP za rok 2008 sa malo podať do 31.03.2009 a my sme ho podali 15.03.2010, čo je rok a nie dva.
Nech im tie peniaze od dôchodcov padnú na úžitok:mad::(:mad:
truch
27.05.10,08:13
Predstavte si, že v ZA máme 2 DÚ. Jeden dal pokutu 33,33€, najnižšiu sadzbu, a druhý za presne to isté pokutu 50€. Tak toto by sa nemalo stávať:(:mad:
bea
27.05.10,08:30
Tak to som zvedavá, ako to bude v Bratislave. Môj syn si tiež podal o 3 dni neskôr DP a povedali mu, že dostane pokutu, ale nepovedali akú. Dúfam, že to nebude viac, ako to, čo mu vrátili :(
truch
27.05.10,08:34
Tak to som zvedavá, ako to bude v Bratislave. Môj syn si tiež podal o 3 dni neskôr DP a povedali mu, že dostane pokutu, ale nepovedali akú. Dúfam, že to nebude viac, ako to, čo mu vrátili :(
Ak to bude ako u nás, niečo mu nechajú, nejaké drobné:D
profi
14.02.11,18:20
Dobrý den, potrebujem radu, zamestnanec s prijmom nizsim ako nezdanitelna cast si chce poziadat o vratenie dane z urokov, musi si sam podat DP alebo mu to vie zahrnut mzdarka do RZD? a este sa chcem uistit, keby mu vznikol narok na zamestnanecku premiu, tak nema narok uz na vratenie tych urokov,spravne som pochopila? dakujem za skoru odpoved
truch
14.02.11,20:06
Dobrý den, potrebujem radu, zamestnanec s prijmom nizsim ako nezdanitelna cast si chce poziadat o vratenie dane z urokov, musi si sam podat DP alebo mu to vie zahrnut mzdarka do RZD? a este sa chcem uistit, keby mu vznikol narok na zamestnanecku premiu, tak nema narok uz na vratenie tych urokov,spravne som pochopila? dakujem za skoru odpoved
Podľa piateho bodu § 32a ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov nárok na
zamestnaneckú prémiu nevzniká, ak zamestnanec poberá iné zdaniteľné príjmy (príjmy
z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, z kapitálového majetku
a ostatné príjmy). Môže však poberať príjmy, ktoré boli zdanené daňou vyberanou zrážkou
(napr. úroky z vkladov na vkladných knižkách), pričom neuplatní postup podľa § 43 ods. 7
zákona o dani z príjmov (daň vybranú zrážkou nemôže považovať za preddavok).
To znamená, že si musí vybrať, buď prémia, alebo vrátenie dane z úrokov. Ak sa rozhodne pre druhú možnosť, musí si DP podať sám.