viliam.durina
03.02.10,11:47
Kúpil som infračervený bezdotykový teplomer VA6510, aby som si mohol v dome zmerať povrchové teploty a tepelné mosty. Keď som porovnával parametre rôznych prístrojov, žiadny rozdiel medzi lacnejšími a drahšími som nevidel, všetky mali presnosť cca +-2 stupne, drahšie mali rôzne pamäte alebo nastaviteľnú emisivitu apod., ohľadne presnosti sa nepísalo. Po kúpe ma však zarazila veľká nepresnosť merania: na tom istom mieste som s krátkym časovým odstupom nameral teplotu aj o 6 stupňov odlišnú: raz mi na stene ukázalo 22, raz 16 stupňov.

Bol som nahnevaný, chcel som teplomer vrátiť, ale našiel som návod k inému teplomeru, kde sa písalo, že presnosť merania závisí od teploty prostredia a teplomer musí kompenzovať teplo vyžiarené optikou teplomera, teplomer sa teda musí nechať zohriať na okolitú teplotu a merať až potom. Keď som to vedel, presnosť sa výrazne zlepšila, na tom istom mieste to bolo +- 1 stupeň. Tá aklimatizácia však musí byť aspoň 15 minút. Keď prejdem do izby, kde je o 3 stupne menej, musím tých 15 minút počkať.

Má niekto skúsenosť s drahšími teplomermi, či sú z tohto hľadiska lepšie? Teda keď vyjdem von a držím teplomer v teplej ruke, že teplota neskáče hore-dole? Ešte môžem tovar vrátiť, len neviem, či to stojí zato...
viliam.durina
23.02.10,10:01
Vidím, že nikto asi veľmi nemá skúsenosti, tak popíšem svoje.

Teplomer som si nechal. Meria dobre, ale treba dodržiavať isté pravidlá. Musí sa nechať aklimatizovať cca 30 minút (pri zmene okolitej teploty do 3 stupňov stačí 15 minút). Je dobré zmerať si nejaký referenčný bod, napr. vnútornú priečku vo výške očí, a potom počas merania kontrolovať: ak sa teplota referenčného bodu zmenila, treba nechať opäť aklimatizovať. Teplomer nesmie byť "ofúknutý" teplým alebo studeným vzduchom, presnosť sa hneď stratí a opäť treba aklimatizovať (napr. pri meraní teploty vnútri chladničky alebo teploty horúcej polievky) - dá sa to riešiť tým, že meriame mimo prúdenia vzduchu (chladničku zhora: studený vzduch padá dole, polievku zošikma). Aj miernejšie ochladenie ovplyvní meranie: napr. meranie pod posteľou.

Na jednoduché odhalenie a stanovenie závažnosti tepelných mostov sa po dodržaní zásad tento teplomer dá použiť, cenovo vyjde menej ako jedno termovízne meranie, mňa stál cca 32 euro aj s poštovným.