wanrouter
03.02.10,12:26
Ahojte, v novembri som zacal podnikat na zivnost.

Mam aj TPP, zatial si neplatim socialne. Ake budu moje zdravotne a socialne odvody ak budem mat zisk mesacne +- 60 eur? Lebo odvody su vyssie ako zisk. (zatial)
jacekova
03.02.10,16:37
zdravotné poistenie treba mesačne platiť (v r.2009 vo výške 41,37€, v r.2010 vo výške 44,73€). Do 31.3.2010 si treba urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a tam zistíte, akú výšku treba platiť.

čo sa týka sociálneho poistenia, to zatiaľ platit nemusíte. k 1.7.2010 sa bude prehodnocovať príjem, či máte vyšší ako 3834,96€. Kedže taký príjem nedosiahnete, nebudete platiť sociálne poistenie ani v roku 2010. A tipujem že ani po ďalšie roky, ak neprekročíte hranicu dosiahnutého príjmu k registrácii do SP.
Laco-monter
03.02.10,17:19
Ahojte, v novembri som zacal podnikat na zivnost.

Mam aj TPP, zatial si neplatim socialne. Ake budu moje zdravotne a socialne odvody ak budem mat zisk mesacne +- 60 eur? Lebo odvody su vyssie ako zisk. (zatial)
To sa dá ???

Aj byť zamestnaný na TPP a mať popritom aj živnosť???:eek::(:mad:

Teda toje premňa novinka !:rolleyes::rolleyes::cool:
jacekova
03.02.10,17:24
samozrejme, neni v tom žiaden problem.
Laco-monter
03.02.10,17:31
To sa dá ???

Aj byť zamestnaný na TPP a mať popritom aj živnosť???:eek::(:mad:

Teda toje premňa novinka !:rolleyes::rolleyes::cool:

Teda ak som správne pochopil dá sa to len jedným smerom ===>
teda ,že zamestnanec si može otvoriť popri zamestnaní aj živnosť

opačne to možné nie je, aby živnostník mal popri živnosti aj zamestnanie ???

:rolleyes:
mysimis
03.02.10,17:35
Teda ak som správne pochopil dá sa to len jedným smerom ===>
teda ,že zamestnanec si može otvoriť popri zamestnaní aj živnosť

opačne to možné nie je, aby živnostník mal popri živnosti aj zamestnanie ???

:rolleyes:

A prečo by to nebolo možné?
ekopo
03.02.10,17:37
už v roku 1990 som bol zamestnaný a podnikal som na základe "povolenia".....
Laco-monter
03.02.10,17:40
A prečo by to nebolo možné?


Pretože ak sa chcem niekde zamestnať musím živnosť pozastaviť, aspoń tak to riešili niektorí moji kolegovia .

Z toho dovodu,že odvody do SP a na zdr.poistenie za zamestnanca platí zamestnávateľ,kdešto živnostník si plati odvody do fondov sám za seba.
jacekova
03.02.10,17:45
Zamestnávateľ ani nemusí vedieť, že máte živnosť. To ho ani nemusí zaujímať. Je pravda, že pri TPP platí odvody zamestnávateľ ale samozrejme platíte si aj sám zo živnosti....
vikinka
03.02.10,17:46
No veď práve preto pozastavili živnosť,aby nemuseli platiť aj ako SZČO,nakoľko povinnosť im zostala bez ohľadu na to,že za nich platí zamestnávateľ.
ekopo
03.02.10,17:47
Zamestnávateľ ani nemusí vedieť, že máte živnosť. To ho ani nemusí zaujímať. Je pravda, že pri TPP platí odvody zamestnávateľ ale samozrejme platíte si aj sám zo živnosti....
nie je to celkom pravda
jacekova
03.02.10,17:48
nie je to celkom pravda


prečo?

samozrejme beriem situáciu,ýe sa bavíme o zamestnaniach, pri kt. sa môže podnikať
mysimis
03.02.10,17:49
[QUOTE=jacekova;1282963]Zamestnávateľ ani nemusí vedieť, že máte živnosť.
S týmto nesúhlasím, lebo sú zamestnania pri ktorých nie je dovolené vôbec podnikať /napr. štátna správa/.
Laco-monter
03.02.10,17:50
Zamestnávateľ ani nemusí vedieť, že máte živnosť. To ho ani nemusí zaujímať. Je pravda, že pri TPP platí odvody zamestnávateľ ale samozrejme platíte si aj sám zo živnosti....

A ja som bol až doteraz hrdý na to,že keď som sa stal živnostníkom,že je to pre mňa akoby pocta,že patrím do "lepšej vrstvy spoločnosti",že som sa odlíšil od ostatného "stáda", aj od zamestnancov.

Vždy som hovorieval, vážme si,že možeme byť živnostníci a že november '89 tu nebol nadarmo!

Teraz však uvažujem aj ja ,že pojdem naspäť za zamestnanca.
jacekova
03.02.10,17:52
a ani trochu sa vám nečudujem. pretože živnostníci majú v súčastnosti fakt zlé podmienky pre svoje "malé" podnikanie...
ekopo
03.02.10,18:00
prečo?

samozrejme beriem situáciu,ýe sa bavíme o zamestnaniach, pri kt. sa môže podnikať
napísal som "nie je to celkom pravda" a nie "nie je to pravda" je to rozdiel
V predzmluvných vzťahoch podľa § 41 ZP je jasne napísané, aké informácie nesmie zamestnávateľ vyžadovať ......Nie je tam strikne uvedené, že sa nemôže informovať na prípadné podnikateľské aktivity potenciálneho zamestnca.
Nemusí ísť len o štátneho zamestnaca, ako bolo spomenuté vyššie, ale napr. softvérová firma vs zamestnanec/podnikateľ ktorý tiež vyvíja softvér a dokonca rovnakého zamerania. Firma môže mať požiadavku nepodnikania v rovnakej sfére z dôvodu ochrany autorských práv..........