vladan
28.07.04,10:16
Ahojte,
práve som vyprevadila tetušku z DDP Pokoj, lebo prišla podpisovať zmluvy na dôchodkové pripoistenie.
Tvrdila mi, že DDP bude odpočítateľnou položkou (10% zamestnanca) od jeho základu dane aj v roku 2005 a aj v ďalších. Aj keď som sa s ňou hádala, že to platí len do konca roka 2004, nechcela mi veriť (im na školení hovorili, že to platí aj naďalej).
Tak sa pýtam:
máte o tomto infošku? Lebo zákon o dani z príjmov to v § 11 nehovorí. V prechodných ustanoveniach v § 52 ods. 35 sa hovorí iba o roku 2004.
Možno máte aktuálnejšie infošky ako ja, tak mi prosím poraďte. Lebo neviem, či je výhodné teraz uzavrieť DDP, keď od 1.1.2005 tu bude haloooo okolo starobného dôchodkového sporenia?
Pekný deň
iva
28.07.04,09:25
Tetuška z DDP zrejme hovorila pravdu. Asi pred mesiacom som v správach zachytila informáciu, že výhody zo sporenia DDP (teda odpoč.položka z dane aj 3% HM v nákladoch podnikateľa) by mali zostať platiť aj naďalej. Schválené myslím ešte nič nie je, zatiaľ je to len návrh, ktorý chce ministerstvo presadiť - aj keď v správach o tom hovorili ako o hotovej veci.
Janca
28.07.04,09:35
Tiez som to pocula len ako "navrh" a s tetuskami sa vrece roztrhne, len co si porobia skusky z poistenia v auguste.
SlavkaS
28.07.04,10:06
Aj u nás už boli z DDP a mne bolo ešte povedené, že zamestnanci ktorý budú mať uzatvorenú zmluvu budú platiť menšie odvody, snažila som sa to zistiť aj na vyšších miestach, ale bohužiaľ v tom nemali ešte jasno.
Podľa mojich informácii bude mať dôchodkový systém 2 piliere:
1. štatny
2. súkromný
a DDP si myslím, že bude niečo naviac.
Pre mňa konkretne kedže som SZČO DDP nemá veľký vyznam, keď ho nebude možné odpočítať z daní.
Ja ešte počkám, ale spolieham sa v prvom rade hlavne na seba.
Keby mal niekto nové info ohľadom DDP dajte vedieť.
Ďakujem.
iva
28.07.04,10:37
No ale mám taký dojem, že by malo byť ponechané v platnosti všetko, čo sa týka DDP (tak ako je to tento rok). Teda že aj SZČO si do výšky 24.000,- ročne môže dať toto poistenie do nákladov.
vladan
28.07.04,10:50
fajn, tak si počkáme kým sa skončia parlamentné prázdniny a potom budeme múdrejší. Ale tá spomínaná osoba sa vyjadrila, že to už platí, resp. hotová vec, že všetko ostane ako bolo doteraz. Neviem, čo mi povie, keď to poslanci neschvália??? Ďakujem za reakcie. Pekný deň
jonnie
29.07.04,04:52
Zakonom je to sice osetrene do konca roku 2004, tiez som mala tendenciu ludom, co prisli za mnou a pochybovali, ci to neukoncit teraz povedat, nech tak urobia - isteho casu sli zas ine spravy.
Ale tiez mam info len zo sprav, ze sa uvazuje o ponechani doterajsieho systemu.
Uvidime, co september prinesie... resp., posledne decembrove dni - ved zakony sa vzdy robia na poslednu chvilu :) a uctovnicky studujte.
Braňo
29.07.04,05:03
Nezabudnite na to, že naši "páni poslanci" môžu novelizovať ešte v decembri zákon.
urs
29.07.04,05:18
Tiež si treba uvedomiť načo to DDP vlastne je. Lebo tých 24000 nezdanených je dosť slaby tahák. A druhá vec je, čo bude keď pôjdeme do dôchodku a budeme to chceť využiť. Tu nikdo negarantuje čo bude po volbách alebo na budúci rok nieto ešte za 30 rokov!!!!!!!!!

Pekný deň.
Beata
29.07.04,06:19
Veru, ktovie ako to bude?!! Tu nie je nič stabilné. A keď budeme v dôchodkovom veku, tak nám povedia, ups smola, všetko sa zmenilo, nemáte nárok... klasika.

Btw urs tá vaša veta "Tu nikto negarantuje..." mi pripomenula reklamu na TV Markiza. Ako tie dve ženy ležia vo vaniach plných bahna a tá jedna, s uhorkami na očiach, hovorí: "Vyskúšala som už všetky bahná, ale toto bahno vraj omladzuje. Čo myslíte všimne si to môj starý?" "Eee" "A to ako chcete povedať, že tu už nikto nič negarantuje??" :D
Jozef Mihál
22.08.04,19:41
Na "vláde" bolo dohodnuté, že pre rok 2005 bude DDP daňovo zvýhodnené, tak že - príspevky do 12000 Sk ročne, maximálne do úrovne 10% príjmu, budú znižovať základ dane.
vladan
22.08.04,20:50
... klasická otázka nás "legislatívne-znalých"! - kde je táto "dohoda" uvedená, zakotvená (§, ustanovnie, oznámenie, zákon, vyhláška apod.)???
Jozef Mihál
23.08.04,06:57
http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/78672C6B959135ACC1256EF2003C564D?OpenDocument

To vládny návrh v podobe, ako šiel na rokovanie vlády.

Na rokovaní bol návrh schválený, s podstatnou pripomienkou - nie 24000 Sk ročne ale len 12000 Sk ročne bude položka znižujúca základ dane. Viď

http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/TlacovaKonferencia/EB9EC2A3149D031BC1256EED0043D30E?OpenDocument

Veľa sa ešte môže zmeniť v procese schvaľovania v NRSR.