porucha
03.02.10,16:06
V r.2008 som kúpila na fa HIM, zaradený do odp.sk.1 - 4 roky. Účtovné a daňové odpisy sa rovnajú a sú rovnomerné.
Za r.2008 som si príslušný odpis účtovala a daňovo uznala, nakoľko som majetok mala v evidencii k 31.12.2008.
5.5.2009 som tento HIM predala na fa odberateľovi. ZC bola vyššia ako predajná cena.
Za rok 2009 teda nemám nárok na odpis, nakoľko ho nemám v evidencii k 31.12.2009.
Rozdiel medzi 541 a 641 v PÚ teda bude pripočítateľná položka k daňovému základu ???
Alebo je tento rozdiel daňovo uznaným nákladom ???
azla
03.02.10,17:23
Čiastka na účte 541 je daňovo uznaným výdavkom,
Čiastka na účte 641 je daňovo uznaný výnos.
Z titulu rozdielu v účtoavníctve medzi 541 a 641 nič v DP neupravuješ, ale...


Aj keď v r. 2009 nemáš nárok na daňové odpisy, ale máš nárok na na uplatnenie daňovej zostatkovej ceny vo výdavkoch.

V Dp si uplatňuješ daňovú zostatkovú cenu a v účtovníctve učtuješ o účtovnej zostatkovej cene.

Porovnáš si účtovnú zostatkovú cenu UZC a daňovú zostatkovú cenu a rozdiel zohľadníš v DP.
Ak UZC>DZC... rozdiel je prípočítatateľná položka .....r. 290
Ak UZC
Nezabudni porovnať aj odpisy.
porucha
03.02.10,18:06
ale upravujem rozdiel UZC a DZC, aj keď sa mi účtovné odpisy majú rovnať daňovým ???
hena22
03.02.10,18:11
účtovné odpisy by si mala mať mesačné, preto ti vznikne rozdiel medzi UO a DO (=0) ale aj medzi daňovou a účtovnou ZC. V konečnom dôsledku budeš mať v DP +-
JANULA999
03.02.10,18:16
Prosím, Vás rozdiel medzi účtovným a daňovým rozdielom sa nejako účtuje? Ak sme kúpili auto v 12 mesiaci čiže účtovný odpis za 1/12 z OC a daňový odpis je štvrtina s OC. A ten rozdiel ktorý bude mínusový čo sním, kde ho mám evidovať, účtovať? Dakujem.
marina8
03.02.10,18:19
účtovné odpisy by si mala mať mesačné, preto ti vznikne rozdiel medzi UO a DO (=0) ale aj medzi daňovou a účtovnou ZC. V konečnom dôsledku budeš mať v DP +-

ale ked sa mi tie mesacne odpisy uctovne rovnaju danovym odpisom tak mi tam nema aky rozdiel vzniknut, kedze v danovom priznani v tom roku nemam odpocitatelnu polozku od zakladu dane a v poslednom roku odpisovania, kedy uctovne prevysuju danove neupravujem zaklad o pripocitatelnu polozku dane
hena22
03.02.10,18:21
rozdiel sa neúčtuje, účtujú sa účtovné odpisy.
A ten rozdiel sa dáva do daňového priznania ako pripočítateľná alebo (Váš prípad) odpočítateľná položka.
(Pre úplnosť, pokiaľ spoločnosť podlieha auditu, účtuje z titulu rozdielu UO a DO o odloženej dani)
Rozalka
03.02.10,18:22
Prosím, Vás rozdiel medzi účtovným a daňovým rozdielom sa nejako účtuje? Ak sme kúpili auto v 12 mesiaci čiže účtovný odpis za 1/12 z OC a daňový odpis je štvrtina s OC. A ten rozdiel ktorý bude mínusový čo sním, kde ho mám evidovať, účtovať? Dakujem.

Účtovať nikde, uvedieš v priznaní, v tabuľke B; potom v r. 150 (ak DO < ÚO) alebo 250 (ak DO > ÚO)
hena22
03.02.10,18:23
ale ked sa mi tie mesacne odpisy uctovne rovnaju danovym odpisom tak mi tam nema aky rozdiel vzniknut, kedze v danovom priznani v tom roku nemam odpocitatelnu polozku od zakladu dane a v poslednom roku odpisovania, kedy uctovne prevysuju danove neupravujem zaklad o pripocitatelnu polozku dane

Daňové odpisy mesačné nepoznáme!!! Daňový odpis je ročný, takže celé účtovné odpisy sú rozdiel medzi UO a DO. Ale v DZC máš ten rozdiel premietnutý a DZC je vyššia oko UZC presne o tú istú sumu (o UO 2009)
marina8
03.02.10,18:23
Prosím, Vás rozdiel medzi účtovným a daňovým rozdielom sa nejako účtuje? Ak sme kúpili auto v 12 mesiaci čiže účtovný odpis za 1/12 z OC a daňový odpis je štvrtina s OC. A ten rozdiel ktorý bude mínusový čo sním, kde ho mám evidovať, účtovať? Dakujem.

rozdiel sa neuctuje, upravuje sa to v DP, treba pozriet v DP poucenie k riadkom ktore obsahuju polozky zvysujuce a znizujuce zaklad dane
JANULA999
03.02.10,18:36
A ešte otázku účtovné odpisy sa zaokrúhlujú alebo ich mám nechať na dve desatiné miesta?
Rozalka
03.02.10,18:41
Pri zaokrúhľovaní ÚO postupuješ podľa Internej smernice účtovnej jednotky, resp. odpisového plánu.
JANULA999
03.02.10,18:45
Ďakujem, ja ešte urobené žiadne interné smernice, len sa na to chystám, čiže môžem si dať aj bez zaokrúhlovania, aspoň mi to výjde presne na cent. A prosím Ťa do inventarizácie majetku mám dať zostatkovú cenu účtovnú alebo daňovú? Viem som otravná. Ale díky moc.
Rozalka
03.02.10,18:49
Ja v inventúrnych súpisoch mám účtovnú obstarávaciu a účtovnú zostatkovú.
JANULA999
03.02.10,18:54
Rozalka, ja robím prvý raz uzávieku v PÚ pred materkou som robila JÚ tak sorry za dosť primitívne otázky ale tie inventúrne súpisy to je tlačivo ktoré sa dá kúpiť?
pohodička
03.02.10,19:03
Zadaj si inventúrny súpis do vyhľadávania a vyberieš si všetko, čo potrebuješ.