zolee003
03.02.10,16:27
Dobry den, moja otazka sa tyka ROČNÉHO ZÚČTOVANIA DANE ZA ROK 2009. Do minuleho roka som si uplatnoval znizit zaklad dane s dvoma zivotnymi poistkami, minuly rok som 1 zrusil. A z 2. poistovne mi uz doslo potvrdenie o zapleteni poistiek na rok 2009. Ako teraz postupovat - zuctovanie budem davat robit zamestnavatelovi. Dakujem
grammatika
03.02.10,18:58
Keďže si si uplatňoval minulý rok nezdaniteľnú sumu na životné poistenie, ktoré si zrušil, nemôžeš požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane ale musíš si urobiť sám DP.

Zároveň:
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy
Dada
03.02.10,19:03
A berie sa do úvahy už výpoveď zaslaná poisťovni, alebo musí prísť nejaké vyjadrenie od nich. Mám SZČO, ktorý zrušil v 2009 životnú poistku - poslal výpoveď, ale žiadnu odpoveď nemá. Čo s tým?
zolee003
03.02.10,20:52
dakujem za odpoved, aj ked som sa takejto odpovedi bal... a nie je ziadna moznost aby mi to zamestnavatel spravil? 5 rokov mi to robil zamestnavatel, takze netusim, ako sa to robi, nikdy som to nerobil..
zolee003
03.02.10,21:29
mozno je to blba otazka, a pytam sa ju na nespravnom mieste, lebo asi by sa to nemalo robit, ale ked jednoducho odovzdam zamestnavatelovi papire a o zrusenej poistke pomlcim? to je asi to najhorsie riesenie, vsak?
Andyke
03.02.10,21:37
Ale Ty sa nemusíš dodaniť hneď za r. 2009. Však si dostal odpoveď , že do troch rokov.(do r.2012)
Laco-monter
03.02.10,21:46
Dobry den, moja otazka sa tyka ROČNÉHO ZÚČTOVANIA DANE ZA ROK 2009. Do minuleho roka som si uplatnoval znizit zaklad dane s dvoma zivotnymi poistkami, minuly rok som 1 zrusil. A z 2. poistovne mi uz doslo potvrdenie o zapleteni poistiek na rok 2009. Ako teraz postupovat - zuctovanie budem davat robit zamestnavatelovi. Dakujem

Prečo si znižoval základ dane až dvoma živ.poistkami ?

V DP k riadku 75 máš uvedené,že pre zníženie základu dane možeš odpočítať sumu za živ.poistenie do výšky max. 398,33 €

Teda za jeden mesiac 33 €. čo je dosť malá suma pre živ.poistenie podľa mňa.

Ja platím živ.poistenie každý mesiac 66 €.
zolee003
03.02.10,22:47
tak mal som 2 poistky, mohol som si to uplatnit, tak som uplatnil...
teda..tento rok to nemozem dat zamestnavatelovi, ale nemusim si este tento rok zvysit zaklad dane o sumu, kt. som si uplatnil ako bonus z poistky, kt. bola zrusena a mam nato tri roky? ci mozem to dat tento rok este zamestnavatelovi, a nabuduci rok to spravit sam,,, diky.. som z toho jelen
Andyke
03.02.10,23:00
Rok 2009 s tým dodanením nechaj tak, tú 2.poistku predlož zamestnávateľovi.

A daň doplatíš za tú zrušenú poistku v budúcnosti, ako som písala vyššie do troch rokov. Hajaj... to je ešte ďaleko.
zolee003
03.02.10,23:04
ahaa no dakujem teda, teda si to zhrnme: ziadny postih mi nehrozi, ked teraz dam zamestnavatelovi spravit zuctovanie, o zrusenej poistke som ticho a do 2012 si to dodanim, napr. buduci rok.. a este, ked si to budem dodanovat iba vtedy mi to zuctovanie nesmie robit zamestnavatel, ale ja.. pochopil som to? :))
Andyke
03.02.10,23:06
Áno, presne tak.
zolee003
03.02.10,23:09
dakujem pekne
Dada
08.02.10,16:46
Robím B priznanie a chcem dodaniť životnú poistku, lebo bola zrušená. Do ktorého riadku to mám uviesť?
grammatika
08.02.10,17:02
Robím B priznanie a chcem dodaniť životnú poistku, lebo bola zrušená. Do ktorého riadku to mám uviesť?
r.67 DPFO B