share
03.02.10,15:44
Podľa toho, čo som sa dočítal tu na Porade a inde som dospel k názoru, že pri kúpe ojazdeného osobného auta do firmy musí byť pre možnosť uplatnenia odpočtu DPH toto auto v celom reťazci kúpy-predaja s možnosťou odpočtu. Hovorím o M1 podľa zákona od 1.1. t.r. Môžu teda nastať prípady:

1. Predajca áut predal nové auto súkromnej osobe a tá si samozrejme nemohla odpočítať DPH. Takže keď ho táto osoba predala bazáru, tiež ho nemohla predať za cenu s rozpísanou DPH (základ+DPH), ale len za konečnú cenu. Takže ani bazár si nemohol odpočítať DPH a teda to auto nemôže predať s odpočtom ani ďalej.

2. Predajca nového ho predal lízingovke, tá si odpočítala DPH (keďže ona z titulu predmetu podnikania môže). Auto bolo odobraté klientovi z lízingu. Takže ona ho môže predať ďalej (firme alebo bazáru - plátcom DPH) ako auto s možnosťou odpočtu. Aj bazár alebo firma si teda DPH môže odpočítať a ak ho kúpi firma z bazáru, aj ona si môže odpočítať.

Vie mi prosím niekto potvrdiť alebo vyvrátiť tento názor?
IvoM
04.02.10,12:52
Áno je to tak, v 1 prípade postupuje autobazár podľa §66 a odvádza DPH len z marže /nie je vidieť na faktúre/ a v druhom prípade ako normálny tovar s DPH.
Luna
17.12.10,20:36
Klient kúpil auto kde predávajúci je občan A,ktorého pri predaji zastupuje firma (autobazár-platiteľ DPH).Ten môjmu klientovi nevystavil faktúru ale kúpnu zmluvu podľa Obch.zákonníka.
V zmluve sú rozpísané len veci okolo auta ,nikde nie je uvedená odvolávka na par.66 zákona o DPH,iba to že predajná cena vozidla je vrátane DPH. Je alebo nie je nárok na odpočet DPH? :-(
cloe
17.12.10,20:43
Klient kúpil auto kde predávajúci je občan A,ktorého pri predaji zastupuje firma (autobazár-platiteľ DPH).Ten môjmu klientovi nevystavil faktúru ale kúpnu zmluvu podľa Obch.zákonníka.
V zmluve sú rozpísané len veci okolo auta ,nikde nie je uvedená odvolávka na par.66 zákona o DPH,iba to že predajná cena vozidla je vrátane DPH. Je alebo nie je nárok na odpočet DPH? :-(

Autobazár, ak postupuje podľa § 66, mal by túto skutočnosť mať uvedenú v kúpno-predajnej zmluve. Ale pravdepodobne uplatňuje tento postup a nárok na odpočet DPH nemáte.
Faktúru nemusí vystavovať, stačí zmluva, ak spĺňa všetky podmienky daňového dokladu.
Rozalka
17.12.10,21:11
Klient kúpil auto kde predávajúci je občan A,ktorého pri predaji zastupuje firma (autobazár-platiteľ DPH).Ten môjmu klientovi nevystavil faktúru ale kúpnu zmluvu podľa Obch.zákonníka.
V zmluve sú rozpísané len veci okolo auta ,nikde nie je uvedená odvolávka na par.66 zákona o DPH,iba to že predajná cena vozidla je vrátane DPH. Je alebo nie je nárok na odpočet DPH? :-(

Nie je nárok na odpočet DPH:
Luna
17.12.10,21:13
Autobazár, ak postupuje podľa § 66, mal by túto skutočnosť mať uvedenú v kúpno-predajnej zmluve. Ale pravdepodobne uplatňuje tento postup a nárok na odpočet DPH nemáte.
Faktúru nemusí vystavovať, stačí zmluva, ak spĺňa všetky podmienky daňového dokladu.

Ja som tiež toho názoru, že klient nemá nárok na odpočet DPH a že na zmluve musí byť odvolávka na par.66 zákona o DPH. Potrebovala som sa len uistiť. Klient je v tom že nárok na odpočet má.
Rozalka
17.12.10,21:24
Pokiaľ je predávajúcim občan, ťažko do zmluvy uvedie svoje IČ DPH a sumu DPH, čiže nie je čo odpočítať.
Luna
18.12.10,06:56
Predávajúci je občan ale sprostredkovateľ je frma ktorá je platiteľ DPH-autobazár.
Rozalka
18.12.10,13:58
Sprostredkovateľ - autobazár - predpokladám využíva možnosť § 66, tým pádom na ním vystavenom doklade nesmie figurovať DPH. V žiadnom prípade si nebude môcť túto DPH uplatniť.
Luna
18.12.10,14:02
Na zmluve nie je žiadna odvolávka na par.66 zákonna o DPH.
Luna
18.12.10,14:03
Na zmluve nie je odvolávka na par.66 zákonna o DPH.
Rozalka
18.12.10,14:42
Sprostredkovateľ má vo svojich dokladoch odvolávku, aby správne odviedol daň.
Ak ty v obstaracích dokladoch nemáš všetky náležitosti pre odpočet DPH, tak si ju nemôžeš odpočítať, či je odvolávka na § 66 alebo nie.

Predávajúcim je občan, sprostredkovateľ si nemá ako uplatniť DPH, prečo by ju uvádzal a odvádzal?
Luna
18.12.10,16:23
Fajn ste ma uistili v mojich myšlienkových pochodoch. Včera som klientovi povedala, že nie je nárok na odpočet a dnes som mu to potvrdila na 100%. Nespal celú noc,rátal s DPH-čkou. Pekný vianočný darček.... Ale čo už.