Bartoňová Marta
03.02.10,17:00
Prosím o radu.V máji sme dostali prvé vyúčtovanie za ÚK za rok 2008 .Jeho výpočet bol 16 000 sk ,nedoplatok odvolali sme sa prišlo opravné vyúčtovanie kde sme mali 883.-Sk znova nedoplatok , ktorý som uhradila pretože v sprievodnom liste bolo , aby sme prvé vyúčtovanie nebrali do úvahy.Aké bolo naše prekvapenie keď 19.01.2010 prišlo tretie vyúčtovanie v ktorom sme mali nedoplatok 7500sk .Bolo mi povedané predsedom spoloč., že sa nadopolovičná väčšina vlastníkov dohodla , že sa spotreba tepla nebude počítať podľa meračov tepla , ale podľa m2 rozlohy bytu.S týmto mi nesúhlasíme , pretože na poslednom sprievodnom liste je priznané predsedom resp.správcom ,že odpisy boli zle odpisované a vzhľadom k tomu sa pristúpilo na spotrbu tepla na m2.Neviem či som dobre spravila , ale som vyúčtovania všetky tri poslala na Slov.Energetickú inšpekciu do Žiliny a budem vidieť čo sa bude diať.Nemám dobrý pocit zo všetkého.Tak isto neviem či je správne ,keď sa nadpolovičná väčšina dohodla tak ako som písala a môžu sa obísť merače.Máme zistené , že predseda spoloč.chodil dodatočne podpisovať prezenčnú listinu.Nad nami suseda mala v prvom vyúčtovaní 29 000 nedopl.v druhom 11 000 a v treťom 10 000 sk nedoplatok.Mám doklady o tom, že p. ktorý odpisoval hodnoty spotreby tepla z meračov písal ich ako mu asi prišlo.Všetko sa chce ututlať.Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené.Prosím poradte či stačí kontrola z SEI,alebo kam sa máme ešte obrátiť.Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho.Rozprávala som s predchádzajúcim správcom , ktorý mi povedal aké máme mínusy v účtovníctve a každý je spokojný.Teraz ,keď sme sa začali ohlasovať budeme najhorší vlastníci,ale nám to je jedno.Povedali sme si s manželom , že donekonečna sa čušať nedá keď vidíme ,aký sú ľudia hlúpi.Svoje vlastné peniaze si nechcú chrániť.Dovolím si tvrdiť ,že taká bytovka ako je naša sa nájde snáť na Luniku 9.zateplilo sa z jednej severnej strany,okna sa nevymenili len ten kto sme nato mali.pôžička sa zobrala, výťahové šachty sa nezateplili na schodišti sa vymenili okná cez ktoré tečia.Skratka katastrofa,ale to je už iné.Mňa zaujíma v prvom rade teplo , ktoré sme odobrali podľa merača za ktoré si chceme aj zaplatiť.Poveiem len príklad každý vikend a sviatky trávime na chate takže radiátory sú celú dobu vypnuté som presvedčená , že spotreba tepla pokiaľ sú merače musí byť odpočítaná a vyúčtovaná z nich.Budem rada ak mi na moje otázky zodpoviete.Podotýkam, že sa merače dali do S.Turej ciachovať neviem či preto,aby sa neprišlo na chyby,alebo prečo,aby sa nedala dokázať skutočná spotreba neviem si odpovedať.Preto prosím o radu Vás.Prajem pekný večer.Marat Bartoňová
najag
03.02.10,16:16
Podla mojho nazoru je asi najlepsie riesit problem sudnou cestou.
oli.f
03.02.10,17:19
Podla mojho nazoru je asi najlepsie riesit problem sudnou cestou.

Vyčkajte na vyjadrenie SEI a ak potvrdia chybné merania,resp. výpočet vyúčtovania obráťte sa na právnika. V najhoršom tu stále funguje lampáreň. Držím palce. ;)
Halli
03.02.10,18:20
Podla mojho nazoru je asi najlepsie riesit problem sudnou cestou.

S týmto súhlasím, aj keď nie som zástanca súdov, ale....:rolleyes: ak máte podozrenie, riešte to.


...Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho..

Prepáč, toto ma rozosmialo...Koľko bytov máte v dome? 700? 800?, lebo na auto a dom ste museli mať peknú tvorbu fondu opráv, že ste stíhali okrem iného ešte z prevádzkového učtu platiť všetky služby spojené s užívaním bytov.:D

Dobre, riešte to cez inšpekcie, súdy, su na to...a možno sa aj dozvieš, že keď celé víkendy a sviatky trávite na chate a máte vypnuté radiatory, susedia Vás odušu vykurujú...a vy im ľudovo povedané kradnete teplo...Pri prvom vyučtovaní možno bolo ukrivdených oveľa viac.
To neber v zlom, to je druhá stránka veci, ktorá ťa môže zaskočiť..a možno dovod pre iné rozpočítavanie. Aj keď nesúhlasím s postupom , akým sa to robilo, ale je Vás v dome asi dosť veľa na také rozhodnutia. A na zhromaždenia vlastníkov týmto odporúčam chodiť a riešiť to tam. Potom sú dôkazy o všetkom relevantnejšie.;)
oli.f
03.02.10,18:53
Prepáč, toto ma rozosmialo...Koľko bytov máte v dome? 700? 800?, lebo na auto a dom ste museli mať peknú tvorbu fondu opráv, že ste stíhali okrem iného ešte z prevádzkového učtu platiť všetky služby spojené s užívaním bytov.:D

Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk. Ono napakovať fond nie je až tak ťažké,keď sa predhodí platičom ' správna motivácia'. Skôr je prekvapujúce,keby si niekto tak veľké sumy dovolil privlastniť...A šokujúce,ak by to vlastníkom ktorí platili nevadilo...
Halli
03.02.10,19:13
Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk. Ono napakovať fond nie je až tak ťažké,keď sa predhodí platičom ' správna motivácia'. Skôr je prekvapujúce,keby si niekto tak veľké sumy dovolil privlastniť...A šokujúce,ak by to vlastníkom ktorí platili nevadilo...

To súhlasím, lenže treba z fondu platiť opravy,paušál výťahov, robili vraj zateplenie steny a nejaké výmeny okien a ešte zostalo na auto a dom.:).. ale takto niekoho obviniť je tiež šokujúce.:o

alebo toto:.
Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené

to nie je možné ani pri dobrej vôli pri rozpočítavaní na plochu bytov...:rolleyes:
sito
04.02.10,07:34
Prosím o radu. Predchádzajúci predseda sa už nabalil najprv auto,potom dom a každýje ticho.

Ako to spravil? Aj ja chcem!

Rozprávala som s predchádzajúcim správcom , ktorý mi povedal aké máme mínusy v účtovníctve a každý je spokojný.Teraz ,keď sme sa začali ohlasovať budeme najhorší vlastníci,ale nám to je jedno.

Teraz ste sa začali ohlasovať a už je vám to zasa jedno, nie úplné jedno.

Povedali sme si s manželom , že donekonečna sa čušať nedá keď vidíme ,aký sú ľudia hlúpi.

Správne, aspoň niekto nebude čušať. Už ste dvaja v dome. Na začiatok stačí.

Svoje vlastné peniaze si nechcú chrániť.Dovolím si tvrdiť ,že taká bytovka ako je naša sa nájde snáť na Luniku 9.

Vy píšete z Ukrajiny a koľko poschodí má ta zemlianka?

Skratka katastrofa,ale to je už iné.

Ako na Haiti?

Mňa zaujíma v prvom rade teplo , ktoré sme odobrali podľa merača za ktoré si chceme aj zaplatiť.

A koľko tepla to bolo? Viete to v kíbloch, vreciach?


Poveiem len príklad každý vikend a sviatky trávime na chate takže radiátory sú celú dobu vypnuté som presvedčená , že spotreba tepla pokiaľ sú merače musí byť odpočítaná a vyúčtovaná z nich.

No to si pomáhate, ako blížnemu svojmu. Kto nekradne hodinu, okráda rodinu. Čo je doma to sa počíta, a teplo doma nebolo, žeby teplota, áno? a čo tepelná pohoda na chate, rovnaká ako v byte?

Budem rada ak mi na moje otázky zodpoviete.

Snažím sa, snažím! Len neviem čí dosť presvedčivo?


Podotýkam, že sa merače dali do S.Turej ciachovať neviem či preto,aby sa neprišlo na chyby,alebo prečo,aby sa nedala dokázať skutočná spotreba neviem si odpovedať.

No teplo je strašne klbol problémov, jednoznačná odpoveď neexistuje. Ale existuje jednoduché riešenie, dohodnúť sa na objektívnom rozdelení tepla v dome a tým aj nákladov za teplo. Samozrejme, výška preplatku za teplo závisí od nákladov a zaplatenej zálohy a to sú štrašne náročné počty.

Pani v obchode platí päťstovkou, pädesiat korún za chleba. Predavačka jej vracia 450 Sk. Pán za ňou platí tiež za chleba, ale stokorunačkou. Predavačka mu vydala pädesiať korún. Ten spravil kravál, ako to ja som si tiež kúpil len chleba ako ta pani predo mnou. Dajte mi toľko peňaží, koľko sre dali aj jej!

Preto prosím o radu Vás.

Ťažká rada, rada ťažká, keď sa neviete dohodnúť v dome ako sedliaci.

Prajem pekný večer.Marat Bartoňová


Dobré ráno, vstávajte, vstávajte, isto sa vám sníva niečo hrozné.
oli.f
04.02.10,07:37
To súhlasím, lenže treba z fondu platiť opravy,paušál výťahov, robili vraj zateplenie steny a nejaké výmeny okien a ešte zostalo na auto a dom.:).. ale takto niekoho obviniť je tiež šokujúce.:o

alebo toto:.

to nie je možné ani pri dobrej vôli pri rozpočítavaní na plochu bytov...:rolleyes:

Okná tuším píše, že platili sami...zateplili len jednu stranu.. No na to je tu možnosť nahliadnutia do účtovných dokladov pre overenie spravovania, či už ju využijú alebo sa jedná len o hypotézy, je na nich.
Neprikláňam sa v tomto ani na jednu stranu,pretože to sú výrazné prešľapy, ktoré naozaj najskôr treba mať overené bez ohľadu na to, že ľudská drzosť aj v takýchto veciach žiaľ nemá hraníc a niektoré živly si radi prilepšia".
oli.f
04.02.10,07:46
Pani v obchode platí päťstovkou, pädesiat korún za chleba. Predavačka jej vracia 450 Sk. Pán za ňou platí tiež za chleba, ale stokorunačkou. Predavačka mu vydala pädesiať korún. Ten spravil kravál, ako to ja som si tiež kúpil len chleba ako ta pani predo mnou. Dajte mi toľko peňaží, koľko sre dali aj jej!


"Niektoré byty dostali až 18 000 sk preplatky a niektorý byt , ktorý platí zálohovo 600 sk za teplo mal 15 000 preplatokt.z.,že ani si tam peniaze neodložil aké mu boli vrátené"


Mýslím, že šlo o toto...neviem osobne ako by bol niekto schopný také vyúčtovanie zhotoviť a vysvetliť, bez ohľadu na spôsob výpočtu. To by bolo naozaj zvláštne vracať ako preplatok ešte nevybranú zálohu...
oli.f
04.02.10,07:49
Okná tuším píše, že platili sami...zateplili len jednu stranu.. No na to je tu možnosť nahliadnutia do účtovných dokladov pre overenie spravovania, či už ju využijú alebo sa jedná len o hypotézy, je na nich.
Neprikláňam sa v tomto ani na jednu stranu,pretože to sú výrazné prešľapy, ktoré naozaj najskôr treba mať overené bez ohľadu na to, že ľudská drzosť aj v takýchto veciach žiaľ nemá hraníc a niektoré živly si radi prilepšia".




I keď nie na práve na dom.
vd1
04.02.10,07:57
Oli.f napísal:Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk.

Koľko vyberáte na m2 do FO? U nás sa plastí 12.- Sk/m2 a podľa poslednej schôdze vlastníkov je to veľa. Za 3 roky sme dosiahli 500 €, čo je asi 150.000 Sk a čaká nás oprava strechy, zateplenie, príprava na vlastné plynové kúrenia v bytoch.....
Halli
04.02.10,08:14
Okná tuším píše, že platili sami...zateplili len jednu stranu.. No na to je tu možnosť nahliadnutia do účtovných dokladov pre overenie spravovania, či už ju využijú alebo sa jedná len o hypotézy, je na nich.
Neprikláňam sa v tomto ani na jednu stranu,pretože to sú výrazné prešľapy, ktoré naozaj najskôr treba mať overené bez ohľadu na to, že ľudská drzosť aj v takýchto veciach žiaľ nemá hraníc a niektoré živly si radi prilepšia".

Oli, nuž, ale tie "živly" žijú pod jednou strechou s ostatným predpokladám.../nie je podmienka, aby ma niekto nechytal za slovká/...a predpokladám že si ich zvolila nadpolovičná väčšina ostatných a ja tiež žijem s ostatným a nikdy v živote by som nerobila tak, aby som chodila domov kanálom...ten, kto to robí profesionálne si nedovolí , aby prišiel o prácu...toto sa môže dariť iba jedincom v jednom paneláku ako ich nazývaš-"živlom" :D
sito
04.02.10,08:54
Živly, živly, živelné!
najag
04.02.10,10:51
Oli.f napísal:Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk.

Koľko vyberáte na m2 do FO? U nás sa plastí 12.- Sk/m2 a podľa poslednej schôdze vlastníkov je to veľa. Za 3 roky sme dosiahli 500 €, čo je asi 150.000 Sk a čaká nás oprava strechy, zateplenie, príprava na vlastné plynové kúrenia v bytoch.....

Este pred nedavnom bola minimalna hranica prispevku do FO 13,-Sk /m2, ale uz davno neplati a je vyssia. Takze z toho nepokryjte skoro nic, co planujete. Pretoze 5000,-€ nic neriesi.
oli.f
04.02.10,11:06
Oli.f napísal:Tak u nás je len 15 bytov a za rok je do FPUaO vybratá suma cca 200tis. v sk.

Koľko vyberáte na m2 do FO? U nás sa plastí 12.- Sk/m2 a podľa poslednej schôdze vlastníkov je to veľa. Za 3 roky sme dosiahli 500 €, čo je asi 150.000 Sk a čaká nás oprava strechy, zateplenie, príprava na vlastné plynové kúrenia v bytoch.....


Myslím, že niečo cez 22Sk/m2. Poplatky boli zvýšené aby sme nasporili na zateplenie. Len u nás záhadne vraj na účte nič nieje, hoci sa za posledné obdobie neplatila žiadna oprava mimo osvetlenia za 500eur, ktoré navyše nebolo ani navrhnuté ani odsúhlasené. Ale to je zasa iná kapitola.
oli.f
04.02.10,11:08
Oli, nuž, ale tie "živly" žijú pod jednou strechou s ostatným predpokladám.../nie je podmienka, aby ma niekto nechytal za slovká/...a predpokladám že si ich zvolila nadpolovičná väčšina ostatných a ja tiež žijem s ostatným a nikdy v živote by som nerobila tak, aby som chodila domov kanálom...ten, kto to robí profesionálne si nedovolí , aby prišiel o prácu...toto sa môže dariť iba jedincom v jednom paneláku ako ich nazývaš-"živlom" :D


Joj, keby každému svedomie nedovolilo to by sa nám žilo :)
Skoro by sa tu potom nebolo prečo radiť ;)
Halli
04.02.10,14:07
Joj, keby každému svedomie nedovolilo to by sa nám žilo :)
Skoro by sa tu potom nebolo prečo radiť ;)

Kde niet dôvery a chýba svedomie zodpovedného tam treba kontrolu- a tá je len a len na vlastníkoch!!



Myslím, že niečo cez 22Sk/m2. Poplatky boli zvýšené aby sme nasporili na zateplenie. Len u nás záhadne vraj na účte nič nieje, hoci sa za posledné obdobie neplatila žiadna oprava mimo osvetlenia za 500eur, ktoré navyše nebolo ani navrhnuté ani odsúhlasené. Ale to je zasa iná kapitola.

Momentálne môžu byť peniaze z FO využité prechodne na zaplatenie tepla, TÚV a ostatných služieb, čo je prípustné , keď sa prestane kúriť musia !! sa tam vrátiť...To vraj čo hovoríš nemám rada, lebo buď je to tak , alebo nieje. :o
Máš možnosť ako každý vlastník požiadať o nazretie do dokladov a pozrieť koľko máte mesačný nárast FO a aké boli príjmy a výdaje za celý rok.Je to jednoduchá matematika a v profile máš účtovník, tak to ma zaráža, že máš problém??:rolleyes:
Ďalej v ročnom vyučtovaní musíte mať aj vyčíslené hospodárenie s fondom a finančnú správu o hospodárení. Ak ale nechceš čakať do 31.5ty urob to čo najskôr a do dokladov sa pozri. Potom už môže byť neskoro.

A ešte niečo, ak nemáte peniaze a veľký deficit na FO znamená to, že máte zle nastavené mesačné zálohy za služby. Ak ste si vedeli odsúhlasiť fond na 22,-sk/m2 tak sa treba zaoberať aj zálohami za služby, lebo potom to neplní účel.
Laco-monter
04.02.10,14:24
Tak Vam treba,lebo z celého Slovenska ste Vy Košičania najviac vychytralý národ spolu z Blavákmi.
Každý si vedel dať namontovať termoregulačné ventily a pomerové merače na radiator, len vy na sídlisku KVP ste výnimka !

A tak, teraz cvakajte !!!
Halli
04.02.10,14:27
Tak Vam treba,lebo z celého Slovenska ste Vy Košičania najviac vychytralý národ spolu z Blavákmi.
Každý si vedel dať namontovať termoregulačné ventily a pomerové merače na radiator, len vy na sídlisku KVP ste výnimka !

A tak, teraz cvakajte !!!

Laco to komu patrilo, há :eek::D, čo ti nedali zarobiť?:D
Laco-monter
04.02.10,14:37
Laco to komu patrilo, há :eek::D, čo ti nedali zarobiť?:D

Nemam rád Košičanov všeobecne, sú to arogantní a namyslení vychcalkovia.
mino.k
04.02.10,14:48
To súhlasím, lenže treba z fondu platiť opravy,paušál výťahov, robili vraj zateplenie steny a nejaké výmeny okien a ešte zostalo na auto a dom.:).. ale takto niekoho obviniť je tiež šokujúce.:o

alebo toto:.

to nie je možné ani pri dobrej vôli pri rozpočítavaní na plochu bytov...:rolleyes:
tu by som si dovolil nesuhlasit...u nas v bytovke v 2-izb.byte 58m2 8000,- nedoplatok, byt pod nami 79m2 3izb.byt - 19000,- preplatok! Takze ked sa chce, vsetko sa da :-)
Halli
04.02.10,14:57
tu by som si dovolil nesuhlasit...u nas v bytovke v 2-izb.byte 58m2 8000,- nedoplatok, byt pod nami 79m2 3izb.byt - 19000,- preplatok! Takze ked sa chce, vsetko sa da :-)


Mino, ak dovolíš, už si robil niekedy v živote ročné vyúčtovanie?
vd1
04.02.10,15:59
Este pred nedavnom bola minimalna hranica prispevku do FO 13,-Sk /m2, ale uz davno neplati a je vyssia. Takze z toho nepokryjte skoro nic, co planujete. Pretoze 5000,-€ nic neriesi.

Je niekde niekym stanovená, doporučená minimálna hranica príspevku do FO na m2? Veľmi ma to zaujíma, pretože v našom dome už im je 12.- Sk/m2 priveľa.
Halli
04.02.10,17:29
Este pred nedavnom bola minimalna hranica prispevku do FO 13,-Sk /m2, ale uz davno neplati a je vyssia. Takze z toho nepokryjte skoro nic, co planujete. Pretoze 5000,-€ nic neriesi.

Je niekde niekym stanovená, doporučená minimálna hranica príspevku do FO na m2? Veľmi ma to zaujíma, pretože v našom dome už im je 12.- Sk/m2 priveľa.

Nie nie je stanovená, je to opäť na rozhodnutí vlastníkov podľa dôležitosti vykonania opráv, revizíí a prípadných rekonštrukčných prác na Vašom dome. Dôležitý je aj počet bytov v dome a výška mesačnej tvorby fondu. Ja mám už roky 0,5 €, čiže 15,-sk/m2 a to máme veľa bytov okolo 82 m2...mesačný nárast je cca 1330€ na dom, čiže cez 40 tisíc..;)


P.S. Ak chceš citovať niekoho, klikni na "cituj" pod jeho príspevkom...a píš pod to, bude to prehľadnejšie;), ak chceš len časť, vymaž to ,čo tam nechceš ale [/QUOTE] tam musí zostať...
oli.f
04.02.10,17:51
Kde niet dôvery a chýba svedomie zodpovedného tam treba kontrolu- a tá je len a len na vlastníkoch!!




Momentálne môžu byť peniaze z FO využité prechodne na zaplatenie tepla, TÚV a ostatných služieb, čo je prípustné , keď sa prestane kúriť musia !! sa tam vrátiť...To vraj čo hovoríš nemám rada, lebo buď je to tak , alebo nieje. :o
Máš možnosť ako každý vlastník požiadať o nazretie do dokladov a pozrieť koľko máte mesačný nárast FO a aké boli príjmy a výdaje za celý rok.Je to jednoduchá matematika a v profile máš účtovník, tak to ma zaráža, že máš problém??:rolleyes:
Ďalej v ročnom vyučtovaní musíte mať aj vyčíslené hospodárenie s fondom a finančnú správu o hospodárení. Ak ale nechceš čakať do 31.5ty urob to čo najskôr a do dokladov sa pozri. Potom už môže byť neskoro.

A ešte niečo, ak nemáte peniaze a veľký deficit na FO znamená to, že máte zle nastavené mesačné zálohy za služby. Ak ste si vedeli odsúhlasiť fond na 22,-sk/m2 tak sa treba zaoberať aj zálohami za služby, lebo potom to neplní účel.

Tak, ako obvykle máš v tomto všetkom pravdu.
Ale za 1. ja v tom problém nemám,lenže nie som vlastník priamo a mám teda bojovú úlohu otvoriť oči vlastníkom. Za 2. práve o nahliadnutie do účtovníctva sa snažím, zajtra máme zvolanú schôdzu na ktoru sme požiadali členov rady o predloženie výpisov a účt.dokladov za 24mes. Predsedu pred časom nechali odstúpiť, keďže sa sťahovala,nepýtali žiadne vysvetlenie jej argumentu,že je na účte nula'. Z FPUaO údajne ziadne náklady nehradili. Teraz nieje na plyn a tak sa prislo na hlášku o nulovom zostatku. Správu o hospodárení ako takom a vyúčtovanie FPUaO nepredložili do dnešného dňa,takže chceme uplatniť sankciu. A za 3 celu našu story som popísala celkom podrobne v téme voľba správcu. Takže sa mi to nechce znovu veľmi rozvíjať. Viem že veci sa dajú riešiť,ale na to musí byť záujem dotknutých a nie ľahostajnosť alebo strach.
Mária27
04.02.10,17:51
[QUOTE=slavica;1284610]Nie nie je stanovená, je to opäť na rozhodnutí vlastníkov podľa dôležitosti vykonania opráv, revizíí a prípadných rekonštrukčných prác na Vašom dome. Dôležitý je aj počet bytov v dome a výška mesačnej tvorby fondu. Ja mám už roky 0,5 €, čiže 15,-sk/m2 a to máme veľa bytov okolo 82 m2...mesačný nárast je cca 1330€ na dom, čiže cez 40 tisíc..;)
QUOTE]

Ak je pod bytmi na prízemí veľa nebytových priestorov vo vlastníctve vlastníkov bytov, všetko uhradia z nájomného. Je to tak v BA budova na starom Avione (Americké nám.) Všetko vynovili z nájomného, teraz si ho asi budú deliť.
oli.f
04.02.10,17:59
Možno sa tomu ťažko verí,ale od dávna tu vyúčtovania neboli robené vždy práve podľa zákona,ale fungoval systém vyhrážania a strhania nedoplatkov zo mzdy,bez súdneho nariadenia a aj tak sa mnohí radsej neozvali. Ja som sa tak ťahala na súde 9 rokov,ale pravda mi stála za to a vyhrali sme,hoci to stálo mnoho nervov. Žiaľ aj po mnohých rokoch veľa vlastníkov si postoj pštrosa zachovalo. No uvidim zajtra, hádam sa začnú konečne starať ako to vlastne bývame...
Halli
04.02.10,18:00
Tak, ako obvykle máš v tomto všetkom pravdu.
Ale za 1. ja v tom problém nemám,lenže nie som vlastník priamo a mám teda bojovú úlohu otvoriť oči vlastníkom. Za 2. práve o nahliadnutie do účtovníctva sa snažím, zajtra máme zvolanú schôdzu na ktoru sme požiadali členov rady o predloženie výpisov a účt.dokladov za 24mes. Predsedu pred časom nechali odstúpiť, keďže sa sťahovala,nepýtali žiadne vysvetlenie jej argumentu,že je na účte nula'. Z FPUaO údajne ziadne náklady nehradili. Teraz nieje na plyn a tak sa prislo na hlášku o nulovom zostatku. Správu o hospodárení ako takom a vyúčtovanie FPUaO nepredložili do dnešného dňa,takže chceme uplatniť sankciu. A za 3 celu našu story som popísala celkom podrobne v téme voľba správcu. Takže sa mi to nechce znovu veľmi rozvíjať. Viem že veci sa dajú riešiť,ale na to musí byť záujem dotknutých a nie ľahostajnosť alebo strach.

Ja som len reagovala na tvoj príspevok, nemyslela som tým nič iné...mrzí ma ak si to inak pochopila. Nevedela som, že to je len tvoja argumentácia na stav Vašho domu, myslela som, že čakáš odpoveď :)Ja píšem len to , čo aj v skutočnosti robím. No ale u Vás je to asi o inom a tak si to vlastne zhrnula v tvojej poslednej vete. Tak zajtra veľa šťastia a ľudí so zdravým rozumom prajem. ;) Napíš ako si dopadla.
Halli
04.02.10,18:03
Ak je pod bytmi na prízemí veľa nebytových priestorov vo vlastníctve vlastníkov bytov, všetko uhradia z nájomného. Je to tak v BA budova na starom Avione (Americké nám.) Všetko vynovili z nájomného, teraz si ho asi budú deliť.


No to je už iné "kafe" :), tam už to nie je o neziskovej forme hospodárenia, nuž, ale Blava je Blava :)
Mária27
04.02.10,18:13
No to je už iné "kafe" :), tam už to nie je o neziskovej forme hospodárenia, nuž, ale Blava je Blava :)

V roku 1991 sa tak mohli odtrhnúť domy od družstva a založiť si vlastné družstvo. Mali na to pol roka - na celom Slovensku - aj v Považskej Bystrici. Využili to najmä tie domy, ktoré mali NP. Náš dom to vtedy nevyužil, nechceli pochopiť výhody.
oli.f
05.02.10,07:28
Ja som len reagovala na tvoj príspevok, nemyslela som tým nič iné...mrzí ma ak si to inak pochopila. Nevedela som, že to je len tvoja argumentácia na stav Vašho domu, myslela som, že čakáš odpoveď :)Ja píšem len to , čo aj v skutočnosti robím. No ale u Vás je to asi o inom a tak si to vlastne zhrnula v tvojej poslednej vete. Tak zajtra veľa šťastia a ľudí so zdravým rozumom prajem. ;) Napíš ako si dopadla.

To je v poriadku, nedá sa usledovať všetky témy a problémy v nich načaté.
A vďaka svojím skúsenostiam, sa ako som písala neprikláňam na stranu obviňujúceho ani obvineného. Ono keď je snaha, tá pravda tak či tak vypláva na povrch. Tak hádam aj u nás a snáď z nej nezošedivem :P
oli.f
05.02.10,19:18
To je v poriadku, nedá sa usledovať všetky témy a problémy v nich načaté.
A vďaka svojím skúsenostiam, sa ako som písala neprikláňam na stranu obviňujúceho ani obvineného. Ono keď je snaha, tá pravda tak či tak vypláva na povrch. Tak hádam aj u nás a snáď z nej nezošedivem :P

Uz asi šediviem...doklady nedoniesli,zistila som že dokonca su len 2 členovia rady,co je nie len protizákonné,ale aj logicky absurdné. Vyúčtovanie FPUaO nedodali doteraz,s tým,ze sa spravili blbí,ze ved do 31. 5.tohto roku,ale mali vyúčtovať rok 2008. Vlastne tam trepala hlúposti jedna samonominačná osoba,čo teraz sama seba poverila správou,ale na druhej strane sa vyhovorila,ze vlastne este spravuje stará predsedníčka. A všetci až na mňa a možno 2 osoby, zas vopchali hlavy do piesku. Ja uz fakt strácam nádej. Nič nedoložili,záhadne mala dotyčná k dispozícii fa za niektoré platby ako plyn ale požadované boli vraj u predsedníčky. Ja uz som z toho zúfalá. Skončilo to tým,ze majú predložiť spomínané výpisy účtu a doklady...termín neurčený,takže možno o týždeň,mesiac,rok...keďže zákon tu nikto nemá potrebu dodržiavať...verím,že členka rady ktorá sa sama nanominovala bude určite bez problémov spravovať aj dlhšie než 3 mesiace...Je mi nanič..V pondelok zháňan právnika,ak máte odporúčania prosim poraďte. Je to zrejme nevyhnutné.
mino.k
08.02.10,12:39
Mino, ak dovolíš, už si robil niekedy v živote ročné vyúčtovanie?
Nerobil, pracoval som vo firme, kde som na starosti energie a rozpocitaval som ich na mensie prevadzky, takze trosku viem o com hovorim...
u nasv bytovke je normalne, ze ludia, ktori maju na meracoch 0, aj 0,- zaplatia!
a ten priklad co som dal, je naozaj pravdivy...
sito
08.02.10,15:36
Nerobil, pracoval som vo firme, kde som na starosti energie a rozpocitaval som ich na mensie prevadzky, takze trosku viem o com hovorim...
u nasv bytovke je normalne, ze ludia, ktori maju na meracoch 0, aj 0,- zaplatia!
a ten priklad co som dal, je naozaj pravdivy...

Mino, ak máš všetky podklady k ročnému vyúčtovaniu je to malina. Sú to počty, nie matematika. Plus, mínus, krát, deleno.
mino.k
08.02.10,16:35
Mino, ak máš všetky podklady k ročnému vyúčtovaniu je to malina. Sú to počty, nie matematika. Plus, mínus, krát, deleno.
Mam vsetky podklady, je problem aj v tom, ze neboli zohladnene velmi nizke spotreby v bytoch, ktore sa nechali vykurovat susedmi...
robi to nas super predseda, ten na to kasle, napr. som pocul, zefirma ENBRA take nieco neakceptuje, proste minimalnu spotrebu vyuctuje vzdy - vsak nemaju v byte zimu ako vonku...
Prave dnes som napisal list na SEI, uvidime aku dostaneme odpoved.
Bartoňová Marta
09.02.10,09:29
ďakujem za Vaše vyčerpávajúce odpovede.Keby som nevedela ako to v našej bytovke ide zak to určite nebudem zverejnovať.Oli viem o čom píšeš.Máš ten istý problem vo Vašej bytovke ako aj u nás.To tunelovanie je u Vás prečo si sa do toho pustila keď si myslíš ,že tu píšem hlúposti:Je mi jasné ,ýe z fondu oprác v nie je možné zbohatnúť,ale čo jedna firma sa prihlásila akú koľvek opravu v bytovke spraviť bol konkurz , ktorý prebehol tak ako prebehol a každý ponúkne províziu a z tej sa dá dobre nabaliť.keby to tak nebolo tak by predch.predseda nemal do činenia so súdom.ďalej sa nejdem k tomu vyjadrovať nato tu je súd.Ja som písala a prosila o pomoc ohľadom kúrenia žiadným susedom sme teplo nebrali pretože pod nami suseda by nemala 11-tisíc nedoplatok a nad nami 29-tisíc nedoplatok.Z toho je už zrejmé ,že tu je podvod pri odpise .Ľutujem ,že som sa na toto fórum prihlásila čakala som rady a nie výsmech ani som nikoho nemienila rozosmiat práve naopak dostala som radu ,kde sa mám obrátiť no dnes to ľutujem.Tá rada prišla práve od teby Olinka F.Ako som písala máte dosť veľký problem vo Vašej bytovke aje Vás tam len 15 bytov nás je 54 viem o čom som písala .
pavol30
09.02.10,12:29
ďakujem za Vaše vyčerpávajúce odpovede.Keby som nevedela ako to v našej bytovke ide zak to určite nebudem zverejnovať.Oli viem o čom píšeš.Máš ten istý problem vo Vašej bytovke ako aj u nás.To tunelovanie je u Vás prečo si sa do toho pustila keď si myslíš ,že tu píšem hlúposti:Je mi jasné ,ýe z fondu oprác v nie je možné zbohatnúť,ale čo jedna firma sa prihlásila akú koľvek opravu v bytovke spraviť bol konkurz , ktorý prebehol tak ako prebehol a každý ponúkne províziu a z tej sa dá dobre nabaliť.keby to tak nebolo tak by predch.predseda nemal do činenia so súdom.ďalej sa nejdem k tomu vyjadrovať nato tu je súd.Ja som písala a prosila o pomoc ohľadom kúrenia žiadným susedom sme teplo nebrali pretože pod nami suseda by nemala 11-tisíc nedoplatok a nad nami 29-tisíc nedoplatok.Z toho je už zrejmé ,že tu je podvod pri odpise .Ľutujem ,že som sa na toto fórum prihlásila čakala som rady a nie výsmech ani som nikoho nemienila rozosmiat práve naopak dostala som radu ,kde sa mám obrátiť no dnes to ľutujem.Tá rada prišla práve od teby Olinka F.Ako som písala máte dosť veľký problem vo Vašej bytovke aje Vás tam len 15 bytov nás je 54 viem o čom som písala .

Potrebujete zistiť hodnoty jednotiek z pomerových meračov všetkých vlastníkov (skutočné a korigované). Nepíšte či sú digitálne alebo odparovacie, na digitálnych by sa mala dať hodnota znova odčítať, pokým máte pochybnosti... (ten kto odpisoval meráky, by mal mať váš podpis že uvedené údaje súhlasia so skutočnosťou). Tieto údaje by mala mať spoločnosť (resp. správca) ktorá vám robí vyúčtovanie.
Ďalej potrebujete vedieť spôsob rozpočítavania tepla. Najprv píšete, že podľa pomerových meračov kde predpokladám že je použitý prepočet podľa vyhl. 630/2005 (ak ste si odhlasovali niečo iné treba to zistiť). Potom píšete, že ste to zmenili podľa m2, vtedy potrebujete vedieť iba celkovú spotrebu domu.
Po týchto úkonoch viete povedať, či vám vypočítali teplo správne alebo nie.

Čo sa týka preplatkov a nedoplatkov, tak tie posudzujete nesprávne, nakoľko tie závisia od záloh jednotlivých bytov, ich spotreby vody, tepla, plynu... + všetkého čo majú v inkase. Je pravda, že ceny za teplo patria k najväčším položkám a preto vám tie nedoplatky tak skákali. Ale porovnávať čisto nedoplatky medzi bytmi nedáva zmysel, pokým neviete aké boli zálohy...

p.s. pomerové merače ste dali overovať zbytočne, nie sú v kategórii určených meradiel... aj keď podľa zak 142/2000 o metrológii by mali byť. Možno to bol zámer zahladiť stopy...

p.s.2: o kradnutí tepla a správnom vykurovaní si môžete pozrieť na http://www.thermo-eco.sk/publikacie4.html
sito
09.02.10,15:53
ďakujem za Vaše vyčerpávajúce odpovede.Keby som nevedela ako to v našej bytovke ide zak to určite nebudem zverejnovať.Oli viem o čom píšeš.Máš ten istý problem vo Vašej bytovke ako aj u nás.To tunelovanie je u Vás prečo si sa do toho pustila keď si myslíš ,že tu píšem hlúposti:Je mi jasné ,ýe z fondu oprác v nie je možné zbohatnúť,ale čo jedna firma sa prihlásila akú koľvek opravu v bytovke spraviť bol konkurz , ktorý prebehol tak ako prebehol a každý ponúkne províziu a z tej sa dá dobre nabaliť.keby to tak nebolo tak by predch.predseda nemal do činenia so súdom.ďalej sa nejdem k tomu vyjadrovať nato tu je súd.Ja som písala a prosila o pomoc ohľadom kúrenia žiadným susedom sme teplo nebrali pretože pod nami suseda by nemala 11-tisíc nedoplatok a nad nami 29-tisíc nedoplatok.Z toho je už zrejmé ,že tu je podvod pri odpise .Ľutujem ,že som sa na toto fórum prihlásila čakala som rady a nie výsmech ani som nikoho nemienila rozosmiat práve naopak dostala som radu ,kde sa mám obrátiť no dnes to ľutujem.Tá rada prišla práve od teby Olinka F.Ako som písala máte dosť veľký problem vo Vašej bytovke aje Vás tam len 15 bytov nás je 54 viem o čom som písala .

Pani Bartoňová, neľutujte, že ste sa na túto stránku prihlásila. V prvom rade si uvedomte, že keď si prečítate viac príspevkov, či už vzad, alebo do budúcnosti dospejete k tomu, že sa to tu s otázkami a odpoveďami točí do kolečka dokola.

Nie ste jediný dom, ktorý ma také problémy.

A čo sa týka tepla, ktoré vás najviac zaujíma, je to zložitá vec. V podstate ide o tri veci, teplo, energiu, teplotu v °C, ktorú zabezpečuje energia a tepelnú pohodu. Niekto stále kričí je mi zima, aj keď je v byte maximálna dosiahnuteľná teplota.

Je dobré, že chcete v dome niečo zmeniť, ale treba vám k tomu argumenty, fakty, len vaše pocity, že v dome je niečo nespravodlivé vám nestačia. A potom, špinavé prádlo sa perie doma. Ani URSO, ani energetická inšpekcia vám to nevyrieši. Nemôže, odobraté teplo jej nepatrí! Na tom sa môžete dohodnúť len vy, vlastníci. Predpokladám, že ste sa doteraz v dome tomu venovali minimálne, alebo vôbec, ako celok. Každý si hľadí svojeho, svojeho domu? Nie, dom nechce vidieť nikto, len svoj byt a svoj prospech na úkor ostatných. Takže je to na vás v dome.

Ono to zas nie je také jednoduché s tým autom a domom za vaše peniaze.

Verím, že časom napíšete, ten kto mi poradil poradu, mi poradil dobre.

Treba začať od seba.
Halli
09.02.10,16:26
Nerobil, pracoval som vo firme, kde som na starosti energie a rozpocitaval som ich na mensie prevadzky, takze trosku viem o com hovorim...
u nasv bytovke je normalne, ze ludia, ktori maju na meracoch 0, aj 0,- zaplatia!
a ten priklad co som dal, je naozaj pravdivy...


Milan, vďaka za objasnenie, viem, že máš snahu sa zaujímať o veľa vecí, písal si, že na post predsedu a "vykonavateľa" chodu domu si predstavujú teba. Len vieš, ver, že ono je to oveľa ťažšie ako vieš teraz posúdiť, preto si to dobre rozmysli. Máš výhodu, že si v podobnej oblasti už robil, to je fajn... cením si tvoju ochotu a viem, že ak budeš veľmi chcieť dopracuješ sa k tomu, že raz budeš radiť aj ty nám. Ja už mám tých RV za sebou desiatky a ver, že som veľakrát vypliešťala oči, či je možné, aby to tak vyšlo?....ale vyšlo.Veľa zdaru Ti prajem a fandím Ti.;)
mino.k
11.02.10,12:49
Milan, vďaka za objasnenie, viem, že máš snahu sa zaujímať o veľa vecí, písal si, že na post predsedu a "vykonavateľa" chodu domu si predstavujú teba. Len vieš, ver, že ono je to oveľa ťažšie ako vieš teraz posúdiť, preto si to dobre rozmysli. Máš výhodu, že si v podobnej oblasti už robil, to je fajn... cením si tvoju ochotu a viem, že ak budeš veľmi chcieť dopracuješ sa k tomu, že raz budeš radiť aj ty nám. Ja už mám tých RV za sebou desiatky a ver, že som veľakrát vypliešťala oči, či je možné, aby to tak vyšlo?....ale vyšlo.Veľa zdaru Ti prajem a fandím Ti.;)
Slavica, dakujem :-), snazim sa veci u nas v baraku zmenit, je nas viac, tak verim, ze sa nam to podari...
co sa tyka vyuctovani, viem, ze kazde RV ma nejake pravidla, a niektore cisla mozno nepustia...
ale! urcite by nas predseda nemal axceptovat, ze v nasom baraku jeden byt 15 000,- nedoplatok a dalsi 19 000,- preplatok! Prave dnes som pisal list na SEI a uvadzal som tam cisla z RV za teplo, tak uvadzam par cisel, mozno pochopis, co som chcel predtym napisat...
3izb. byt 68,23m2 spotreba tepla v GJ 10,512
- // - v GJ 7,879!!!!!!
2izb. byt 52,63m2 spotreba tepla v GJ 7,915
- // - 9,082
-// - 7,733

naopak:
2 izb. byt - rovnaka vymera spotreba v GJ 32,766!!!!
-//- 28,823
-//- 28,474
-//- 25,490
atd, atd...
bytovka zateplena, plastove okna...je toto v poriadku?
dokedy budeme dotovat susedov s vypnutymi radiatormi??
ja len tolko som chcel svojim prispevkom povedat :-)
Halli
11.02.10,13:08
Slavica, dakujem :-), snazim sa veci u nas v baraku zmenit, je nas viac, tak verim, ze sa nam to podari...
co sa tyka vyuctovani, viem, ze kazde RV ma nejake pravidla, a niektore cisla mozno nepustia...
ale! urcite by nas predseda nemal axceptovat, ze v nasom baraku jeden byt 15 000,- nedoplatok a dalsi 19 000,- preplatok! Prave dnes som pisal list na SEI a uvadzal som tam cisla z RV za teplo, tak uvadzam par cisel, mozno pochopis, co som chcel predtym napisat...
3izb. byt 68,23m2 spotreba tepla v GJ 10,512
- // - v GJ 7,879!!!!!!
2izb. byt 52,63m2 spotreba tepla v GJ 7,915
- // - 9,082
-// - 7,733

naopak:
2 izb. byt - rovnaka vymera spotreba v GJ 32,766!!!!
-//- 28,823
-//- 28,474
-//- 25,490
atd, atd...
bytovka zateplena, plastove okna...je toto v poriadku?
dokedy budeme dotovat susedov s vypnutymi radiatormi??
ja len tolko som chcel svojim prispevkom povedat :-)


Vieš ťažko mi takto nad tým rozmýšľať, keď neviem všetky údaje /náklady/ potrebné do RV /roč.vyučt./ a hlavne neviem aké mali dotyční zálohy...to by bolo dobré prepočítať komplet. To s vypnutými radiatormi máš pravdu, ale o mne je tu známe, že merače tepla v našich pomeroch neuznávam, aj keď nepohnem ani s myslením ľudí. A tak je to večný kolotoč...dať či nedať....merače;)

To máš ako s vodou, jedna rodina , 2 osoby...majú spotrebu TUV -1m3 ročne-:rolleyes:...no to ja viac vypijem ako oni spotrebujú na umývanie :D..vodomer je dobrý, čo s tým narobíš...aspoň nikomu nekradnú ako pri teple. Pri takýchto to nezachráni ani tých tých 10% a 90% akým sa TUV prepočítava.
Elena Navrátilová
11.02.10,13:14
Slavica, dakujem :-), snazim sa veci u nas v baraku zmenit, je nas viac, tak verim, ze sa nam to podari...
co sa tyka vyuctovani, viem, ze kazde RV ma nejake pravidla, a niektore cisla mozno nepustia...
ale! urcite by nas predseda nemal axceptovat, ze v nasom baraku jeden byt 15 000,- nedoplatok a dalsi 19 000,- preplatok! Prave dnes som pisal list na SEI a uvadzal som tam cisla z RV za teplo, tak uvadzam par cisel, mozno pochopis, co som chcel predtym napisat...
3izb. byt 68,23m2 spotreba tepla v GJ 10,512
- // - v GJ 7,879!!!!!!
2izb. byt 52,63m2 spotreba tepla v GJ 7,915
- // - 9,082
-// - 7,733

naopak:
2 izb. byt - rovnaka vymera spotreba v GJ 32,766!!!!
-//- 28,823
-//- 28,474
-//- 25,490
atd, atd...
bytovka zateplena, plastove okna...je toto v poriadku?
dokedy budeme dotovat susedov s vypnutymi radiatormi??
ja len tolko som chcel svojim prispevkom povedat :-)

Čo máte schválené uznesením ohľadom vyúčtovania nákladov na UK? Čo ste si vybrali z Vyhlášky 630 /2005 ? :rolleyes:
sito
11.02.10,15:00
Nemam rád Košičanov všeobecne, sú to arogantní a namyslení vychcalkovia.

Lacko, ja nemám ľudí rád, ale keď ma pozvali východniari na stretko, bol som rád. Aj Košičani sú východniari, a boli na stretnutí. Díval som sa zľava, sprava spredu zo zadu, dívam sa, dívam sa , však sú to ľudia, zmenil som názor.

Aj Košičani, východniari sú radi, že sú s niekym kamarádi. No nie všetci ich majú radi. Laco, radu ti dám, nie si na svete sám. Neviem síce, ako ďaleko to máš domov cez Košice? Porozmýšľaj, Ty velice.

Váž si ľudí, čo ti nehrajú. Však oni tiež dohrajú!
sito
11.02.10,15:30
Mam vsetky podklady, je problem aj v tom, ze neboli zohladnene velmi nizke spotreby v bytoch, ktore sa nechali vykurovat susedmi...
robi to nas super predseda, ten na to kasle, napr. som pocul, zefirma ENBRA take nieco neakceptuje, proste minimalnu spotrebu vyuctuje vzdy - vsak nemaju v byte zimu ako vonku...
Prave dnes som napisal list na SEI, uvidime aku dostaneme odpoved.

Keď máš všetky podklady môžeš vypracovať svoj objektívny návrh rozdelenia nákladov.

O čo ti ide? O to, aby ľudia platili, alebo aby kúrili?

To prvé dosiahneš jednoducho, poslúchneš doporučenie URSO, 60 % podľa m2. A keď sa dohodnete v dome na 100 %, niet medzi vami rozdielu.

Ak chceš dosiahnuť, aby ľudia primerane kúrili a nepodchladzovali dom, musíš si všímať niečoho iného, pomerového merania tepla v dome na jednotlivé radiátory. Zaznamenaných jednotiek, kto má viac jednotiek, mal by viac platiť!

Ale tie jednotky je treba prepočtami upraviť tak, aby zohladňovali, výkon radiátorov, ochladzovanú plochu bytov, nastavenie tremostatických hlavíc, prípadne iných vecí v dome pôsobiacich na na šírenie tepla v dome, bytovom.

Keby bol na SEI, odporučil by som ťa na dodávateľa pomerového merania tepla, on by mal vedieť čo predáva a ako to používať čo najväčšiej spokojnosti tých, ktorí si od nich kúpili tovar v ponúkanej kvalite.

Jednoducho, podľa mňa by som vás poslal do prdele, čo ste si kúpili to si riešte doma. URSO vám dá pozor na cenu tepla, ktorú požaduje dodávateľ tepla, nie na to ako sa podelíte o dodané teplo. Ale môžete požiadať súd, aby rozhodol za vás, ak sa neviete dohodnúť. No nebude to zadarmo, ďalšie náklady pre dom, súd nimi nepohrdne. Privíta!
mino.k
11.02.10,17:34
Čo máte schválené uznesením ohľadom vyúčtovania nákladov na UK? Čo ste si vybrali z Vyhlášky 630 /2005 ? :rolleyes:
prerozdelenie mame 70:30, to si sa pytala?
mino.k
11.02.10,17:37
Vieš ťažko mi takto nad tým rozmýšľať, keď neviem všetky údaje /náklady/ potrebné do RV /roč.vyučt./ a hlavne neviem aké mali dotyční zálohy...to by bolo dobré prepočítať komplet. To s vypnutými radiatormi máš pravdu, ale o mne je tu známe, že merače tepla v našich pomeroch neuznávam, aj keď nepohnem ani s myslením ľudí. A tak je to večný kolotoč...dať či nedať....merače;)

To máš ako s vodou, jedna rodina , 2 osoby...majú spotrebu TUV -1m3 ročne-:rolleyes:...no to ja viac vypijem ako oni spotrebujú na umývanie :D..vodomer je dobrý, čo s tým narobíš...aspoň nikomu nekradnú ako pri teple. Pri takýchto to nezachráni ani tých tých 10% a 90% akým sa TUV prepočítava.
presne tak, to mas pravdu, suhlasim...
ked vidim, co robia ludia s teplom, najradsej by som to urobil tak, ze by sa to vratilo k prvotnym vypoctom podla m2, ale to by asi u nas nepreslo, lebo babky v dekach s vypnutymi rad. by urcite protestovali, keby nedostali svoje 8 000,- preplatky, ktore mi platime vo svojich 12 000,- nedoplatkoch...
a tak dookola :-(
nemyslim, ze nieco vyriesi novy zakon s rozdelenim, vzdy to bude o tom istom, vzdy niekto nebude spokojny ...
sito
11.02.10,17:39
prerozdelenie mame 70:30, to si sa pytala?

Hlúposť, to riadne podporujete tých čo s teplom plytvajú. Čo dosiahneš rozdelením časti nákladov podľa m2. Vieš??? Videl si???
mino.k
11.02.10,17:40
Keď máš všetky podklady môžeš vypracovať svoj objektívny návrh rozdelenia nákladov.

O čo ti ide? O to, aby ľudia platili, alebo aby kúrili?

To prvé dosiahneš jednoducho, poslúchneš doporučenie URSO, 60 % podľa m2. A keď sa dohodnete v dome na 100 %, niet medzi vami rozdielu.

Ak chceš dosiahnuť, aby ľudia primerane kúrili a nepodchladzovali dom, musíš si všímať niečoho iného, pomerového merania tepla v dome na jednotlivé radiátory. Zaznamenaných jednotiek, kto má viac jednotiek, mal by viac platiť!

Ale tie jednotky je treba prepočtami upraviť tak, aby zohladňovali, výkon radiátorov, ochladzovanú plochu bytov, nastavenie tremostatických hlavíc, prípadne iných vecí v dome pôsobiacich na na šírenie tepla v dome, bytovom.

Keby bol na SEI, odporučil by som ťa na dodávateľa pomerového merania tepla, on by mal vedieť čo predáva a ako to používať čo najväčšiej spokojnosti tých, ktorí si od nich kúpili tovar v ponúkanej kvalite.

Jednoducho, podľa mňa by som vás poslal do prdele, čo ste si kúpili to si riešte doma. URSO vám dá pozor na cenu tepla, ktorú požaduje dodávateľ tepla, nie na to ako sa podelíte o dodané teplo. Ale môžete požiadať súd, aby rozhodol za vás, ak sa neviete dohodnúť. No nebude to zadarmo, ďalšie náklady pre dom, súd nimi nepohrdne. Privíta!
to aj chcem dosiahnut, pisal som to predsedovi, ze nesuhlasime, aby rozpocet robil on, ale aby nam to robila firma ktora nam merace namontovala, pretoze viem, ze tieto male hodnoty jednoducho neakceptuju...
samozrejme, ze s tym nesuhlasi, pretoze podla mna, vie ze rozpocitavanie robi nespravne, resp. minimalne nekorektne...
Elena Navrátilová
11.02.10,17:41
prerozdelenie mame 70:30, to si sa pytala?

Áno... to. Mne to prišlo ako keby ste nemali žiadny pomer... pomer na vyhodnotenie PRVN aby tu nedošlo k mýľke :D Aj skutočne sa robilo vyhodnotenie PRVN podľa tohto pomeru? :rolleyes: Neskutočné rozdiely. Ja osobne doporučujem na zhromaždení o predmetných rozdieloch hovoriť otvorene a navrhnúť alternatívy aj prestupy tepla.
mino.k
11.02.10,17:42
Hlúposť, to riadne podporujete tých čo s teplom plytvajú. Čo dosiahneš rozdelením časti nákladov podľa m2. Vieš??? Videl si???
no ja neviem, ked bolo podla m2 este sme tu nebyvali, neviem posudit, co je spravodlivejsie, ale toto urcite nie...
Vela ludi sa spolieha, ze od bud. roka to uz bude podla noveho zakona o prerozdeleni, ale ja si myslim, kym nebude korektny rozpocet a zohladnenie nekuricov, nikdy to nebude ok. Ak sa mylim, oprav ma prosim.
mino.k
11.02.10,17:49
Áno... to. Mne to prišlo ako keby ste nemali žiadny pomer... pomer na vyhodnotenie PRVN aby tu nedošlo k mýľke :D Aj skutočne sa robilo vyhodnotenie PRVN podľa tohto pomeru? :rolleyes: Neskutočné rozdiely. Ja osobne doporučujem na zhromaždení o predmetných rozdieloch hovoriť otvorene a navrhnúť alternatívy aj prestupy tepla.
Elenka, budem ludi presviedcat, dokazovat, dokladovat, snad to ludia pochopia - aj ked ti, co maju vysoke preplatky asi nie...
Dnes som posielal list s dokladmi na SEI, nemas skusenost, ci dokazu v takycht veciach pomoct?
Od posledneho zhromazdenia trvam na tom, aby nam rozuctovanie robila Enbra - firma, ktora montovala meracte, podla referencii viem, ze nerealne male spotreby neakceptuju. Samozrejme nas predseda ani v tejto veci nic nepodnikol...
Preto ako som pisal v inej teme, najprv musime dosiahnut jeho odstranenie z nasho SVB a potom riesit ine, velmi dolezite veci.
sito
11.02.10,17:49
presne tak, to mas pravdu, suhlasim...
ked vidim, co robia ludia s teplom, najradsej by som to urobil tak, ze by sa to vratilo k prvotnym vypoctom podla m2, ale to by asi u nas nepreslo, lebo babky v dekach s vypnutymi rad. by urcite protestovali, keby nedostali svoje 8 000,- preplatky, ktore mi platime vo svojich 12 000,- nedoplatkoch...
a tak dookola :-(
nemyslim, ze nieco vyriesi novy zakon s rozdelenim, vzdy to bude o tom istom, vzdy niekto nebude spokojny ...

A nemá pravdu, ani Ty! To by si sa divil, ak by si si spravil mapu domu, čo robia ľudia s teplom? Ono 8 000 plus a 12 000 mínus má svoje dôvody. Podstatné je zistiť konkrétne dôvody rozdielov v konkrétnom dome. Univerzálny spôsob neexistuje, ale univerzálna vyhláška áno. 358/2009.
Elena Navrátilová
11.02.10,17:55
Elenka, budem ludi presviedcat, dokazovat, dokladovat, snad to ludia pochopia - aj ked ti, co maju vysoke preplatky asi nie...
Dnes som posielal list s dokladmi na SEI, nemas skusenost, ci dokazu v takycht veciach pomoct?
Od posledneho zhromazdenia trvam na tom, aby nam rozuctovanie robila Enbra - firma, ktora montovala meracte, podla referencii viem, ze nerealne male spotreby neakceptuju. Samozrejme nas predseda ani v tejto veci nic nepodnikol...
Preto ako som pisal v inej teme, najprv musime dosiahnut jeho odstranenie z nasho SVB a potom riesit ine, velmi dolezite veci.

Nie a osobne... prídu zrevidujú naparia SVB pokutu... od predsedu ju SVB nedostane. A vlastníci zaplatia aj prípadne zle vypočítané náklady na teplo. Nože pozri či Vám 10% nákladov na prípravu TUV rozpočítal na m2 plochy bytu? Vieš možno niekde v programe je matematické prevedenie vyhodnotenia PRVN a je to hotovo... ale ani firma ešte nie je záruka že vyhodnotenie PRVN bude urobené správne. A najdôležitejšie... aj podklady k vyhodnoteniu RVN musia byť správne dodané firme. Ono na to má vplyv veľa vplyvov. Netuším či pracovníci SEI idú až do takého detailu aby previedli kontrolu spôsobu výpočtu ale môj skromný názor že určite nie.
sito
11.02.10,17:59
no ja neviem, ked bolo podla m2 este sme tu nebyvali, neviem posudit, co je spravodlivejsie, ale toto urcite nie...
Vela ludi sa spolieha, ze od bud. roka to uz bude podla noveho zakona o prerozdeleni, ale ja si myslim, kym nebude korektny rozpocet a zohladnenie nekuricov, nikdy to nebude ok. Ak sa mylim, oprav ma prosim.

Len dve veci:

Keď budú nekuriči kúriť, spotreba tepla domu stúpne. O koľko? Skúste v dome. Držte sa tých čo s teplom plytvajú. Výsledok sa dostaví. Všetci budú chcieť platiť rovnako, priemer, podľa m2.

Aj keď to bude OK, pre niektorých to bude KO, Takže nie OK. Nikdy!!!

Dočkaj času, ako hus klasu.
mino.k
11.02.10,18:10
Len dve veci:

Keď budú nekuriči kúriť, spotreba tepla domu stúpne. O koľko? Skúste v dome. Držte sa tých čo s teplom plytvajú. Výsledok sa dostaví. Všetci budú chcieť platiť rovnako, priemer, podľa m2.

Aj keď to bude OK, pre niektorých to bude KO, Takže nie OK. Nikdy!!!

Dočkaj času, ako hus klasu.
Nesuhlasim!!!!
Ti, co teraz nekuria,kradnu teplo, tym co kuria...
Ti, co kuria, musia kurit o to viac, o co im ini ukradnu, aby dosiahli teplenu pohodu...
preto nesuhlasim!!!!
Preto, ked nekuriaci prikuria, kuriaci uberu, pretoze bude barak tepelne vyrovnany a nikto nebude musiet vykurovat suseda...
nehovorim, ze na 100% ale urcite budu straty ovela mensie...
A uz vobec nesuhlasim, ze by tym stupla spotreba na celom dome...
sito
11.02.10,18:16
Nesuhlasim!!!!
Ti, co teraz nekuria,kradnu teplo, tym co kuria...
Ti, co kuria, musia kurit o to viac, o co im ini ukradnu, aby dosiahli teplenu pohodu...
preto nesuhlasim!!!!
Preto, ked nekuriaci prikuria, kuriaci uberu, pretoze bude barak tepelne vyrovnany a nikto nebude musiet vykurovat suseda...
nehovorim, ze na 100% ale urcite budu straty ovela mensie...
A uz vobec nesuhlasim, ze by tym stupla spotreba na celom dome...

Čo už, máš v tom myš - máš, alebo riadny guľáš, ako v Pezinku.
mino.k
12.02.10,09:48
Čo už, máš v tom myš - máš, alebo riadny guľáš, ako v Pezinku.
Nemyslim si...cital si prednasku od Smelika?
myslim, ze tam kradnutie tepla popisuje dost podrobne...
mino.k
12.02.10,09:51
Nie a osobne... prídu zrevidujú naparia SVB pokutu... od predsedu ju SVB nedostane. A vlastníci zaplatia aj prípadne zle vypočítané náklady na teplo. Nože pozri či Vám 10% nákladov na prípravu TUV rozpočítal na m2 plochy bytu? Vieš možno niekde v programe je matematické prevedenie vyhodnotenia PRVN a je to hotovo... ale ani firma ešte nie je záruka že vyhodnotenie PRVN bude urobené správne. A najdôležitejšie... aj podklady k vyhodnoteniu RVN musia byť správne dodané firme. Ono na to má vplyv veľa vplyvov. Netuším či pracovníci SEI idú až do takého detailu aby previedli kontrolu spôsobu výpočtu ale môj skromný názor že určite nie.
firma enbra robi korektny rozpocet, pretoze zohladnuje prestupy tepla cez steny, neakceptuje extremne nizke namerane hodnoty dielikov, preto si myslim, ze by to bolo urobene korektnejsie...
ked dostane odpoved zo Sei, dam vediet co nam odpovedali:-)
sito
12.02.10,15:56
Nemyslim si...cital si prednasku od Smelika?
myslim, ze tam kradnutie tepla popisuje dost podrobne...

Čítal a veľmi pozorne a nedočítal som sa k objektívnemu rozdeleniu nákladov v dome podľa jeho spôsobu!

Kritizoval, že nemohol uplatniť svoj vzorec pri vyhláške 630/2005. Ale mohol, len si ju bolo treba riadne prečítať. Ale vidina je vidina. Športka nezabrala. Ale treba balamútiť ľudí v predstihu! Čo keby sa niečo stalo, čo vôbec nebolo. Ktosi musí povedať, že bolo, to čo nebolo, alebo nebolo to čo bolo. Ale v prospech koho? Smajlíka?

A teraz je už zastaralý, platí vyhláška 358/2009 a ta je univerzálna, podmienky na jej uplatnenie, nie!

A preto rozmýšľajte, ale nemusíte! Možno, Alhmajzer to vyrieší.
Tara1
12.02.10,20:17
Čítal a veľmi pozorne a nedočítal som sa k objektívnemu rozdeleniu nákladov v dome podľa jeho spôsobu!

Kritizoval, že nemohol uplatniť svoj vzorec pri vyhláške 630/2005. Ale mohol, len si ju bolo treba riadne prečítať. Ale vidina je vidina. Športka nezabrala. Ale treba balamútiť ľudí v predstihu! Čo keby sa niečo stalo, čo vôbec nebolo. Ktosi musí povedať, že bolo, to čo nebolo, alebo nebolo to čo bolo. Ale v prospech koho? Smajlíka?

A teraz je už zastaralý, platí vyhláška 358/2009 a ta je univerzálna, podmienky na jej uplatnenie, nie!

A preto rozmýšľajte, ale nemusíte! Možno, Alhmajzer to vyrieší.
Sito, prečo skoro všetky tvoje posledné vyjadrenia pôsobia tak nepresvedčivo, zamotávajúco a ešte aj posmešne?Myslím, že každý očakáva serióznu odpoveď, bez tých všelijakých nejasných dvojzmyselných dodatkov. Je to tvoja špecialita, možno máš z toho potešenie, ale podľa mňa to znižuje úroveň tvojich príspevkov. Predtým si také "slovné zvraty" nepoužíval...
lubica_02
12.02.10,21:25
Čítal a veľmi pozorne a nedočítal som sa k objektívnemu rozdeleniu nákladov v dome podľa jeho spôsobu!

Kritizoval, že nemohol uplatniť svoj vzorec pri vyhláške 630/2005. Ale mohol, len si ju bolo treba riadne prečítať. Ale vidina je vidina. Športka nezabrala. Ale treba balamútiť ľudí v predstihu! Čo keby sa niečo stalo, čo vôbec nebolo. Ktosi musí povedať, že bolo, to čo nebolo, alebo nebolo to čo bolo. Ale v prospech koho? Smajlíka?

A teraz je už zastaralý, platí vyhláška 358/2009 a ta je univerzálna, podmienky na jej uplatnenie, nie!

A preto rozmýšľajte, ale nemusíte! Možno, Alhmajzer to vyrieší.
Nemyslíš, že by si mal začať vážiť slová, ktoré tu ukladáš, toto je porada,ak chceš vidieť a počuť len seba ako supermana, mal by si vystupovať na inom fóre - takých tu už bolo ...a možno to u TEBA rieši už teraz strýko uvedený v TVOJOM príspevku.
sito
13.02.10,04:31
Sito, prečo skoro všetky tvoje posledné vyjadrenia pôsobia tak nepresvedčivo, zamotávajúco a ešte aj posmešne?Myslím, že každý očakáva serióznu odpoveď, bez tých všelijakých nejasných dvojzmyselných dodatkov. Je to tvoja špecialita, možno máš z toho potešenie, ale podľa mňa to znižuje úroveň tvojich príspevkov. Predtým si také "slovné zvraty" nepoužíval...

Nie nemám s toho radosť, ale niekedy je dobré, keď sa ľudia zamyslia čo čítajú.


Nemyslíš, že by si mal začať vážiť slová, ktoré tu ukladáš, toto je porada,ak chceš vidieť a počuť len seba ako supermana, mal by si vystupovať na inom fóre - takých tu už bolo ...a možno to u TEBA rieši už teraz strýko uvedený v TVOJOM príspevku.

Nie som superman, ale keď niekto nechápe o tepla ani základ je ťažko povedať k tomu niečo rozumné.
sito
13.02.10,05:25
V decembri nám správca navrhol spôsob rozdelenia nákladov za teplo 30 % podľa m2, 70 % podľa výsledku pomerového merania. Zohľadnenie nad suterénom a pod strechou odpis 10 % , severná stena 7 %, južná stena 5 %.

Keďže sa schvaľovala nová zmluva o výkone správy, ktorej súčasť bol aj uvedený návrh bol schválený.

Vlastne ľudia ani nevedeli, že ho schválili a ako.

Navrhol som im, že nech si zvolia komisiu a tej vysvetlím o teple v našom dome všetko.

Jedného krásneho dňa v januári sme sa zišli v práčovni ôsmi.

Jasne ten čo najviac vyskakoval a oháňal sa novinami a aj článkami, aj spomínaním článkom. Nakoniec netvrdil to čo na začiatku stretnutia.

Začal som systematicky argumentami za posledných 15 rokov v dome.

Sem - tam sme od podstaty stretnutia odbočili, zvadili sa a pokračovali. trvalo nám to tri hodiny.

Nakoniec pochopili, že do bytov treba dostať teplo. A to sa dá priebežným sledovaním pomerového merania. Nie rozdelením nákladov podľa m2.

Pochopili tri veci pre ktoré nerozdeľovať náklady podľa m2.

1. Niektorí vlastníci si v bytoch oproti pôvodnému výkonu radiátorov pridali výkon aj o 77 % naviac. Pri rozdelení podľa m2 im tento nadvýkon nie je zohľadnený a platia rovnako ako ostatní vlastníci, majú rovnakú plochu.

2. Niektorí vlastníci si predĺžili kuchyňu spojením s lodžiou. Zväčšili si vykurovaný priestor za ktorý podľa m2 neplatia, nemajú ho započítaný do plochy bytu.

3. Je pravda, že ak sa časť nákladov rozdeľuje podľa m2, úhrada nákladov vo vnútorných bytoch sa zvyšuje, aj percentuálne. Ale videli a pochopili aj druhý efekt takto rozdelených nákladov a to, že čím viac niekto s teplom plytval, tým menej za teplo platí, to čo nezaplatí on, zaplatia ostatní vlastníci, ktorí mali svoje náklady pod priemer nákladov domu.

No nenavrhli riešenie, to by malo padnúť vo februári na schôdzi.

A bude úplne jedno ako sa vlastníci dohodnú, čo si schvália. Podstatné je , že už vedia čo schvaľujú.

Aby nebol príspevok dlhý, končím.
sito
13.02.10,06:43
No a sľúbené rozdelenie nákladov, päť možností, ktorá je správna.

Náklady domu sú 433 926,89 Sk. je to 30 krát jasnejšie ako pri euro.

Môj podiel je:

1. Podľa m2 bytu 9 947,66 Sk. Výpočtova teplota 20 °C. Percentuálny podiel vonkajších bytov je 51,50 %, vnútorných 48,50 %.

2. Podľa výsledku pomerového merania v dome je to 5 615,58 Sk. Jednotlivé miestnosti, obývačka 3 201,59, izba od schodišta 1 413,56, izba pri schodišti 1 000,44, kuchyňa 0,00 Sk. Namerané jednotky sú upravené koeficientom výkonu radiátorov, Základné rozdelenie. Výpočtova teplota 11,3 °C. Percentuálny podiel vonkajších bytov je 60,08 %, vnútorných 39,92 %.

Keďže je to uzavretý kruh, ak sa použije ďalší prepočet, niekto bude platiť nenej, ale ktosi to menej v dome musí uhradiť za neho.

3. Rozdelenie podľa doporučenia URSO 60 % podľa m2, 40 % podľa pomerového merania. nič iné nie je zohľadnené. Základná zložka 5 968,60, obývačka 1 280,63, izba od schodišta 565,42, izba pri schodišti 400,18, kuchyňa 0,00 Sk. miestnosti spolu 2 246,23. Náklady za byt 8 214,83.

A tu už je vidieť ten nezmysel, rozdiel 2 599,25 Sk zaplatím za tých čo s teplom plytvali. Výpočtova teplota 16,5 °C.Percentuálny podiel vonkajších bytov je 54,93 %, vnútorných 45,07 %.


4. rozdelenie podľa správcu 30 % podľa m2, 70 % podľa pomerového merania, zohľadnenie nepriaznivej polohy miestnosti, nad suterénom a strechou odpis 10 %, severná stena 7 %, južná stena 5 %. Základná zložka 2 984,30, obývačka 2 131,38, izba od schodišta 941,04, izba pri schodišti 666,02, kuchyňa 0,00 Sk. miestnosti spolu 3 738,43. Náklady za byt 6 722,73.

Zmenšil sa podiel podľa m2, zmenšil sa aj rozdiel, už je len 1 107,15 Sk. Výpočtova teplota 13,5 °C. Percentuálny podiel vonkajších bytov je 55,92 %, vnútorných 44,08 %.

5. Môj spôsob rozdelenia. Základná zložka 179,06, obývačka 1 465,85, izba od schodišta 749,39, izba pri schodišti , kuchyňa 0,00 Sk. miestnosti spolu 2 765,71.

Nápočet jednotiek , cez limity vykurovania 0,00, vykurovanie stúpačkami 1 970,91, rovnomerné vykurovanie 606,17, vykurovanie schodišťa 0,00, dorovnanie vonkajších a vnútorných bytov na 51,50 a 48,50 % v dome 446,83. Nápočet spolu 3 023,90.

Náklady za byt 5 968,67. Výpočtova teplota 12,0 °C. Percentuálny podiel vonkajších bytov je 51,50 %, vnútorných 48,50 %.


Môj spôsob, Základná zložka vykurovanie spoločných priestorov, práčovňa, mangľovňa, sušiareň. miestnosti majú zohľadnenú ochladzovanú plochu plochu a vzdielenosť od fakturačného merača. V nápočte jednotiek sú zohľadnené veci, ktoré sa nedajú zohľadniť koeficientom.

Teraz sa vyjadrite, ktorá možnosť je objektívna.

Správne sú vypočítane všetky a v súlade s vyhláškou 358/2009.

Hosťom musí stačiť toto. Pre poraďákov je aj príloha. V nej podrobnosti v excele.

V nej sú vypočítane aj presuny, v možnostiach kto koľko získa a kto to musí zaplatiť snáď Vám to otvorí oči a možno aj tým našim až budú rozhodovať ako sa bratský podeliť o náklady za teplo, nie o teplo.
Bartoňová Marta
15.02.10,10:33
Ďakujem p.Navrátilová za odpoveď.Merače máme digitálne na chodbe pri vstupe do bytu.Práve nato sme poukazovali , že pri odpise z meračov sme nikdy nepodpisovali jeho skutočný odpisový stav až teraz sa mi dostala do ruky listina ,že manželov podpis bol sfalšovaný ako aj iných vlastníkov.Zápisnice sa dodatočne dávajú podpisovať .Merače sa dali ciachovať práve ako píšete na zahladenie stôp .Uvidím čo vyrieši SEI .Nechcem sa už o tom rozpisovať je tu veľa nedostatkov.Každý vopchá hlavu do piesku ako pštros a keď sme sa ohlásili dvaja z vchodu tak sme čierne ovce.Ja viem , že preplatky závisia od záloh ,práve nato sme poukázali ,že za teplo bolo vyúčtované podľa m2 na plochu bytu takže suma je na každý byt rovnaká a nato sme poukázali, že byt ,ktorý platí zálohovo 600 Sk mesačne je malá záloha nato ,aby mu bol vrátený preplatok 15 000 Sk mam doklad v ruke viem o čom píšem.je tu veľa nedostatkov každý reční tam kde nemá a keď príde k veci nič.Ja som pri nedoplatkoch a preplatkoch poukazovala na sumy , ktoré nie sú zálohovo zaplatené a aj tak majú preplatky a to nie malé.Necháme sa prekvapiť
sito
15.02.10,22:35
Ďakujem p.Navrátilová za odpoveď.Merače máme digitálne na chodbe pri vstupe do bytu.Práve nato sme poukazovali , že pri odpise z meračov sme nikdy nepodpisovali jeho skutočný odpisový stav až teraz sa mi dostala do ruky listina ,že manželov podpis bol sfalšovaný ako aj iných vlastníkov.Zápisnice sa dodatočne dávajú podpisovať .Merače sa dali ciachovať práve ako píšete na zahladenie stôp .Uvidím čo vyrieši SEI .Nechcem sa už o tom rozpisovať je tu veľa nedostatkov.Každý vopchá hlavu do piesku ako pštros a keď sme sa ohlásili dvaja z vchodu tak sme čierne ovce.Ja viem , že preplatky závisia od záloh ,práve nato sme poukázali ,že za teplo bolo vyúčtované podľa m2 na plochu bytu takže suma je na každý byt rovnaká a nato sme poukázali, že byt ,ktorý platí zálohovo 600 Sk mesačne je malá záloha nato ,aby mu bol vrátený preplatok 15 000 Sk mam doklad v ruke viem o čom píšem.je tu veľa nedostatkov každý reční tam kde nemá a keď príde k veci nič.Ja som pri nedoplatkoch a preplatkoch poukazovala na sumy , ktoré nie sú zálohovo zaplatené a aj tak majú preplatky a to nie malé.Necháme sa prekvapiť

Pani Bartoňová, dúfam, už neľutujete, že ste sa prihlásili na poradu. Vítam Vás znovu na porade.

Takže je to trochu inak. Je pravda, že máte problém s rozdelením nákladov za teplo. Ale chyba je niekde inde. V neznalosti § 14, Zákona 182/1993. Kedy sa rozhoduje a ako sa rozhoduje.

Keby sa vlastníci domáhali svojho práva a plnili si svoje povinnosti Predseda SVB by si nemohol robiť to čo mu vyhovuje, ale čo od neho požadujú vlastníci.

O spôsobe rozdelenia nákladov za teplo mohol dať hlasovať aj písomne, ale podľa zákona len jeden krát, nie tri krát o tej istej veci.

Situácia v dome sa začne meniť, ak sa do domu nasťahuje niekto nový a začne sa o veci zaujímať, alebo sa niektorý starousadlík, vlastník zobudí, pretože sa mu nezdá ako sa hospodári s peniazmi domu.

A zvyčajne sa ostatní, zaprú, alebo stratia pamäť, o ničom nevedia. A keď to poviem polopate, tak sa nad tým niekto pohoršuje. A to je tu takých 80 - 90 % prípadov.

V roku 2008 platila vyhláška 630/2005, univerzálna s jednou podmienkou, Ta je novelizovaná a bez podmienky, vyhláška 358/2009.

URSO so navrhol 60 % podľa m2, účelovo. Ak si to vlastníci prepočítajú čo to v dome robí pri rozdelení nákladov, tak nemôžu si jeho návrh schváliť.

Ak predsa, je to v poriadku, ale je to riadna hlúposť. Je to vidieť v mojom predošlom príspevku.

Je to zaražajúce, keď niekto tvrdí, že rozdelenie podľa m2 a pomerového merania je pre dom prínos. Ešte jeden poraďák verejne prehlasuje, že takáto kombinácia je pre dom na škodu, najag. Väčšina správcov, prípadne Predsedov SVB si povie, načo si robiť starosti, keď si to tak vlastníci schválili. A v podstate majú pravdu. Ale potom nech sa nesťažujú.

Nech to už za ten rok 2008 dopadne u vás akokoľvek, bude platné len jedno rozdelenie. Ale to je minulosť! Čo plánujete do budúcna, na ďalšie roky? Zasa SEI, alebo súd?
Bartoňová Marta
18.02.10,09:58
Ďakujem p.Navrátilová .
So všetkým čo píšete súhlasím.Zatiaľ neviem či sa už niečo hýbe.Ako všetko dopadne dám Vám vedieť.Prajem pekný deň.
Marta B.
Halli
22.02.10,09:39
Ďakujem p.Navrátilová .
So všetkým čo píšete súhlasím.Zatiaľ neviem či sa už niečo hýbe.Ako všetko dopadne dám Vám vedieť.Prajem pekný deň.
Marta B.

A Sito nič? :eek:No vidíš Sitečko, sedíš pri pc rozmýšľaš, píšeš, radíš.......asi tvoje príspevky nevidno, čo jáááá viem :rolleyes: Jedine že by p. Marta komunikovala s niekym cez ss.:D
sito
22.02.10,13:34
A Sito nič? :eek:No vidíš Sitečko, sedíš pri pc rozmýšľaš, píšeš, radíš.......asi tvoje príspevky nevidno, čo jáááá viem :rolleyes: Jedine že by p. Marta komunikovala s niekym cez ss.:D

Slávka, vydrž! Všetko ná svoj čas! Majča musí najskôr vykysnúť, až potom sa môže páliť! Nie pani Marta, ale niekto s pani Martou.
sito
05.03.10,22:06
No tak už vykysla.


Dom má 42 bytov, tri vchody. Byty v strednom vchode majú väčšiu úžitkovú plochu. Na vysvetlenie rozdelenia tepla som spravil príklad, porovnanie štyroch bytov, o rovnakej ploche.

Niekoľko podrobnosti o bytoch.

1. byt sa nachádza na prízemí, pod kuchyňou je chodba vchodu, pod miestnosťou od schodišťa je miestnosť s garážovými dverami, plechovými.

4. Byt je nad prízemím na severnej strane.

Miestnosti, obývačka, izba od schodišťa, izba pri schodišti, kuchyňa.

Výmera v m2, plus alikvotná časť chodby, kúpeľne a WC.

Miestnosti, 24,31; 14,99; 11,84; 9,49 ; byt 60,63 m2.

Ochladzovaná plocha miestnosti.

1. byt, 45,45; 23,39; 19,17; 15,09, byt 103,11 m2.
4. byt, 38,90; 21,21; 7,34; 5,60, byt 73,04 m2.
Rozdiel 6, 55; 2,18; 118,83; 9,49; 30,07 m2.

Výkon radiátorov podľa koeficientu dodávateľa pomerového merania pri nasťahovaní. A pri kontrole pomerového merania. A rozdiel pri kontrole, mínus pri nasťahovaní.

1. byt, 0,950; 0,625; 0,625; 0,625, spolu 2,825.
1. byt, 1,150; 0,550; 0,625; 0,625, spolu 2,925.
Rozdiel 0,200; -0,075; 0,000; 0,000, spolu 0,125. Navýšenie výkonu v byte, 3,53 %.

4. byt, 0,875; 0,550; 0,500; 0,550, spolu 2,475.
4. byt, 1,650; 1,000; 1,200; 0,550, spolu 4,400.
Rozdiel 0,775; 0,450; 0,700; 0,000, spolu 1,825. Navýšenie výkonu v byte, 77,77 %.

Koeficient za ochladzovanú plochu, vzdialenosť od fakturačného merača a iných vplyvov na miestnosti. Tento koeficient nemusia vlastníci schváliť, prípadne môžu schváliť iný. Preto nie sú namerané jednotky upravované v príklade týmito koeficientami.

1. byt, 0,456; 0,528; 0,548; 0,488, spolu 2,020.
4. byt, 0,417; 0,463; 0,848; 0,848, spolu 2,576.
Rozdiel 0,039; 0,065; -0,300; -0,360, spolu -0,556.

Počet nameraných jednotiek. Jednotku na prístroji zaznamená teplo, energia, nie teplota v miestnosti. Prístroj reaguje až pri 28 °C a taká teplota v miestnosti nie je, pri CDT.

1. byt, 317; 505; 145; 928, byt 1 895.
4. byt, 2 691; 2 677; 3 048; 1 575, byt 9 991.
Rozdiel 2 374; 2 172; 2 903; 647; spolu 8 096.

Počet nameraných jednotiek, prepočítaných koeficientami výkonu radiátorov. Podľa takto upravených jednotiek sa dá spraviť základné rozdelenie spotrebovaného tepla v dome. Ak súčtom všetkých jednotiek vydelíme spotrebu energie, tepla dodaného do domu, dostaneme spotrebu pripadajúcu na jednu jednotku. Ak spotrebu na jednu jednotku vynásobíme počtom jednotiek v miestnosti, byte vyjde nám základný podiel dodaného tepla na jednotlivé miestnosti, byty v dome. Jasné, jednotky je treba ešte prepočítať na konečný stav rozdelenia tepla, nákladov za teplo podľa dohody vlastníkov, alebo odborného doporučenia, ktoré si vlastníci schvália.

1. byt, 365; 278; 91; 580, byt 1 313.
4. byt, 4 440; 2 677; 3 658; 866, byt 11 661.
Rozdiel 4 075; 2 399; 3 567; 286; spolu 10 328.
Násobok medzi bytmi 12,16; 9,63; 40,20; 1,49, spolu 8,87.

Teplo je niečo, čo vlastníkov ani tak netrápi, ako ich trápi úhrada nákladov za dodané teplo. A nie len vlastníkov, aj tých čo domy spravujú, rozdeľujú náklady v ročnom vyúčtovaní, pripadne iné osoby, ktoré sa k nákladom nejakým spôsobom v dome vyjadrujú.

Priemerné náklady na jeden byt boli 11 430 Sk. Spotreba 20,02 Gj. To je vlastne rozdelenie podľa m2.

Keďže sme prešli na pomerové meranie, aby sme dosiahli rovnaký výsledok museli by mať všetky štyri byty počet nameraných jednotiek, ktoré po prepočítaní koeficientom radiátorov budú mať rovnaký počet upravených jednotiek. Na pochopenie to stačí.

1. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
2. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
3. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
4. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
Spolu. 15 252 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 80,08, úhrada 45 722 Sk.

No realita bola iná, jeden byt znížil svoj počet nameraných jednotiek, rozumným nastavením termostatických hlavíc. Keď sa znížil prietok vykurovacej vody radiátorom, zníži sa počet jednotiek, zníži sa spotreba tepla, energie aj náklady v byte a tým aj v dome.

1. Byt. 1 313 jednotiek, percentuálna odchýlka -59,81 %, spotreba Gj. 6,89, úhrada 3 936 Sk.
2. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
3. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
4. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
Spolu. 12 752 jednotiek, percentuálna odchýlka -16,39%, spotreba Gj. 66,94, úhrada 38 227 Sk.

Byt 4. si zvýšil výkon radiátorov v byte o 78 %. O hlavice sa nestaral, nameral o 8,87 krát viac jednotiek ako byt 1. Jasné, malo to na jeho byt a dom opačný efekt ako v prvom prípade. Do pozornosti dám zmenu percentuálnej odchýlky prvých troch bytov, zvýšila sa, ostatné veci nie. Je to ten s tými novinami.

1. Byt. 1 313 jednotiek, percentuálna odchýlka -74,48 %, spotreba Gj. 6,89, úhrada 3 936 Sk.
2. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka -25,89 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
3. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka -25,89 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada 11 430 Sk.
4. Byt. 11 641 jednotiek, percentuálna odchýlka 126,26%, spotreba Gj. 61,11, úhrada 34 896 Sk.
Spolu. 20 580 jednotiek, percentuálna odchýlka 34,94%, spotreba Gj. 108,04, úhrada 61 693 Sk.

URSO navrhol riešiť veľký rozdiel v úhradách, rozdelením 60 % nákladov podľa m2. Spotreba tepla sa tým nedá zmeniť! Úhrada nákladov, áno! Aký výsledok sa tým dosiahne? Zmení sa percentuálna odchýlka bytov a úhrada bytov. Tieto veci sa nezmenia v dome, spolu. Pribudne úhrada podľa m2.

1. Byt. 1 313 jednotiek, percentuálna odchýlka -29,79 %, spotreba Gj. 6,89, úhrada podľa m2 9 254 Sk. podľa jednotiek 1 547 Sk. spolu 10 828 Sk.
2. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka -10,36 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada podľa m2 9 254 Sk. podľa jednotiek 4 572 Sk. spolu 13 826 Sk.
3. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka -10,36 %, spotreba Gj. 20,02, úhrada podľa m2 9 254 Sk. podľa jednotiek 4 572 Sk. spolu 13 826 Sk.
4. Byt. 11 641 jednotiek, percentuálna odchýlka 50,50 %, spotreba Gj. 61,11, úhrada podľa m2 9 254 Sk. podľa jednotiek 13 959 Sk. spolu 23 213 Sk.
Spolu. 20 580 jednotiek, percentuálna odchýlka 34,94%, spotreba Gj. 108,04, úhrada podľa m2 37 016 Sk. podľa jednotiek 24 677 Sk. spolu 61 693 Sk.

No a podľa spôsobu Ing. Šmelíka je výsledok takýto. Výpočtová teplota pri -40 % je 12 °C, pri 0 % 20 °C, pri 40 % 28 °C. Aká bola skutočná, nevypočíta nikto. To je vecou každého vlastníka, aby si nastavil termostatické hlavice tak, aby mal v miestnostiach, byte ním požadovanú teplotu vtedy keď ju potrebuje, ktorá by ale nemala klesnúť pod 18 °C. Zamedziť tak prípadným plesňam v miestnostiach, byte, dome. A aby radiátormi zbytočne nepretekala vykurovacia voda. Na kontrolu optimálneho nastavenia hlavíc slúžia prístroje pomerového merania.

1. Byt. 1 313 jednotiek, percentuálna odchýlka -40,00 %, spotreba Gj. 6,89, úhrada 9 254 Sk.
2. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00 %, spotreba Gj. 20,02 úhrada 15 423 Sk.
3. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00 %, spotreba Gj. 20,02 úhrada 15 423 Sk.
4. Byt. 11 641 jednotiek, percentuálna odchýlka 40,00 %, spotreba Gj. 61,11, úhrada 21 593 Sk.
Spolu. 20 580 jednotiek, percentuálna odchýlka 34,94%, spotreba Gj. 108,04, úhrada 61 693 Sk.

Za istých okolnosti by som prižmúril oči a +/- 40 % by som mohol brať, mohol ale nebral. Prečo? Pozrite si výsledok! Čo sa týka domu je rovnaký ako pri rozdelení podľa m2, alebo podľa rovnakého počtu jednotiek. Rozdiel je v tom, že sa dosiahol zmenou nameraných jednotiek u 1. a 4. bytu, nie rozdelením 60 % podľa m2, ani spôsobom Ing. Šmelíka +/- 40 %. Teoreticky sa po ukončení vykurovania dajú v programe na rozdelenie tepla, nákladov za teplo, zmeniť stavy nameraných jednotiek. V skutočnosti to už nie je možné. Ako?

1. Byt. 2 288 jednotiek, percentuálna odchýlka -40,00 %, spotreba Gj. 12,01, úhrada 6 859 Sk.
2. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00 %, spotreba Gj. 20,02 úhrada 11 430 Sk.
3. Byt. 3 813 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00 %, spotreba Gj. 20,02 úhrada 11 430 Sk.
4. Byt. 5 338 jednotiek, percentuálna odchýlka 40,00 %, spotreba Gj. 28,02, úhrada 16 002 Sk.
Spolu. 15 252 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00%, spotreba Gj. 80,07, úhrada 47 722 Sk.

Ale to všetko je hlúposť, keď 1. byt mal v byte dostatočnú teplotu 20 až 23 °C pri 1 313 jednotkách, prečo ho nútiť, aby viac nastavil termostatické hlavice a zaznamenal o 975 jednotiek viac, aby mu radiátormi pretekala jalová voda! Nemali by ubrať tie tri byty, aby zmenili výsledok pomerového merania v dome??? Výsledok je +/- 40 %!!! Ale aj ten, že spotreba a náklady domu sa znížili oproti rozdeleniu podľa rovnakého počtu jednotiek v každom byte o -45,17 % a tým aj náklady!!! Ale na to sa treba pozrieť s otvorenými očami a mať jasnú, nezaujatú hlavu, mozog!!!

1. Byt. 1 313 jednotiek, percentuálna odchýlka -40,00 %, spotreba Gj. 6,89, úhrada 3 924 Sk.
2. Byt. 2 182 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00 %, spotreba Gj. 11,45 úhrada 6 450 Sk.
3. Byt. 2 182 jednotiek, percentuálna odchýlka 0,00 %, spotreba Gj. 11,45 úhrada 6 450 Sk.
4. Byt. 3 050 jednotiek, percentuálna odchýlka 40,00 %, spotreba Gj. 16,01, úhrada 9 157 Sk.
Spolu. 8 727 jednotiek, percentuálna odchýlka -45,17%, spotreba Gj. 45,80, úhrada 26 162 Sk.

To sú dva extrémy, mini a maxi počet nameraných jednotiek. Pridám ešte extrémny byt v dome. Dá sa povedať najhoršia poloha, siedme podlažie o päť podlaží vyššie ako 4. byt. Plochu má rovnakú ako 1. a 4. byt.

Ochladzovaná plocha.

Miestnosti, 63,22; 37,46; 19,17; 15,09, byt 134,94 m2.

Výkon radiátorov podľa koeficientu dodávateľa pomerového merania pri nasťahovaní. Výkon sa nezmenil je stále rovnaký.

Miestnosti, 1,075; 0,750; 0,625; 0,625, spolu 3,075.

Koeficient za ochladzovanú plochu, vzdialenosť od fakturačného merača a iných vplyvov na miestnosti.

Miestnosti, 0,121; 0,167; 0,462; 0,462, spolu 1,212.

Počet nameraných jednotiek.

Miestnosti, 1 665; 1 401; 879; 437, spolu 4 382.

Počet nameraných jednotiek, prepočítaných koeficientami výkonu radiátorov.

Miestnosti, 1 790; 1 051; 549; 273, spolu 3 663.

Extrém byt, základné rozdelenie. 3 663 jednotiek, percentuálna odchýlka -3,92 %, spotreba Gj. 19,22, úhrada 10 982 Sk. Pri jednotkách 1. bytu 1 313 a 4. bytu 11 641.

Bola aj extrémny extrém. Väčší, vnútorný byt. Namerané jednotky v byte, 67, upravené jednotky, 50, percentuálna odchýlka -98,83 %, spotreba Gj. 0,26, úhrada 149 Sk.

A ešte jeden príklad. Pohľad na jeden vchod domu. Prvé byty sú vonkajšie, druhé vnútorné. Čísla sú počet upravených jednotiek pre základné rozdelenie v jednotlivých bytoch. Sú to namerané jednotky, upravené výkonom radiátorov.

7. podlažie, 1. byt, 3 663, 2. byt, 3 000.
6. podlažie, 1. byt, 2 173, 2. byt, 2 031.
5. podlažie, 1. byt, 3 325, 2. byt, 6 565.
4. podlažie, 1. byt, 5 606, 2. byt, 5 239.
3. podlažie, 1. byt, 1 614, 2. byt, 1 275.
2. podlažie, 1. byt, 11 641, 2. byt, 6 130.
1. podlažie, 1. byt, 8 730, 2. byt, 1 313.

Počet nameraných jednotiek spôsobuje energia, dodávané teplo. Priemer tepla na byt je 20,02 Gj. Priemer Gj. na jednu jednotku je 0,005246 Gj. Ak priemer prenásobíme počtom jednotiek dostaneme spotrebu v jednotlivých bytoch. Toto je prepočet, že všetko teplo bolo dodané do bytu cez radiátory. Základné rozdelenie. Je vidieť rozdiely medzi bytmi. Dáva to zmysel, že niekto potreboval na maximálnu teplotu 23 °C trikrát viac ako je priemer na byt 61,06 Gj? Teda s energiou by bolo možné vykúriť ďalšie dva byty. A byt, ktorý ma ochladzovnú plochu o 61,90 m2 väčšiu ako uvedený byt, tomu stačí 19,22 Gj. Porovnaj si spotrebu v bytoch pod nimi.

7. podlažie, 1. byt, 19,22, 2. byt, 15,74.
6. podlažie, 1. byt, 11,40, 2. byt, 10,65.
5. podlažie, 1. byt, 17,44, 2. byt, 34,44.
4. podlažie, 1. byt, 29,41, 2. byt, 27,48.
3. podlažie, 1. byt, 8,47, 2. byt, 6,69.
2. podlažie, 1. byt, 61,06, 2. byt, 32,16.
1. podlažie, 1. byt, 45,79, 2. byt, 6,89.

Na základné rozdelenie môže mať každý vlastník pripomienky k úprave základného rozdelenia tepla. Príklad, druhá vec, ktorou sa do bytov dostáva najviac tepla sú stúpacie rozvody, stúpačky. Ako je táto vec riešená v rozdelení časti nákladov podľa m2, alebo v určenej odchýlke od priemeru +/- 40 %. Žiadnym spôsobom, prečo? Nedá sa? Dá! A dajú sa aj iné veci zohľadniť v rozdelení tepla.

Ďalší príklad, 1. byty na podlažiach majú severnú stenu na ktorú sa im schváli 10 % odpis jednotiek, teda aj Gj. Dáva to zmysel, bytu na druhom podlaží sa odpíše 6,10 Gj. len preto, že si optimálne nenastavil hlavice.

Ako v dome vyriešiť úmyselné nevykurovanie bytu? Zákon dáva priestor aj toto riešiť. Určité percento nákladov, povedzme 5 % sa rozdelí podľa výsledku pomerového merania, ale opačne, Ten kto má najviac jednotiek bude uhrádzať najmenej s tých 5 %. Ten kto neodoberá teplo, nekúri zaplatí najviac. Príklad, náklady do mu sú 500 000 Sk, 5 % je 25 000 Sk. Koľko uhradí byt, ktorý nekúri? To záleží aj na ostatných bytoch, radiátory v dome sú spojené nádoby, teda každá zmena sa dotýka všetkých vlastníkov. Môže to byť aj 90 % z tých 5 %, to je 22 500 Sk.

V každom dome sú nevýhodne a výhodné byty. V konečnom výsledku by mali tieto skupiny bytov po súčte ich nákladov a vydelením súčtu ich plochy m2, náklady na jeden m2 by mali biť rovnaké. V tom prípade dom nemá nevýhodne a výhodné byty.

Takto zdôvodňuje odchýlku +/- 40 % Ing. Šmelík

Aká by mala byť dovolená odchýlka nákladov voči priemernej hodnote?

Vychádzajme zo skúseností. Dovolená odchýlka vychádza z úvahy, o koľko vyššia by bola
spotreba tepla v tomto dome v prípade, ak by v ňom nebola nasadená žiadna regulačná a meracia
technika.
Príklad: Porovnajme spotreby tepla dvoch stavebne rovnakých domov: Prvý dom s hydraulickým
vyvážením, termostatickými ventilmi a pomerovými rozdeľovačmi, druhý dom bez hydraulického
vyváženia, so starými radiátorovými kohútmi, bez možnosti regulovať spotrebu tepla. Obidva domy
môžu byť pripojené na jeden tepelný zdroj, aby sa vylúčil vplyv rôznej ekvitermickej krivky. Takýchto
príkladov je možné nájsť vďaka opakovanosti panelových domov veľké množstvo.
Predpokladajme, že spotreba domu bez regulačnej a meracej techniky (1.dom) je o 40% vyššia,
ako spotreba domu s termostatickými ventilmi a pomerovými rozdeľovačmi (2.dom). To isté z
opačného pohľadu: spotreba 2.domu je o 28,5% nižšia, ako spotreba 1.domu. Vychádzajúc z toho, byt
s najvyššou spotrebou v 2.dome (teda byt, ktorý teoreticky vôbec nešetril) by nemal platiť viac, ako
rovnaký byt v 1.dome (teda v dome, ktorý vôbec nešetril). Vyššia spotreba a teda ani vyššie náklady na
vykurovanie nie sú fyzikálne zdôvodniteľné.
Z tohto princípu môžeme zvoliť dovolenú odchýlku nákladov na m2 od priemerných
nákladov v bytoch s najvyššími a s najnižšími nákladmi na m2 vo výške 40% .
Je takto vykonané rozpočítanie nákladov dostatočne motivačné a spravodlivé? Užívateľ bytu má
možnosť dosiahnuť náklady v rozmedzí od 60% do 140% priemernej hodnoty. Teda napríklad od 6.000
do 14.000 Sk /byt. Obyvatelia rovnakých bytov v susednom dome (bez regulačnej a meracej techniky)
zaplatia po 14.000 Sk /byt. Záver si utvorte sami.

Skúsim ten záver. Žeby sme teplo mali s peňazí, alebo za peniaze??? Dodávateľovi tepla ide o peniaze na svoje živobytie a URSO mu zabezpečuje vždy primeraný zisk.

Vlastníci bytov majú iný záujem za svoje peniaze, čo najmenej peňazí dosiahnuť , čo najväčšiu tepelnú pohodu, individuálny. No v bytovom dome sú aj spoločné záujmy dom, byty v ňom by mali byť vykurované na určitú teplotu pri čo najmenšej spotrebe energie, tepla. No, tento záujem je podmienený individuálnym prístupom každého vlastníka bytu k spotrebe tepla v dome, byte, miestnosti.

Každá dobrá vec sa dá zneužiť, každá zlá vec sa dá využiť. Preto sa v bytovom dome treba dohodnúť. Rozumne dohodnúť!

V našom dome spotreba Gj. bez vyregulovania a pomerového merania v troch rokoch, 1 687, 1616, 1 777 Gj. Vedľa asi 60 m je taký istý panelák, jeho spotreby, 1 648, 1 673, 1 601 Gj.

Spotreba nášho domu po vyregulovaní, pomerovom meraní a zateplení obvodového plášťa domu. 735, 625, 615. Priemerná odchýlka od nášho domu je 61 %, od vedľajšieho je 60 %.

Takže, podľa jeho teórie by v našom dome mohla byť odchýlka +/- 60 %, alebo nie??? V prípade nášho maxima a minima by to mohlo byť aj +/- 65 %. Vlastníkom bytov, domu nemôže nikto prikázať ako s majú podeliť medzi sebou o tovar, ktorý si spoločne zakúpili od dodávateľa, v tomto prípade od dodávateľa tepla. Poradiť, doporučiť môže každý.

Treba si uvedomiť, že v našom dome sa znížila spotreba nie len uvedenými opatreniami, ale aj tým, že časť vlastníkov si povymieňala okná, prípadne spravila si v byte iné opatrenia na zabezpečenie dostatočnej teploty pri menšom odbere tepla s dodaného tepla do domu. Ale aj napriek týmto opatreniam by sa spotreba výrazne neznížila, ak by sa vlastníci nevenovali dostatočne objektívnemu nastaveniu termostatických hlavíc, teda aspoň väčšina. Ale tomu sa venuje len jeden z uvedených spôsobov.

Tá časť hydraulického vyregulovania, hlavica, ktorá je napojená na čídlo v hlave, mozog vlastníkov bytov je najviac zneužívaná, alebo zanedbávaná! Práve pre to čídlo, alebo tým čídlom, je treba rozdeľovať spotrebu a s prípadne dohodnutými sankciami za nedodržanie dohodnutého spôsobu rozdelenia dodaného tepla do domu.

Všetky tri spôsoby vychádzajú s toho istého bodu a tým je priemer nákladov na jeden m2 a berú do úvahy percentuálnu odchýlku od priemeru, aby bola v určitom rozmedzí. Isté je, že pomerové meranie spraví v dome medzi jednotlivými bytmi rozdiely v úhrade nákladov za teplo, ľudovo kúrenie.

1. URSO navrhuje zníženie veľkých rozdielov, kombináciou rozdelenia podľa m2 a výsledkom pomerového. Je pravdou, výsledok je menšie odchýlenie od priemeru v nákladoch, no nie v spotrebe energie. A prečo, by mal mať vlastník, niektorý, nie všetci, starosť o nastavenie hlavíc. Však to zaplatia tí, ktorí znížia spotrebu domu.

2. Ing. Šmelík navrhuje pevne stanovenú odchýlku od priemeru +/- 40 %. Aký to dáva zmysel? Žeby sa 60 % platilo za teplotu, a zbytok maximálne do 140 % za energiu. Motivuje to niekoho, aby si optimálne, efektívne nastavil hlavice??? Aby znížil spotrebu domu? Viac ako 40 % nad priemer nákladov nemôžem uhrádzať, ale energiu môžem odoberať neobmedzené, aj zbytočne. Takže, načo sa trepať k hlaviciam?

3. V treťom spôsobe je podstatou priebežné sledovanie zaznamenaných jednotiek na prístrojoch pomerového merania a podľa toho optimálne nastavených hlavíc. Ktorý zabezpečí v miestnostiach, bytoch dostatočnú teplotu a zamedzí zbytočnému pretekaniu vykurovacej vody radiátorom, vykurovacím systémom a tým zbytočnej spotrebe energie na vykurovanie. Čím menej pretečenej vody vykurovacím systémom, tým bude menší priemer nákladov na jeden m2, teda všetci vlastníci budú platiť menej. Čím menšia bude odchýlka v nameraných, zaznamenaných jednotkách, tým budú aj menšie rozdiely v úhradách nákladov za teplo jednotlivých bytoch. A je to len o tom, ako správne nastaviť hlavicu, hlavice. Hlavy!!!

Čo si vyberú vlastníci v konkrétnom dome, je len a len ich rozhodnutie.

Pri tvorbe vyhlášky 630/2005 aj pri 358/2009 som pripomienkoval umožnenie vlastníkom domu, ktoréhokoľvek na Slovensku, aby si mohli spraviť také rozdelenie, ktoré bude vyhovovať ich domu. V prvej aj druhej vyhláške ta možnosť je. Ide o to čí si tú možnosť vlastníci uplatnia!?

Pokiaľ by som si mohol ja vybrať?

Nebral by som návrh, doporučenie URSO, 60 % nákladov rozdeliť podľa m2.

Ani spôsob Ing. Šmelíka, +/- 40 %, ktorý vykazuje istú objektivitu, ale konečný výsledok je otrasný. Každý môže mať nastavené hlavice akokoľvek, teda vykurovacím systémom môže pretekať jalová voda, ktorá nezvýši teplotu v miestnosti, byte, dome. Ale spotrebu a náklady na teplo áno.

Vybral by som si ten spôsob, ktorý naučí vlastníkov bytov sa venovať optimálnemu nastaveniu termostatických hlavíc a tým aj optimálnemu počtu zaznamenaných jednotiek a aj optimálnemu rozdeleniu nákladov. To nepopiera nikto, že kto má viac jednotiek mal by aj viac platiť, rozdiel je v rozdieloch úhrad nákladov za energiu v jednotlivých bytoch. Niekto chce, aby neboli také veľké. To treba dosiahnuť pričinením všetkých vlastníkov. A nie rozhodnutím, ten komu vychádza podľa výsledku pomerového merania vysoká úhrada, bude platiť menej a zaplatia to tí, čo im vychádza menšia úhrada.

Ale, toto všetko je o tom ako to bolo, na základe toho treba povedať, ako to bude?

Jednoducho, v dohodnutom termíne, priebežne v roku sa opíše skutočný stav spotreby tepla, a každému bytu sa dodá stav jednotiek, aký by mal mať na pomerových meračoch a v byte spolu. Skontroluje si stavy a vidí, kde má špatne nastavenú termostatickú hlavicu a je už jeho vecou, či sa ju bude snažiť nastaviť optimálne.

Spôsob rozdelenia tepla na jednotlivé radiátory by mal byť taký, aby nútil každého vlastníka si optimálne nastaviť hlavice a mať v miestnostiach požadovanú teplotu.

Najlepšie sa hodia na to peniaze vlastníkov. Ale to troška trvá. Keď sa dohodne od roku 2010, tak prvý výsledok je až 31.5.2011, ak niekto nepochopil na prvý raz, termín pochopenia sa posúva vždy o 12 mesiacov pri ročnom vyúčtovaní.

Je to len reálny návrh, no môže byť nereálne ho uplatniť na dome, ak si ho vlastníci neprajú! A náklady budú chcieť rozdeľovať od buka, do buka. Aj to je miera.

Ak, hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému v dome nefunguje tak ako má, je v dome zbytočne. V tom prípade je pomerové meranie tepla v dome na h.... a na zvadu medzi vlastníkmi, ak aj na maximálny stupeň nastavenia hlavice je v miestnosti teplota len 17 °C a počet jednotiek je vysoko nad priemer, tak sa niet čo diviť. Náklady sú tiež nad priemer. Tým, že sa bytu znížia náklady rozdelením časti nákladov podľa m2, prípadne dohodnutej odchýlky +/- 40 % sa do bytu teplo nedostane. Ale ten vlastník potrebuje teplo, nie zľavu. Ak, dostane do bytu dostatok energie, ktorá mu zabezpečí dostatočnú teplotu, myslím, že si ju bude ochotný aj uhradiť.
Halli
05.03.10,22:39
Sitečko ty si "blázon"- s prepáčním obrazne...obdivujem ťa...toto stvoriť...no to je ako donemoty vysvetľovť a aj tak to nik nepochopí...alebo sa mu nechce...ježkove oči to mám aj čtať? :eek::D uff :D

No nechám si to "Sito" na rozumnejší čas, už nevnímam:D
sito
06.03.10,04:43
Sitečko ty si "blázon"- s prepáčním obrazne...obdivujem ťa...toto stvoriť...no to je ako donemoty vysvetľovť a aj tak to nik nepochopí...alebo sa mu nechce...ježkove oči to mám aj čtať? :eek::D uff :D

No nechám si to "Sito" na rozumnejší čas, už nevnímam:D


Slávka, pekne ďakujem. To som nestvoril ja, to sme stvorili všetci v dome pri pomerovom meraní tepla, energie na vykurovanie domu. Ak čítaš príspevky, krátke, tak je to dosť diskutovaný problém.

Jednoducho vysvetľujem len na dvoch bytoch ako môže dojsť k takému stavu, že podľa pomerového merania dva rovnaké byty majú po prepočítaní nameraných jednotiek prepočítaných koeficientom výkonov radiátorov jeden má uhradiť 3 936 a druhý 34 896 Sk., keď pred tým platili rovnako.

Zvyčajne sa to rieši takým primitívnym spôsobom, zmieša sa dobré zo zlým u určitom pomere, aby to vypadalo pre niekoho výborné a pre niekoho ako dobré riešenie. No, vždy je niekto posledný a posledný prepadne peklu, sa hovorí. Tak ako v obchodných reťazcoch. Strašia ich pokutami, pomôžu??? Myslím, že tohto prípadu sa to netýka a ani týkať nebude. URSO im dokonca zabezpečuje primeraný zisk, vždy.

Takže, ten kto má pomerové meranie a zaujíma ho to, si to prečíta a má možnosť to pochopiť, ale nemusí, niektorí aj nemôžu. A ako píšeš, niektorí aj nechcú, keď ten pomer dobrého a zlého im vyhovuje.

Dobre, že si to nechala na iný čas. Nie, že už nevnímaš, ale už Ti začalo preskakovať. Ale ja do toho čtať miesto toho í dosadím r, takže to bude črtať. Ak si ten príspevok prečítaš, môžno sa začne niečo črtať???
Merfi
25.03.10,10:41
Vie mi niekto poradit kam mam podat podnet,ak som podal reklamaciu za min rok a do dnesneho dna mi ziadna odpoved neprisla?Rozdiel medzi predchadzajucim rokom a po namontovani meracov som mal cca 500e.Vo vedlajsom byte nikto nebyva pod mnou je dochodca,ktory samozrejme setri ako vie,ja mam byt pod strechou.To navysenie sa mi zdalo neprimerane aj z toho dovodu,ze tesne pred namontovanim dig.pomer.meracov som dal vymenit vsetky okna za plastove,vchodove dvere za zateplene a v celom byte nove "uspornejsie"radiatory korad.
sito
25.03.10,14:45
Vie mi niekto poradit kam mam podat podnet,ak som podal reklamaciu za min rok a do dnesneho dna mi ziadna odpoved neprisla?Rozdiel medzi predchadzajucim rokom a po namontovani meracov som mal cca 500e.Vo vedlajsom byte nikto nebyva pod mnou je dochodca,ktory samozrejme setri ako vie,ja mam byt pod strechou.To navysenie sa mi zdalo neprimerane aj z toho dovodu,ze tesne pred namontovanim dig.pomer.meracov som dal vymenit vsetky okna za plastove,vchodove dvere za zateplene a v celom byte nove "uspornejsie"radiatory korad.

Merfi, a si si istý, že chybu si nespravil ty? Tie pomerové merače tepla sú na každom radiátore v byte? Inak slušnosť, keď už nič iné káže odpovedať do 30 dní. No, ale minulý rok si ešte nemohol reklamovať, tak predminulý, to by šlo.
Čo si reklamoval a kedy???
Merfi
26.03.10,09:37
Ano mas pravdu,reklamoval som predminuly rok.Merace su v celom byte na kazdom radiatore a vyuctovanie robila firma Marel Levice.Vyhladal som si ich na nete a v popise rozuctovavanie dokonca vobec nemaju..
Ak si tou chybou myslel ci som im spravne dorucil reklamaciu,tak to som urobil osobne a mam to potvrdene podpisom s datumom.Myslel som ze podla reklamacneho prava nieje slusnost,ale povinnost odpovedat do 30dni.Ak predajca nedokaze zdovodnit vadu do 30 dni,tak sa to berie tak,ze ma pravdu zakaznik.
Ked som sa bol pytat osobne na nasom bytovom,tak mi bolo povedane,ze ani im sa firma Marel zatial nevyjadrila a koli tomu nam neodpovedali na nasu reklamaciu..Nebol som totiz jediny ktory v ten rok neprimerane doplacal.A zabudol som dodat ze dovtedy mi kazdy rok vratili min 4000sk,pretoze vzdy platim o nieco viac ako je vymer
svojar
26.03.10,10:10
Ide o to či tie nové radiátory sú naozaj úspornejšie. Či majú naozazaj maximálny výkon ako tie predošlé. Predajca samozrejme radšej predá drahšie. Keď si mal napr, starý 1400x600 K 20 teda dvojdoskový a predali ti rovnakých rozmerov ale K 22, tak budeš mať tak od oka 1,5-2x vyšší koeficient radiátoru a tým nárast upravených dielikov.
Merfi
26.03.10,10:53
Nie pred tym som mal stare rebrove..cudne je to,ze niekto kto byva vo vedlajsom vchode ma stare 50 rocne okna stare radiatory a stare bukasove dvere dostane s5 480e a to plati presne podla vymeru a niekto kto investuje do zateplenia vymenou okien,dveri,radiatorov,znizenim strpu v dvoch izbach a rozdiel pred namontovanim meracov mam okolo 20 000sk za rok.A po takmer 9.mesiacoch sa ani len nenamahali napisat odpoved na reklamaciu
sito
26.03.10,14:14
Ano mas pravdu,reklamoval som predminuly rok.Merace su v celom byte na kazdom radiatore a vyuctovanie robila firma Marel Levice.Vyhladal som si ich na nete a v popise rozuctovavanie dokonca vobec nemaju..
Ak si tou chybou myslel ci som im spravne dorucil reklamaciu,tak to som urobil osobne a mam to potvrdene podpisom s datumom.Myslel som ze podla reklamacneho prava nieje slusnost,ale povinnost odpovedat do 30dni.Ak predajca nedokaze zdovodnit vadu do 30 dni,tak sa to berie tak,ze ma pravdu zakaznik.
Ked som sa bol pytat osobne na nasom bytovom,tak mi bolo povedane,ze ani im sa firma Marel zatial nevyjadrila a koli tomu nam neodpovedali na nasu reklamaciu..Nebol som totiz jediny ktory v ten rok neprimerane doplacal.A zabudol som dodat ze dovtedy mi kazdy rok vratili min 4000sk,pretoze vzdy platim o nieco viac ako je vymer


Tvoje doplnenie len potvrdzuje moju teóriu, že dodávateľ pomerového merania a správca kašľú na vlastníkov bytov. Podstatné je pre nich, že svoje majú zaplatené. A ako zaplatia podiel z nákladov jednotlivé byty, to im je jedno, oni to neplatia!!!

Jasné, je to nelogické, keď si spravil opatrenia vo svojom byte na zníženie nákladov na teplo a výsledok je negatívny. No, ale čo ty vieš o pomerovom meraní, asi nič. Takže je to aj tvoja chyba, nie len tvoja, ale aj ostatných vlastníkov, že ste si nenechali riadne vysvetliť význam hydraulického vyregulovania vykurovacieho systému a následnú montáž pomerového merania. Boli vám dodané návody na obsluhu termostatických hlavíc?

U nás si tiež dvaja noví vlastníci vynovili byty na samom vrchu , čo s toho keď nevedia o čo vlastne ide! Nesprávne si nastavili termostatické hlavice a bolia ich hlavy nad úhradou za teplo, nie nad spotrebovaným teplom?

Proste si navýšili výkon radiátorov o 65 % A teraz požadujú, aby neplatili takú vysokú úhradu za teplo v ich byte, ale nech to zaplatí niekto iný, kto? Len niekto iný v dome, ale nikto iný nemá na to dôvod. Jedine správca a rozúčtovateľ nákladov, preto hučia do vlastníkov, aby sa časť nákladov bezdôvodne rozdeľovala podľa m2. Pre teba by to bola výhoda, čim väčšia časť, tým menšia tvoja úhrada nákladov za teplo.

Inak, podľa mňa sú váš správca a rozúčtovateľ nákladov na teplo, HAJZLI a riadni!

Snáď neprídem o body??? :D:D:D ;) nebudem :mee: :--- Niekto si to, čo ti píšem, môže vysvetliť špatne!!! Ale podstatné je to, ako si to vysvetlíš ty.

Nechcem písať do kolečka, dokola to isté. Unavuje to, aj niekoho iného. Prečítaj si túto tému, dozvieš sa viac. Do pozornosti ti dám príspevok 35, prílohu. Tam sú tie byty v pravom hornom rohu domu. Ak budeš chcieť vedieť viac, potom sa opýtaj. A ty sa to potrebuješ naučiť, teda aj pýtať.

http://www.porada.sk/t132344-rozuctovanie-nakladov-na-teplo.html
Gapo
03.04.10,15:30
Už som to tu raz napísal, rozúčtovanie tepla nebude nikdy spravodlivé, pokiaľ nebudú byty od seba tepelne izolované, treba si to uvedomiť. Len treba nájsť to najviac vyhovujúce, pretože bohužiaľ je to tak, ako to tu písali aj iní, jeden sa vytešuje v ušianke a baraňom kožuchu ako dostane preplatky a druhý si musí zobrať pôžičku, aby zaplatil aj jemu dodané teplo cez steny. Šmelík v podstate chce dosiahnuť, aby kúrili všetci zhruba rovnako, potom nebudú ani steny plesnivieť.
Ja napríklad mám v zime rád teplo a chcem si za neho aj zaplatiť, ale nechcem vykurovať susedov. To ale neznamená, že mám otvorený ventil naplno, výstup mám iba vlažný. No a k tomuto tiež poznamenám, uvedomujete si, že ak sa do výmenníčky alebo kotolne vráti studená voda, že treba do nej dodať viac tepla , ako keď sa vráti teplejšia? Tak či tak sa neušetrí. Princíp šetrenia je niekde inde a to zabrániť únikom tepla. Za ďalšie Šmelík má pravdu, že by bola potrebná vyššia teplota vykurovacieho média, aby si každý mohol po príchode domov čo najskôr urobiť tepelnú pohodu, v tejto situácii, keď nám ktosi reguluje vstupnú teplotu a stanovuje podľa seba akési ekvitermické krivky, ktoré neviem prečo sa považujú za akúsi modlu, sa byty nedajú udržať v stave aby neplesniveli steny.
My máme dodávateľskú firmu vyregulovania ENBRU, ešte tento rok nie, ale na budúci už budú účtovať, potom budem múdrejší, ak budem fungovať, dám vedieť.:cool:
sito
03.04.10,18:33
Už som to tu raz napísal, rozúčtovanie tepla nebude nikdy spravodlivé,

Myslím, že 99 % súhlasí, že nebude nikdy spravodlivé.

pokiaľ nebudú byty od seba tepelne izolované, treba si to uvedomiť.

Ale to ani nie je treba, bol som na jednom stretnutí v Piešťanoch a tam jeden odborník vysvetľoval, že prestup tepla začína výrazne pôsobiť pri rozdiele v susediacich miestnostiach pri rozdiele nad 2 °C. Priemerná teplota 20 °C, maximálne dosiahnuteľná 22 °C. Ak je tých 20 °C vo všetkých susediacich miestnostiach, je treba izoláciu?

Len treba nájsť to najviac vyhovujúce,

Ale kto to má nájsť? Schváliť musia vlastníci.

pretože bohužiaľ je to tak, ako to tu písali aj iní, jeden sa vytešuje v ušianke a baraňom kožuchu ako dostane preplatky a druhý si musí zobrať pôžičku, aby zaplatil aj jemu dodané teplo cez steny. Šmelík v podstate chce dosiahnuť, aby kúrili všetci zhruba rovnako, potom nebudú ani steny plesnivieť.

Skôr mu ide o rozdelenie nákladov v rozmedzí +/- 40 % od priemeru, rozdelenia podľa m2. Spotrebu tepla dáva na druhú koľaj. Môj názor.

Ja napríklad mám v zime rád teplo a chcem si za neho aj zaplatiť, ale nechcem vykurovať susedov. To ale neznamená, že mám otvorený ventil naplno, výstup mám iba vlažný.

Takže rozumieš kúzlu termostatickej hlavice.

No a k tomuto tiež poznamenám, uvedomujete si, že ak sa do výmenníčky alebo kotolne vráti studená voda, že treba do nej dodať viac tepla , ako keď sa vráti teplejšia? Tak či tak sa neušetrí.

Dodávateľ vyrobí, vlastníci bytov kúpia. Ak máš prístup k histórii spotrieb tepla vášho domu, pozri.

Princíp šetrenia je niekde inde a to zabrániť únikom tepla.

Jasné, ak zbytočne uniká teplo, zvyšuje sa spotreba domu a tým aj náklady.

Za ďalšie Šmelík má pravdu, že by bola potrebná vyššia teplota vykurovacieho média,

Teplejšia voda, možnosť teploty nad 22 °C, ale aj vyššia spotrebaa náklady.

aby si každý mohol po príchode domov čo najskôr urobiť tepelnú pohodu,

Kto si odstaví radiátory keď odchádza z domu, ušetrí. Ale príde domov, začne kúriť, aby mal celý radiátor teplý, to čo ušetril, minie a ešte niečo naviac. Ti domu nepomôžu, uškodia.

v tejto situácii, keď nám ktosi reguluje vstupnú teplotu a stanovuje podľa seba akési ekvitermické krivky, ktoré neviem prečo sa považujú za akúsi modlu, sa byty nedajú udržať v stave aby neplesniveli steny.

Pri teplote 18 °C by nemal byt plesnivieť, ale ak sú v byte tepelné mosty v ich priestore sa môže vyskytnúť pleseň aj pri 18 °C v miestnosti.

My máme dodávateľskú firmu vyregulovania ENBRU, ešte tento rok nie, ale na budúci už budú účtovať, potom budem múdrejší, ak budem fungovať, dám vedieť.:cool:

Chce to pozrieť sa dozadu a uvažovať dopredu. A sledovať spotrebu, aj podľa pomerového merania na jednotlivé radiátory. A hľadať to najviac vyhovujúce.



Len môj názor. O výsledok sa musia postarať vlastníci konkrétneho domu.
Gapo
06.04.10,07:03
Sito, to snáď žartuješ," že rozumiem kúzlu...", veď termostatická regulácia je primitívny a jednoduchý spôsob regulácie, založený na rozťažnosti, kvapalín či kovov, to by predsa mal vedieť každý. Ufff.:D:D:D
sito
06.04.10,13:42
Sito, to snáď žartuješ," že rozumiem kúzlu...", veď termostatická regulácia je primitívny a jednoduchý spôsob regulácie, založený na rozťažnosti, kvapalín či kovov, to by predsa mal vedieť každý. Ufff.:D:D:D

Kuva, zas som sa kopol! Ty nie si kúzelník, Ty si odborník!!!

Vieš mám tu jednu prílohu, ktorá trochu vyvracia tvoje tvrdenie, nie to odoborné, ale to odporné: to by predsa mal vedieť každý. Ufff.:D:D:D

Hovno je to domu platné, keď jedna polovica vlastníkov nechápe ten jednoduchý spôsob regulácie založený na rozťažnosti kvapalín, či kovov. A ich potreba, požiadavka dodaného tepla je aj sedem krát vyššia ako je ich priemer na ich miestnosť. Teda minú sedem kráť viac tepla ako potrebujú, môžu vykúriť teoreticky, ďalších šesť miestnosti. A povie, ja to teplo potrebujem, ale nech ho zaplatí niekto iný.

Vysvetlí im nejak primitívne, že ak si nájdu na hlavici optimálne miesto nastavenia v tom mieste rozťahujúca sa kvapalina, alebo kov uzavrú prietok vody radiátorom a zároveň aj prietok fakturačným meračom. Čo má za následok na zníženie spotreby tepla v dome. Ak to kvapalina, kov nedokáže pri teplote 22 °C. teplota v miestnosti sa už nezvýši, ale spotreba tepla v dome, ÁNO!!! Takže vykurovacím systémom preteká jalová voda, ktorá nezvýši teplotu v miestnosti, ale zvýši náklady domu.

Písal si, že ste prešli na pomerové meranie. Ak sa ti dostanú všetky podklady, výsledok pomerového merania do rúk, isto zistíš, že máš čo vysvetľovať svojím susedom spoluvlastníkom domu, ktorí majú rozhodovať a nepoznajú primitívne veci, rozťažnosť kvapalín, či kovov. A preto rozhodujú primitívne, alebo budú rozhodovať. :D:D:D

Asi nad nimi :mee::mee::mee: alebo :mad::mad::mad: môžeš :confused::confused::confused: alebo sa budeš :D:D:D
Gapo
07.04.10,09:25
No tak na ozrejmenie, každý motorista sa stretol s pojmom termostat, hlavne tí "škodovkári" vedia svoje. Ženy aj keď sú napr. v domácnosti majú termostat na žehličke, elektrickom sporáku, dvojplatničke, rýchlo-varnej kanvici a mnoho iných spotrebičov a zariadení funguje s termostatom.
Tak vidíš, nik nemôže povedať, že neprišiel do styku s termostatickou reguláciou, aj keď sú iného konštrukčného vyhotovenia a spôsobu nastavenia, princíp je rovnaký.
Ale tiež chápem aj to, že pre niekoho to je nepodstatné a tak tomu nerozumejú.
"Primitívne" a zároveň presvedčujúco im to vysvetlí vyúčtovanie, ak to nepomôže, škoda každej ďalšej námahy, je to v prvom rade ich škoda. Náklady domu to zvýši, ale zaplatí to "ignorant".
Ja som už dávno rezignoval, bojovať s veternými mlynmi. S blbosťou sa bojovať nedá, iba ignorovať, pokiaľ to nie je na škodu všetkých. Dnes sa na nich pozerám:cool:
P.S. Inak pracoval som v oblasti, kde je veľa a oveľa sofistikovanejších
systémov merania a regulácie teploty.
Ak by som predpokladal ako sa to všetko "vyvrbí", tak dnes by som mal doma kompletné meranie a zapisovanie všetkých možných teplôt, či vody a či vykurovacieho média.:mee:, dnes túto možnosť už nemám.
sito
07.04.10,14:14
No tak na ozrejmenie, každý motorista sa stretol s pojmom termostat, hlavne tí "škodovkári" vedia svoje. Ženy aj keď sú napr. v domácnosti majú termostat na žehličke, elektrickom sporáku, dvojplatničke, rýchlo-varnej kanvici a mnoho iných spotrebičov a zariadení funguje s termostatom.
Tak vidíš, nik nemôže povedať, že neprišiel do styku s termostatickou reguláciou, aj keď sú iného konštrukčného vyhotovenia a spôsobu nastavenia, princíp je rovnaký.
Ale tiež chápem aj to, že pre niekoho to je nepodstatné a tak tomu nerozumejú.
"Primitívne" a zároveň presvedčujúco im to vysvetlí vyúčtovanie, ak to nepomôže, škoda každej ďalšej námahy, je to v prvom rade ich škoda. Náklady domu to zvýši, ale zaplatí to "ignorant".
Ja som už dávno rezignoval, bojovať s veternými mlynmi. S blbosťou sa bojovať nedá, iba ignorovať, pokiaľ to nie je na škodu všetkých. Dnes sa na nich pozerám:cool:
P.S. Inak pracoval som v oblasti, kde je veľa a oveľa sofistikovanejších
systémov merania a regulácie teploty.
Ak by som predpokladal ako sa to všetko "vyvrbí", tak dnes by som mal doma kompletné meranie a zapisovanie všetkých možných teplôt, či vody a či vykurovacieho média.:mee:, dnes túto možnosť už nemám.

Tak v tom vyznačenom sme za jedno. Aj v spôsobe fungovania termostatických hlavíc. Prípadne iných termostatov.

Len jednu otázočku. Ako termostatický vplývajú m2 v byte na reguláciu tepla, teploty, tepelnej pohody osoby v byte, miestnosti???
Gapo
07.04.10,14:26
Tak v tom vyznačenom sme za jedno. Aj v spôsobe fungovania termostatických hlavíc. Prípadne iných termostatov.

Len jednu otázočku. Ako termostatický vplývajú m2 v byte na reguláciu tepla, teploty, tepelnej pohody osoby v byte, miestnosti???
Nemám dojem,že by som dával niekde do súvisu termostaty a m2:confused::confused::confused:
Niekde si to videl?:cool::cool::cool:,ale samozrejme viem čo myslíš. Mal si dnešné Hospodárske noviny? Stoja za prečítanie aj na internete.
Každopádne tých otázok, resp.problémov je podstatne viac, ako sa tu premieľa.
sito
07.04.10,14:35
Nemám dojem,že by som dával niekde do súvisu termostaty a m2:confused::confused::confused:
Niekde si to videl?:cool::cool::cool:,ale samozrejme viem čo myslíš. Mal si dnešné Hospodárske noviny? Stoja za prečítanie aj na internete.
Každopádne tých otázok, resp.problémov je podstatne viac, ako sa tu premieľa.

Tvoj dojem je správny. Ja som sa len opýtal???

Problémy sú, určité základné sa zhodujú, ale detaily má každý dom svoje. Tie nevyrieši, nemôže vyriešiť žiaden predpis, vyhláška, zákon. Len vlastníci, ak pochopia podstatu problému. Ak nie, problém bude pretrvávať.
Gapo
07.04.10,14:43
Tvoj dojem je správny. Ja som sa len opýtal???

Problémy sú, určité základné sa zhodujú, ale detaily má každý dom svoje. Tie nevyrieši, nemôže vyriešiť žiaden predpis, vyhláška, zákon. Len vlastníci, ak pochopia podstatu problému. Ak nie, problém bude pretrvávať.
O.K.
Presne to tvrdím, ale aj keby boli dva zhodné domy, nie sú na tom istom pľaci.
A tak všetko je ako píšeš.;)
sito
09.04.10,13:28
O.K.
Presne to tvrdím, ale aj keby boli dva zhodné domy, nie sú na tom istom pľaci.
A tak všetko je ako píšeš.;)

Som toho názoru, že vždy sa dá dohodnúť, ak vieme na čom sa máme dohodnúť.
toria
18.09.10,06:00
Dobré ráno, vstávajte, vstávajte, isto sa vám sníva niečo hrozné.

môžem sa opýtať o čom bol Tvoj príspevok??? Zosmiešňuješ seba alebo pani, ktorá má problém???
toria
18.09.10,06:22
môžem sa opýtať o čom bol Tvoj príspevok??? Zosmiešňuješ seba alebo pani, ktorá má problém???

prepáč sito ospravedlňujem sa už som dočítala celú tému. Len mi prišli zvláštne Tvoje reakcie na problém, ktorý má pani. Nepochopila som ten Tvoj príspevok ani teraz.
Keď som si to dočítala celé, tak vidím, že sa aj vyznáš :-) len musela byť tá Tvoja reakcia taká? Nečudujem sa, že sa p. Bartoňova rozhodla nadávať na poradu, keď tu z nej urobíte všetci dokopy košickú vykrádačku tepla :mad:
sito
18.09.10,11:14
prepáč sito ospravedlňujem sa už som dočítala celú tému. Len mi prišli zvláštne Tvoje reakcie na problém, ktorý má pani. Nepochopila som ten Tvoj príspevok ani teraz.
Keď som si to dočítala celé, tak vidím, že sa aj vyznáš :-) len musela byť tá Tvoja reakcia taká? Nečudujem sa, že sa p. Bartoňova rozhodla nadávať na poradu, keď tu z nej urobíte všetci dokopy košickú vykrádačku tepla :mad:

Toria, nepotrpím si na ospravedlnenia, takže je to v poriadku. Vieš poznám tie veci aj z pohľadu pani Bartoňovej. Tiež to bolo tak v dome, ale požiadal o výpis a faktúry s skontroloval som si to. Po par rokoch keď to bolo v poriadku, tak zasa s tej druhej strany, okrádal som ich.

Inak to bolo tak, že na čom sme sa v dome dohodli to nám zamestnanci družstva spravili, ak to bolo v súlade so zákonom. A bolo vždy.

Spoločný fond opráv sedel a sedeli tiež predpis zálohových platieb na plnenia, služby. Čo som nevedel, boli skutočné zálohy a skutočný preplatok. Nemal som ako vedieť, kto koľko skutočné platil.

Zvyčajne to býva v bytových domoch pri zmenách tak, že príde niekto nový a ten sa začne zaujímať, alebo sa niekto zo starousadlíkov zobudí a začne si uplatňovať svoje právo. Vedieť.

Ona nezačala teplom, ale tým, že si niekto u nich nakradol na auto, dom. Ak si vlastníci kontrolujú svoje, tak sa to nemôže stať. Ak nie tak sa môže stať všeličo. Aj to čo uviedla pani Bartoňová. Nedávno vypukol taký problém vo vedľajšom dome. Takže dá sa, dá sa všeličo.

Ale takých prípadov je na porade kopec.

Niekedy je lepšie nepoužívať servítok. Niektorí to potom skôr pochopia.
Elena Navrátilová
29.09.10,07:06
Hrozné príspevky.. to fakt považujete za Vašu prezentáciu? Hmm ... :rolleyes:
sito
29.09.10,07:16
Hrozné príspevky.. to fakt považujete za Vašu prezentáciu? Hmm ... :rolleyes:

Hmm ... že hrozné.
Matias.S
29.09.10,07:40
Hrozné príspevky.. to fakt považujete za Vašu prezentáciu? Hmm ... :rolleyes:

Radšej hrozné príspevky ako straty na životoch z dôvodu životných tragédii ...
Elena Navrátilová
29.09.10,07:43
To bolo k téme? Hmm... :rolleyes:
sito
29.09.10,07:47
To bolo k téme? Hmm... :rolleyes:

Nie! K príspevkom.
sito
29.09.10,07:57
Hrozné príspevky.. to fakt považujete za Vašu prezentáciu? Hmm ... :rolleyes:


Hmm ... že hrozné.


To bolo k téme? Hmm... :rolleyes:


Nie! K príspevkom.

Čo je hrozné? Príspevky, téma, prezentácia?

K mimo témy, hodnoteniu.

A čo je mimo témy? Že by pohľad na vec?