stanco007
03.02.10,18:06
Kolko je priemerny hruby príjem v národnom hospodárstve?
Zaujima ma to preto, ze sa da vybavit hypoteka pre mladych s lepsim urokom? Vie mi k tomu niekto povedat viac? Nas prijem oboch spolu nesmie byt vyssi ako ten 1,3 nasobok priemeru?
buchač
03.02.10,18:42
Kolko je priemerny hruby príjem v národnom hospodárstve?
Zaujima ma to preto, ze sa da vybavit hypoteka pre mladych s lepsim urokom? Vie mi k tomu niekto povedat viac? Nas prijem oboch spolu nesmie byt vyssi ako ten 1,3 nasobok priemeru?

http://www.porada.sk/1250459-post28.html


Skúsim Ti niečo dokázať ....


priemerny hruby príjem
....tento výraz zadáš do google ....a máš Výsledky 1 - 10 z približne 19 400 pre priemerny hruby príjem. (0,40 sekúnd)

Potom si len hľadáš , čo Ti vyhovuje , t.j ......


ŠTÁTNY PRÍSPEVOK PRE MLADÝCH

Od 1. januára 2010 sa znižuje príjmová hranica pre získanie hypotéky pre mladých z doterajšej sumy 952,25 € na sumu 939,26 €. Uvedená suma je stanovená ako 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR za tretí štvrťrok 2009, ktorá bola vo výške 722,51 €.

Od 1. januára 2010 do 31. marca 2010 môžu o hypotéku pre mladých požiadať klienti, ktorých priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2009 nepresiahol sumu 939,26 €.
Štátny príspevok pre mladých v roku 2010 ostáva vo výške 3 % je poskytovaný nasledovne:
zľavu z úrokovej sadzby vo výške 2,0% poskytne žiadateľovi štát
zľavu z úrokovej sadzby vo výške 1% poskytne žiadateľovi banka

Štátny príspevok pre mladých sa poskytuje k hypotekárnym úverom, ktorých žiadosti boli podané od 1. januára. 2007. Rozumie sa ním percento, o ktoré štát znižuje výšku úrokovej sadzby určenú v zmluve o hypotekárnom úvere. Určuje sa každoročne zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok a v tom roku platí pre všetky zmluvy o hypotekárnom úvere.

Mladému žiadateľovi hypotekárneho úveru, resp. ak sú nimi manželia musia však obaja spĺňať podmienky, sa štátny príspevok pre mladých poskytne, ak :


je fyzická osoba, ktorá ku dňu podania žiadosti o hypotekárny úver dovŕšila 18 rokov a neprekročila 35 rokov veku;
účel úveru je špecifikovaný ako kúpa, výstavba, rekonštrukcia bytu, alebo domu na území SR, alebo v prípade manželov nadobúdanie tuzemskej nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva;
má ku dňu podania žiadosti o hypotekárny úver priemerný mesačný príjem vypočítaný z príjmu za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver, najviac vo výške 1,3 násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, ktorý predchádza kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver;
priznanie štátneho príspevku pre mladých maximálne 49.790,88 € (1.500.000,-Sk) z výšky hypotéky;
predloží žiadosť o priznanie štátneho príspevku pre mladých k hypotekárnemu úveru, o ktorý v banke žiada;
poskytuje sa iba na jednu zmluvu o hypotekárnom úvere. Za tú istú zmluvu sa považuje aj zmena tejto zmluvy, ktorou sa hypotekárny úver zvýši najviac na sumu 49.790,88 € (1 500 000,- Sk.)

Výhody Štátneho príspevku pre mladých poskytované žiadateľovi hypotekárnou bankou po dobu prvých piatich rokov od poskytnutia a začatia úročenia hypotekárneho úveru a priznania na nárok Štátneho príspevku pre mladých:

zníženie úrokovej sadzby hypotekárnou bankou určenej v zmluve o hypotekárnom úvere rovnakej výške, ako sa určí štátny príspevok pre mladých podľa odseku 2, najviac však o 1%;
umožnenie odkladu splátok istiny hypotekárneho úveru;
umožnenie mimoriadnej splátky bez poplatku.
http://www.hypotekarny.sk/statny-prispevok-pre-mladych

Ďakovať nemusíš .......;)
dalid
04.02.10,07:17
buchač - si mu dal... ;)
333kokso333
04.02.10,15:45
V Porade nejde o to kto komu co dal, ako sposmesnil a s posmechom poradil na danu otazku ziadatela ale o rozumne vysvetlenie!
Pokial tu odpovedate formou posmechu, tak si vase rady strcte do...
Mlady len chcel poradit o priemernej mzde na Slovensku a o hypoteke pre mladych predpokladam hlavne zo skusenosti ludi. Kazdy blbec si to vie najst cez vyhladavac ale malo kto vie porozumiet tym odbornym vykladom...
Takze tak moji drahi
dalid
06.02.10,07:45
Pozrite napriklad totalmoney.sk. V casti hypoteky najdete okrem porovnania hypotekarnych uverov aj clanky tykajuce sa hypotek.

Zaujimava stranka, do buducnosti urcite vyuzijem :)
0123misa
20.03.10,20:59
ja som si zistila ze najlepsia je VUB co sa tyka hypotek pre mladych, ale rada by som tu nasla niekoho co stym mal uz skusenost, alebo chcela by som sa opytat, ze po 5rokoch fix sa o hodne zvysuje urok, alebo zostava zhruba podobne, ono to tiez dost zavazi,,,, viem ze mi asi nikto nevie povedat ze kolko by som mohla mat urok po uplynuti fix, len chcem vediet od niekoho co to mal, ze asi ako sa to pohybovalo....dakujem
Xanti
20.03.10,21:02
ja som si zistila ze najlepsia je VUB co sa tyka hypotek pre mladych, ale rada by som tu nasla niekoho co stym mal uz skusenost, alebo chcela by som sa opytat, ze po 5rokoch fix sa o hodne zvysuje urok, alebo zostava zhruba podobne, ono to tiez dost zavazi,,,, viem ze mi asi nikto nevie povedat ze kolko by som mohla mat urok po uplynuti fix, len chcem vediet od niekoho co to mal, ze asi ako sa to pohybovalo....dakujem
No to vieš štát začal príspevky pre mladých poskytovať len pred cca 3 rokmi takže nie je šanca aby Ti niekto na tvoju otázku odpovedal.

Ale ked to zoberiem z toho hľadiska, že hypotéka pre mladých ( teda úrok ) je znížený o cca 3% oproti bežnej hypoteke tak si myslím, že po 5 tich rokoch skočí ta suma podstatne vyššie.

Ved prečo si neskúsiš informatívne prerátať hypo klasickú, a hypo pre mladých s rovnakými sumami a podmienkami? A zistíš sama aký je rozdiel v splátkach.
Fred666
21.03.10,08:30
No takze: vcera som bol v banke s klientom ktory ziada hypoteku vo vyske 50 000eur na byt. Ma nejake peniaze v hotovosti. Ked sa tu spomenula konkretna banka tak zhodou okolnosti sa aj v tomto mojom pripade jedna o VUB banku. 5 rokov bude vyuzivat statny prispevok takze mu vychadza urok na 2,45% a po piatich rokoch na 4,45%. Keby nevyuzil statny prispevok uz teraz by mal urok 4,45% takze nevidim dovod nevyuzit statny prispevok na byvanie pre mladych. Pri tejto sume za tych 5 rokov kliet usetri cca (100 000Sk lepsie to znie v starej mene ;) ) Samozrejme ze po piatich rokoch sa urok zvysi ale iba na ten povodny ktory by uz mal teraz ak by nemal prispevok... (Samozrejme nikto presne nevie aky bude urok o mesiac, alebo o 2 roky)
Xanti
21.03.10,08:32
Ved práve,
a o 5 rokov môžu ísť platy hore takže ani to zvýšenie nebude také citeľné ako začať platiť hned viac aj ked mi vychádza nárok na príspevok pre mladých a tým pádom lacnejšia hypo.
stanco007
21.03.10,08:58
No takze: vcera som bol v banke s klientom ktory ziada hypoteku vo vyske 50 000eur na byt. Ma nejake peniaze v hotovosti. Ked sa tu spomenula konkretna banka tak zhodou okolnosti sa aj v tomto mojom pripade jedna o VUB banku. 5 rokov bude vyuzivat statny prispevok takze mu vychadza urok na 2,45% a po piatich rokoch na 4,45%. Keby nevyuzil statny prispevok uz teraz by mal urok 4,45% takze nevidim dovod nevyuzit statny prispevok na byvanie pre mladych. Pri tejto sume za tych 5 rokov kliet usetri cca (100 000Sk lepsie to znie v starej mene ;) ) Samozrejme ze po piatich rokoch sa urok zvysi ale iba na ten povodny ktory by uz mal teraz ak by nemal prispevok... (Samozrejme nikto presne nevie aky bude urok o mesiac, alebo o 2 roky)
A pokial chcem vyuzit ten prispevok pre mladych od statu, tak ako sa doklada prijem? Ja to napr za 3 mesiace, polroka dozadu alebo za minuly rok cely 2009? Mam pocit, ze asi nebudem mat na to narok lebo minuly rok som mal vyssi hruby prijem ale tento rok uz mam menej a teraz by som to splnal. Ako to je? A teraz to je myslim cca 1067€ max. Ale ta suma nie je na 100%.
Xanti
21.03.10,09:00
A pokial chcem vyuzit ten prispevok pre mladych od statu, tak ako sa doklada prijem? Ja to napr za 3 mesiace, polroka dozadu alebo za minuly rok cely 2009? Mam pocit, ze asi nebudem mat na to narok lebo minuly rok som mal vyssi hruby prijem ale tento rok uz mam menej a teraz by som to splnal. Ako to je?
http://www.hypotekarny.sk/statny-prispevok-pre-mladych

Od 1. januára 2010 do 31. marca 2010 môžu o hypotéku pre mladých požiadať klienti, ktorých priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2009 nepresiahol sumu 939,26 €.

Tu máš odpoved, podla toho zistíš či môžeš žiadať o HU teraz alebo treba počkať. Podmienky musia splnať obaja, nedá sa to spriemerovať.
stanco007
21.03.10,09:04
http://www.hypotekarny.sk/statny-prispevok-pre-mladych

Od 1. januára 2010 do 31. marca 2010 môžu o hypotéku pre mladých požiadať klienti, ktorých priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2009 nepresiahol sumu 939,26 €.

Tu máš odpoved, podla toho zistíš či môžeš žiadať o HU teraz alebo treba počkať. Podmienky musia splnať obaja, nedá sa to spriemerovať.
Xanti tu sumu som si nevymyslel. Asi plati od 1.4. Bolo to v spravach v tv. Ale nerucim za presnu tu sumu. Len mam pocit, ze je v takej vyske cca. Tak ja potom nemam na to narok. Ale teraz po zvyseni by mi to LTT aj vyslo, mozno...
Xanti
21.03.10,09:06
Xanti tu sumu som si nevymyslel. Asi plati od 1.4. Bolo to v spravach v tv. Ale nerucim za presnu tu sumu. Len mam pocit, ze je v takej vyske cca. Tak ja potom nemam na to narok. Ale teraz po zvyseni by mi to LTT aj vyslo, mozno...
Stanco,
ja netuším tie sumy. Našla som link. A vyzerá byť dobrý. Ak sa bude aktualizovať výška tak tam to určite uvedú. Odporúčam Ti ho dať do záložiek a pozrieť sa po 1.4. na neho aká je tam suma.
:)
stanco007
21.03.10,09:17
Stanco,
ja netuším tie sumy. Našla som link. A vyzerá byť dobrý. Ak sa bude aktualizovať výška tak tam to určite uvedú. Odporúčam Ti ho dať do záložiek a pozrieť sa po 1.4. na neho aká je tam suma.
:)
Ja som to len preto spomenul, ze to bolo na Markize v spravach. Mladi si tym mozu dost pomoct si myslim ale mne to nevyjde. Keby sa to bralo za 3 mesiace prijem tak ano. Ale za minuly rok isto nie.
Xanti
21.03.10,09:18
Ja som to len preto spomenul, ze to bolo na Markize v spravach. Mladi si tym mozu dost pomoct si myslim ale mne to nevyjde. Keby sa to bralo za 3 mesiace prijem tak ano. Ale za minuly rok isto nie.
Tak asi budeš môcť najskôr požiadať o hypo pre mladých v roku 2011. Je to naozaj pre tých čo majú nízke príjmy. Ty ich máš trošku vyššie.
Bud rád.
stanco007
21.03.10,09:23
Tak asi budeš môcť najskôr požiadať o hypo pre mladých v roku 2011. Je to naozaj pre tých čo majú nízke príjmy. Ty ich máš trošku vyššie.
Bud rád.
Xanti mal som... Tento rok od 1.1. som na tom horsie. Mam menej. Teraz by mi to vyslo. A ze v roku 2011 to splnim? Len ci da stat aj v roku 2011 ten prispevok? To nie je iste :-) A zase nikto ani nevie ake budu vtedy uroky v bankach a aj ake budu ceny bytov.....?
A nevies ako si banky overuju bonitu klienta? Napr ked sa omeska napr s 3 splatkami? ale ma vsetko vyplatene a plati bez upomienok tak ako ma napr 3 roky? Ako dlho maju zaznamy banky v registroch o meskani platby? A moze to byt aj dovod, ze neposkytnu hyposku aj napriek dobremu prijimu a ze aj napr 3 roky plati ako ma? Ci to zalezi na konkretnej banke?
Xanti
21.03.10,09:26
Xanti mal som... Tento rok od 1.1. som na tom horsie. Mam menej. Teraz by mi to vyslo. A ze v roku 2011 to splnim? Len ci da stat aj v roku 2011 ten prispevok? To nie je iste :-) A zase nikto ani nevie ake budu vtedy uroky v bankach a aj ake budu ceny bytov.....?
A nevies ako si banky overuju bonitu klienta? Napr ked sa omeska napr s 3 splatkami? ale ma vsetko vyplatene a plati bez upomienok tak ako ma napr 3 roky? Ako dlho maju zaznamy banky v registroch o meskani platby? A moze to byt aj dovod, ze neposkytnu hyposku aj napriek dobremu prijimu a ze aj napr 3 roky plati ako ma? Ci to zalezi na konkretnej banke?
No to netuším, čo sa týka bonity klienta tak každá banka má stanovené svoje kritéria.

Základom je nemať v čase žiadania o hypo splátky ( cez splátkové spoločnosti, ak vlastníš karty od nich tak treba ich zrušiť - lebo znižujú tvoju bonitu ),
dalej je dobré ak máš v banke povolený debet tak ho zrušiť - tiež znižuje tvoju bonitu.
Kreditné karty detto znižujú bonitu pri žiadosti o hypo.
stanco007
21.03.10,09:29
No to netuším, čo sa týka bonity klienta tak každá banka má stanovené svoje kritéria.

Základom je nemať v čase žiadania o hypo splátky ( cez splátkové spoločnosti, ak vlastníš karty od nich tak treba ich zrušiť - lebo znižujú tvoju bonitu ),
dalej je dobré ak máš v banke povolený debet tak ho zrušiť - tiež znižuje tvoju bonitu.
Kreditné karty detto znižujú bonitu pri žiadosti o hypo.
A oni si to vedia zistit ci ma klient nejaku debetnu kartu? Aj ked ju nevyuziva? Napr Quatro, Cetelem a co ja viem este ake su.
Xanti
21.03.10,09:32
A oni si to vedia zistit ci ma klient nejaku debetnu kartu? Aj ked ju nevyuziva? Napr Quatro, Cetelem a co ja viem este ake su.
Ano vedia,
a kedže napr. karta od nejakej spoločnosti má svoju výšku ( do akej môžeš čerpať úver ) tak vlastne aj ked nemáš žiadnu vec kúpenú na tú kartu tak Ti to znižuje bonitu.

Nie je problém to pred žiadosťou o hypo pozrušovať predsa potom si o ne požiadaš znova.

Nepleť si DEBETNÚ kartu z banky, kt. Ti umožňuje vyberať tvoje peniaze z účtu, s kreditnými a splátkovými kartami.
dalid
22.03.10,06:18
V dnesnej Pravde:

- ten, kto ku dňu podania žiadosti má aspoň 18 rokov, ale nemá viac ako 35 rokov (podmienka sa vzťahuje aj na spoludlžníka)
- zarába v hrubom menej ako 939,26 eura mesačne (tento limit platí do konca marca, od apríla to bude1 057,19 eura), ale zarába dosť na to, aby mal na splátky
- úver bude využitý na nadobudnutie, výstavbu, zmenu alebo modernizáciu nehnuteľnosti, pritom pôjde o jednu nehnuteľnosť na bývanie
- maximálna výška úveru môže byť 49 790,88 eura
- ak o úver žiadajú manželia, podmienky musia splniť obaja
- kto splní podmienky, získa úrokovú sadzbu nižšiu o tri percentá

Tak co Stanco 007 - uz tam vojdes? ;)
stanco007
22.03.10,14:13
V dnesnej Pravde:

- ten, kto ku dňu podania žiadosti má aspoň 18 rokov, ale nemá viac ako 35 rokov (podmienka sa vzťahuje aj na spoludlžníka)
- zarába v hrubom menej ako 939,26 eura mesačne (tento limit platí do konca marca, od apríla to bude1 057,19 eura), ale zarába dosť na to, aby mal na splátky
- úver bude využitý na nadobudnutie, výstavbu, zmenu alebo modernizáciu nehnuteľnosti, pritom pôjde o jednu nehnuteľnosť na bývanie
- maximálna výška úveru môže byť 49 790,88 eura
- ak o úver žiadajú manželia, podmienky musia splniť obaja
- kto splní podmienky, získa úrokovú sadzbu nižšiu o tri percentá

Tak co Stanco 007 - uz tam vojdes? ;)
Dalid, vyjde to aj mne a manzelke uplne v pohode. Aj podla stareho by mi to vyslo. Dnes som si to overoval. Plat som si ce dostaval vyssi ale nie vsetko co mi prislo sa ratalo za plat :) Takze parada...
Ale ta podpora je len do cca 50 000€?
Mozeme zobrat aj viac a podpora sa bude ratat len z 50 000€? Aspon tak mi to naznacili v banke
dalid
22.03.10,14:29
Ale ta podpora je len do cca 50 000€?
Mozeme zobrat aj viac a podpora sa bude ratat len z 50 000€? Aspon tak mi to naznacili v banke

Aj mne toto povedali minuly rok v SLSP, takze si to asi vie banka nejako osetrit. Ja som bol vtedy ale nad limitom, takze som o statny prispevok nakoniec nezaujimal.
A teraz ked by som do tej hranici aj vosiel je mi to na 2 veci...:mad:
stanco007
22.03.10,14:32
Aj mne toto povedali minuly rok v SLSP, takze si to asi vie banka nejako osetrit. Ja som bol vtedy ale nad limitom, takze som o statny prispevok nakoniec nezaujimal.
A teraz ked by som do tej hranici aj vosiel je mi to na 2 veci...:mad:
Tak ten prispevok urobi za tych 5 rokov aj vysse 100 000sk a to mladym pomoze... Aspon ja by som si ten rozdiel odkladal medzi plnou splatkou a tou zvyhodnenou. No vsak pockam este na potvrdenie o prijime a idem do banky. Jednu debetnu kartu som uz zrusil kvoli bonite a druhu este tento tyzden zrusim. Dufam, ze to pomoze...
andamante
01.04.10,11:06
ja by som sa chcela spytat, ci nie je vyhodnejsie, vybavit si prispevok z fondu rozvoja byvania?
andreaS
01.04.10,11:15
tiez sme riesili hypo pre mladych, no kvoli manzelovi sme toto nesplnali, aj ked mierne presahoval...

teraz momentalne je manzel nezamestnany (preco by nemohol nieco do statu zinkasovat, ked dlhe roky prispieval do systemu?) tak sme si mysleli, ze aspon daka vyhoda pri tom, ze vezmeme akurat uver vo vyske cca 50tis a este budeme mat aj prispevok pre mladych... ale nepotesil ma nas hypo poradca, ze napriek tomu banka bude skumat jeho minulorcny prijem, takze opat sme tam kde sme boli... :(
alaon
17.04.10,08:07
Ja by som mala takú otázočku.Mám dva úvery zo stavebného sporenia.priateľ má nárok už tiež na stavebný úver,ktorý by sme chceli začať čerpať.ˇUrok 4,7%.Len teraz uvažujeme či by nebolo výhodnejšie zobrať úver pre mladých z VUB.Zrušiť priateľovo Stavebné sporenie,s ním vyplatiť jeden môj úver.myslíte že by sme to mali výhodnejšie?
dalid
18.04.10,11:44
alaon - chodte so stavebnej a dajte si to prepocitat. Takto ti tazko nikto spolahlivo poradi, co sa ti oplati viac. Treba ratat s poplatkami, neuvadzas ake mas cielove sumy, presne ako dlho sporis a splacas uver, aky mas produkt.. Prilis vela otazok. Dajte si prepocitat pripadne nejakemu financnemu poradcovi a porovnaj si vysledne sumy.
stanco007
18.04.10,16:49
Myslite si, ze sa oplati zobrat hypoteku s prispevkom pre mladych??? :confused:
Zo zdrojov v banke viem, ze banka poskytne 1% a stat 2% zlavu z uroku. Ale co mi bolo povedane je, ze sa to oplati vyuzit vtedy ked je dotycny clovek pripadne par schopni tuto pozicku splatit do 5 rokov, nakolko aj toto zvyhodnenie je na max 5 rokov. Po tomto termine si banka upravi vysku splatky tak, aby sa jej to 1% co dala zlavu na tych 5 rokov vratila a v konecnom dosledku to moze dotycneho vyjst este drahsie ked to bude platit 30rokov... Co vy na to?
Xanti
18.04.10,17:01
Myslite si, ze sa oplati zobrat hypoteku s prispevkom pre mladych??? :confused:
Zo zdrojov v banke viem, ze banka poskytne 1% a stat 2% zlavu z uroku. Ale co mi bolo povedane je, ze sa to oplati vyuzit vtedy ked je dotycny clovek pripadne par schopni tuto pozicku splatit do 5 rokov, nakolko aj toto zvyhodnenie je na max 5 rokov. Po tomto termine si banka upravi vysku splatky tak, aby sa jej to 1% co dala zlavu na tych 5 rokov vratila a v konecnom dosledku to moze dotycneho vyjst este drahsie ked to bude platit 30rokov... Co vy na to?
Vždy sa oplatí vziať hypotéku pre mladých. Už len z toho hladiska, že platy idú hore, takže ak teraz zarobíš 1000 eur dokopy s mng. a tvoja splátka bude 200 eur ... tj. 1/5 príjmu, a o 5 rokov budete mať príjem 1200 eur a splátka úveru bude 230 € tak je výhodnejšie nemyslíš :D

Vždy je lepšie splácať hypo, lebo kým našporíš 50 000 € na byt tak ten byt bude stáť 100 000 € a zase ti budú chýbať peniaze.
stanco007
18.04.10,17:05
Vždy sa oplatí vziať hypotéku pre mladých. Už len z toho hladiska, že platy idú hore, takže ak teraz zarobíš 1000 eur dokopy s mng. a tvoja splátka bude 200 eur ... tj. 1/5 príjmu, a o 5 rokov budete mať príjem 1200 eur a splátka úveru bude 230 € tak je výhodnejšie nemyslíš :D

Vždy je lepšie splácať hypo, lebo kým našporíš 50 000 € na byt tak ten byt bude stáť 100 000 € a zase ti budú chýbať peniaze.
To mas pravdu. Pokial nezaraba clovek 2000€ mesacne, tak na byt nenaspori preto si musi pozicat. Len ma stve, ze si moze banka menit vysku splatky podla seba... A to moze byt likvidacne pre vela ludi...
Xanti
18.04.10,17:11
To mas pravdu. Pokial nezaraba clovek 2000€ mesacne, tak na byt nenaspori preto si musi pozicat. Len ma stve, ze si moze banka menit vysku splatky podla seba... A to moze byt likvidacne pre vela ludi...
Mnoho ludí ma hypotéku, a je tam fixácia. Na 1 rok, na 5 rokov na 10 rokov. Takže tie splátky sa menia raz za čas. A moji známy čo majú hypo tak sa nesťažovali že by im výška stúpala, a to majú hypo aj bez štátnej podpory.

Skôr im klesá výška splátky.

Stanco kto sa bojí nech nejde do lesa. :D
stanco007
18.04.10,17:15
Mnoho ludí ma hypotéku, a je tam fixácia. Na 1 rok, na 5 rokov na 10 rokov. Takže tie splátky sa menia raz za čas. A moji známy čo majú hypo tak sa nesťažovali že by im výška stúpala, a to majú hypo aj bez štátnej podpory.

Skôr im klesá výška splátky.

Stanco kto sa bojí nech nejde do lesa. :D
Xanti ale zodpovedny clovek sa vzdy boji resp. ma obavy! Je to zataz na znacnu cast zivota aj ked je predpoklad, ze sa to vyplati skor, jednorazovymi vkladmi. Mne v banke poradili si dat fixaciu na 1 rok a aj tak, ze to ma vela ludi. Ja som mal momentalne fixaciu na 6 rokov a olutoval som to... Kriza by mi usetrila nejake to € ale tak som to mal fixne :mee:
Xanti
18.04.10,17:21
Xanti ale zodpovedny clovek sa vzdy boji resp. ma obavy! Je to zataz na znacnu cast zivota aj ked je predpoklad, ze sa to vyplati skor, jednorazovymi vkladmi. Mne v banke poradili si dat fixaciu na 1 rok a aj tak, ze to ma vela ludi. Ja som mal momentalne fixaciu na 6 rokov a olutoval som to... Kriza by mi usetrila nejake to € ale tak som to mal fixne :mee:
Pri fixe vždy ideš do rizika, bohužial. Nevieš predpokladať ako sa vyvinie situácia.
Tí čo majú fix na 5 rokov v podstate nezaujíma koľko by platili ak by ten fix nemali aspoň ja mám taký pocit z mojich známych. A čo sa týka hypo pre mladých tak ono bola taká pomôcka pri hypo.
Ak človek bral milion tak splátka sa pohybovala na úrovni 6000 sk, a ak mal niekto úver 1,8 mil sk tak splátka bola niekde na úrovni 10800 sk. No a pri takom úvere 1,8 mil. ked brali hypo pre mladých tak splátka bola na úrovni 7000 sk mesačne. Čo je podla mna pekne veľká úspora. Hlavne ak prvé roky platíš banke viac menej len úroky a nie istinu.
charonme
19.04.10,13:46
Vždy sa oplatí vziať hypotéku pre mladých. Vzdy nie. Napriklad vtedy nie, ked si po par rokoch banka nasadi taky urok, ze ho dotycni nebudu schopni splacat. Zvlast to plati v takych pripadoch, ked je prvotny urok vyrazne podhodnoteny a v tomto pripade to plati dvojnasobne. Nielen ze centralna banka drzi momentalne uroky uz viac rokov nenormalne nizko, ale este k tomu aj ta statna dotacia. Odporucam prepocitat si, aka bude splatka ked o 5 rokov vyskoci urok nad dajme tomu 7%.
Druha moznost kedy sa to neoplati je situacia, ked si hypoteku beriete na nehnutelnost, ktora je momentalne v porovnani s prenajmom neumerne predrazena, co je tiez na slovensku este stale dost casty pripad.

Pri fixe vždy ideš do rizika, vzdy nie, napriklad vtedy nie, ked je sucasny urok taky nizky, ze nizsi uz ani byt nemoze, co je zhodou okolnosti sucasna situacia.
Xanti
19.04.10,14:05
Vzdy nie. Napriklad vtedy nie, ked si po par rokoch banka nasadi taky urok, ze ho dotycni nebudu schopni splacat. Zvlast to plati v takych pripadoch, ked je prvotny urok vyrazne podhodnoteny a v tomto pripade to plati dvojnasobne. Nielen ze centralna banka drzi momentalne uroky uz viac rokov nenormalne nizko, ale este k tomu aj ta statna dotacia. Odporucam prepocitat si, aka bude splatka ked o 5 rokov vyskoci urok nad dajme tomu 7%.
Druha moznost kedy sa to neoplati je situacia, ked si hypoteku beriete na nehnutelnost, ktora je momentalne v porovnani s prenajmom neumerne predrazena, co je tiez na slovensku este stale dost casty pripad.
vzdy nie, napriklad vtedy nie, ked je sucasny urok taky nizky, ze nizsi uz ani byt nemoze, co je zhodou okolnosti sucasna situacia.
Pri tých svojich čiernych scénaroch ( a to som si myslela, že len ja som taký pesimista ) si zabudol na jedno a to, že mzdy sa dvíhajú. Takže je predpoklad, že na takú horibilnú sumu ako spomínaš budú aj potom peniaze.

A druhá možnosť, to je pravda nehnuteľnosti sú predražené a banka nedá 100% hypo. Takže človek musí mať aj vlastné prostriedky.

A fix, no aj ten najnižší úrok môže klesnúť ešte nižšie, lebo čo je to najnižší úrok? ;)
Nyyankees
20.04.10,21:24
Skusim sa spytat, ked uz tu rozoberate stupanie miezd.....Neviete, ci niekde najdem info o tom, ako priemerne mzdy napr. od roku 2000 po 2010? Vzdy som nasiel len cca od roku 07, skorsie nemozem najst.

Tiez rozmyslam o hypoteke, ale zatial som o tom rozmyslal asi malo, nakolko ma nenapadla zakladna logicka vec, ze za 5 ci 10 rokov mozem zarabat o dost viac. Avsak, ako to je s bankami, ako si upravia sumu splatky po fixnom obdobi?

Alebo, polopate, kebyze splacam 1/2 mzdy 5 rokov, a budem dufat ze budem zarabat v buducnosti viac a casom sa to zmeni napr. na splatku kde dam 1/3mzdy.....je to realne, alebo to banky robia tak, ze zvysuju tiez splatky?
Xanti
21.04.10,05:21
Skusim sa spytat, ked uz tu rozoberate stupanie miezd.....Neviete, ci niekde najdem info o tom, ako priemerne mzdy napr. od roku 2000 po 2010? Vzdy som nasiel len cca od roku 07, skorsie nemozem najst.

Tiez rozmyslam o hypoteke, ale zatial som o tom rozmyslal asi malo, nakolko ma nenapadla zakladna logicka vec, ze za 5 ci 10 rokov mozem zarabat o dost viac. Avsak, ako to je s bankami, ako si upravia sumu splatky po fixnom obdobi?

Alebo, polopate, kebyze splacam 1/2 mzdy 5 rokov, a budem dufat ze budem zarabat v buducnosti viac a casom sa to zmeni napr. na splatku kde dam 1/3mzdy.....je to realne, alebo to banky robia tak, ze zvysuju tiez splatky?
Ved tie splátky sú závislé od výšky úroku. Takže aj výška splátky sa bude od toho odvíjať, a naozaj ak ti stúpne mzda tak banka nemá dôvod ti navyšovať splátku iným spôsobom ako je o výšku úrokovej sadzby.

Ako ludia otvorme oči, ale banke prvé roky trvania úveru splácame zvyčajne z takých 80-100% len úroky. Istinu teda samotný úver splácame strašne málo.
Jedna nemenovaná banka má to podelené.
Prvých 5 rokov pri hypo na 30 ... sa splátka banke skladá z 20% istina, a 80% úroky.
Dalších 5 rokov .. je splátka istiny 40% a 60% z výšky splátky tvoria úroky.
A tak to pekne pokračuje.

Takže úroky vo svojej podstate splatíte prvé. Sú banky, u ktorých prvé roky splácate len úroky a istina príde na rad potom.
andreaS
21.04.10,05:55
xanti: bohuzial je to tak ako pises :( my budeme teraz brat uver na vyplatenie ineho uveru (nevyhodne podmienky a este ine veci, kt. nas nutia to spravit) a aj ked uver mame uz skoro 2 roky, stale si musime pozicat v druhej banke tu istu sumu :mad: (istina plus poplatky za predcasne splatenie, znalecky posudok, zapis do katastra, poplatok za poskytnutie uveru... a mozno toto vsetko vyjde este viac ... na porazenie... )
Xanti
21.04.10,05:59
xanti: bohuzial je to tak ako pises :( my budeme teraz brat uver na vyplatenie ineho uveru (nevyhodne podmienky a este ine veci, kt. nas nutia to spravit) a aj ked uver mame uz skoro 2 roky, stale si musime pozicat v druhej banke tu istu sumu :mad: (istina plus poplatky za predcasne splatenie, znalecky posudok, zapis do katastra, poplatok za poskytnutie uveru... a mozno toto vsetko vyjde este viac ... na porazenie... )
No práve a málo ludí si to uvedomí. A pritom panikária, že čo ak po 5 rokoch banka neuveriteľne dvihne cenu. No neviem ale je rozdiel platiť úroky 5 rokov nižšie ked vo svojej podstate ani nesplácam istinu úveru.

Ale vždy ťa to výjde lacnejšie takto prehodiť úver ako ho splácať.
Známa platila "veľmi výhodný" úver z istej banky 5 rokov a stále nebol splatený a tie splátky boli dosť vysoké. Teraz vzala z druhej banky úver na tú istú sumu, bude splácať v takej istej výške ale ho splatí za 3 roky. Takže sa jej oplatilo aj po 5 rokoch prehodiť úver ( tam ho ešte mala splácať dva roky, a polovica istiny bola splatená za 5 rokov ).
andreaS
21.04.10,06:10
len mne pride stale na hlavu to, ze manzel je teraz nezamestnany a napriek tomu nesplname podmienky pre hypo pre mladych... pretoze budu skumat jeho prijem za minuly rok (a to mal hrubu mzdu vyssiu ako je maximum) a tym padom tralala dovi dopo... takze teraz budeme brat mensiu ciastku a o rok skusime hypo pre mladych (ma porazi ak to zase nevyjde, alebo nebodaj tuto hypo zrusia)
zltalienka
21.04.10,06:11
Skusim sa spytat, ked uz tu rozoberate stupanie miezd.....Neviete, ci niekde najdem info o tom, ako priemerne mzdy napr. od roku 2000 po 2010? Vzdy som nasiel len cca od roku 07, skorsie nemozem najst.

Tiez rozmyslam o hypoteke, ale zatial som o tom rozmyslal asi malo, nakolko ma nenapadla zakladna logicka vec, ze za 5 ci 10 rokov mozem zarabat o dost viac. Avsak, ako to je s bankami, ako si upravia sumu splatky po fixnom obdobi?

Alebo, polopate, kebyze splacam 1/2 mzdy 5 rokov, a budem dufat ze budem zarabat v buducnosti viac a casom sa to zmeni napr. na splatku kde dam 1/3mzdy.....je to realne, alebo to banky robia tak, ze zvysuju tiez splatky?

Našla som priemerné mzdy od roku 2004:
2004: 15 825 Sk
2005: 17 274 Sk
2006: 18 761 Sk
2007: 20 146 Sk
2008: 21 782 Sk
2009: 744,50 EUR (22 429 Sk)

Na druhú časť Tvojej otázky neviem odpovedať.
Stanislav 1975
21.04.10,06:13
Vždy sa oplatí vziať hypotéku pre mladých. Už len z toho hladiska, že platy idú hore, takže ak teraz zarobíš 1000 eur dokopy s mng. a tvoja splátka bude 200 eur ... tj. 1/5 príjmu, a o 5 rokov budete mať príjem 1200 eur a splátka úveru bude 230 € tak je výhodnejšie nemyslíš :D

Vždy je lepšie splácať hypo, lebo kým našporíš 50 000 € na byt tak ten byt bude stáť 100 000 € a zase ti budú chýbať peniaze.

Ja si zasa myslím, že vždy je lepšie žiť bez dlhov...-takže žiadny úver nieje výhodný...
A 50 000-cový byt už NEBUDE stáť 100 000- realitná bublina našťastie splasla...
Xanti
21.04.10,06:15
Ja si zasa myslím, že vždy je lepšie žiť bez dlhov...-takže žiadny úver nieje výhodný...
A 50 000-cový byt už NEBUDE stáť 100 000- realitná bublina našťastie splasla...
Samozrejme,
vždy sa lepšie žije bez dlhov ale nie každý ma také šťastie, že si za svoje príjmy dokáže kúpiť nehnuteľnosť.
A to bol príklad s tými realitami a cenami. U nás napr. ceny nehnuteľností klesajú málo alebo vôbec, ludia žijú v predstave, že práve ich nehnuteľnosť sa predá za takú cenu. A držia pekne ceny dole. Kto zníži predá a ostatný ...

nekomentujem radšej.
Stanislav 1975
21.04.10,06:17
Pri tých svojich čiernych scénaroch ( a to som si myslela, že len ja som taký pesimista ) si zabudol na jedno a to, že mzdy sa dvíhajú. Takže je predpoklad, že na takú horibilnú sumu ako spomínaš budú aj potom peniaze.

A druhá možnosť, to je pravda nehnuteľnosti sú predražené a banka nedá 100% hypo. Takže človek musí mať aj vlastné prostriedky.

A fix, no aj ten najnižší úrok môže klesnúť ešte nižšie, lebo čo je to najnižší úrok? ;)

mzdy sa dvíhajú? No asi áno, ale nie u každého- robotníčka v prešove je rada keď zarobí minimálnu mzdu a keď ju dostane načas-takže netvrdil by som že plošne sa mzdy dvíhajú, a keď áno tak len papierovo...
Stanislav 1975
21.04.10,06:18
Samozrejme,
vždy sa lepšie žije bez dlhov ale nie každý ma také šťastie, že si za svoje príjmy dokáže kúpiť nehnuteľnosť.
A to bol príklad s tými realitami a cenami. U nás napr. ceny nehnuteľností klesajú málo alebo vôbec, ludia žijú v predstave, že práve ich nehnuteľnosť sa predá za takú cenu. A držia pekne ceny dole. Kto zníži predá a ostatný ...

nekomentujem radšej.

No však áno, kto zníži tak predá za zhruba za reálnu cenu a kto má veľké oči ,tak nepredá...
Xanti
21.04.10,06:19
mzdy sa dvíhajú? No asi áno, ale nie u každého- robotníčka v prešove je rada keď zarobí minimálnu mzdu a keď ju dostane načas-takže netvrdil by som že plošne sa mzdy dvíhajú, a keď áno tak len papierovo...
Stanko
a mi chceš povedať že robotníčka v Prešove má stále rovnakú mzdu?

Ved práve tá minimálna sa každý rok zvyšuje ... :D:D:D
aninocka
21.04.10,06:20
Ano super stranka, tiez vyuzijem. Dakujem za info.
Stanislav 1975
21.04.10,06:22
Stanko
a mi chceš povedať že robotníčka v Prešove má stále rovnakú mzdu?

Ved práve tá minimálna sa každý rok zvyšuje ... :D:D:D

No akože sa zvyšuje, ale za akú cenu? Nehrajme sa na to,že každý ako sa má dobre- tak si zober mladú rodinu v PO, ktorá zaplatí splátku za hypo a povinné poplatky, koľko im zostane?
Stanislav 1975
21.04.10,06:24
Xanti, síce u vás nejdú ceny nehnutelností dolu, ale zasa máte novú opičku...:D:D:D
Dávali včera v správach...
Xanti
21.04.10,06:28
Xanti, síce u vás nejdú ceny nehnutelností dolu, ale zasa máte novú opičku...:D:D:D
Dávali včera v správach...
Fakt? Nevidela som asi si pôjdem kuk osobne :D:D:D


No akože sa zvyšuje, ale za akú cenu? Nehrajme sa na to,že každý ako sa má dobre- tak si zober mladú rodinu v PO, ktorá zaplatí splátku za hypo a povinné poplatky, koľko im zostane?
Nemá sa dobre to je jasné, ale poukazujem na to, že ludia chcú nevyužiť zvýhodnenie čo im ponúka štát - teda hypo pre mladých lebo sa boja zvýšených úrokov potom.

Tak ak mám na platenie teraz, ( vyrátam si tú splátku s úrokom bez prémie ) tak potom budem mať aj o 5 rokov ak sa mne nezmenia podmienky.
A bohužial nikto dnes nemá garantovanú robotu na 30 rokov, nikto nemá garantované zdravie na 30 rokov a od toho slúžia práve komerčné poisťovne ( Stanko prihrievam ti polievočku ) aby sa ludia poistili ak majú obrovské úvery aby v prípade čohosi neočakávaného vedeli zareagovať a vykryť si príjem aj z poistného plnenia.
stanco007
21.04.10,06:53
Fakt? Nevidela som asi si pôjdem kuk osobne :D:D:D


Nemá sa dobre to je jasné, ale poukazujem na to, že ludia chcú nevyužiť zvýhodnenie čo im ponúka štát - teda hypo pre mladých lebo sa boja zvýšených úrokov potom.

Tak ak mám na platenie teraz, ( vyrátam si tú splátku s úrokom bez prémie ) tak potom budem mať aj o 5 rokov ak sa mne nezmenia podmienky.
A bohužial nikto dnes nemá garantovanú robotu na 30 rokov, nikto nemá garantované zdravie na 30 rokov a od toho slúžia práve komerčné poisťovne ( Stanko prihrievam ti polievočku ) aby sa ludia poistili ak majú obrovské úvery aby v prípade čohosi neočakávaného vedeli zareagovať a vykryť si príjem aj z poistného plnenia.
Ja sukromne a aj zena poistenie mame. Ale co sa tyka uveru, tak tam sa bude moct poistit asi len zena, nakolko ja som na ID a mna asi v tomto pripade uz nepoistia
Xanti
21.04.10,07:01
Ja sukromne a aj zena poistenie mame. Ale co sa tyka uveru, tak tam sa bude moct poistit asi len zena, nakolko ja som na ID a mna asi v tomto pripade uz nepoistia
Stanco,
myslela som poistenie napr. pre prípade invalidity, stratenia zamestnanie, alebo dlhodobej PN.
Známa má hypo, bola na PN 2 mesiace ako neutiahla by platenie hypo a všetko kolo toho keby nebola poistená a poisťovňa jej nevyplatila denné náhrady pri PN za celé dva mesiace.

Bola neskutočne rada, že má práve takú poistku.
stanco007
21.04.10,07:07
Stanco,
myslela som poistenie napr. pre prípade invalidity, stratenia zamestnanie, alebo dlhodobej PN.
Známa má hypo, bola na PN 2 mesiace ako neutiahla by platenie hypo a všetko kolo toho keby nebola poistená a poisťovňa jej nevyplatila denné náhrady pri PN za celé dva mesiace.

Bola neskutočne rada, že má práve takú poistku.
Ja viem co si myslela. Ale pisal som, ze mna na toto nepoistia kedze som na ID. Ale Xanti do 60 dni PN ti poistovna neda ani cent!!! Po 60 dni ti zacina vyplacat alebo za teba splacat danu splatku bez ohladu a zretela na tych predoslych 60 dni PN, tie ti nepreplatia! Mal som 2x ten pripad a platili mi az po 60 dnoch... Takze si treba aj zvazit ci sa oplati vobec poistit.... Ci nestaci len sukromne poistenie a nie poistenie uveru...
Stanislav 1975
21.04.10,07:08
Stančo a dajú ti hypo, keď si na ID? Máš to obehané?
stanco007
21.04.10,07:10
Stančo a dajú ti hypo, keď si na ID? Máš to obehané?
Ja som poberatel invalidneho vysluhoveho dochodku... O mna sa banky biju aby som od nich bral hyposku :) vazne. Ja mam ten dochodok istejsi ako plat... Ale aj tak mam pre istotu celkom slusnu sukromnu poistku
Xanti
21.04.10,07:11
Ja viem co si myslela. Ale pisal som, ze mna na toto nepoistia kedze som na ID. Ale Xanti do 60 dni PN ti poistovna neda ani cent!!! Po 60 dni ti zacina vyplacat alebo za teba splacat danu splatku bez ohladu a zretela na tych predoslych 60 dni PN, tie ti nepreplatia! Mal som 2x ten pripad a platili mi az po 60 dnoch... Takze si treba aj zvazit ci sa oplati vobec poistit.... Ci nestaci len sukromne poistenie a nie poistenie uveru...
No to sa mýliš.
Poistka od poisťovne čo má známa začína platiť pri PN dlhšej ako 28 dní. A poisťovňa zaplatí celú dobu PN.
Takže pre známu bolo výhodné byť na PN viac ako 28 dní. Keby bola len 27 dní tak by nedostala žiadnu náhradu.

To o ID máš pravdu tiež som v istých poisťovniach nepoistiteľná a v iných áno ale veľmi draho. Bohužial :D
stanco007
21.04.10,07:15
No to sa mýliš.
Poistka od poisťovne čo má známa začína platiť pri PN dlhšej ako 28 dní. A poisťovňa zaplatí celú dobu PN.
Takže pre známu bolo výhodné byť na PN viac ako 28 dní. Keby bola len 27 dní tak by nedostala žiadnu náhradu.

To o ID máš pravdu tiež som v istých poisťovniach nepoistiteľná a v iných áno ale veľmi draho. Bohužial :D
No ja som mal na uver poistku v Cardife. To najpouzivanejsia poistovna na uvery a tam preplacaju az po 60 dnoch a tych 60 dni sa neberie potom do zretela a nie po 28 dnoch. To mala potom dobre. Ale ja som mal PN cez pol roka, tak aspon to... Keby som marodoval 61 dni, tak mi preplatia 1 den :mee: a to je svinstvo lebo v niektorych bankach si musis dat to poistenie a povedzme si, ze kto maroduje viac ako 60 dni pokial to nie je nieco vazne??? Osobne si myslim, ze staci mat sukromne dobre poistenie a v pohode to pokryje a este lacnejsie si myslim
Xanti
21.04.10,07:19
No ja som mal na uver poistku v Cardife. To najpouzivanejsia poistovna na uvery a tam preplacaju az po 60 dnoch a tych 60 dni sa neberie potom do zretela a nie po 28 dnoch. To mala potom dobre. Ale ja som mal PN cez pol roka, tak aspon to... Keby som marodoval 61 dni, tak mi preplatia 1 den :mee: a to je svinstvo lebo v niektorych bankach si musis dat to poistenie a povedzme si, ze kto maroduje viac ako 60 dni pokial to nie je nieco vazne??? Osobne si myslim, ze staci mat sukromne dobre poistenie a v pohode to pokryje a este lacnejsie si myslim
Najhoršie je mať poistený priamo úver.
To je môj názor. Oveľa lepšie je mať vlastnú komerčnú poistku s ktorou si ten úver vykryješ ked sa čosi stane.

A nemusíš si dať to poistenie, banka ťa nútiť nemôže . Len je to o tom povedomí osob, a o tom ako si zistia info. ;)
Stanislav 1975
21.04.10,07:21
Najhoršie je mať poistený priamo úver.
To je môj názor. Oveľa lepšie je mať vlastnú komerčnú poistku s ktorou si ten úver vykryješ ked sa čosi stane.

A nemusíš si dať to poistenie, banka ťa nútiť nemôže . Len je to o tom povedomí osob, a o tom ako si zistia info. ;)

pravdu píšeš...
Stanislav 1975
21.04.10,07:22
Ja som poberatel invalidneho vysluhoveho dochodku... O mna sa banky biju aby som od nich bral hyposku :) vazne. Ja mam ten dochodok istejsi ako plat... Ale aj tak mam pre istotu celkom slusnu sukromnu poistku

Aha, tak to je iná káva- nejaký plk vv?:D:);)
stanco007
21.04.10,07:24
Najhoršie je mať poistený priamo úver.
To je môj názor. Oveľa lepšie je mať vlastnú komerčnú poistku s ktorou si ten úver vykryješ ked sa čosi stane.

A nemusíš si dať to poistenie, banka ťa nútiť nemôže . Len je to o tom povedomí osob, a o tom ako si zistia info. ;)
Vsak o tom cely cas pisem :D Ja som za sukromne poistenie a je zbytocne si dat v banke poistit uver... Ako som pisal mne aj tak poistenie zacalo plynut po 60 dnoch az!!!! To bolo to poistenie uveru v banke a pri sukromnom mi ta zacina plynut po 21 dni alebo podla tipu aj v prvy den... A to co by som platil banke za poistku, tak si o tolko zvysim sumu na sukromnej poistke a urcite to vyjde a aj to je lepsie!!! Moj nazor
Xanti
21.04.10,07:24
pravdu píšeš...
Ja viem,
dokonca aj poistka na nehnuteľnosť urobená mimo banku a vinkulovaná v prospech banky je výhodnejšia, ako tá čo ponúkne priamo banka.;)
stanco007
21.04.10,07:25
[QUOTE=stanco007;1379269]Vsak o tom cely cas pisem :D Ja som za sukromne poistenie a je zbytocne si dat v banke poistit uver... Ako som pisal mne aj tak poistenie zacalo plynut po 60 dnoch az!!!! To bolo to poistenie uveru v banke a pri sukromnom mi to zacina plynut po 21 dni alebo podla tipu urazu aj v prvy den... A to co by som platil banke za poistku, tak si o tolko zvysim sumu na sukromnej poistke a urcite to vyjde a aj to je lepsie!!! Moj nazor
Stanislav 1975
21.04.10,07:25
Ja viem,
dokonca aj poistka na nehnuteľnosť urobená mimo banku a vinkulovaná v prospech banky je výhodnejšia, ako tá čo ponúkne priamo banka.;)

zasa máš pravdu...
Stanislav 1975
21.04.10,07:26
zasa máš pravdu...

mimotemy-ale aj tak je farbička lepšia ako stavebko...:D:cool::cool::cool:
Xanti
21.04.10,07:28
mimotemy-ale aj tak je farbička lepšia ako stavebko...:D:cool::cool::cool:
Nesúhlasím :D:---:---:---
stanco007
21.04.10,07:29
mimotemy-ale aj tak je farbička lepšia ako stavebko...:D:cool::cool::cool:
Poistenie dietata, resp sporenie pre dieta? To je asi komu co vyhovuje a aj na aky ucel to chce mat...
Stanislav 1975
21.04.10,07:31
Nesúhlasím :D:---:---:---

včera mi volal chalanisko- jeho dcera sa komplet obliala s horúcim olejom:mee:-chuderka ešte tak nešťastne, že asi bude musieť nosiť okuliare( ešteže neoslepla úplne)-čo by dostala zo stavebka? z farbičky jej vybavím 50.000eur,ak sa budem s lekármi moc snažiť...
Stanislav 1975
21.04.10,07:32
Poistenie dietata, resp sporenie pre dieta? To je asi komu co vyhovuje a aj na aky ucel to chce mat...

stančo to je jedna vec s ktorou sa so xanti naťahujeme...-to je OK...:---
Xanti
21.04.10,07:33
včera mi volal chalanisko- jeho dcera sa komplet obliala s horúcim olejom:mee:-chuderka ešte tak nešťastne, že asi bude musieť nosiť okuliare( ešteže neoslepla úplne)-čo by dostala zo stavebka? z farbičky jej vybavím 50.000eur,ak sa budem s lekármi moc snažiť...
Stano,
to treba písať do šporenia pre deti http://www.porada.sk/t138154-p7-ake-najlepsie-sporenie-pre-babatko.html , s týmto sme mimotemy a samozrejme, ak dieťa poistku nemá tak je na zvážení rodičov či spravia poistku.
Ale v tej téme dieťatko poistku urobenú má, dalšia je mu na figu či dve a preto je stavebno pre toto dieťatko výhodnejšie ako druhá poistka. ;)
stanco007
21.04.10,07:35
stančo to je jedna vec s ktorou sa so xanti naťahujeme...-to je OK...:---
Sledujem vas, tak viem o tom :D Ja by som dal skor poistenie ako stavebko... Poistka je poistka. A ked dieta vyrastie, zacne robit, tak si samo da stavebko, resp. mu ho mozu uzavriet rodicia napr v 15tke... Ale naozaj zalezi od danej situacie...
Stanislav 1975
21.04.10,07:36
stančo jedna intím otázka-s akou hodnosťou si skončil?:cool:
stanco007
21.04.10,07:41
stančo jedna intím otázka-s akou hodnosťou si skončil?:cool:
poslem ss :D
lenkak
21.04.10,07:43
Stanko, Xanti, Vás dvoch sledovať je fajn, ako si oponujete, aspoň vidím aj plusy aj mínusy.
Stanislav 1975
21.04.10,07:46
Stanko, Xanti, Vás dvoch sledovať je fajn, ako si oponujete, aspoň vidím aj plusy aj mínusy.

Asi ju zavolám do markízy do relácie na telo- by som ju faktami prevalcoval...:D:D:D
Xanti
21.04.10,07:48
Asi ju zavolám do markízy do relácie na telo- by som ju faktami prevalcoval...:D:D:D
Tststs niekto si fandí. Len aby si so stiahnutým chvostíkom nešiel odtial :---:---:--- mimotemy

Nemrnikujme tému o hypo debatami o šporení pri deťoch.
charonme
18.06.10,20:49
si zabudol na jedno a to, že mzdy sa dvíhajú. Takže je predpoklad, že na takú horibilnú sumu ako spomínaš budú aj potom peniaze. Nezabudol. Mzdy sa dvihaju zvycajne kvoli 3 veciam: inflacia, celkovy pokrok a individualne zlepsenie sa. Mnou spominane zvysenie urokov nie je inflacne, ale ozdravujuce (z nerealistickej skodlivo nizkej urovne zvysenie blizsie k realistickej trhovej urovni), cize urok hypoteky vzrastie ovela viac ako vzrastie mzda nezlepsujuceho sa cloveka.


aj ten najnižší úrok môže klesnúť ešte nižšie, lebo čo je to najnižší úrok? Hovorim o urokovej sadzbe ktoru urcuje centralna banka. Najnizsi urok su momentalne desatinky percenta, nizsie ako pod nulu sa neda ist. Pointa je v tom, ze tento urok neurcuje trh, ale uradnici centralnej banky a urcuju ho zle, je prilis nizky. Kym ho nezvysia blizsie k realnej trhovej urovni, bublina bude trvat.


Takže úroky vo svojej podstate splatíte prvé. Sú banky, u ktorých prvé roky splácate len úroky a istina príde na rad potom. urok je nieco, co zavisi od dlznej sumy a stale sa to pripocitava k dlznej sume, cize nie je mozne rozdelit co sa splaca "skor" a co "neskor". Z kazdej splatky za zaplati urok za dane obdobie (napr. mesiac) a ak nieco zvysi, odrata sa to od istiny. Kym je istina nenulova, kazdy mesiac sa z nej vygeneruju nejake uroky a pripocitaju k istine, takze aj poslednou splatkou sa splati zvysok istiny + urok, ktory bol touto istinou vygenerovany za posledny mesiac. Bezny clovek sa nemusi zatazovat "co splaca skor", pretoze nech mu to v banke vysvetlia a zjednodusia akokolvek, stale splaca rovnaku sumu.
brinza
07.07.10,09:48
mna by zaujimalo co je vyhdonejsie....pozicka z fondu rozvoja byvania alebo pozicka pre mladych, myslim z hladiska preplatenia uveru.
st80@atlas.sk
31.08.10,07:14
Ahojte, keď som spolu s manželom žiadala o hypo v 12/2006 a zmluvu sme podpísali 1/2007, nikto mi ani nespomenul nejaký štátny príspevok / TATRABANKA/. Pozrela som sa na zmluvu a v žiadosti mám napísané, že si uplatňujem nárok na štátny príspevok, no na zmluve sa žiaden príspevok nespomína. Úrokovú sadzbu mám 6,89%. Obaja sme mali vtedy 26 rokov a čistý príjem za 12 mesiacov / podľa zmluvy / 72654 Sk a 91939 Sk. Vie mi niekto povedať či som mala alebo nemala nárok na ŠP? Myslela som si že prídem do banky a tam mi to hneď povedia, ale omyl, musím sa objednať. Chcela by som byť pred tou návštevou trochu múdrejšia. Ď
stanco007
31.08.10,07:26
Ahojte, keď som spolu s manželom žiadala o hypo v 12/2006 a zmluvu sme podpísali 1/2007, nikto mi ani nespomenul nejaký štátny príspevok / TATRABANKA/. Pozrela som sa na zmluvu a v žiadosti mám napísané, že si uplatňujem nárok na štátny príspevok, no na zmluve sa žiaden príspevok nespomína. Úrokovú sadzbu mám 6,89%. Obaja sme mali vtedy 26 rokov a čistý príjem za 12 mesiacov / podľa zmluvy / 72654 Sk a 91939 Sk. Vie mi niekto povedať či som mala alebo nemala nárok na ŠP? Myslela som si že prídem do banky a tam mi to hneď povedia, ale omyl, musím sa objednať. Chcela by som byť pred tou návštevou trochu múdrejšia. Ď
No.... Ak sa v roku 2007 poskytoval prispevok pre mladych, tak ste asi mali narok si myslim. Treba zistit aka bola vtedy priemerna mzda alebo do akej vysky museli mat obaja ziadatelia prijem aby splnali podmienky pre tento prispevok. Ale osobne si mylsim, ze aj ten urok co mate je brutalny!!! My mame hyposku cca 2-3 mesiace a urok 4,03% s prispevkom k tomu, cize 5 rokov 1,03% a to je sakra rozdiel.... Ale teraz uz s tym asi nic neurobis... To ste mali riesit pre podpise zmluvy
Nandrolon
31.08.10,07:41
to spoločný hrubý príjem nesmie presiahnuť tých 900+ pre jedného alebo dokopy hrubý príjem obidvoch nesmie byť vyšší, teda na jedného je to zhruba 450 eur v hrubom.. ?
stanco007
31.08.10,07:45
to spoločný hrubý príjem nesmie presiahnuť tých 900+ pre jedného alebo dokopy hrubý príjem obidvoch nesmie byť vyšší, teda na jedného je to zhruba 450 eur v hrubom.. ?
Kazdy zvlast. Teraz to je myslim okolo cca 1050eur. Cize prijem ani jedneho nesmie presiahnut tu danu hranicu
andreaS
31.08.10,08:16
do 30.9.2010 je limit na hruby prijem 942,50 ...

pri manzeloch musia podmienku splnat obaja osobitne...

pri nemanzelskych vztahoch staci aby podmienku splnil jeden ...
Mystic1984
07.11.10,21:09
do 30.9.2010 je limit na hruby prijem 942,50 ...

pri manzeloch musia podmienku splnat obaja osobitne...

pri nemanzelskych vztahoch staci aby podmienku splnil jeden ...

Ak viete niekto odpovedat k jednemu praktickemu prikladu (sme "nemanzelsky" vztach), ked chceme brat hypo spolu k jednej nehnutelnosti. Priatelka splna podmienky prijmu na hypo pre mladych, ja nie. Chceme brat cca sumu 90tis. eur. (pravdepodobne vo volksbank).

1. Je to mozne nastavit tak ze zobereme:
- 50 tis. zvyhodnenych pre mladych (aktualne 0,66%)
- 40 tis. za klasicku sadzbu (aktualne 3,0%? resp. 3,66%?)

2. Na aku dobu si zobrat fixaciu? nie je lepsie brat na 5 rokov ako na 3roky? v prípade ze banka vyrazne zvysi urokovu sadzbu. Tak by som ju chcel prefinancovat cez inu banku. Co v pripade hypo pre mladych ak splatim predacne do 4 rokov tak musim vratit splatit "dotované" percenta spatne.

3. Co sa stane ak priatelke buduci rok stupne prijem nad stanoveny limit. Prehodnocuje to banka kazdy rok? ci iba raz? Zrusia nam "dotovane" percenta?

4. Co sa stane ak sa budeme chciet vziat o napr. 2 roky?

Dakujem za pomoc.
kaspy
20.02.11,11:28
Zdravim,
riesime sice hypoteku cez finanncneho poradcu, aj tak by som chcel vediet viacero nazorov.
Chystame sa kupit byt. Splname poziadavky pre statnu dotaciu pre mladych. Financny poradca nam odporucil ziadat hypouver na 70 percent hodnoty nehnutelnosti, hoci by sme mame vlastne uspory, teda az taku sumu od banky nepotrebujeme. Poradca argumentuje, ze to su najlacnejsie peniaze ktore mozme dostat a preto sa nam to vyplati. Samozrejme ked vrazime vsetky peniazky do hypo potom neostane na zariadenie, ale byt je obyvatelny- nie su nutne potrebne ziadne upravy, preto tu hotovost az tak surne nepotrebujeme.
Aky je Vas nazor? Brat radsej vyssiu sumu alebo sa ju snazit tlacit co najviac nadol?
dakujem za nazori
marwel
05.02.12,19:19
Idealne mas , ked mas aspon 30 percent vlastnych zdrojov a 70 percent si poziciavas. Samozrejme snaz sa pozicat cim najmenej. Ak v buducnosti si neplanujes brat dalsie peniaze od banky na byvanie, tak teraz si pozic len tolko kolko ti treba. Financny poradcovia su sice fajn, ale nezabudaj ze aj oni musia z niecoho zit ;-) Tiez som bol u ludi aj v Partners group aj v OVB - poradit poradili , ale chceli aby som si dal dalsich 1000 produktov, ktore mi boli na nic ;-)
Cim menej dlzis banke tym lepsie, s nimi nie su srandy :))
marwel
05.02.12,19:23
Ja by som sa chcel opytat. Chcel som si brat byt - mal som narok na hypo pre mladych, lenze som to nevyuzil a tento rok uz na nu narok nemam (uz sa mi rata plat z min roka a ten presiahol sumu ). Chcel by som byt poriesit tak, ze by som ho bral zo sestrou popripade priatelkou. Cize nas spolocny priemerny prijem by vyhovoval poziadavkam. Ked ho ale budeme brat spolu, tym padom budeme vlastnici obaja. Ja , ale chcem ze povedzme na ten byt priatelka prispela sumou 1000 eur a ja som dal zvysok aj platil splatky a aby to bolo aj niekde zaznamenane, ze z bytu jej patri 1000 eur. Proste tuto fintu chcem len pre ziskanie hypo pre mladych kedze som dlho vahal. Vie mi niekto poradit nejaky postup ?
Ice dive
05.02.12,19:33
Zdravim,
riesime sice hypoteku cez finanncneho poradcu, aj tak by som chcel vediet viacero nazorov.
Chystame sa kupit byt. Splname poziadavky pre statnu dotaciu pre mladych. Financny poradca nam odporucil ziadat hypouver na 70 percent hodnoty nehnutelnosti, hoci by sme mame vlastne uspory, teda az taku sumu od banky nepotrebujeme. Poradca argumentuje, ze to su najlacnejsie peniaze ktore mozme dostat a preto sa nam to vyplati. Samozrejme ked vrazime vsetky peniazky do hypo potom neostane na zariadenie, ale byt je obyvatelny- nie su nutne potrebne ziadne upravy, preto tu hotovost az tak surne nepotrebujeme.
Aky je Vas nazor? Brat radsej vyssiu sumu alebo sa ju snazit tlacit co najviac nadol?
dakujem za nazori

otázka je, aký máte úrok na tej hypotéke pre mladých, a akým úrokom dokážete zhodnotiť tie voľné peniaze... napr. v zune na sporiacom účte máte po odpočítaní dane 2,1 % úrok na rok (prezentované ako 2,5 %) , ak na dotovanej hypotéke máte úrok 1,7% na rok, oplatí sa zvyšné peniaze uložiť na sporiaci účet... a vyčkať, lahšie sa sporia peniaze keď je volajaký základ ako keď sa musí začínať od nuly... a zase ak máte volajakú rezervu na neočakávané udalosti je to vždy lepšie... pravdu má finančný poradca v tom, že tak lacno už peniaze získať nemusíte, avšak peniaze sú dovtedy lacné, pokiaľ za ich požičanie platíte menej ako ich dokážete zhodnotiť... (nehovorím však o nestabilných veciach ako podieľové fondy, alebo akcie... ale skôr o konzervatívnych formách sporenia, termínovaný účet, sporiace konto a pod...)
sisa217
22.02.12,17:36
da sa spravit to co chces ale inym sposobom a to takym ze uver zoberete obidvaja co zanemna ze vam bude vychadzat ten prispevok pre mladych.Byt sa bude musiet najprv napist samozrejme na obidvoch.Ale je potom moznost ze tvoja priatelka(alebo sestra) byti napisala darovaciu zmluvu a jej polku bytu by ti darovala.ale v tomto priapde sa jedna uz o veci katastru a majitelov byt a nie banky....ona by v banke stale figurovala ako spoludlznicka ale kedze to chces platit ty tak nevidim ziadny problem.
gypsynka
12.03.12,14:11
Neviete mi povedať, ako sa má syn dostať k hypotéke, keď na papieri má minimálnu mzdu, ale pritom skutočný príjem má vyhovujúci? Myslím,že dnes je to problém mnohých ľudí.
Xanti
12.03.12,15:59
Neviete mi povedať, ako sa má syn dostať k hypotéke, keď na papieri má minimálnu mzdu, ale pritom skutočný príjem má vyhovujúci? Myslím,že dnes je to problém mnohých ľudí.
Jedine zvýšením mzdy na reálnu formou odmeny aspon počas obdobia troch mesiacov, čo viem banky skúmajú posledné tri výplaty a ked chodia na účet neni problém.
luk1
19.03.12,20:51
Precital som celu temu a zaujima ma odpoved na otazku ktoru som nenasiel este:v juni mam vyrocie,budem mat splatene 3 z 10 rokov hypa...Je mozne upravit/refinancovat hypoteku aj s bonusom pre mladych???Pri vybavovani hypoteky som o tejto moznosti nevedel(a prijem by aj tak nesedel) tak ma zaujima ci sa da tato moznost vyuzit aj v mojom pripade,podmienky splnam vsetky....
myara
20.03.12,05:50
Precital som celu temu a zaujima ma odpoved na otazku ktoru som nenasiel este:v juni mam vyrocie,budem mat splatene 3 z 10 rokov hypa...Je mozne upravit/refinancovat hypoteku aj s bonusom pre mladych???Pri vybavovani hypoteky som o tejto moznosti nevedel(a prijem by aj tak nesedel) tak ma zaujima ci sa da tato moznost vyuzit aj v mojom pripade,podmienky splnam vsetky....

my sme sa na to pytali v banke, cca 2 roky dozadu a povedali nam, ze HU pre mladych sa neda pouzit na refinancovanie
luk1
20.03.12,07:40
Tak to je pekny bordel a spinavost......:(
viky172
01.04.12,16:31
poviem iba tak úplne laicky a neodborne, existuje už na trhu úplne new produkt / neviem či sa tu môžu spomínať mená firiem, ktoré to realizujú / a je to niečo ako inovatívna hypotéka- /splátka ktorú dávaš banke je vlastne investovaná a aktívna, čím ti zarába prachy...hrubozrne povedané
ela77
01.04.12,17:04
Keď pozerám reklamu na hypotéku, tak ponúkajú niektorí ---"len" 9%, úrok, akože veeeľmi výhodné, ale keď im dáš peniaze do banky na účet tak ti ponúkajú úrok ---"áááž" 1,6 %. Nemalo by to byť naopak???http://mail.centrum.sk/download.php?bid=00004a033f74107001ad768e&idx=11 (http://smajliki.ru/smilie-150461319.html), som asi naivka, že???