saminka6
03.02.10,19:20
dobry večer, poradi mi niekto?
Manžel si chce uplatnit nezdanitenu čast. Som na rodičovskej dovolenke, ale v decmbi pracujem na dohodu. Co vsetko musim dolozit manzelovmu zamestnavatelovi. Iba prijem odkedy som na dohodu. A ako sa vypocita nezdanitelna cast. Kolko by nam mali vratit? Diky
halimino
03.02.10,18:45
Najprv je dôležité, či poberáš rodičovský príspevok alebo materské. Rodičovský príspevok sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky. V tom prípade je tvojím vlastným príjmom len príjem z dohody. Nezdaniteľnú časť na manželku ovplyvňuje výška príjmu manžela - pozri § 11 zák. o dani z príjmu.
grammatika
03.02.10,18:53
Nezdaniteľná čiastka sa vypočíta ako rozdiel medzi NČ 4025,70 € a príjmom z dohôd (ak tieto príjmy boli menšie ako 4025,70 €)
Timka1
03.02.10,18:55
Ak si mala z dohody za december nejakú daň, podaj si aj ty DP a sa ti vráti.
halimino
03.02.10,20:42
Prikladám výpočet NČ na manželku z poučenia DP:

2. Výpočet nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela)

§ 11 ods. 3 písm. a) zákona
Ak základ dane daňovníka (r. 36)
Príjmy manželky
Nezdaniteľná časť na manželku
- sa rovná alebo je nižší ako 31 489,92
0
4 025,70

menej ako 4 025,70
4 025,70 – príjmy manželky

4 025,70 a viac
0


Príklad 4:
Základ dane daňovníka, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na manželku = 20 000,00

1. Vlastné príjmy manželky znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky = 0,00
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku = 4 025,70
2. Vlastné príjmy manželky znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky = 1 500,00
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku = 4 025,70 – 1 500,00 = 2 525,70
3. Vlastné príjmy manželky znížené o zaplatené povinné poistné a príspevky = 4 500,00
Nezdaniteľná časť základu dane na manželku = 0
saminka6
04.02.10,17:09
Dakujem vsetkým .:-)
mirhu
07.05.10,12:00
Ak si mala z dohody za december nejakú daň, podaj si aj ty DP a sa ti vráti.

môžem žene na RD, pracujúcej na dohodu uplatniť nezdanitelnú časť? alebo jej treba ten príjem zdaniť? ďakujem
veronikasad
07.05.10,12:32
môžem žene na RD, pracujúcej na dohodu uplatniť nezdanitelnú časť? alebo jej treba ten príjem zdaniť? ďakujem
ak nemá podpísané Vyhlásenie u iného zamestnávatela - ano
yvonlet
05.11.12,07:59
Dobry den

chcela by som sa opytat, ako to je ked som na RD a pracujem na dohodu a uplatnujem si ja NC. povazuje sa moj rodicovsky prispevok za prijem, cize NC sa odcita od sumy za dohodu plus rodic.prispevok? cize na dohodu mam 300eur, rodic. prispevok 194,70 a NZ 303,73. tj.moje prijmy su 300 a nemusim danit alebo 494,70 a musim danit?

Dakujem
vieraaaa
05.11.12,08:31
Rodičovský príspevok sa nepripočítava k odmene za dohodu a nezdaňuje sa.
majonka
09.12.12,09:17
Ahojte, chcem pekne poprosiť o radu. ČO sa mi oplatí viac po 1.1.2013? Som na rodičovskej dovolenke a pracujem na dohodu o vykonaní práce, resp. pre svojho zamestnávateľa...chcel, aby som sa vrátila do práce, ale keďže nemám kam dať malého, tak sme uzavreli kompromis, že nebudem na trvalý pracovný pomer, budem pracovať z domu a pôjdem na dohodu o vykonaní práce. Teraz som trošku zdesená, lebo ako čítam príspevky, tak som na vážkach, že či sa na to celé nevykašlem.
Funguje to tak, že si píšem hodiny, kt. odpracujem za mesiac a potom mi to preplatia. Je to tak zväčša do 100 hodín mesačne a dostávam hodinovú sadzbu svojej hrubej mzdy, ktorú som mala pred nástupom na materskú.
Čo by ste poradili...zostať na dohode alebo poprosiť zamestnávateľa, aby ma vzal na 1/2 úväzok? Čo by bolo pre mňa výhodnejšie? Z pohľadu zamestnávateľa by bolo čo výhodnejšie po 1.1.2013?

Moc ďakujem za pomoc, ak by som napísala nedostatok informácii, doplním.
Ešte raz dík niekomu za radu...
Melnick
09.12.12,09:22
Xanti
09.12.12,09:26
majonka (http://www.porada.sk/member.php?u=80696)
ak pracuješ z domu, tak by som asi premýšľala nad živnosťou. Do ZP platiť odvody 55,02 eurá, do SP nič. Kým nebudeš odvádzať do SP odvody, tak bude za teba štát platiť dôchodkové ... ak by si sa zamestnala, tak štát už by ti neprispieval nič a OMB by sa Ti rátalo zo skráteného úväzku.
Tiež napr. čo sa týka prípadného skončenia PP po rodičovskej, ak by si pracovala na pol úväzku a zamestnávateľ by s tebou skončil PP, tak by si dostala podporu vyrátanú len z toho pol úväzku , takisto dalšiu materskú by si dostala len z pol úväzku vyrátanú.

Podľa mňa najlepšie pre teba je živnosť, kým sa neskončí RD alebo kým nebudeš mať povinnosť platiť odvody do SP.

Môžeš si zvoliť ako poistenec štátu ( rodič na RD) nulové preddavky do ZP, a potom podľa príjmu doplatíš nedoplatok pri RZZP do ZP
majonka
10.12.12,19:04
A ako to vlastne bude po novom? Keď mám teraz cca 5 € v hrubom na hodinu, koľko dostanem po novom? Je pravdou, že ak za rok zarobím cez 2900 € a niečo, musím si sama platiť do zdravotnej poisťovne? (pri ročnom vyúčtovaní).
Je rozdiel v dohode o pracovnej činnosti a v dohode o vykonaní práce?
Moc ďakujem za rady. Ja som taký ekonomický analfabet, ešteže existujú poraďáci :-)
Xanti
10.12.12,19:49
A ako to vlastne bude po novom? Keď mám teraz cca 5 € v hrubom na hodinu, koľko dostanem po novom? Je pravdou, že ak za rok zarobím cez 2900 € a niečo, musím si sama platiť do zdravotnej poisťovne? (pri ročnom vyúčtovaní).
Je rozdiel v dohode o pracovnej činnosti a v dohode o vykonaní práce?
Moc ďakujem za rady. Ja som taký ekonomický analfabet, ešteže existujú poraďáci :-)Skús si to vyrátať sama http://www.szco.sk/Kalkulacky-vypocty#calculator-dohodar ale pri tom príjme čo píšeš , tak by si neplatila daň, odvody do SP akurát by si platila odvody do ZP čo je 55,02 eur mesačne od nového roka.

Na tej stránke si nájdi kalkulačku pre dohodárov od 1.1.2013 a hod tam svoj cca mesačný príjem v hrubom koľko máš teraz v priemere a zistíš koľko ti ostane v čistom, nezabudni nastaviť správneho dohodára je tam viac možností.

A rozdiel medzi DoVP a DoPČ z hľadiska miezd nie je žiadny. Odvody sa budú platiť zo všetkých dohôd. Pre teba je fakt ideálne živnosť.
majonka
13.12.12,18:43
Ahojte, všetkým ďakujem za rady :-) Ja pracujem z domu preto, lebo je to dohoda so zamestnávateľom, je to taký typ práce, že nemusím do práce cestovať. Na rodičovskej dovolenke budem možno max. pol roka - rok. Potom sa chcem vrátiť do svojho zamestnania (kde teraz niečo robím na dohodu). Oplatí sa mi ísť kvôli tomu na živnosť a vybavovať všetky doklady?
Prečo by som mala platiť do ZP poisťovne 55,02 € mesačne? Keď budem na dohode? Riešila som tie výpočty a tam je to 4% z hrubej mzdy.
Ja si píšem hodiny a potom sa mi za každý mesiac vyplatia na dohodu - napr. tento mesiac to bolo 70 hodín, minulý 65...
Ďakujem pekne za odpoveď. Sorry, ak sa pýtam triviálnosti...pre mňa španielska dedina.
Mila123
13.12.12,18:48
Ahojte, všetkým ďakujem za rady :-) Ja pracujem z domu preto, lebo je to dohoda so zamestnávateľom, je to taký typ práce, že nemusím do práce cestovať. Na rodičovskej dovolenke budem možno max. pol roka - rok. Potom sa chcem vrátiť do svojho zamestnania (kde teraz niečo robím na dohodu). Oplatí sa mi ísť kvôli tomu na živnosť a vybavovať všetky doklady?
Prečo by som mala platiť do ZP poisťovne 55,02 € mesačne? Keď budem na dohode? Riešila som tie výpočty a tam je to 4% z hrubej mzdy.
Ja si píšem hodiny a potom sa mi za každý mesiac vyplatia na dohodu - napr. tento mesiac to bolo 70 hodín, minulý 65...
Ďakujem pekne za odpoveď. Sorry, ak sa pýtam triviálnosti...pre mňa španielska dedina.
prosím ťa akú máš dohodu?
tých hodín je akosi priveľa.....
a akú máš priemernú hrubú mzdu?
majonka
13.12.12,19:51
Ahojky, dohoda o vykonaní práce a od septembra...moja hrubá mzda 5 €/hod. Ď.