Isabel
03.02.10,22:38
Ahojte, prosím o pomoc so zaúčtovaním úhrady FA na účet v ČR. Snažila som sa to už naštudovať a zistila som zatiaľ nasledovné.

V peňažnom denníku účtujem vždy v EUR. Úhradu prepočítavam kurzom stanoveným na deň úhrady a na konci roka pri uzávierke prepočítam či vyjde kurzová strata alebo zisk. Správne?

Situácia je nasledovná.
Vystavím českému zákazníkovi faktúru na tovar napr. 30 EUR a na poštovné a balné 2,50 EUR. Prepočítam dnešným kurzom pre CZK, obe sumy sú na faktúre uvedené vrátane použitého kurzu. Faktúru pošlem mailom zákazníkovi.
Zákazník mi faktúru uhradí v CZK na účet v ČR o 10 dní, kedy už je kurz úplne iný. Ja príjem prepočítam novým kurzom späť na EUR a zapíšem ako príjem do peňažného denníka (EUR na faktúre a EUR príjem v denníku mi nesedí).
Robím to správne?
Keďže časť je príjem za tovar a časť je ostatný príjem (poštovné) mám potom aj pomerne rozpočítať obe položky novým kurzom, hej? Ak áno, tak mi to príde strašne pracné, všetky položky nanovo prepočítavať :(

Snáď som to popísala dobre a niekto poradí.
Vďaka.
ekopo
03.02.10,21:40
v JU sa neúčtuje o kurzovej strate, resp zisku. Do PD účtuješ fyzicky sumu, ktorá ti prišla alebo platíš v €. Rozdiel vysporiadaš len v knihe pohľadávok, záväzkov...
Isabel
03.02.10,21:44
no ale mne neprišla v €, prišla v CZK a ako sa správne dopracujem k € sume?
Rozalka
03.02.10,21:47
Ako ti prišla v CZK? na účet vedený v CM?
ekopo
03.02.10,21:47
to máš czk účet? aha máš ho v ČR otvorený, no tak jednoducho prepočítaš daným kurzom do PD, na konci roka prepočítaš zostatok na BU , porovnáš, vyrovnáš....
Isabel
03.02.10,21:52
čiže tak ako píšem vyššie? nepáči sa mi že mi nesedí tá suma na faktúre a suma úhrady v peňažnom denníku :(
Isabel
03.02.10,22:05
To: Rozalka

áno, úhrada príde v CZK na môj účet ktorý som si založila v ČR. mám skoro polovicu zákazníkov v ČR. oceňujú že nemusia platiť za prevod peňazí na Slovensko.