matelkoxxl
03.02.10,21:38
zdravim.
hladam nejakeho skuseneho pravnika,alebo inu osobu,ktora sa vyzna v zakone o plateni skolneho na VS.
mam taky problem - som na skole treti rok.predtym som studoval na tej istej skole,ale iba jeden semester,kedze mi to nevyslo,tak som skoncil a dal prihlasku nanovo na iny odbor.a teraz koncom januara mi zavolaju zo studijneho,ze im mam do 15.2 zaplatit 300€ skolne,kedze som uz jeden semester nadstandartne. zatial mi neposlali ani ziadny papier,ze mam nieco platit a niekde som pocul,ze skola ma povinnost oboznamit studenta PRED zapisom,ze ma nieco platit.no nikto ma pred zapisom,ani pocas zapisu s tym neoboznamil. takze mam platit,alebo nie???
dakujem za vsetky info a rady!
Mgr.Shrek
03.02.10,21:24
zdravim.
hladam nejakeho skuseneho pravnika,alebo inu osobu,ktora sa vyzna v zakone o plateni skolneho na VS.
mam taky problem - som na skole treti rok.predtym som studoval na tej istej skole,ale iba jeden semester,kedze mi to nevyslo,tak som skoncil a dal prihlasku nanovo na iny odbor.a teraz koncom januara mi zavolaju zo studijneho,ze im mam do 15.2 zaplatit 300€ skolne,kedze som uz jeden semester nadstandartne. zatial mi neposlali ani ziadny papier,ze mam nieco platit a niekde som pocul,ze skola ma povinnost oboznamit studenta PRED zapisom,ze ma nieco platit.no nikto ma pred zapisom,ani pocas zapisu s tym neoboznamil. takze mam platit,alebo nie???
dakujem za vsetky info a rady!

Podľa zákona č 131/2002 Z. z o Vysokých školách, je škola oprávnená požadovať od teba školné.
Keďže si jeden semester už študoval, dĺžka tvojho štúdia sa považuje za nadštandardnú. Preto je škola oprávnená pýtať peniaze.
Je tam však zakotvená oznamovacia povinnosť školy ohľadom výšky školného. Neviem teraz presne, ale viem, že musela ho škola oznámiť pred zápisom do ďalšieho ročníka.
Nie sú tam však žiadne sankcie za nedodržanie tejto povinnosti. Ale dá sa predpokladať, že ak škola výšku školného v danej lehote neoznámila, je výška školného nulová.
Ako píšeš si v treťom ročníku. Predpokladám, že na bakalárskom študijnom programe. Tzn., že tento rok budeš mať štátnice a budeš promovať. Myslím si, že keby si rebeloval, tak by ti štátnice podstatne sťažili. 300 Euro nie je až tak veľa. Moji spolužiaci platili najvyššiu sumu aká bola možná.
Premysli si to poriadne.
Podľa mňa je zákon na tvojej strane. To však niekedy nič neznamená.

drž sa
matelkoxxl
04.02.10,07:19
tak to by si sa cudoval,ale 300€ je dost a zohnat ich este tak naskoro za 2 tyzdne...
ale ako som pisal,doteraz mi neprisiel ziadny papier a so mnou dokonca ani nikto o tom nehovoril,pretoze mi volali na mobil zo studijneho ale hovoril s nimi kamos,lebo ja som nemohol...
takze prakticky mne to nikto neoznamil...
a podla teba studenti maju drzat hubu a krok, ked xcu vobec dostudovat co?a skola sa nemusi vobec drzat zakona, oni si mozu robit co xcu a ako to xcu,ved studenti aj tak zo strachu nakoniec zaplatia...to je fakt dobry system...
Mgr.Shrek
04.02.10,13:49
tak to by si sa cudoval,ale 300€ je dost a zohnat ich este tak naskoro za 2 tyzdne...
ale ako som pisal,doteraz mi neprisiel ziadny papier a so mnou dokonca ani nikto o tom nehovoril,pretoze mi volali na mobil zo studijneho ale hovoril s nimi kamos,lebo ja som nemohol...
takze prakticky mne to nikto neoznamil...
a podla teba studenti maju drzat hubu a krok, ked xcu vobec dostudovat co?a skola sa nemusi vobec drzat zakona, oni si mozu robit co xcu a ako to xcu,ved studenti aj tak zo strachu nakoniec zaplatia...to je fakt dobry system...


Pozri. Tomuto problému som sa venoval ešte počas štúdia, lebo bol u nás ten istý problém a mám na to ten názor, že ak si fakulta nesplnila svoju povinnosť, tak prečo by sme mali my.
Hľadal som možnosti, ako to obísť. Skúšal som retroaktivitu. Všetko možné. Ale potom mi bolo súkromne povedané to, čo som ti napísal. Že ak chcem úspešne doštudovať, mám si dať s tým pokoj.
Je to na tebe.