kattus
04.02.10,10:50
Dobry den.
Manzel je zamestnanec a popri zanestnani ma aj zivnost.Zo zamestanania ma preplatok taker 100eur na daniach,zo zivnosti je v minuse 1800eur....vsetko sme zapisali do tlaciva DP "B",vyslo nam,ze danovy urad by mu mal vratit ten preplatok zo zamestnania,no co s tym minusom zo zivnosti??????
Myslela som si,ze ta ciastka,ktorou je v minuse sa odrata od zarobenych peniazkov a zo zvysku sa zaplati dan.....asi som sa mylila,vsak?Ak ano,co potom s tym 1800eurovym minusom?????Kam ho zapisat,alebo co snim?Uplatni sa to v DP na buduci rok?Mam z toho chaos
Dakujem
Tamila
04.02.10,10:00
Daňovú stratu si môžeš odpočítavať v budúcich obdobiach:

§ 30
Odpočet daňovej straty
Na začiatok

(1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

do r. 2009 je to do piatich rokov
od r. 2010 je do do siedmich rokov
kattus
04.02.10,10:05
Tamila
dakujem krasne za odpoved.Takze ak spravne rozumiem,odratame ten minus o rok,v danovom za rok 2010????
Lianka
04.02.10,11:31
Ano, az v DP za 2010. Nemozes totiz kompenzovat prijem z § 5 (zamestnania) a stratu z § 6 (zivnosti).
kattus
04.02.10,12:10
jasne,uz tomu rozumiem....
prave som zistila,ze kedze som toto nevedela a muz maval vysoke preplatky zo zamestnania....tak sme od roku 2006 (DP za rok 2005) takto nezapisali straty zo zivnosti dokopy asi za 45tisic sk.:eek:Vlani a predvlani bol v pluse.
Ak som dobre rozumela prvej odpovedi,tak to mozem este stale zapisat do tohto DP????Alebo ak bol v pluse vlani ,tak uz nie?
Je to nejako limitovane,nejakou ciastkou??
Tamila
04.02.10,12:18
Ak dobre počítam, tak v DP za r. 2009 môžeš umoriť stratu za rok 2004 a vyššie.

Ale píšeš, že v r. 2009 má zo živnosti stratu, tak najbližšie môžeš umoriť stratu v DP za r. 2010 z roku 2005.
kattus
04.02.10,13:03
Tamila
tak ja som z toho uz jelen :rolleyes:
ano,za rok 2009 zo zivnosti je v minuse,ale zarobil normalne zo zamestnania.
Totiz,normalne je zamestnany,nie na zivnost a popri zamestnani ma este zivnost .
Takze zarobil v praci necelych 11tisic eur,z toho platil normalne dan,stahovali mu to a zo zivnosti mal stratu 1800.
Takze napriklad stratu z roku 2005 a 2006 umorim najskor o rok?Aj s tou terajsou....a co ked o rok nebude zo zivnosti stale v pluse....ze zarobi iba v praci?To sa to zas posunie na dalsi rok?Moze sa napr stat,ze bude 5 rokov v minuse a tym padom nikdy tu stratu neumori-chapem to spravne?
V podstate ,teraz blbo povedane,nic tym,ze je v strate neziska,lebo sice navrazal peniaze do vybavenia a podobne,na prevadzku firmy,no kedze nebol v zisku,nema sancu si to odratat od toho,co zarobil,kedze zaraba v praci a minusovy je z podnikania?
Tym padom je totak,ze vzdy vlastne zuctuje v DP polozky z prace a ked bude mat preplatok,vratia mu ho,ale nemoze napisat,ze sice zarobil peniaze,no z tych zarobenych financoval zivnost,ktora nezarobila,len bol stratovy....vrati sa mu stale iba pripadny preplatok z prace.Boze,ja som z toho kon
Ivenka
04.02.10,13:09
V podstate ako písala Tamila a Lianka. To čo mu vyjde zo zamestnania, ak preplatok tak to Ti vrátia. A stratu, ktorú si mala budeš odpočítavať až keď budeš podavať Daňové priznanie ale z ktorého Ti vyjde daňová pinnosť čiže Príjmy - Výdavky napr. 3000 Eur. A potom môžeš začať odpisovať stratu. Tedak ak v roku 2010 vykážeš zisk, tak odpočítaš stratu z roku 2005 ale len do výšky základu dane.
Tamila
04.02.10,13:52
Ako ti napísala Lianka, nemôžeš si stratu zo živnosti umorovať s príjmov zo závislej činnosti.
kattus
04.02.10,16:07
Kocky
dakujem vam,ste super,ze ste poradili.Vrela vdaka