Jana Grofčíková
04.02.10,10:01
Prosím o radu kamaratka SZČO je asi mesiac tehotná, platí si povinné odvody do SP a ZP od 07.2008, čo má robiť aby mala vyššiu materskú.Podľa toho čo som sa tu dočítala tak, zrušiť živnosť čo najskôr a prihlásiť si dobrovoĽné nemocenské poistenie alebo ako presne. A AK tak dokedy ho treba platiť.Viem že je tu toho veľa ale dôveruj a preveruj.
Ďakujem za radu.
Xanti
04.02.10,09:43
Prosím o radu kamaratka SZČO je asi mesiac tehotná, platí si povinné odvody do SP a ZP od 07.2008, čo má robiť aby mala vyššiu materskú.Podľa toho čo som sa tu dočítala tak, zrušiť živnosť čo najskôr a prihlásiť si dobrovoĽné nemocenské poistenie alebo ako presne. A AK tak dokedy ho treba platiť.Viem že je tu toho veľa ale dôveruj a preveruj.
Ďakujem za radu.
No má tri možnosti ...

a ) nerobiť nič.... materská bude minimálna .. vo výške cca 160 eur
b ) uzavrieť DNP... z rozdielu max. a povinných odvodov.... pred nástupom na materskú zrušiť živnosť a požiadať o materskú z DNP... bude vo výške cca 420 eur
c ) zrušiť teraz živnosť.. odhlásiť sa zo SP ako povinný platca odvodov... založiť novú živnosť... vypísať prihlášku na DNP z maxima 1084,55 eura... platiť minimálne 26 týždnov... a jej materská bude cca 600 eur.

Môžete sa rozhodovať.
Jana Grofčíková
04.02.10,09:51
ďakujem za radu.:)Ešte pár otázok na ujasnenie treba novú živnosť? nestačí DNP? a čo s povinnými odvodami vyplývajúcimi z DP za rok 2009. Dá sa pori povinnýCh odvodoCh ešte dobrovolne pripoistiť? V prvom prípade musí zrušiť živnosť kedy? nestačí ju pozastaviť? Viem že sa tu toho popísalo veľa ale konkrétne je to iné.
Xanti
04.02.10,09:52
ďakujem za radu.:)Ešte pár otázok na ujasnenie treba novú živnosť? nestačí DNP? a čo s povinnými odvodami vyplývajúcimi z DP za rok 2009. Dá sa pori povinnýCh odvodoCh ešte dobrovolne pripoistiť? V prvom prípade musí zrušiť živnosť kedy? nestačí ju pozastaviť? Viem že sa tu toho popísalo veľa ale konkrétne je to iné.
Otázka :
Tvoja kamarátka nechce pracovať? Nepotrebuje mať živnosť? Čo bude robiť do pôrodu?
Jana Grofčíková
04.02.10,09:59
Ona má živnosť ale pracuje s manželom(manžel má firmu). Vlastne len jemu robí účtovníctvo a živnosť má len preto aby bol pokoj od uradov a vlastne manžel má výdavky.Takže túto prácu bude robiť tak či tak.Ale chce vlastne pomôcť, potom tak či tak ju bude musieť minimálne pozastaviť ak chce dostávať zvýšený rodičovský príspevok 2roky.
Xanti
04.02.10,10:04
Ona má živnosť ale pracuje s manželom(manžel má firmu). Vlastne len jemu robí účtovníctvo a živnosť má len preto aby bol pokoj od uradov a vlastne manžel má výdavky.Takže túto prácu bude robiť tak či tak.Ale chce vlastne pomôcť, potom tak či tak ju bude musieť minimálne pozastaviť ak chce dostávať zvýšený rodičovský príspevok 2roky.
Tak ma poriadne čítaj : aby nemala problémy kvôli úradom do nástupu do materskej tak nech urobí toto
A.
1) zrušiť živnosť ,
- prestáva byť povinný platiteľ odvodov do SP
2) založiť DNP z maxima
- začína byť dobrovolne poistená osoba
3) založiť novú živnosť aby mohla dalej manželovi legálne pomáhať až do materskej
- odvody zo živnosti do SP platiť nebude
4) pred nástupom na materskú môže zrušiť živnosť
B.
nechať všetko tak ako je, a tesne pred nástupom na materskú zrušiť živnosť a zamestnať sa v manželovej FY z maximálnym VZ.
Jana Grofčíková
04.02.10,10:10
ĎAKUJEM veľmi pekne už tomu rozumiem.:)
LauraL
04.02.10,10:17
Ona má živnosť ale pracuje s manželom(manžel má firmu). Vlastne len jemu robí účtovníctvo a živnosť má len preto aby bol pokoj od uradov a vlastne manžel má výdavky.Takže túto prácu bude robiť tak či tak.Ale chce vlastne pomôcť, potom tak či tak ju bude musieť minimálne pozastaviť ak chce dostávať zvýšený rodičovský príspevok 2roky.
no a nemohol by ju manzel zamestnat? To by bolo velmi elegantne riesenie- zrusit zivnost, a zamestnat sa za najvyssi vymer. zaklad (tych 1.084,55,-€). Hoci aj tyzden pred nastupom na MD ;). Vychadza tak max. MD a este aj zvyseny rodicak:)
LauraL
04.02.10,10:19
pardon Xanti, uz si to tiez napisala.. ;)
Xanti
04.02.10,10:20
pardon Xanti, uz si to tiez napisala.. ;)
Čo narobím, som rýchla :D

Písala som to tak, aby aj ostatný vedeli pochopiť čo sa dá robiť. Aby neurobili chyby. Preto som to rozviedla aj do možnosti B. :D