ocvarpet
04.02.10,11:57
Dobrý deň, rád by som požiadal o radu. Dostávam príspevok z UPSVR, ktorý prepláca odvody na zdravotné a sociálne poistenie zamestnávateľovi, tak aj zamestnancom. Časť príspevku patriaci zamestnancom im vraciam vo výplate v následujúcom mesiaci a mám otázku, či tento príspevok je pre zamestnanca príjem podliehajúci dani z príjmu a či zvyšuje aj vymeriavací základ sociálneho a zdravotného poistenia. Ďakujem
jaboig
16.03.10,11:58
dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu pri zaúčtovaní príspevky z úpsvr do peňažného denníka.Je to pre mňa príjem ovp. základ dane alebo PNZD ? Ide o príjem ktorý mi prepláca UPsvr pre zamestnanca .
msa
29.04.10,12:12
Dobrý deň, chcela by som sa k tejto téme tiež niečo spýtať:dohodu o poskytnutí príspevku podľa § 50a, máme podpísanú 30.3.2010. Začínam s predkladaním požadovaných dokladov teda až teraz k 5.5.2010. Moja otázka znie, či príspevok, ktorý mi vrátia za zamestnanca prvýkrát až o 30 dníi po predložení všetkých dokladov, mám tomuto zamestnancovi pripočítať ku mzde už teraz v aprílovej výplate alebo až v ďalšom mesiaci, keď už budem mať príspevok na účte. A ďalej by som chcela vedieť, či táto suma ide alebo nejde do VZ ZP?čítala som všetky možné témy, ale jednoznačnú odpoveď som nenašla. ďakujem vám veľmi pekne.
msa
29.04.10,18:22
nikto nevie?
Dana1
29.04.10,18:57
Dobrý deň, chcela by som sa k tejto téme tiež niečo spýtať:dohodu o poskytnutí príspevku podľa § 50a, máme podpísanú 30.3.2010. Začínam s predkladaním požadovaných dokladov teda až teraz k 5.5.2010. Moja otázka znie, či príspevok, ktorý mi vrátia za zamestnanca prvýkrát až o 30 dníi po predložení všetkých dokladov, mám tomuto zamestnancovi pripočítať ku mzde už teraz v aprílovej výplate alebo až v ďalšom mesiaci, keď už budem mať príspevok na účte. A ďalej by som chcela vedieť, či táto suma ide alebo nejde do VZ ZP?čítala som všetky možné témy, ale jednoznačnú odpoveď som nenašla. ďakujem vám veľmi pekne.
Dohodu máte podpísanú k 30,3,2010? a pracovné miesto je podporované od 1.4.2010? ak je to tak, tak žiadate preplatiť odvody za mesiac apríl a už v májovej výplate pripočítate odvody za zamestnanca ku mzde zamestnancovi, pretože vy už viete výsku tých odvodov, nečakáte na to až vám prídu peniaze fyzicky na účet.
msa
30.04.10,10:51
pridávam odpoveď, ktorú mi poslali z Krosu:

nakoľko sa na nás s touto otázkou obrátili viacerí zákazníci, oslovili sme s touto otázkou priamo Ministerstvo zdravotníctva.
Z Ministerstva zdravotníctva sme obdržali písomné stanovisko, podľa ktorého tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie, nakoľko príspevok sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi. Do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by tento príspevok nevstupoval, ak by bol poskytnutý prvému prijímateľovi.
To znamená, že ak sa príspevok priamo vypláca zamestnancovi, tento nevstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Ak ale tento príspevok vyplatí až zamestnávateľ zamestnancovi, zamestnancovi tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
ivana184
30.04.10,11:08
No ja to robím takto:
Dohoda podpísaná 30.03.2010, podporované pracovné miesto od 01.04.2010.

Už v aprílovej výplate preplácam odvody zamestnancovi, ako príjem neovplyvňujúci základ dane (štát mu akoby platil odvody, považujem to ako príspevok od štátu), a následne žiadam refundáciu od úradu práce. Vyplácam to hneď v tom mesiaci, ktorý už je podporovaný, pretože na základe podpísanej dohody s úradom práce viem presnú výšku refundácie. Ale to vyjadrenie ministerstvo zdravotníctva sa mi nejako nezdá.
ivapiatka
30.04.10,11:44
Ja som sa tiež informovala na uvedený problém priamo na UPSVAR a tam mi prefotili vyjadrenie zo zdravotnej poisťovne a to nasledovné:
"V zmysle § 50a ods. 3 zákona č. 5/2004 Z.z. je príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Nakoľko tento príspevok je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov, nezapočítava sa do vymeriavacieho základu zamestnanca."
karpis
30.04.10,11:49
No ja to robím takto:
Dohoda podpísaná 30.03.2010, podporované pracovné miesto od 01.04.2010.

Už v aprílovej výplate preplácam odvody zamestnancovi, ako príjem neovplyvňujúci základ dane (štát mu akoby platil odvody, považujem to ako príspevok od štátu), a následne žiadam refundáciu od úradu práce. Vyplácam to hneď v tom mesiaci, ktorý už je podporovaný, pretože na základe podpísanej dohody s úradom práce viem presnú výšku refundácie. Ale to vyjadrenie ministerstvo zdravotníctva sa mi nejako nezdá.
Toto je nesprávne!!!!ak je podporované miesto od 1.4.2010 tak vo výplate za apríl príspevok zamestnancovi ešte cez pásku nejde až pri výpočte mzdy za mesiac máj dáte zamestnancovi príspevok z ÚP (za mesiac apríl)
karpis
30.04.10,11:58
pridávam odpoveď, ktorú mi poslali z Krosu:

nakoľko sa na nás s touto otázkou obrátili viacerí zákazníci, oslovili sme s touto otázkou priamo Ministerstvo zdravotníctva.
Z Ministerstva zdravotníctva sme obdržali písomné stanovisko, podľa ktorého tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie, nakoľko príspevok sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi. Do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie by tento príspevok nevstupoval, ak by bol poskytnutý prvému prijímateľovi.
To znamená, že ak sa príspevok priamo vypláca zamestnancovi, tento nevstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie. Ak ale tento príspevok vyplatí až zamestnávateľ zamestnancovi, zamestnancovi tento príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
Toto sa mi nezdá, podľa mňa príspevok nevstupuje do VZ zamestnanca.
Dana1
30.04.10,12:06
Toto je nesprávne!!!!ak je podporované miesto od 1.4.2010 tak vo výplate za apríl príspevok zamestnancovi ešte cez pásku nejde až pri výpočte mzdy za mesiac máj dáte zamestnancovi príspevok z ÚP (za mesiac apríl)
Ani ja s týmto nesúhlasím čo napísala ivana184.

aj v dohode je uvedené, že príspevok sa vypláca zamestnancovi ku mzde za mesiac spätne. čiže tak ako napísala karpis za apríl v májovej výplate.
ivana184
30.04.10,12:09
Toto je nesprávne!!!!ak je podporované miesto od 1.4.2010 tak vo výplate za apríl príspevok zamestnancovi ešte cez pásku nejde až pri výpočte mzdy za mesiac máj dáte zamestnancovi príspevok z ÚP (za mesiac apríl)

Viem, že viacerí tak postupujú ako uvádzate, ale úrad práce mi to odobril a sám poradil, koľko ľudí, toľko chutí, a milión názorov a vysvetlení zákonov.
msa
01.05.10,11:18
ja som sa nakoniec dovolala na úrad a tam mi povedali, tiež ako to robí väčšina, až za vyplatené mzdy za mesiac apríl v mesiaci máj, dokladám doklady prvýkrát bez pripočitateľnej položky , a v ďalšom mesiaci už aj s príplatkom, bez ohľadu na to či mi to oni poslali alebo nie. No a s tým VZ teda neviem čo mám robiť, ešte mám našťastie mesiac k dobru, tak budem zisťovať. ďakujem za odpovede.
Lotarka
04.05.10,09:16
ja som sa nakoniec dovolala na úrad a tam mi povedali, tiež ako to robí väčšina, až za vyplatené mzdy za mesiac apríl v mesiaci máj, dokladám doklady prvýkrát bez pripočitateľnej položky , a v ďalšom mesiaci už aj s príplatkom, bez ohľadu na to či mi to oni poslali alebo nie. No a s tým VZ teda neviem čo mám robiť, ešte mám našťastie mesiac k dobru, tak budem zisťovať. ďakujem za odpovede.

Aj u nás sa práve teraz pripravujú podklady na podanie žiadosti, a preto hľadám, čo sa len dá, aby som mala už teraz prehľad ako- čo.


Ide tento príspevok do VZ alebo nie?
msa
07.05.10,10:35
Ahojte práve mi prišla odpoveď zo VŠZP v tomto znení:


Dobrý deň,

režim platenia preddavkov a poistného na zdravotné poistenie sa riadi
§ 5 a 6 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších
predpisov a prípadnými odkazmi na oslobodenie od platenia a § 13
zákona o zdravotnom poistení (580/2004 Z. z.).
V zmysle § 50a ods. 3 zákona č. 5/2004 Z. z. je príspevok
zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) pripočítateľnou položkou
ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných
fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Nakoľko tento príspevok
je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov,
nezapočítava sa do vymeriavacieho základu zamestnanca na účely
platenia preddavkov na zdravotné poistenie.

Pokiaľ ide o § 50d zákona č. 5/2004 Z. z., tento príjem nie je
„oslobodený“ v § 13 ods. 4 zákona o zdravotnom poistení a ani zákone
o dani z príjmov nie je zmienka, že by takýto príjem bol oslobodený
od platenia daní. V prípade, že by takýto príjem spĺňal podmienku
vyňatých príjmov, mohli by sme ho považovať za takýto príjem,
konkrétne § 13 ods. 20 písm. c) - príjmy z ktorých sa vyberá daň
zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov okrem príjmu zo závislej
činnosti, kedy daňovník nežiada zamestnávateľa o uplatnenie
nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ide o príjem nepresahujúci
165,97 eura mesačne. Viď § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z
príjmov.
Na základe uvedeného si dovoľujeme vysloviť názor, že pokiaľ príjem
podľa § 50d zákona č. 5/2004 Z. z. presahuje sumu 165,97 eura, je
povinnosť odvádzať poistné na verejné zdravotné poistenie, vrátane
preddavku na verejné zdravotné poistenie.


V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od
8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP
Oriešok
25.08.10,08:05
Zatiaľ sme v štádiu uvažovania o zamestnaní človeka z úradu práce. A mali by sme záujem o príspevok z úradu práce podľa § 50a, čož je preplácanie odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Nie sú mi jasné dve veci, po prečítaní zákona a usmernení na stránkach úradu práce, ako môže zarobiť pracovník menej ako je minimálna mzda (max.360,88 Eur)? Vyplýva mi z toho, že by mal mať nižší hodinový pracovný úväzok, aby bola dodržaná litera zákona o minimálnej mzde a hlavne splnené podmienky poskytnutia príspevku z úradu práce. A druhá vec mi bola povedaná, že stačí ak nadobudne právoplatnosť rozhodnutia o zaregistrovaní nezamestnaného a hneď môžeme žiadať o príspevok na podporu udržania zamestnancov. V zákone však čítam, že by mal byť evidovaný na úrade práce minimálne 3 mesiace. Viem mi niekto odpovedať na tieto dve mne nejasné vecičky?
miriza
25.08.10,08:14
Podľa mňa najhorší projekt, aký kedy ÚP mal, treba sledovať mzdu nám napríklad nezrefundovali mzdu kvôli preplateniu nevyčerpranej dovolenky. Treba si vybrať radšej iný projekt ak ešte vôbec nejaké sú napríklad refundovanie 50%CCP no ten myslím končí už v októbri.
Oriešok
25.08.10,08:19
Miriza, zamestnali ste na skrátený pracovný úväzok?
miriza
25.08.10,08:22
Nie, zamestnali sme ho normálne v pracovnej zmluve sme však mali minimálnu mzdy a bol tam jeden bod že mzda sa bude meniť tak ako sa bude meniť minimálna mzda.
Dana1
25.08.10,08:32
Zamestnanec nesmie mať v sledovanom mesiaci mzdu vyššiu ako je 50% priemernej mzdy v NH SR vyhlásenej štatistickým úradom. nemôže mať nižžšiu ako je MM.

u nás je to tak, že zamestnanec musí byť evidovaný na ÚP 3 mesiace. je to aj podľa zákona.
Dana1
25.08.10,08:37
Podľa mňa najhorší projekt, aký kedy ÚP mal, treba sledovať mzdu nám napríklad nezrefundovali mzdu kvôli preplateniu nevyčerpranej dovolenky. Treba si vybrať radšej iný projekt ak ešte vôbec nejaké sú napríklad refundovanie 50%CCP no ten myslím končí už v októbri.
Tým, že ste mali preplatenú dovolenku, vyšla vám zrejme vyššia HM ako je tých 50% priemernej mzdy. preto vám zrejme nepreplatili.
Melnick
02.02.11,14:22
Myslíte si, že kompetentní sa už ujednotili v názore zahŕňať / nezahŕňať príspevok podľa § 50a do Vz pre ZP ? :):):) Stále nie sú jednotní.
jess
02.02.11,14:48
Tiež mám teraz možnosť zamestnať človeka z Úradu práce. Aká je najjednoduchšia možnosť (najväčší príspevok) ? Vytorené miesto bude servisný mechanik v obchode. Hľadí sa nejako na typ vytvoreného miesta ? Keď vidím aké sú s tým problémy a papierovačky, tak sa mi do toho ani moc nechce. Dajte prosím tipy (systém) ako ste postupovali.
Melnick
02.02.11,15:11
Ja iba spracovávam mzdy, všetko ostatné si vybavuje konateľ. Sú to celkom slušné peniaze na podporu zamestnanosti, teda v okresoch, kde je vysoká nezamestnanosť. :)


Posúvam : Vyjadrite prosím názor k §50a.
msa
02.02.11,15:18
Tiež mám teraz možnosť zamestnať človeka z Úradu práce. Aká je najjednoduchšia možnosť (najväčší príspevok) ? Vytorené miesto bude servisný mechanik v obchode. Hľadí sa nejako na typ vytvoreného miesta ? Keď vidím aké sú s tým problémy a papierovačky, tak sa mi do toho ani moc nechce. Dajte prosím tipy (systém) ako ste postupovali.

nie je to až také zlé a výsledok stojí za úvahu. Všetko potrebné si povytláčaš zo stránky upsvar.sk, tam sú tlačivá, všetky čestné prehlásenia a aj zoznam, čo ešte všetko potrebuješ, a to je potvrdenia zo všetkých inštitúcii /DU, SP, ZP, IP/ o tom, že im nedlhuješ žiadne peniaze, teda, že neevidujú voči tebe žiadne nedoplatky, a že si neporušila zákon o nelegálnom zamestnávaní. ďalej kopia PZ a prihlášky za zamestnanca do ZP a SP.
Preplácajú odvody max. do výšky 360E VZ mesačne.
msa
02.02.11,15:21
Myslíte si, že kompetentní sa už ujednotili v názore zahŕňať / nezahŕňať príspevok podľa § 50a do Vz pre ZP ? :):):) Stále nie sú jednotní.

naposledy, čo som sa o to zaujímala , tak som bola presvedčená, že čo sa týka ZP zvyšuje to VZ. Teraz idem na to odznova a budem odvod do ZP navyšovať o výšku príspevku. Pripadá mi to takto lepšie, ako neskôr doplácať.
Melnick
02.02.11,15:31
naposledy, čo som sa o to zaujímala , tak som bola presvedčená, že čo sa týka ZP zvyšuje to VZ. Teraz idem na to odznova a budem odvod do ZP navyšovať o výšku príspevku. Pripadá mi to takto lepšie, ako neskôr doplácať.

Mám od Teba aj stanovisko VšZP.


Re: OBERON

A teraz úplne vážne :)

Doteraz najužitočnejšia odpoveď (5 hlasov)


msa (http://www.porada.sk/member.php?u=16236)

Ahojte práve mi prišla odpoveď zo VŠZP v tomto znení: Dobrý deň, režim platenia preddavkov a poistného na zdravotné poistenie sa riadi § 5 a 6 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a prípadnými odkazmi na oslobodenie od platenia a § 13 zákona o zdravotnom poistení (580/2004 Z. z.). V zmysle § 50a ods. 3 zákona č. 5/2004 Z. z. je príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Nakoľko tento príspevok je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov, nezapočítava sa do vymeriavacieho základu zamestnanca na účely platenia preddavkov na zdravotné poistenie. Pokiaľ ide o § 50d zákona č. 5/2004 Z. z., tento príjem nie je „oslobodený“ v § 13 ods. 4 zákona o zdravotnom poistení a ani zákone o dani z príjmov nie je zmienka, že by takýto príjem bol oslobodený od platenia daní. V prípade, že by takýto príjem spĺňal podmienku vyňatých príjmov, mohli by sme ho považovať za takýto príjem, konkrétne § 13 ods. 20 písm. c) - príjmy z ktorých sa vyberá daň zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov okrem príjmu zo závislej činnosti, kedy daňovník nežiada zamestnávateľa o uplatnenie nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ide o príjem nepresahujúci 165,97 eura mesačne. Viď § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov. Na základe uvedeného si dovoľujeme vysloviť názor, že pokiaľ príjem podľa § 50d zákona č. 5/2004 Z. z. presahuje sumu 165,97 eura, je povinnosť odvádzať poistné na verejné zdravotné poistenie, vrátane preddavku na verejné zdravotné poistenie. V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č. 0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod. S pozdravom Call centrum VŠZP

Ja čakám stanovisko Dôvery a VšZP. Uvidíme. :eek:
Môj názor však je, že je to nelogické navyšovať VZ. Keď sa na to pozerám, že takýto zamestnanec nemá nárok na Zamestnaneckú prémiu, ktorá mimochodom stále nie je považovaná za danený príjem, potom sú zamestnanci podľa §50a znevýhodnení, nemyslíte ?
Dana1
02.02.11,17:08
Mne ohľadne tohoto príspevku od nás z UP prišlo usmernenie, ktoré im poslalo MZSR. ja som ho už tu prikladala.

http://www.porada.sk/t139683-p3-prispevok-z-upsvar.html

a kým mi nepríde iné dávam ten príspevok do VZ pre ZP. ja už sa nad tým nerozčuľujem. dosť som sa narozčuľovala v máji, lebo som musela kôli tomu opravovať mzdy aj výkazy.
ale podľa mňa je to hluposť a nemal by tam byť. vymysleli príspevok a zabudli to dotiahnuť do konca.

a mimochodom v zákone o SP je až teraz od 1.1.2011 zahrnutý ten príspevok , že nevstupuje do VZ.
Melnick
02.02.11,18:21
A do 31.12.2010 si ho zahŕňala do VZ pre SP, keď nebol jasne definovaný v zákone o SP ?
jankajantis
02.02.11,18:45
je iný zdaniteľný príjem a v jednoduchom učtovníctve sa učtuje ako príjem a vzniknuté odvody ako vydaj.
Melnick
02.02.11,18:58
je iný zdaniteľný príjem a v jednoduchom učtovníctve sa učtuje ako príjem a vzniknuté odvody ako vydaj.

Moja, ale my riešime niečo úúúplne iné. Účtovať už vieme. ;)
jess
03.02.11,07:02
Dajú sa papiere vybaviť aj po nástupe zamestnanca alebo musím mať podpísanú dohodu s ÚPSVaR pred prijatím zamestnanca ?
Dana1
03.02.11,08:11
A do 31.12.2010 si ho zahŕňala do VZ pre SP, keď nebol jasne definovaný v zákone o SP ?
Nie, do VZ pre SP nie.

len som chcela povedať, že keď nevstupoval do VZ pre SP nemal by ani do VZ pre ZP.
Dana1
03.02.11,08:20
Dajú sa papiere vybaviť aj po nástupe zamestnanca alebo musím mať podpísanú dohodu s ÚPSVaR pred prijatím zamestnanca ?
Postup:
1. podáte si žiadosť na ÚP, oni Vám povedia, že máte urobiť PZ.
2. urobíte PZ, prihlásite zamestnanca v SP, ZP - kópie prihlášok a pracovnej zmluvy prinesiete na ÚP
3. podpíšete dohodu s ÚP.

my sme podávali žiedosť niekedy v 01/2010, zamestnanca sme prihlásili k 25,1,2010, dohoda bola podpísaná 29,1,2010 a pracovné miesto bolo podporované od 1,2,2010
jess
03.02.11,10:57
Čítam tie zákony - schémy a vyplýva mi z toho, že prac.zmluva by mala byť minimálne na 2 roky. Je to tak ? Ak trvá PZ menej, pomoc sa tým znižuje. Ten môj budúci zamestnanec je v evidencii ÚP 4,5 mesiaca .
msa
03.02.11,12:13
Mám od Teba aj stanovisko VšZP.


Ja čakám stanovisko Dôvery a VšZP. Uvidíme. :eek:
Môj názor však je, že je to nelogické navyšovať VZ. Keď sa na to pozerám, že takýto zamestnanec nemá nárok na Zamestnaneckú prémiu, ktorá mimochodom stále nie je považovaná za danený príjem, potom sú zamestnanci podľa §50a znevýhodnení, nemyslíte ?

áno, bolo to tak, avšak prevládalo viac názorov, na to, že to má vstupovať do VZ pre ZP.
msa
03.02.11,12:15
Dajú sa papiere vybaviť aj po nástupe zamestnanca alebo musím mať podpísanú dohodu s ÚPSVaR pred prijatím zamestnanca ?


aj po nástupe, ak bol predtým v evidencii UP aspoň 3 mesiace
lubbica2
18.02.11,10:34
Nie, do VZ pre SP nie.

len som chcela povedať, že keď nevstupoval do VZ pre SP nemal by ani do VZ pre ZP.

Takze som to cely minuly rok robila zle, ked som to nedavala do vz pre zp?! :eek::eek::eek:
Melnick
18.02.11,12:14
Takze som to cely minuly rok robila zle, ked som to nedavala do vz pre zp?! :eek::eek::eek:

Nie , nerobila si zle, pretože ani ZP nevedeli čo chcú.
lubbica2
18.02.11,12:21
Takze som to cely minuly rok robila zle, ked som to nedavala do vz pre zp?! :eek::eek::eek:

tak si odpoviem sama: ano, robila som to nespravne, volala som do vszp, to znamena opravne vykazy, tym padom sa zmeni dan, pomooooc....:eek:
lubbica2
18.02.11,12:27
Nie , nerobila si zle, pretože ani ZP nevedeli čo chcú.

No, neviem, ale potom to cele opravovat neskor to by bolo asi este horsie, najhorsie je, ze bolo vystavene potvrdenie o prijmoch a podobne, co mam robit?! najlepsie asi umriet, ci? :D:eek:
Melnick
18.02.11,14:30
No, neviem, ale potom to cele opravovat neskor to by bolo asi este horsie, najhorsie je, ze bolo vystavene potvrdenie o prijmoch a podobne, co mam robit?! najlepsie asi umriet, ci? :D:eek:
Neblbni, kvoli blbým výkazom ?????:eek: Môj soft vlani nemal ani kolonku na niečo, kvoli čomu Ty chceš odchádzať zo sveta. :D
Keď bude čas pohľadám stanovisko, na ktoré sa môžeš odvolať. Teraz ale ...... času málo. :)
lubbica2
18.02.11,14:45
Neblbni, kvoli blbým výkazom ?????:eek: Môj soft vlani nemal ani kolonku na niečo, kvoli čomu Ty chceš odchádzať zo sveta. :D
Keď bude čas pohľadám stanovisko, na ktoré sa môžeš odvolať. Teraz ale ...... času málo. :)

Ďakujem veľmi pekne za ochotu aj povzbudenie, normálne mám depku celý deň z toho, a ešte celý víkend na hovno... :mad:. Ale opraviť to asi musím, že?
Melnick
18.02.11,14:48
TOTO JE STANOVISKO Z JANUÁRA TOHTO ROKU:


Dobrý deň,

Dňa 1.7.2009 sme Vám zaslali stanovisko k zahrňovaniu príspevkov podľa §50a, §50d a § 50f zákona o službách zamestnanosti do vymeriavacieho základu zamestnanca, ktoré vychádzalo zo stanoviska MZ SR.

Na základe
dotazov z pobočiek a Call centra k tejto problematike (viacerí platitelia obdržali iné stanovisko z MZ SR ako MZ SR poskytlo nám) sme opätovne požiadali MZ SR o stanovisko k zahrňovaniu príspevkov podľa § 50a, § 50d a § 50f zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov do vymeriavacieho základu zamestnanca. Na základe tohto stanoviska MZ SR Vám zasielame nasledujúcu informáciu:


Podľa § 13 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je vymeriavacím základom zamestnanca jeho príjem, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu ( týmto je zákon č. 595/2003 Z .z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ). Na základe vyššie uvedeného teda uvádzame, že príspevok podľa :
- § 50a, ktorý sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi, mal by u zamestnanca vstupovať do základu dane (vstupuje do vymeriavacieho
základu zamestnanca pre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie )
- § 50d, ktorý sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi, mal by u zamestnanca vstupovať do základu dane ( vstupuje do vymeriavacieho
základu zamestnanca pre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie )
- § 50f, ktorý sa poskytuje zamestnancovi, by mal byť od dane oslobodený (nevstupuje vo vymeriavacieho základu zamestnanca pre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie )


S pozdravom


Ing. Zuzana Sarvašová
vedúca odboru zdravotného poistenia
Sekcia zdravotného poistenia - Odbor zdravotného poistenia


My sa trápime , chytáme depku a kompetentní ani odpovede nedajú správne, keď sa zaujímame, v snahe robiť podľa zákona.
lubbica2
18.02.11,15:09
TOTO JE STANOVISKO Z JANUÁRA TOHTO ROKU:

ffice:office" />
Dobrý deň,

Dňa 1.7.2009 sme Vám zaslali stanovisko k zahrňovaniu príspevkov podľa §50a, §50d a § 50f zákona o službách zamestnanosti do vymeriavacieho základu zamestnanca, ktoré vychádzalo zo stanoviska MZ SR.

Na základe
dotazov z pobočiek a Call centra k tejto problematike (viacerí platitelia obdržali iné stanovisko z MZ SR ako MZ SR poskytlo nám) sme opätovne požiadali MZ SR o stanovisko k zahrňovaniu príspevkov podľa § 50a, § 50d a § ffice:smarttags" />50f zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov do vymeriavacieho základu zamestnanca. Na základe tohto stanoviska MZ SR Vám zasielame nasledujúcu informáciu:


Podľa § 13 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je vymeriavacím základom zamestnanca jeho príjem, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu ( týmto je zákon č. 595/2003 Z .z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ). Na základe vyššie uvedeného teda uvádzame, že príspevok podľa :
- § 50a, ktorý sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi, mal by u zamestnanca vstupovať do základu dane (vstupuje do vymeriavacieho
základu zamestnancapre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie)
- § 50d, ktorý sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi, mal by u zamestnanca vstupovať do základu dane ( vstupuje do vymeriavacieho
základu zamestnancapre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie)
- § 50f, ktorý sa poskytuje zamestnancovi, by mal byť od dane oslobodený (nevstupuje vo vymeriavacieho základu zamestnancapre výpočet preddavkov napoistné na verejné zdravotné poistenie )


S pozdravom


Ing. Zuzana Sarvašová
vedúca odboru zdravotného poistenia
Sekcia zdravotného poistenia - Odbor zdravotného poistenia


My sa trápime , chytáme depku a kompetentní ani odpovede nedajú správne, keď sa zaujímame, v snahe robiť podľa zákona.

No podľa tohto vyjadrenia vstupuje príspevok podľa §50a do vymeriavacieho základu, nie?
Melnick
18.02.11,15:20
Od januára 2011, určite áno:)
Melnick
18.02.11,15:39
Dovolím si citovať J.Mihála


Komentár od Krtko 31-01-11 04:00 PM #20

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
Je dovolenkové obdobie, preto prepáčte, že neodpovedám hneď.

Realitou dnešných dní (na rozdiel od mojich predošlých odpovedí vyššie) je, že príspevok zamestnancovi na úhradu odvodov treba zahrnúť do zdaniteľného príjmu zamestnanca, tak to totiž vyžaduje Daňové riaditeľstvo.

Z toho potom vyplýva - keďže ide o zdaniteľný príjem zamestnanca zo závislej činnosti (podľa výkladu DRSR) - že tento príjem treba zahrnúť aj do VZ na zdravotné poistenie (§ 13 ods. 1 až 4 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, takýto príjem nie je vymenovaný v ods. 4 medzi príjmami, ktoré sa do VZ na ZP nezahŕňajú).

Postup VšZP ktorý popisujete vyššie, je preto správny.

Na UPSVAR si o tom môžu myslieť svoje, v ich kompetencií nie je posudzovať spôsob určovania VZ na ZP.

A to, že z hľadiska zdravého rozumu to má od logiky ďaleko, je na Slovensku normálne...
Melnick
18.02.11,15:48
Dobry den pani Melnick,

dovolujeme si Vam preposlat odpoved metodicky Ing. Hrubej:

Dobrý deň.

Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami podľa § 50a) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, ... v znení neskorších predpisov sa podľa nám známeho stavu do vymeriavacieho základu započítaval aj pred 1.1.2011 a započítava sa aj po 1.1.2011 do vymeriavacieho základu zamestnanca na určenie poistného na verejné zdravotné poistenie.

Východiská:
· do 31.12.2010 preddavok na poistné sa platil z príjmu zamestnanca dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci podliehajúceho dani z príjmu,
· podľa vyjadrenia daňového riaditeľstva je tento príspevok príjmom podliehajúcim dani,
· zákon o zdravotnom poistení (ani zákon o dani z príjmov) osobitne neustanovuje, že „keďže tento príspevok je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov“ nemal by sa do vymeriavacieho základu započítavať
· zákon o zdravotnom poistení vylúčil z vymeriavacieho základu príjmy „nezapočítavané“ alebo „vyňaté “. Tento príspevok nebol uvedený ako príjem, ktorý sa do vymeriavacieho základu nezapočítava (§ 13 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, ... v znení platnom do 31.12.2010) a nebol uvedený ani ako „vyňatý príjem“ (§ 13 ods. 20 uvedeného zákona).
· po 1.1.2011 vymeriavacím základom zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom v súvislosti so zárobkovou činnosťou, ktorá zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (bližšie v § 13 ods. 1 a § 10b ods. 1 písm. a) zákona č. 580/2004 Z. z. účinného po 1.1.2011).
· Ak by príspevok nepodliehal dani z príjmu alebo by bol od dane oslobodený, nezapočítaval by sa do vymeriavacieho základu. Pretože však uvedené nespĺňa, započítava sa.

S pozdravom

Ing. Alica Hrubá
úsek financií

V pripade otazok nas mozete kontaktovat na bezplatnej Zakaznikcej linke 0800 150 150.



A tejto odpovedi ja hovorím : ZROZUMITEĽNÁ.
lubbica2
18.02.11,16:31
Dobry den pani Melnick,ffice:office" />

dovolujeme si Vam preposlat odpoved metodicky Ing. Hrubej:

Dobrý deň.

Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami podľa § 50a) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, ... v znení neskorších predpisov sa podľa nám známeho stavu do vymeriavacieho základu započítaval aj pred 1.1.2011 a započítava sa aj po 1.1.2011 do vymeriavacieho základu zamestnanca na určenie poistného na verejné zdravotné poistenie.

Východiská:
·do 31.12.2010 preddavok na poistné sa platil z príjmu zamestnanca dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci podliehajúceho dani z príjmu,
·podľa vyjadrenia daňového riaditeľstva je tento príspevok príjmom podliehajúcim dani,
·zákon o zdravotnom poistení (ani zákon o dani z príjmov) osobitne neustanovuje, že „keďže tento príspevok je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov“ nemal by sa do vymeriavacieho základu započítavať
·zákon o zdravotnom poistení vylúčil z vymeriavacieho základu príjmy „nezapočítavané“ alebo „vyňaté “. Tento príspevok nebol uvedený ako príjem, ktorý sa do vymeriavacieho základu nezapočítava (§ 13 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, ... v znení platnom do 31.12.2010) a nebol uvedený ani ako „vyňatý príjem“ (§ 13 ods. 20 uvedeného zákona).
·po 1.1.2011 vymeriavacím základom zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom v súvislosti so zárobkovou činnosťou, ktorá zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (bližšie v § 13 ods. ffice:smarttags" />1 a § 10b ods. 1 písm. a) zákona č. 580/2004 Z. z. účinného po 1.1.2011).
·Ak by príspevok nepodliehal dani z príjmu alebo by bol od dane oslobodený, nezapočítaval by sa do vymeriavacieho základu. Pretože však uvedené nespĺňa, započítava sa.

S pozdravom

Ing. Alica Hrubá
úsek financií

V pripade otazok nas mozete kontaktovat na bezplatnej Zakaznikcej linke 0800 150 150.



A tejto odpovedi ja hovorím : ZROZUMITEĽNÁ.

Takze to platilo aj minuly rok, aj tento rok to plati, ze vstupuje do vz na zp, chapem spravne? asi ma neospravedlni, ze boli poskytovane rozdielne informacie, musim to teda opravit aj za rok 2010?
kancel
17.03.11,16:04
Ahojte práve mi prišla odpoveď zo VŠZP v tomto znení:


Dobrý deň,

režim platenia preddavkov a poistného na zdravotné poistenie sa riadi
§ 5 a 6 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších
predpisov a prípadnými odkazmi na oslobodenie od platenia a § 13
zákona o zdravotnom poistení (580/2004 Z. z.).
V zmysle § 50a ods. 3 zákona č. 5/2004 Z. z. je príspevok
zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) pripočítateľnou položkou
ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných
fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Nakoľko tento príspevok
je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov,
nezapočítava sa do vymeriavacieho základu zamestnanca na účely
platenia preddavkov na zdravotné poistenie.

Pokiaľ ide o § 50d zákona č. 5/2004 Z. z., tento príjem nie je
„oslobodený“ v § 13 ods. 4 zákona o zdravotnom poistení a ani zákone
o dani z príjmov nie je zmienka, že by takýto príjem bol oslobodený
od platenia daní. V prípade, že by takýto príjem spĺňal podmienku
vyňatých príjmov, mohli by sme ho považovať za takýto príjem,
konkrétne § 13 ods. 20 písm. c) - príjmy z ktorých sa vyberá daň
zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov okrem príjmu zo závislej
činnosti, kedy daňovník nežiada zamestnávateľa o uplatnenie
nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ide o príjem nepresahujúci
165,97 eura mesačne. Viď § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z
príjmov.
Na základe uvedeného si dovoľujeme vysloviť názor, že pokiaľ príjem
podľa § 50d zákona č. 5/2004 Z. z. presahuje sumu 165,97 eura, je
povinnosť odvádzať poistné na verejné zdravotné poistenie, vrátane
preddavku na verejné zdravotné poistenie.


V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 (zo zahraničia +421220817003) počas pracovných dní od
8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP


VOLALA SOM NA CALL CENTRUM A TAM MI POVEDALI ZE OD ROKU 2007 MAJU OD MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVA VYJADRENIE ZE PRISPEVOK PODLA §50A, PLATENY ZAMESTNANCOVI, VSTUPUJE DO VYMERIAVACEHO ZáKLADU PRE ZDRAVOTNE POISTENIE A ZE TATO INFORMACIA NIE JE PRAVDIVA....!!!!!!!!!!!!!!!!!!
msa
19.03.11,09:54
ako dlho trvá, kým od odovzdania všetkých dokladov na UPSVaR, dôjdu eurá na účet podnikateľovi?
kancel
19.03.11,13:09
doklady odovzdas, ak je vsetko ok podpises zmluvu.. a od nasledujuceho mesiaca.. mas narok. Napr. podpises 15.4.2011. od 1.5.2011 más nárok. do 31.7.2011 predlozis ziadost za maj a urad ma 30 dni na kontrolu a potom posle peniaze
msa
19.03.11,13:19
diky za odpoveď, ale myslela som už samotné odoslanie peňazí po tom ako som odovzdala konkrétne doklady za daný mesiac. Teraz nám prvýkrát majú zaslať vrátené odvody za mesiac 1/2011, doklady sme odovzdali 2.3.2011 a doteraz ešte žiadna platba.
msa
28.03.11,16:11
ešte sa chcem spýtať, čo konkrétne má byť uvedené v tabuľke o pripojených dokladoch na Žiadosti o platbu? Nad tabuľkou je uvedená požadovaná čiastka = suma odvodov za zamestnanca aj zamestnávateľa spolu. a pod tým tú tabuľku mám vypísať ja alebo UPSVaR? prvýkrát nám to vypisovala celé na úrade, totiž zobrala to čisté, že ona nám to povypisuje, tak teraz neviem, či to mám vypisovať alebo nie. Ďakujem za odp.
reni123
30.05.11,11:56
Dovolím si citovať J.Mihála
dobrý deň, prosím vás ako je to s tým príspevkom podľa §50a?
navýšim vymeriavací základ do ZP o príspevok a potom mi vyjde vyššie poistné a ten rozdiel hradí zamestnávateľ aj zamestnanec? Teda suma poistného za zam-teľa a zam-ca, ktorý si žiadam od ÚPSVaR bude nižší. Chápem to dobre? Ako to robíte poprosím priložte modelový príklad. Prosím. /softPohoda/
reni123
01.06.11,07:20
dobrý deň, prosím vás ako je to s tým príspevkom podľa §50a?
navýšim vymeriavací základ do ZP o príspevok a potom mi vyjde vyššie poistné a ten rozdiel hradí zamestnávateľ aj zamestnanec? Teda suma poistného za zam-teľa a zam-ca, ktorý si žiadam od ÚPSVaR bude nižší. Chápem to dobre? Ako to robíte poprosím priložte modelový príklad. Prosím. /softPohoda/

posúvam
nikto mi nepomôže?
msa
25.06.11,19:36
aká môže byť maximálna hrubá mzda, alebo VZ pri §50a? tuším sa zvyšovala hranica do cca 370E?
Dana1
25.06.11,21:14
Príspevok sa poskytuje, ak hrubá mesačná mzda zamestnanca, ktorý pracuje na plný pracovný úväzok, dosahuje najviac 50 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje.

PMM v roku 2010 bola
1q: 725
2q: 758
3q: 750
priemer za 1 až 3 q je 744 a z toho 50% je 372€
msa
27.06.11,09:49
ďakujem veľmi pekne
alusa783
06.07.11,11:35
pomooooc

už som z toho jelen a asi niesom sama

takže príspevok podla §50a "by mal vstupovat do VZ pre ZP" citujem pani zo VSZP ktorá to čítala z ich usmernenia

ale nepodlieha dani z prijmu zo zavislej činnosti FO čiže je to prípaltok po zdanení
a tak isto nepodlieha odvodom do SP

trošku ma zaráža do "mal by" :D ale čo už, mam to správne napísané? ak ano a niekto pracujete s MRP ozvyte sa mi prosím
Dana1
06.07.11,11:41
nepracujem síce MRP.
- príspevok je zdaniteľný príjem
- odvody do SP nie
- odvody do ZP áno
alusa783
06.07.11,11:51
no všetko by bolo ok ALE
na upsvar trvajú na tom aby sme to dali zamestnancovi na pasku ako príjem po zdanení tak?????

to je neriešitelná situacia nie? ak mate aj vy taký príspevok a davate im to ako príspevok pred zdanením napíšte mi prosím urad práce cez ktorý to mate aby som ich požiadala nech usmernia kolegov u nas
dogicka
06.07.11,12:19
no všetko by bolo ok ALE
na upsvar trvajú na tom aby sme to dali zamestnancovi na pasku ako príjem po zdanení tak?????

to je neriešitelná situacia nie? ak mate aj vy taký príspevok a davate im to ako príspevok pred zdanením napíšte mi prosím urad práce cez ktorý to mate aby som ich požiadala nech usmernia kolegov u nas

ÚPSVaR v Dolnom Kubíne trval na tom, aby tento príspevok bol na výpl.páske označený ako vrátenie odvodov, a nebol započítaný do hrubej mzdy. Mne to bez problémov vyriešil pán, od ktorého mám mzdový softvér. Úrad práce je spokojný.
alusa783
07.07.11,08:15
ako napísala dogicka tak to budem robit aj ja a samozrejme to aj zdanim
ale zaujímavé je to že na danovom urade mi odpovedala na otazku či to zdanovat alebo nie že hladala všade ale nikde nieje napísané priamo že zdanit ale v jednej vete je to napísané nepriamo
nakopala by som tých čo to písali tak nejasne
gabikaj
15.07.11,09:28
nepracujem síce MRP.
- príspevok je zdaniteľný príjem
- odvody do SP nie
- odvody do ZP áno
Zdravím všetkých, ktorý maturujú z refundácie odvodov z UPSVAR a chcela by som sa Vás spýtať, že kde v zákone o zdravotnom poistení, predpokladám, že v tomto alebo inom nám hovoria o tom, že refundované odvody za zamestnanca vstupujú do vymeriavacieho základu pre výpočet zdrav. poistenienia?? Bola by som nesmierne vďačná keby ste ma naviedli.
Totižto zákon o Soc.poistení o tom v § 138 hovorí v osobitnom predpise (71a)
Dana1
15.07.11,09:47
§ 13
Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.

§ 10b
Zárobková činnosť
(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)
(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu25) z dôvodu, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, 25) ktorú vykonáva fyzická osoba na území Slovenskej republiky, a na ktorú sa v právnych vzťahoch povinného verejného zdravotného poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu16h) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, 26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu, 25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

18) § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
gabikaj
15.07.11,11:15
§ 13
Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.

§ 10b
Zárobková činnosť
(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19)
(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu25) z dôvodu, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, 25) ktorú vykonáva fyzická osoba na území Slovenskej republiky, a na ktorú sa v právnych vzťahoch povinného verejného zdravotného poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu16h) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, 26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu, 25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

18) § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Prosím,prosím mohla by si mi pomôcť pochopiť :-) §10b ods.1 pís.a) ? Snažila som sa pochopiť osobytný predpis 18 ale zaujalo ma len písmeni i), ktoré neuvádzaš. No je pravdou, že jak čítam tak čítam stále tam nevidím prečo refundované odvody zamestnanca vstupujú do VZ pre zdrav.poistné.
nikulik
09.08.11,20:07
AHOJTE, precitala som si tuto temu. Z vasho pisania je jasne ze prispevok vstupuje do VZ pre odvod do ZP. S tymto sme mali posledne mesiace problemy. A teraz nam nastal mesiac, v ktorom sme to tak spravili a pani na UPSVaR mi povedala ze 1. to si musime my ako zamestnavatel zistit ci prispevok navysuje VZ do ZP. A ked som si to zistila a spravila tak vyplaty aj vykazy, pani z UPSVaR povedala ze mame prist prerobit ziadost o platbu, lebo: vysvetlim polopate, ziadost o platbu mala byt spravena na sumu, pri ktorej by platilo ze prispevok nevystupuje do VZ.
Neviem ci som sa dobre vyjadrila, ale zda sa mi to uplne scestne.
Dana1
09.08.11,22:08
áno, je to tak . Ty žiadaš preplatiť odvody len z hrubej mzdy bez príspevku, ktorý ste pripočítali zamestnancovi ku mzde.

to znamená HM je napr. : 320,00€, ref. odvodov bola 43,00 €
do žiadosti o úhradu platby uvedieš , že chceš preplatiť odvody na ZP z HM /tých 320,00€/.
nikulik
11.08.11,19:27
To teda znamena, ze tym si prilepsila len zdravotna poistovna. To ani nevravim o tom, ze pre mna ako mzdarku je to dost pracne. Lebo spravila som vyplaty, vytlacila si zostavu kde mi pekne rozpisalo aj odvody a to som vypisala do ziadosti o platbu. Kdezto teraz ked budem vypisovat ziadost o platbu tak si to budem musiet vsetko preratavat.
nikulik
28.08.11,18:20
Dakujem pekne, a vedeli by ste mi povedat aj toto?
Zakon vstupil do platnosti uz od 1.1.2011, ale my sme to spravili az v junovej vyplate. Co s tymi predoslymi mesiacmi?
nikulik
05.09.11,19:37
viete mi niekto prosim poradit?
Dana1
06.09.11,12:38
No treba to opraviť. poslať opravné výkazy do ZP a doplatiť dlžné poistné.
alusa783
15.09.11,08:23
a pri prerabaní netreba zabudnut aj na dan zo mzdy lebo nenavíši sa len poistné do ZP ale aj vymeriavaci zaklad pre dan z prijmu
msa
14.10.11,05:17
Prosím Vás mal už niekto kontrolu z UPSVaR na tento príspevok podľa §50a???
čo kontrolujú?? v prípade, že mám iné poradové č. VPD , ktorým som vyplácala mzdy v systéme teraz oproti tomu, ktoré som odovzdala na UPSVaR v danom mesiaci , môžu mi dať vrátiť všetky príspevky? budem rada za akúkoľvek odpoveď. ďakujem
VieraPopluharova
14.10.11,13:14
Prajem pekný deň,

neviem či zaradím otázku správne do tejto témy, ale má z Vás niekto dotáciu z UPSVaR na chránené pracovisko a to vo výške minimálne mzdy?
Ako to účtujete?
A ešte otázka ak pracovník z CHP ide na ústavnú kúpeľnú liečbu poukaz typu A - má mu byť poskytnutá PN, alebo čerpanie dovolenky alebo náhradné voľno?
Ďakujem.
dogicka
17.10.11,06:00
Prajem pekný deň,

neviem či zaradím otázku správne do tejto témy, ale má z Vás niekto dotáciu z UPSVaR na chránené pracovisko a to vo výške minimálne mzdy?
Ako to účtujete? Vierka ja účtujem chránenú dielňu, preplácajú nám mzdy, mzdy účtujem normálne do nákladov. Dotáciu účtujem 346AE/648AE
A ešte otázka ak pracovník z CHP ide na ústavnú kúpeľnú liečbu poukaz typu A - má mu byť poskytnutá PN, alebo čerpanie dovolenky alebo náhradné voľno?
Ďakujem. Na toto neviem odpovedať.

pekný deň
Andyke
17.10.11,07:41
A ešte otázka ak pracovník z CHP ide na ústavnú kúpeľnú liečbu poukaz typu A - má mu byť poskytnutá PN, alebo čerpanie dovolenky alebo náhradné voľno?
Ďakujem.

PN-ku mu vypíšu v kúpeľoch. ( a zamestnanec by Vám mal doručiť poštou.)
Aj ukončenie PN obdrží v kúpeľoch.
VieraPopluharova
17.10.11,11:26
Veľmi pekne ďakujem. Pomohlo.
vilob
12.11.11,19:13
Prosím vás, nemám po ruke dohodu, ktorú sme spisovali s úradom práce ohľadom príspevku. Prvý krát nám budú preplácať odvody za októbrovú mzdu. Výplatný termín máme 12.11.2011. Do koľkých dní po výplatnom termíne musím predložiť všetky požadované doklady? Ďakujem.
Dana1
12.11.11,19:35
Do 31.12.2011
msa
13.11.11,11:00
do 5.12.2011


Prosím vás, nemám po ruke dohodu, ktorú sme spisovali s úradom práce ohľadom príspevku. Prvý krát nám budú preplácať odvody za októbrovú mzdu. Výplatný termín máme 12.11.2011. Do koľkých dní po výplatnom termíne musím predložiť všetky požadované doklady? Ďakujem.
Dana1
14.11.11,09:32
msa, to skutočne tak máte? a to stiháš nosiť doklady? lebo mne len okolo 8-eho chodí výpis z účtu....
my máme v dohode do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci v ktorom je mzda splatná. to znamená za október je splatná v 11/2011 a do 31.12.2011 musím doniesť doklady. takisto aj odvody za mesiac október sú splatné do 30.11. výpis mi príde okolo 8.12. a potom už mám všetky doklady a idem zaniesť.
msa
14.11.11,22:20
ako to máte v dohode? my tam máme uvedené,citujem:" do 5eho kalendárneho dňa kalendárneho mesiaca,nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola splatná mzda."
teda keby aj boli splatné 30.11.2011. Do 5.12.2011 musíš odovzdať doklady. Nám tiež chodieval výpis až okolo 6-8eho v mesiaci a kvôli tomuto sme si ho museli dať posielať elektronicky.Ten nám príde na meil hneď 1.eho v mesiaci. Akceptujú, myslím asi všetky banky.

Tento termín platí aj na rôzne iné paragrafy, o ktorých viem, napr. 50a, 50i, 50j. V Žiline to je takto, a zdá sa mi nefér, že v iných mestách je to inak, čo mi príde, že sme dosť v nevýhode,:mee: keďže máte takmer o mesiac dlhší termín odovzdania. Myslela som, že je to všade rovnako. Ale už som si zvykla. :rolleyes:
Dana1
15.11.11,14:37
ja som tiež myslela, že všade je to rovnako, preto som tak z fleku tam dala ten dátum. ale asi sa treba pozrieť do svojej zmluvy a podľa toho sa riadiť.

my máme: článok dohody - práva a povinnosti zamestnávateľa... bod 7) citujem: predkladať úradu najneskôr do posledného kalendárneho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, v ktorom bola mzda splatná v 2 origináloch žiadosť ......
vilob
10.01.12,17:00
Ahojte. Mám konkrétny prípad, čo sa týka tohto príspevku, preto nechcem zakladať novú tému. Máme schválený tu spomínaný príspevok na zamestnanca. Zamestnanec má hrubú mzdu vo výške 317 eur. Prvý mesiac po schválení príspevku sme zamestnancovi vyplatili prémie vo výške 50 eur. Hrubá mzda tak bola vo výške 367 eur a výška odvodov zamestnanca v tomto prípade 49,17 eur. Nasledujúci mesiac sme zamestnancovi pripočítali 49,17 ku mzde. Táto suma však nieje súčasťou hrubej mzdy. Zaujíma ma preto, či mu môžme znovu vyplatiť prémie 50 eur? Hrubá mzda tak bude znovu 367 eur- čiže v limite. Mýlia ma však odvody zamestnanca v tomto prípade, pretože ak pripočítam k základnej mzde výšku preplatených odvodov zamestnanca a taktiež aj prémie (317+49,17+50), takto vypočítané odvody zamestnanca už prekročia maximálnu sumu odvodov, ktoré úrad práce prepláca.. Rozmýšľam správne?? Ďakujem vopred za rady..
Melnick
10.01.12,22:34
vilob, neviem akú sumu HM máte schválenú ÚP-e, ale ak jej výšku prekročíš - ÚP Ti náklady spojené s odvodmi nepreplatí. Ak tú hranicu určenej HM neprekročíte, ÚP Ti napriek zvýšeným odvodom,( v ktorých je už zahrnutá aj vrátená čiastka odvodov z predchádzajúcej mzdy )preplatí vždy iba sumu odvodov, z dohodnutej HM.
dogicka
11.01.12,06:18
Ahojte. Mám konkrétny prípad, čo sa týka tohto príspevku, preto nechcem zakladať novú tému. Máme schválený tu spomínaný príspevok na zamestnanca. Zamestnanec má hrubú mzdu vo výške 317 eur. Prvý mesiac po schválení príspevku sme zamestnancovi vyplatili prémie vo výške 50 eur. Hrubá mzda tak bola vo výške 367 eur a výška odvodov zamestnanca v tomto prípade 49,17 eur. Nasledujúci mesiac sme zamestnancovi pripočítali 49,17 ku mzde. Táto suma však nieje súčasťou hrubej mzdy. Zaujíma ma preto, či mu môžme znovu vyplatiť prémie 50 eur? Hrubá mzda tak bude znovu 367 eur- čiže v limite. Mýlia ma však odvody zamestnanca v tomto prípade, pretože ak pripočítam k základnej mzde výšku preplatených odvodov zamestnanca a taktiež aj prémie (317+49,17+50), takto vypočítané odvody zamestnanca už prekročia maximálnu sumu odvodov, ktoré úrad práce prepláca.. Rozmýšľam správne?? Ďakujem vopred za rady..

Z preplatených odvodov (v tvojom prípade 49,17 Eur) sa odvody na SP neplatia, len do ZP. Ty ale v žiadosti o preplatenie uvedieš vypočítané odvody len z hrubej mzdy (317+50), teda sa ti výška preplatených odvodov nebude zhodovať s odvodmi na výplatnej páske, práve z toho dôvodu, že už z vrátených odvodov musíš znova odviesť odvod do ZP. Kľudne môžeš zamestnancovi vyplatiť prémie, ja každý mesiac vyplatím prémiu v takej výške, aby bola hrubá mzda 372,- Eur. Odvody z tejto sumy sú 49,84 Eur, to je teraz maximum, čo ti ÚP preplatí. Snáď som to napísala zrozumiteľne...
vilob
12.01.12,08:14
VÝBORNE!!! áno rozumiem a ďakujem za usmernenie!
ANNAP
18.01.12,13:48
ako je správne v podvojnom účto:
1.dotácia (odvody zaml 100+odvody zamc 50)150€-
predpis 346 / 648
uhrada z UP bankovy vypis 221 / 346
poskytnutie zamestnancovi vo mzde 50€ 521 / 331
alebo
2. dotácia odvody zaml 100 € predpis 346 / 648
odvody zamc 50 € predpis 346 / 333
úhrada z UP 150 € 221 / 346
poskytnutie zamc vo výplate 50€ 333 / 331

jedná sa mi o to či to môže byť klasifikované ako 521 mzdový náklad ( aj keď je to jeho zdanený príjem )

poprosím o názor
dogicka
18.01.12,16:57
ako je správne v podvojnom účto:
1.dotácia (odvody zaml 100+odvody zamc 50)150€-
predpis 346 / 648
uhrada z UP bankovy vypis 221 / 346
poskytnutie zamestnancovi vo mzde 50€ 521 / 331
alebo
2. dotácia odvody zaml 100 € predpis 346 / 648
odvody zamc 50 € predpis 346 / 333
úhrada z UP 150 € 221 / 346
poskytnutie zamc vo výplate 50€ 333 / 331

jedná sa mi o to či to môže byť klasifikované ako 521 mzdový náklad ( aj keď je to jeho zdanený príjem )

poprosím o názor

Podľa je správna 1. možnosť. Na 521 účtuješ do nákladov a 648 do výnosov, teda dopad na daňový základ nulový.
Pri 2.spôsobe by si mala vyššie výnosy a to predsa nie je pravda. Preplatia ti predsa len to, čo ty vyplatíš zamestnancom, nič navyše.
ANNAP
19.01.12,05:47
dogicka ďakujem za názor ale pri druhom spôsobe dávam do výnosov nie celú sumu 150 € ale len 100 € (zamestnávateľove odvody ) tam to preháňam cez účet 346
dogicka
19.01.12,07:00
No, prvý spôsob je proste jednoduchší...:)
alaana
19.03.12,12:27
Dobrý den, prečitala som si celú temu. To že sa navysuju odvody do ZP je mi jasne, len prosim o radu ako urobiť Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby o preddavkoch na dan za r. 2011. Podla mzdového listu nesedi vzorec HM minus odvody je ČM minus nezdaniteľná čast 3559,30 vyjde dan. Ale čistá mzda je vyššia o príjem z dotácie a tým padom je tam danpvý nedoplatok??? Prosííííííííím poradte...dakujem
nikulik
19.03.12,12:32
Príspevok z UPSVaR, sa v potvrdení o príjmoch FO prejavuje v r.01. Uhrn zuctovanych a vyplat.prijmov, čo teda znamena ze r. 01 je sučet HM+PRíSPEV.z UPSVaR.
alaana
19.03.12,12:36
Ďakujem, ďakujem...dotýčnej výjde daňový nedoplatok...lebo podľa dokladov ma zdanovanu mzdu bez dotácie...
vilob
12.05.12,17:33
Dobrý deň prajem. Neschválili nám príspevok - §50a za jeden mesiac. Kým nám to dal ÚPSVaR vedieť, mali sme už vyplatenú ďalšiu mzdu, v ktorej bol príspevok pripočítaný zamestnancovi tak, ako inokedy. Teraz, v ďalšej mzde, máme tento neoprávnene vyplatený príspevok zamestnancovi strhnúť zo mzdy. Do ktorej mzdovej položky ho mám zaradiť? Zaradila som ho do zrážok zo mzdy pred zdanením, s tým, že som ním ponížila aj odvod do zdravotnej poisťovne. Postupovala som správne?
Melnick
12.05.12,17:56
vilob , ja som jednoducho urobila pauzu vo vyplácaní , potom som s UPSVAR porovnala či nám suma súhlasí a pokračovala som ďalej vo vyplácaní a nebol problém. Veď najväčšiu kontrolu, nad týmito mzdami, vykonávajú práve oni. A mimochodom - nemali k takémuto postupu žiadne výhrady .
yvica
15.04.13,22:16
mám prvýkrát zaúčtovať príspevok-odvody, čiže vyrátala som HM-odvody zc,zľ, vyšla mi čistá mzda. Ale bolo mi povedané, že treba zamestnancovi vyplatiť čistú mzdu a aj odvody strhnuté zamestnancovi ale aby to bolo vidieť na výpise zvlášť. Treba to niekde aj na výplatnej páske uviesť a rátajú sa z toho odvody alebo daň? prosím poradiť, dík
Melnick
15.04.13,22:22
Aj odvody aj daň. Ja to mám na VP riadne uvedené - sumu refundovaných odvodov. Dúfam, že sú to odvody vrátené podľa §50a. Iba vtedy platí, to čo som napísala.
Melnick
15.04.13,22:33
yvica, však si sa nepoprehrabávala v tejto téme ? :cool:

Lebo , keby áno, tak nájdeš toto :

18.02.11 16:48 #48 (http://www.porada.sk/t130701-p5-prispevok-upsvr-na-uhradu-odvodov-zamestnancom-aky-je-to-prijem.html#post1660457)
Melnick (http://www.porada.sk/member.php?u=16429)
http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-invisible.png
Poraďák http://www.porada.sk/image.php?u=16429&dateline=1356777748 (http://www.porada.sk/member.php?u=16429) Členom od30.01.06MiestoZ prekrásneho LiptovaPríspevky8,726Súhlasov:
12,908

Re: Príspevok UPSVR na uhradu odvodov zamestnancom - aký je to príjem?

Dobry den pani Melnick,

dovolujeme si Vam preposlat odpoved metodicky Ing. Hrubej:

Dobrý deň.

Príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami podľa § 50a) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti, ... v znení neskorších predpisov sa podľa nám známeho stavu do vymeriavacieho základu započítaval aj pred 1.1.2011 a započítava sa aj po 1.1.2011 do vymeriavacieho základu zamestnanca na určenie poistného na verejné zdravotné poistenie.

Východiská:
·do 31.12.2010 preddavok na poistné sa platil z príjmu zamestnanca dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci podliehajúceho dani z príjmu,
·podľa vyjadrenia daňového riaditeľstva je tento príspevok príjmom podliehajúcim dani,
·zákon o zdravotnom poistení (ani zákon o dani z príjmov) osobitne neustanovuje, že „keďže tento príspevok je príjmom zamestnanca až po odpočítaní povinných odvodov“ nemal by sa do vymeriavacieho základu započítavať
·zákon o zdravotnom poistení vylúčil z vymeriavacieho základu príjmy „nezapočítavané“ alebo „vyňaté “. Tento príspevok nebol uvedený ako príjem, ktorý sa do vymeriavacieho základu nezapočítava (§ 13 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení, ... v znení platnom do 31.12.2010) a nebol uvedený ani ako „vyňatý príjem“ (§ 13 ods. 20 uvedeného zákona).
·po 1.1.2011 vymeriavacím základom zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom v súvislosti so zárobkovou činnosťou, ktorá zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov (bližšie v § 13 ods. 1 a § 10b ods. 1 písm. a) zákona č. 580/2004 Z. z. účinného po 1.1.2011).
·Ak by príspevok nepodliehal dani z príjmu alebo by bol od dane oslobodený, nezapočítaval by sa do vymeriavacieho základu. Pretože však uvedené nespĺňa, započítava sa.

S pozdravom

Ing. Alica Hrubá
úsek financií

V pripade otazok nas mozete kontaktovat na bezplatnej Zakaznikcej linke 0800 150 150.



A tejto odpovedi ja hovorím : ZROZUMITEĽNÁ.
yvica
15.04.13,22:39
prehrabávala ale nejak mi to nie je jasné, účtovanie miezd ok, tiež zaúčtovanie príspevku-predpis aj úhrada, ale neviem, kde to mám uviesť v programe money s3 aby sa mi to objavilo v páske, čo pani na úrade práce vyžaduje
Melnick
15.04.13,22:43
Nepoznám Tvoj program. Skús cez iné danené položky, ak vôbec takúto možnosť tam máte. Ja v Oberone to mám ešte aj s §§§§.
Tentokrát musím pani z ÚP zastať. Podľa čoho by vrátila refundované odvody konkrétnym ľuďom, ak v mzde nemá vyčíslenú sumu.???
Si vieš predstaviť, koľkým firmám robí refundácie a to si má u každého zamestnanca prepočítavať sama ?
Určite nie. :cool:
yvica
15.04.13,22:46
takže ak je mzda 350 eur, odvody zamestnanca sú 46,90, tak tých 46,90 uvádzam ešte do nejakej kolonky????? kde by sa mali vyrátať odvody do ZP, do SP nie?
Melnick
15.04.13,22:50
Vstupuje do odvodov , je to príjem. A áno, tá suma musí byť na výplatnej páske vypichnutá, aby bolo jasné, že ide o refundované odvody
VieraPopluharova
16.04.13,06:00
Ja som vždy musela odovzdávať výplatnú pásku , kde ako Majka napísala musia byť vyčíslené HM, odvody ZC,Zl, čistá mzda, výkaz do zdravotnej poisťovne, výkaz do sociálnej poisťovne, bankový výpis, kde bola poukázaná mzda , odvody môžu byť uhradené spolu za zamestnávateľa i zamestnanca, na rozčlenenie slúžia mesačné výkazy.
yvica
16.04.13,08:15
ja mám tiež na výplatnej páske, HM, odvody zc,zľ, čistá mzda, tiež výkaz do zdravotnej, sociálnej a výpis z účtu. no toto je ok, ale teraz ak som vyplatila zamestnancovi z 350 eur strhnuté odvody 46,90 cez účet neviem čo s tým ďalej, kde v money s3 uviesť sumu 46,90 ( čo je odvod za zamestnanca SP a ZP) a aby sa z toho strhli zdravotné odvody??? a prečo sa zdravotné odvody majú strhnúť z odvodov do sp a zp? nemá niekto takýto prípad v Money s3, díky moc
yvica
16.04.13,08:38
prosím pomôže mi s tým niekto, chcela by som to dokončiť, čítam príspevky už dva dni už sa mi to mihá pred očami, dočítala som sa, že z príspevku vyplateného zamestnancovi sa strháva zdravotné ??, neviem či 4 % sociálne nie ani daň, ale neviem ako to uviesť na páske v money s3 a prísevok, ktorý dostáva zamestnávateľ z toho by sa nemali platiť odvody, je to tak? dík moc
Melnick
16.04.13,09:26
prosím pomôže mi s tým niekto, chcela by som to dokončiť, čítam príspevky už dva dni už sa mi to mihá pred očami, dočítala som sa, že z príspevku vyplateného zamestnancovi sa strháva zdravotné ??, neviem či 4 % sociálne nie ani daň, ale neviem ako to uviesť na páske v money s3 a prísevok, ktorý dostáva zamestnávateľ z toho by sa nemali platiť odvody, je to tak? dík moc


yvica, totálne si odignorovala to, čo som Ti napísala k zodvodovaniu a zdaneniu refundovaných odvodov v predchádzajúcich príspevkoch. Dokonca ďalšia poraďáčka sa svojim obodovaním stotožnila so mnou a Ty sa stále domáhaš nejakej odpovede. Tak ja Ti už nemám čo, poradiť. Končím.

Ale predsa jednu radu na záver: zavolaj do Money, ako sa to v Tvojom programe dá urobiť tak, aby bolo jasné čo je HM a čo je refundácia .
VieraPopluharova
16.04.13,17:10
Ešte raz sa Ti to pokúsim zhrnúť:
HM 350,00



Zdravotné poistenie
2,00% / 5,00%
7,00 €
17,50 €








Sociálne poistenie





Poistenie na nemocenské
1.4% / 1.4%
4,89 €
4,89 €


Poistenie na starobné
4% / 14%
14,00 €
49,00 €


Poistenie na invalidné
3% / 3%
10,50 €
10,50 €


Poistenie v nezamestnanosti
1% / 1%
3,50 €
3,50 €


Poistné do RFZ
0% / 4.75%
0 €
16,62 €


Garančné poistenie
0% / 0.25%
0 €
0,87 €


Úrazové poistenie
0% / 0.8%
0 €
2,80 €


Spolu do Sociálnej poisťovne

32,89 €
88,18 €


Odvody spolu
11,40% / 30,20%
39,89 €
105,68 €








Daň z príjmu





Základ dane

310,11 €



Mesačná nezdaniteľná časť ZD

311,32 €



Upravený základ dane pred zdanením

-1,21 €



Daň

0 €









Čistý príjem zamestnanca

310,11 €



Celková cena práce
(náklady firmy na zamestnanca)


455,68 €
VieraPopluharova
16.04.13,17:11
To je v prípade ak je napr. ZŤP nad 70 %
VieraPopluharova
16.04.13,17:15
Normálny zamestnanec:


Zdravotné poistenie
4% / 10%
14,00 €
35,00 €








Sociálne poistenie





Poistenie na nemocenské
1.4% / 1.4%
4,89 €
4,89 €


Poistenie na starobné
4% / 14%
14,00 €
49,00 €


Poistenie na invalidné
3% / 3%
10,50 €
10,50 €


Poistenie v nezamestnanosti
1% / 1%
3,50 €
3,50 €


Poistné do RFZ
0% / 4.75%
0 €
16,62 €


Garančné poistenie
0% / 0.25%
0 €
0,87 €


Úrazové poistenie
0% / 0.8%
0 €
2,80 €


Spolu do Sociálnej poisťovne

32,89 €
88,18 €


Odvody spolu
13,40% / 35,20%
46,89 €
123,18 €








Daň z príjmu





Základ dane

303,11 €



Mesačná nezdaniteľná časť ZD

311,32 €



Upravený základ dane pred zdanením

-8,21 €



Daň
19,00 %
-1,56 €









Daňový bonus na dieťa

0 €









Čistý príjem zamestnanca

304,67 €



Celková cena práce
(náklady firmy na zamestnanca)


473,18 €



a ak by si hľadala riadne na nete tak nájdeš výpočet aký len potrebuješ a to ako si zadáš odvody v programe buď Ti v parametroch mzdy nastaví softwer automaticky, alebo si tie parametre musíš zadať sama.
VieraPopluharova
16.04.13,17:16
yvica
17.04.13,08:31
yvica, totálne si odignorovala to, čo som Ti napísala k zodvodovaniu a zdaneniu refundovaných odvodov v predchádzajúcich príspevkoch. Dokonca ďalšia poraďáčka sa svojim obodovaním stotožnila so mnou a Ty sa stále domáhaš nejakej odpovede. Tak ja Ti už nemám čo, poradiť. Končím.

Ale predsa jednu radu na záver: zavolaj do Money, ako sa to v Tvojom programe dá urobiť tak, aby bolo jasné čo je HM a čo je refundácia .

prepáč neodignorovala som to ale čím viac o tom čítam tým mi to je menej jasné, v iných príspevkoch a iných temach je zas písané, že vstupuje len do odvodov ZP a do SP nie ani sa nezdaňuje, tak vôbec neviem, písala som na technickú podporu programu tam mi uviedli ako to mám urobiť ale sa mi to nezdá, takže mám HM 350-46,90 odvody=303,10 ČM. to je ok, teraz by mali byť vrátené odvody 46,90, to mi uviedli dať do kolonky dopln.dôch.poist. a vypať prepínač do ZP zahrňať DDP zamestnávateľa, ale ak som to urobila mi z tejto sumy neráta ani odvody ani nič, tak prosím vás z tejto sumy by mali ísť odvody do SP za zamestnanca, ZP za zamestnanca a zdaniť? prosím o trpezlivosť. ďakujem všetkým
Melnick
17.04.13,08:56
yvica , nemám čas prehrabávať sa v príspevkoch. Ešte raz napíš presne podľa akého § máš uzatvorenú dohodu s UPSVaR .
yvica
17.04.13,09:16
je tam napísané § 50a
Melnick
17.04.13,09:20
Toto som už priliepala , dávam znova :

Dobrý deň,

Dňa 1.7.2009 sme Vám zaslali stanovisko k zahrňovaniu príspevkov podľa §50a, §50d a § 50f zákona o službách zamestnanosti do vymeriavacieho základu zamestnanca, ktoré vychádzalo zo stanoviska MZ SR.

Na základe dotazov z pobočiek a Call centra k tejto problematike (viacerí platitelia obdržali iné stanovisko z MZ SR ako MZ SR poskytlo nám) sme opätovne požiadali MZ SR o stanovisko k zahrňovaniu príspevkov podľa § 50a, § 50d a § 50f zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov do vymeriavacieho základu zamestnanca. Na základe tohto stanoviska MZ SR Vám zasielame nasledujúcu informáciu:

Podľa § 13 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je vymeriavacím základom zamestnanca jeho príjem, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu ( týmto je zákon č. 595/2003 Z .z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ). Na základe vyššie uvedeného teda uvádzame, že príspevok podľa :
- § 50a, ktorý sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi, mal by u zamestnanca vstupovať do základu dane (vstupuje do vymeriavacieho
základu zamestnanca pre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie )
- § 50d, ktorý sa poskytuje zamestnávateľovi a až následne zamestnancovi, mal by u zamestnanca vstupovať do základu dane ( vstupuje do vymeriavacieho
základu zamestnanca pre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie )
- § 50f, ktorý sa poskytuje zamestnancovi, by mal byť od dane oslobodený (nevstupuje vo vymeriavacieho základu zamestnanca pre výpočet preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie )


S pozdravom
Ing. Zuzana Sarvašová
yvica
17.04.13,09:30
no veď takže, ja tomu chápem ale neviem ako to fyzicky urobiť, preto prosím: zo sumy 46,90 zdravotné poistenie 4 % a mala by aj daň o Sp sa tam nepíše, ale ja by som to potrebovala lopatisticky nakoľko som takéto niečo ešte nerobila aby som to vedela aj v programe urobiť, takže mám výplatnú pásku kde je hm 350-46,90 odvody= čm 303,10 potiaľto mi je to jasné, potom chcú aby na páske bolo 46,90 uvedené ako príspevok, aj to som tam už dostala, ale keďže by z toho mali ísť odvody 46,90*4=1,87 a daň ako sumu 46,90 prirátam k čm čiže 350-311,72 = 38,28*19% ?? teoreticky som to pochopila ale ......veď každý sa učí ta keď niečo neviem radšej sa opýtam ako by to malo byť zle, ďakujem
VieraPopluharova
17.04.13,09:39
yvica - stále nemôžem pochopiť prečo daň, nemáš so zamestnancom podpísané, že si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku?
yvica
17.04.13,09:48
lebo vyššie sa píše,že je to zdaniteľný príjem, tak prosím technicky ako to mám urobiť: 350-46,90=303,10 OK???? potom z účtu vyplatím zamestnancovi 303,10 a 46,90, no do výplatnej pásky potrebujem uviesť 46,90 čo mám a z toho by som mala vyrátať 4 % pre zdravotnú z tej vrátenej sumy a vyššie je písané, že je to zdaniteľný príjem??z tejto sumy alebo prirátať túto sumu k hrubej mzde? všetko chápem ale technicky to urobiť, prosím, dík
Melnick
17.04.13,10:16
Ivica - predpokladám, že to nie je invalid. Vierka sa totiž zamerala na ID ale §50a sa dáva občanom na udržanie zamestnanosti dlhodobo nezamestnaným a nie sú ID. Ale takto rozkúskované informácie mňa osobne oberajú o drahocenný čas.
Tak mi prosím Ťa napíš konkrétne o akého zam-ca ide.
yvica
17.04.13,10:26
fakt nechcem nikoho zdržovať ale neviem sa z toho vymotať, § 50a na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami, boli dohodári, teraz sú zamestnaní na HPP. skúsila som to nahodiť do programu ako mi poradili na technickej podpore ale neráta mi to odvody, iba je na páske vidieť príspevok, takže HM majú 350 eur odvody sp,zp za zamestnanca 46,90, čm 303,10, na páske som uviedla, že im bolo vrátené 46,90 a ďalej sa neviem pohnúť s tým, dí k moc
VieraPopluharova
17.04.13,10:37
moja, asi sa nerozumieme a trošku je to domotané:

ak zamestnávaš zamestnanca tak najskôr je to Tvoj náklad = mzda+odvody zamestnávateľa + daň ( ale tá len v prípade, že nie je podpísané vyhlásenie na uplatnenie si nezdaniteľnej čistky, ak je podpísané daň zo mzdy nerieš a zadaj si v softwere v kolónke nárok na nezdaniteľnú čiastku)
- ak Ti príde dotácia z UPSVaR zaučtuješ to ako zdaniteľný prijem , ale to má dopad na Tvoje daňové priznanie až na konci roka, UPSVaR Ti prepláca čistú mzdu zamestnanca, odvody zamestnávateľa, odvody zamestnanca budeš mať ako rozdiel medzi dotáciou a zaučtovanou mzdou, ale to je náklad zamestnanca, Tebe daňové priznanie neovplyvni.
Ak nemáš program tak postupuj podľa vyššie priložených tabuliek. Ak si sa dohodla zo zamestnacom, že mu budeš vyplácať mzdu a jeho odvody, tak mu vyplatíš 303,10+46,90, ale zamesnanec si tie odvody musí zaplatiť sám (čo sa mi však zdá v rozpore so zakónom nemám čas teraz pátrať ) ak odvádzaš zamestnacovi stiahnuté odvody, tak mu vyplatíš len 303,10 a jeho odvody + Tvoje ako zamestnávateľa odvedieš Ty.
Podotknem ak si začiatočník účtovník tak toto by som zverila účtovníkovi, alebo aspoň výpočet a odvody a vzťah z UPSVaR , pretože tu je neskutočne veľa spôsobov a podľa takto zadanej otázky sa môžeme len dohadovať čo máš na mysli.
Pekne si povedala každý raz začína, no my keď sme začínali sme museli vynaložiť finančné prostriedky na odborné školenia a tých sa musíme zúčastňovať neustále pri každej zmene zákonov a skús si spočítať koľko zmien zákonov je do roka.
To nie je z našej strany neochota Ti pomôcť, to je časová zaneprázdnenosť.
Melnick
17.04.13,11:07
Takto vyzerá VP u mňa.
Refundácia tu ovplyvnila VZ do ZP a navýšila ZD. VZ do SP neovplyvnený - ten je z HM zamestnanca..

Teraz ma ale zaskočil rekonštruovaný zákon o SP na ich stránke, kde medzi príjmami nevstupujúcimi do VZ vypadol príspevok podľa §50a - idem to ešte pozrieť v úplnom znení zákona.

zle som čítala .:D
yvica
17.04.13,11:41
Takto vyzerá VP u mňa.
Refundácia tu ovplyvnila VZ do ZP a navýšila ZD. VZ do SP neovplyvnený - ten je z HM zamestnanca..

Teraz ma ale zaskočil rekonštruovaný zákon o SP na ich stránke, kde medzi príjmami nevstupujúcimi do VZ vypadol príspevok podľa §50a - idem to ešte pozrieť v úplnom znení zákona.
no ja to mám takto keď to mám na papieri ručne, takže to mám dobre ale nijako to neviem nahodiť do programu, ešte čakám na odpoveď z technickej podpory. No veď práve preto si to zisťujem lebo niekde je písané, že vstupuje, potom, že nevstupuje, ešte sa opýtam, že vlastne prvýkrát mali vyplatené odvody za február v marci, mám opraviť mzdy alebo to môžem teraz zarátať 2x do odvodov do zp a daň? díky moc
Melnick
17.04.13,12:18
Už som opravila, zle som čítala zákon. Môžeš to vysporiadať aj v marcovej výplate, stalo sa to aj mne - pri jednom zam-covi a nebol problém.
Ale určite by som si to overila u vás na ÚP.
A s tou mzdou a jej správnym zaúčtovaním musí urobiť poriadok Tvoj soft. No zrejme to nemajú ošetrené, ináč by Ti to rátalo správne .
yvica
17.04.13,13:14
ok takže zostáva, odvody do ZP a daň z vrátených odvodov, takže vlastne ak budem opravovať tak dám nie 46,90 ale 93,80 a z toho zp a daň, zamestnancovi vrátené bolo . dík
yvica
17.04.13,15:18
ešte rozmýšľam nad tým, že v zmluve je uvedené, že odvody za zamestnanca budú vrátené vo výške 46,90 a toto aj kontrolujú na výpise z účtu, kde musím vyplatiť čistú mzdu 303,10 a potom vrátené odvody 46,90, chcú to mať rozdelené ale ak ich mám očistiť o odvody zo zp a daň tak vlastne to bude 46,90-8,86 tak vlastne vyplatím 38,04, tak neviem či nebudú mať výhrady? dík
yvica
19.04.13,14:26
ešte by som poprosila, či je dobré takéto účtovanie:
HM 521100/331100
HM-príspevok 52100/331100
ČM 331100/331200(v mojom softe to inak nejde)
ĆM-príspevok 331100/331200
SP,ZP-ZĽ 524100/336
SP,ZP-ZM 331100/336
výplata BU 331200/221100
výplata prísp. 331200/221100 (na UPSVAR to chcú mať zvlášť)
úhrada SP,ZP 336/221100
predpis dot. 346/648
príjem dot. 221100/346
ešte medzitým je tvorba SF

môže to takto byť? díky moc

ešte by ma zaujímalo či tento príjem odvodov ide aj do mesačného prehľadu do hrubej mzdy asi áno ak ide aj do potvrdenia o príjme, čiže vlastne HM je potom 350 + 46,90(príspevok)? a tvorba SF? dík
yvica
20.04.13,14:13
prosím odpovie mi ešte niekto na predchádzajúci príspevok? už by som to rada doúčtovala, díky moc všetkým
yvica
05.05.13,17:11
ďakujem už mi to sedí aj v programe, len mám problémik, pani na úrade práce chce aby bolo vyplatená čistá mzda 303,10 , odvody 46,90 ale ako to urobiť, keď tých 46,9 treba očistiť o 4 % ZP a daň?
adra22
05.05.13,18:55
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať máme podpísanú dohodu & 56 chránená dieľňa keď mi UP preplatí celkovú cenu práce som povinná vrátiť odvody zamestnancovi? Nikde v zmluve z UP to nevidím. ďakujem
Dana1
06.05.13,08:20
nie, pri tomto § ÚP prepláca CCP - to znamená HM + odvody zamestnávateľa, ktoré platí za svojho zamestnanca. v tomto prípade sa nepreplácajú odvody zamestnanca, takže nič nie ste povinní vrátiť zamestnancovi.
Melnick
07.05.13,12:02
Všetko dôležité je obsiahnuté vždy v zmluve.
Odvody sa zamestnancom vracajú ak je podpísaná zmluva podľ § 50a
yvica
15.05.13,08:43
viete mi niekto odpovedať na príspevok vyššie, pani na úrade práce kontroluje či je vyplatená čistá mzda, vrátené odvody ako majú byť, ale ako to urobiť keď z tých odvodov treba zraziť ZP a daň? poradí niekto????
azla
15.05.13,09:14
Ja som to už robila dávnejšie. Vrátenie odvodov sme zadala mzdová účtovníčka ako samostatnú položku, ktorú bolo vidieť na výplatnej páske v samostatnom riadku.
yvica
15.05.13,09:18
to mi je jasné to mám vyriešené, ale HM je 350, odvody 46,90, ČM vychádza 303,10. To je ok, ale keď im vyplatím naspäť odvody tak mzda je 350-1,86/odvody do ZP zo 46,90/-6,99(daň z vrát.odvodov)=341,14, ale pani na upsvar chce aby z účtu bolo vyplatené 303,10 a 46,90 a to neviem ako urobiť keď to vychádza 294,24 a 46,90????
Dana1
15.05.13,09:31
yvica, ty len daj tie vrátené odvody do výplatnej pásky tak ako to má byť, aby bol z toho zrazený odvod na zdravotné poistenie a daň. uhrádzať cez bankový účet budeš zamestnancovi mzdu na výplatu. tebe sa musí rovnať mzda na výplatu na výplatnej páske s tou sumou čo bude na bankovom učte ako poukázaná mzda zamestnancovi. ...čo keby mal ešte vo výplatnej páske zrážku napríklad za stravné lísky, tak to by už vôbec jej nesedelo. takže tak to pani úradničke odnes a nech sa s tým milá pani úradnička popasuje... ty to máš v poriadku...
azla
15.05.13,09:40
Vysvetli pani na UPSVaR :), že zamestnanec dostáva hrubú mzdu 350 - ako má čiže správne, zamestnanec dostane vrátené odvody - ako má, čiže správne, ...avšak platia zákony pre ZP a daň zo mzdy, ktoré musíš dodržiavať a že Tvoj výpočet je podľa predpisov a je správny.
yvica
15.05.13,09:46
OK, pokúsim sa, díky moc
dadaneda
17.05.13,16:28
yvica prosím mohla by si napísať čo ti odpovedali z Money na to zaúčtovanie?
yvica
18.05.13,19:16
pohľadám a napíšem, dali mi návod nato ako to urobiť.
yvica
13.06.13,11:11
ešte prosím Vás keď to už mám vyrátané podľa zákona správne ako to vyplatiť z účtu keď na úrade práce kontrolujú či bol celý príspevok vyplatený 46,90 keď ho musím očistiť aby HM je 350, vrátený príspevok 46,90 ale zdan. a ZP je o 8,86 nižší, vyplatím potom ČM nie 303,10 ale 294,24 a príspevok 46,90???? lebo pani kontroluje na výpise 303,10 a 46,90???ešte toto posledné ma zdržuje, Alebo ako to vyplácate vy?DíK MOC
yvica
19.06.13,08:37
s pani na úrade som to poriešila, ale vyskytol sa mi problém, že VZ zamestnanca na odvod a dodatočný odvod je iný a elektronicky výkaz sa mi nedá takto zadať, ako to poriešiť? dík
yvica
17.07.13,08:30
poradí mi prosím Vás niekto s tým výkazom, keď zo sumy za zamestnanca 46,90 ide 4% navyše do ZP ako to uviesť, vôbec mi to nejde zadať do výkazu, díky moc.