hana75
04.02.10,11:16
Zdravím všetkých poraďákov.
Mám jeden problém, s ktorým som sa zatiaľ nestretla a potrebovala by som poradiť.
Máme zamestnankyňu, ktorej sa končí rodičovská dovolenka 28.2.2010. Do práce by mala nastúpiť 1.3.2010, avšak jej prac. miesto zaniklo už pred dvomi rokmi a v súčastnej dobe nie je možné ju zamestnať na inej pozícii.

1. Môžeme s ňou ukončiť prac.pomer z nadbytočnosti k 1.3.2010? Teda v deň jej nástupu do práce ak sa s ňou dohodneme, že ukončí prac. pomer bez výpovednej lehoty?
Alebo mi poraďte ako to spraviť?

2. Odstupné jej vypočítam z min.mzdy alebo z nejakého predpokladu mzdy ktorú by dostávala? (Toho 1.3. jej budem musieť tiež zaplatiť ako keby robila?)
Vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.
janaGT
04.02.10,10:20
podľa môjho názoru jej patrí 2 mesačná výpovedná doba a 2 mesačné odstupné.
Ivenka
04.02.10,10:20
Výpoveď musí byť 2mesačná, takže ak ju napíšeš teraz začne jej plynúť od 1.3.2010. Ale následne dohodou s ňou ukončíš pracovný pomer k 28.2.2010. Nárok na odstupné nestráca. Z akej mzdy to bohužiaľ neviem. Snaď niekto ešte zareaguje.
Danila
04.02.10,10:29
ivka70
04.02.10,10:38
Vypoved jej mozete dat az po ukonceni RD, teda 1.3., v tom pripade jej zacne plynut vypovedna lehota od 1.4. a ak pracovlaa u vas dlhdie ako 5 rokov /aj s MD a RD/, ta ma narok na 3 mesacnu vypovednu lehotu, inak 2 mesacnu.
cize skonci najskor 31.5. alebo az 30.6. a v tom mesiaci jej vyplatite aj odstupne, tiez 2 alebo 3 mesacne.
Jeho vysku vypocitate z pravdepodobneho zarobku, ktory by dosiahla., keby pracovala, minimalne to vsak musi byt aktualna minimalna mzda.
Nezabudnite na to, ze pocas MD jej vznikol narok na dovolenku, ktoru jej musite preplatit /alebo dat vycerpat/.

Druha moznost je, dohodnut sa s nou 1.3. na ukonceni PP dohodou, kde dohodnete aj vysku odstupneho. Aby bola ochotna podpisat dohodu, malo by bat dohodnute odstupne aspon 4 mesacne. Inak si ju budete musiet platit celu vypovednu dobu.
janaGT
04.02.10,11:00
Výpoveď musí byť 2mesačná, takže ak ju napíšeš teraz začne jej plynúť od 1.3.2010. Ale následne dohodou s ňou ukončíš pracovný pomer k 28.2.2010. Nárok na odstupné nestráca. Z akej mzdy to bohužiaľ neviem. Snaď niekto ešte zareaguje.

ale ona predsa nemusí súhlasiť s dohodou
hana75
05.02.10,08:54
Ďakujem za vaše rady.
Ale ešte jedna otázka ako jej mohol vzniknúť nárok na dovolenku počas MD keď neodpracovala žiaden deň?
Tweety
05.02.10,08:55
Ďakujem za vaše rady.
Ale ešte jedna otázka ako jej mohol vzniknúť nárok na dovolenku počas MD keď neodpracovala žiaden deň?
Doba trvania MD sa pre účely nároku na dovolenku považuje za odpracovanú.
hana75
05.02.10,09:12
Ešte jednu radu by som poprosila nech v tom mám jasno:
- tá doba trvania MD znamená doba Materskej dovolenky - kedy poberá materské? alebo aj doba po ktorú poberá rodičovský príspevok?
Príklad: na materskú odišla 1/2007, dieťa sa narodilo 2/2007
teraz v 2/2010 jej končí rodičovská. Potom aký má nárok (koľko dní)na dovolenku.
Ešte raz ďakujem za radu.
zuza8
07.02.10,14:44
Dobrý deň, takýto podobný problém aj ja. Bol by niekto taký milý a odpovedal na príspevok hana75. Ďakujem pekne.:rolleyes:
tanica1
07.02.10,18:37
Iba doba trvania MD - ked pobera materske. Obdobie rodicovskeho prispevku nie.
Za obdobie rodicovskeho sa rok 2007 bude kratit za 100 pracovných dni rodicovskeho o 1/12 a kazdych dalsich 22 pracovných dni o dalsiu 1/12. Takze treba presne datumy materska od - do - .
2008 a 2009 nema ziadny narok.
Chobot
08.02.10,08:46
Ešte jednu radu by som poprosila nech v tom mám jasno:
- tá doba trvania MD znamená doba Materskej dovolenky - kedy poberá materské? alebo aj doba po ktorú poberá rodičovský príspevok?
Príklad: na materskú odišla 1/2007, dieťa sa narodilo 2/2007
teraz v 2/2010 jej končí rodičovská. Potom aký má nárok (koľko dní)na dovolenku.
Ešte raz ďakujem za radu.


Treba si uvedomiť, že sú to rôzne pojmy, ktoré síce spolu súvisia, ale nie vždy musia byť spojené. Teda ide o pojmy:

- materská dovolenka
- rodičovská dovolenka
- poberanie príspevku v materstve
- poberanie rodičovského príspevku.

Spravidla počas materskej dovolenky matka poberá materský príspevok, ale ak nemá nárok na mat. príspevok, tak bude poberať rodičovský príspevok. Ale z pohľadu zák. práce je na materskej dovolenke.

Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t90596-rodicovsky-prispevok-a-odstupne.html
terezamaria
08.02.10,10:46
Zdravím všetkých poraďákov.
Mám jeden problém, s ktorým som sa zatiaľ nestretla a potrebovala by som poradiť.
Máme zamestnankyňu, ktorej sa končí rodičovská dovolenka 28.2.2010. Do práce by mala nastúpiť 1.3.2010, avšak jej prac. miesto zaniklo už pred dvomi rokmi a v súčastnej dobe nie je možné ju zamestnať na inej pozícii.

1. Môžeme s ňou ukončiť prac.pomer z nadbytočnosti k 1.3.2010? Teda v deň jej nástupu do práce ak sa s ňou dohodneme, že ukončí prac. pomer bez výpovednej lehoty?
Alebo mi poraďte ako to spraviť?

2. Odstupné jej vypočítam z min.mzdy alebo z nejakého predpokladu mzdy ktorú by dostávala? (Toho 1.3. jej budem musieť tiež zaplatiť ako keby robila?)
Vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.

Dotyčná príde do práce 1.3.2010. Nakoľko jej pracovné miesto ste zrušili a nemáte pre ňu žiadne iné pracovné miesto, ktoré by zodpovedalo pracovnej pozícii, uvedenej na pracovnej zmluve, dáte jej Výpoveď z organizačných zmien - nadbytočnosti, podľa § 63, ods.1, písm.B/ ZP. K tomu jej patrí výpovedná doba a odstupné.

Ideálne pre Vás by bolo, keby súhlasila s Dohodou podľa § 60 ZP, s výpovedným dôvodom nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Výpovednú dobu i odstupné bude mať podľa odpracovaných rokov - do 5 rokov 2 mesiace, od 5 rokov 3 mesiace. Výpovednú dobu i odstupné budeš počítať z predpokladaného zárobku, minimálne z minimálnej mzdy.

Bolo by vhodné pracovníčku zavolať ešte počas RD, aby ste vo firme vedeli, ako sa zachová, či bude súhlasiť s dohodou alebo bude trvať na výpovedi. Budete to mať obidve strany ľahšie pri jej nástupe do práce.
elizabet100
01.03.10,08:02
Dobrý deň.

Chcem sa Vás opýtať, na kolko mesačné odstupné mám nárok, ak som bola zamestnaná v jednej firme od 4/2004 až do súčastnosti. Na MD som nastupovala v 5/2007 a v súčastnosti som este na RD do 5/2010. Mám nárok na 3-mesačné odstupné??. RD sa počíta do nároku na odstupné? alebo iba MD??

Ďakujem pekne.
blondy
01.03.10,08:48
Dobrý deň.

Chcem sa Vás opýtať, na kolko mesačné odstupné mám nárok, ak som bola zamestnaná v jednej firme od 4/2004 až do súčastnosti. Na MD som nastupovala v 5/2007 a v súčastnosti som este na RD do 5/2010. Mám nárok na 3-mesačné odstupné??. RD sa počíta do nároku na odstupné? alebo iba MD??

Ďakujem pekne.
Nárok na odstupné neovplyvní to že si bola na MD a RD, máš nárok na 3-mesačné odstupné, nakoľko tvoj pracovný pomer trval viac ako 5 rokov.
viď § 76 odsek 1 ZP
§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.