malina
24.09.05,10:22
Moja priateľka je zamestnaná ako účtovníčka v súkromnej firme. Šéf ju niekedy požiada, aby zaúčtovala prípad, na ktorý jej nedá doklad (býva to pred podaním priznania DPH). Aj keď je chýbajúci doklad neskôr na svete, priateľka to natoľko zle znáša, že uvažuje o výpovedi. Bola by som poraďákom vďačná za názory, do akej miery nesie účtovníčka zodpovednosť za dodržiavanie zákona o účtovníctve v prípade, že cez takéto "prechodné obdobie" príde daňová kontrola, pred ktorou ju šéf jednoducho "sfúkne" za neporiadok v papieroch.
liba2
24.09.05,09:15
Moja priateľka je zamestnaná ako účtovníčka v súkromnej firme. Šéf ju niekedy požiada, aby zaúčtovala prípad, na ktorý jej nedá doklad (býva to pred podaním priznania DPH). Aj keď je chýbajúci doklad neskôr na svete, priateľka to natoľko zle znáša, že uvažuje o výpovedi. Bola by som poraďákom vďačná za názory, do akej miery nesie účtovníčka zodpovednosť za dodržiavanie zákona o účtovníctve v prípade, že cez takéto "prechodné obdobie" príde daňová kontrola, pred ktorou ju šéf jednoducho "sfúkne" za neporiadok v papieroch.Tvoja priateľka účtovníčka ako zamestnanec vykonáva závislú činnosť, t.j. v závislosti na príkazoch svojho nadriadeného. Podľa tohto nemá šancu daný príkaz neuposlúchuť.
Skúsila by som to so šéfom takto: podala by som mu čistý list papiera, aby mi (on jeho rukou) napísal základné informácie o doklade z ktorého DPH má byť odpočítaná, napr. názov firmy; nákup začo; sumu za doklad; sumu DPH; proste čo on o tom doklade vie. Ideálne by bolo keby tam hodil aj svoju šifru. Ale stačiť bude aj to, že on to napísal. Nebude môcť odškriepiť, že jej taký pokyn dal.
Tvoja priateľka sa nemusí zodpovedať pred daňovou kontrolou. Zodpovedná je voči svojmu šéfovi.
Všetci vieme, ako to má byť správne: mala by taký príkaz odmietnúť. Ale život je často celkom iný.
KEJKA
24.09.05,09:34
takých prípadov je veľa, tvoja priateľka musí byť "nad vecou", aj ked ju šéf neposlúchne, resp. odmietne jej dať niečo písomne. Stretla som sa s tým, že účtovníka vytlačila účtovný doklad a tenm dala šefovi podpísať "schváli" alebo len podpísať. Za účtovníctvo naozaj zodpovedá konateľ.
A potom - daňová kontrola sa ohlási... nebude to "prepadovka". Takže sa dohodne termín kontroly, oni aj ak najskôr musia zahájiť s konateľom - urobiť Protokol. No ak je napr. konateľ v zahraničí, tak musia počkať. Aúčtovníčka nech to medziobdobie využije a pritlačí konateľa k tomu, aby doklady pozháňal.
Zbytočne by dáala výpoved, na inom mieste najde v bledomodrom to isté.