ROMBOR
04.02.10,13:23
ahojte

v RD mam naplanovanu v podkrovi kupelnu, avsak povodne stresne okno, ktore tam bolo naprojektovane mi neodporucaju dat, kedze je to blizko uzlabia a tym padom tam stoji sneh, atd, atd ... = potencialny problem ...
takze uvazujem nad tym, ako

A) priniest svetlo do kupelne
B) odvetrat kupelnu

.. ak tam nie je okno ...
moznostou je svetlovod, ktory vie doviest svetlo z vonku, a vie aj (s nadstavbou) odvetrat priestor ...
nemate s tym niekto skusenost ?
nemate skusenost s tym, ako odvetrat inak kupelnu bez okien (podkrovnu) ?
dakujem
roman
val007
04.02.10,19:55
No my sme v paneláku tiež nemali okno v kúpelni. Svietili sme tam len svetlami a vetrali ventilátorom alebo vetračkou, či ako sa to volá, no to šlo asi do nejakého komína.
jankazb
05.02.10,04:41
My tiež v paneláku okno nemáme, ale v RD by som to nepripustila za žiadnu cenu. To okno projektoval asi projektant. Kto neodporúča? Strechári? Niekedy sú to fakt "majstri", niekedy sa vážne veľmi dobre vyznajú. Popreveruj na viacerých zdrojoch. Svetlovod je drahá hračka.
Bez okna neviem či by mi viac chýbalo svetlo, alebo vetranie.
ROMBOR
05.02.10,08:22
My tiež v paneláku okno nemáme, ale v RD by som to nepripustila za žiadnu cenu. To okno projektoval asi projektant. Kto neodporúča? Strechári? Niekedy sú to fakt "majstri", niekedy sa vážne veľmi dobre vyznajú. Popreveruj na viacerých zdrojoch. Svetlovod je drahá hračka.
Bez okna neviem či by mi viac chýbalo svetlo, alebo vetranie.
bavil som sa s clovekom, ktory montuje stresne okna a ten mi to neodporucal, kvoli blizkemu uzlabiu ...
ale nakoniec sme sa zhodli, ze dame uzsie stresne okno a co najdalej umiestnime od uzlabia ... :-)
r
sarasara
05.02.10,09:21
Dá sa dať vetranie aj svetlovod. No je lepšie dať malé, ale kvalitné strešné okno.
jojkoz
05.02.10,13:30
Svetlovod okrem vysokej ceny ma aj velmi zle tepelno-izolacne vlastnosti.
jahoszmsk
06.05.12,19:10
Čaute, mám otázku.
Počas rekonštrukcie staršieho RD potrebujem vyriešiť okno do kúpeľne, no nie je tam možnosť založiť strešné ani obyčajné okno. Existuje niečo medzi svetlovodom a strešným oknom? Aby som tam mal svetlo a aby som mohol aj nejako vetrať. Alebo strešné okno s nejakou tyčou na otváranie? Kúpeľňa je umiestnená približne ako na obrázku, výška medzi stropom a strechou je cca 150cm. Vďaka za každú radu. http://www.mojanitra.sk/images/clanky/vata/c_10169_2.jpg
lapejko
06.05.12,19:34
Mám strešné okno v kúpelni, pomaly hnije:(, na vetranie sa dá reálne použiť iba v lete, kúpelňa v podkroví je malá ak vyjdem zo sprchy v zime a vetral by som oknom, mám isto zápal pľúc... Kvôli tomu mám odsávanie s vlhkostným čidlom a okno je nutné za chvíľu vymeniť za poplastované s trojsklom a zateplením rámu inak nemá zmysel, je tam iba kvôli svetlu a spievajúcim vtákom na slivke blízko strechy. Ak by tam nebol strom a blízko les ale napr hlavná cesta, ten svetlovod je lepší a nie drahší ako dobré okno.
lapejko
06.05.12,19:39
Na väčšine zákaziek sa stretávame s oknami Velux, Fakro aj Roto, ak je v dome väčšia rodina, ktorá v dome žije a nie iba spí, okná sú už po troch zimách počerneté a lak sa lúpe, v horšom prípade to odnesie aj sdk. Skúšame to riešiť zošikmením aj bočných ostení, nahradením sdk superdoskou a umývateľným náterom ostení aby sme ZMIERNILI škody na minimum...
jahoszmsk
06.05.12,19:50
no plánované okno (svetlovod?) by bol smerom do dvora.
lapejko
06.05.12,20:04
svetlovod má oproti oknu výhodu, že ho môžeš nasmerovať na juh hoci je kúpelňa obyčajne na sever a doizolovať rúru môžeš ako hrubo len chceš.
lapejko
06.05.12,20:06
a ak je do dvora a chceš okno, tak potom kvôli úžľabiu radšej vikier...
jahoszmsk
06.05.12,20:14
no okno neviem ako, keďže medzi stropom v kúpeľni a strechou je cca 1.5 m povala. takže asi porozmýšľam na svetlovodom.
niečo som našiel lacnejšie ako Velux, mohlo by to byť?
http://www.dachmat.sk/katalog/53-Svetlovody-a-ich-lemovania-/
lapejko
06.05.12,20:26
skúsenosť s konkrétnym výrobkom nemám ale svetlo to dáva lebo sme testovali v unimobunke Veluxu na IBF v Brne, doporučujem ale väčší priemer.
demiro
12.06.12,08:51
existuju aj svetlovody, ktore maju dostatocne tepelnoizolacne vlastnosti, napr. http://www.lightway.cz/produkty/blue-performance/