janulka9
04.02.10,14:18
Vážení poradcovia
sme správcovská spoločnosť, ktorej platia na základe predfaktúry každý mesiac zálohy. Doteraz som vyhotovovala "dohodu o platbách" na celý rok, na základe ktorej si uplatňovali DPH. Teraz chcú každý mesiac ostrú faktúru na
zálohové platby. Ja však môžem vystaviť ostrú faktúru iba po ukončení roka,
t.j. vyúčtovaciu faktúru za celý rok. Aký iný daňový doklad im môžem vystaviť, na základe ktorého by si vedeli uplatniť DPH ?!?

Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše názory
PEKNÝ DEŇ !!!
Tweety
04.02.10,13:19
Vážení poradcovia
sme správcovská spoločnosť, ktorej platia na základe predfaktúry každý mesiac zálohy. Doteraz som vyhotovovala "dohodu o platbách" na celý rok, na základe ktorej si uplatňovali DPH. Teraz chcú každý mesiac ostrú faktúru na
zálohové platby. Ja však môžem vystaviť ostrú faktúru iba po ukončení roka,
t.j. vyúčtovaciu faktúru za celý rok. Aký iný daňový doklad im môžem vystaviť, na základe ktorého by si vedeli uplatniť DPH ?!?

Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše názory
PEKNÝ DEŇ !!!
Vystavíš doklad k prijatej platbe. Zákon o dph § 20(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
janulka9
05.02.10,05:41
Ďakujem,

lenže aký doklad k prijatej platbe ? Faktúra ?
Tú môžem vystaviť až po skončení roku.

Ďakuuuuuuuuuuujem !
hnedoočka
05.02.10,05:49
Ďakujem,

lenže aký doklad k prijatej platbe ? Faktúra ?
Tú môžem vystaviť až po skončení roku.

Ďakuuuuuuuuuuujem !

každý mesiac môžeš vystaviť daňový doklad k zálohovej platbe , na konci roka vystavíš ostrú fa a zálohy na nej odpočítaš: - zaklad -DPH
janulka9
05.02.10,06:46
každý mesiac môžeš vystaviť daňový doklad k zálohovej platbe , na konci roka vystavíš ostrú fa a zálohy na nej odpočítaš: - zaklad -DPH

- Ako vyzerá daňový doklad k zálohovej platbe ? My účtujeme v MRP a
tam nič také nemajú. Iba klasickú faktúru.
A ako sa zaúčtuje daňový doklad k zálohovej platbe ???

Ďakujem !!!!!!!!!!!!!!
Tweety
05.02.10,06:49
Zákon o dph už pojem daňový doklad nepozná, je len klasická faktúra, v tvojom prípade to bude faktúra k prijatej platbe s dátumom dodania rovným dátumom prijatia platby. Ale o tom som už písala vyššie v prísp. 2.
janulka9
05.02.10,07:39
A viete mi prosím Vás poradiť, ako sa zaúčtuje faktúra, ktorú vystavím po každej zálohovej platbe, a ako sa zaúčtuje ostrá faktúru za celý rok ?
Ďakujem pekne !
Daggmar
05.02.10,07:48
každý mesiac môžeš vystaviť daňový doklad k zálohovej platbe , na konci roka vystavíš ostrú fa a zálohy na nej odpočítaš: - zaklad -DPH

- Ako vyzerá daňový doklad k zálohovej platbe ? My účtujeme v MRP a
tam nič také nemajú. Iba klasickú faktúru.
A ako sa zaúčtuje daňový doklad k zálohovej platbe ???

Ďakujem !!!!!!!!!!!!!!

MRP má aj riadnu faktúru aj Predfaktúru /zálohová/...treba pohľadať vo výstupoch . A je možnosť aj vystaviť z predfaktúry hned riadnu fakturu aj s odpočtom zálohy .
Lotarka
05.02.10,07:54
Práve pred chvíľov som mala telefonát s jednou účtovníčkou:

Pre pochopenie:
Vystavujeme faktúry za prenájom splatny vopred - išlo o celý rok. Poslali sme v januári zálohovú faktúru a následne po jej úhrade riadnu, kde sme dali text prenájom fakturovaný na základe prijatej platby. Ona požaduje prerobenie na preddavok na prenájom a k 31.12. vyúčtovaciu faktúru s textom na prenájom, lebo do konca roku to bude mať na preddavkoch a až potom to dá do nákladov.

Musí to byť takto, nemôžeme vystaviť riadnu faktúru na základe platby s textom na prenájom nie preddavok na prenájom a 31.12.2009 nevystavovať nič?
Daggmar
05.02.10,08:00
Vie tá "účtovníčka" o novele zákona o dph od 1.1.2010 ? Akonáhle ty prijmeš platbu vopred aj za služby ,musíš vystaviť riadny daňový doklad do 15 dní od prijatia platby !!! § 19 odst.4 tuším
Tweety
05.02.10,08:02
Vie tá "účtovníčka" o novele zákona o dph od 1.1.2010 ? Akonáhle ty prijmeš platbu vopred aj za služby ,musíš vystaviť riadny daňový doklad do 15 dní od prijatia platby !!! § 19 odst.4 tuším
Tento § 19 odst. 4 platil aj predtým.
Daggmar
05.02.10,08:07
Súhlasím Tweenty, len ona si to asi nejako mýli s niečim iným .... asi má problém s určením daňovej povinnosti .
Tweety
05.02.10,08:08
Len tak naokraj, som Tweety.:)
Lotarka
05.02.10,08:09
Jej ide o to, aby to na konci roku mala na základe čoho preúčtovať z preddavku do nákladov.

Ale keď teraz uvažujem, aký dátumy by boli na vyúčtovacej faktúre? Dátum vystavenie: 31.12.2009 alebo do 15.dní na základe dodania a dátum dodania??? deň úhrady?

V § 19 ods.4 sa píše, kedy je daňová povinnosť, ale nie že sa mení deň dodania - už som z toho taká zamotaná - každý to chce inak, niekomu postačuje faktúra na základe úhrady a teraz ona chce aj vyúčtovaciu po 31.12., aby mala verný obraz účtovníctva.
Daggmar
05.02.10,08:12
Len tak naokraj, som Tweety.:)

Prepáč, ušlo mi "n"
Lotarka
05.02.10,08:21
Práve pred chvíľov som mala telefonát s jednou účtovníčkou:

Pre pochopenie:
Vystavujeme faktúry za prenájom splatny vopred - išlo o celý rok. Poslali sme v januári zálohovú faktúru a následne po jej úhrade riadnu, kde sme dali text prenájom fakturovaný na základe prijatej platby. Ona požaduje prerobenie na preddavok na prenájom a k 31.12. vyúčtovaciu faktúru s textom na prenájom, lebo do konca roku to bude mať na preddavkoch a až potom to dá do nákladov.

Musí to byť takto, nemôžeme vystaviť riadnu faktúru na základe platby s textom na prenájom nie preddavok na prenájom a 31.12.2009 nevystavovať nič?
Lotarka
05.02.10,11:54
[QUOTE=Lotarka;1285223]Práve pred chvíľov som mala telefonát s jednou účtovníčkou:

Pre pochopenie:
Vystavujeme faktúry za prenájom splatny vopred - išlo o celý rok. Poslali sme v januári zálohovú faktúru a následne po jej úhrade riadnu, kde sme dali text prenájom fakturovaný na základe prijatej platby. Ona požaduje prerobenie na preddavok na prenájom a k 31.12. vyúčtovaciu faktúru s textom na prenájom, lebo do konca roku to bude mať na preddavkoch a až potom to dá do nákladov.

Musí to byť takto, nemôžeme vystaviť riadnu faktúru na základe platby s textom na prenájom nie preddavok na prenájom a 31.12.2009 nevystavovať nič?

Musia sa vystavovať nulové vyúčtovacie faktúry po ukončení daného obdobia alebo nie???:(:confused:

Ďakujem za odpovede.
mturnova
01.04.10,09:21
Zdravím, prišli ste k záveru, či je teda potrebné vystavovať tie nulové vyúčtovacie faktúry???? Aj od nás to vyžadujú... ale my sme to uzavreli faktúrou s dátumom dodania prijatej platby - ak bol nájom za február uhradený v januári, bol dátum dodania v januári, vtedy sme to účtovali aj do výnosov (neberieme to ako preddavky), samozrejme pri účtovnej závierke účtujeme nájom za január platený v decembri ako výnos budúcich období. Takže moja otázka ešte raz: je povinnosť vystavovať nulové vyúčtovacie faktúry po ukončení obdobia????? Ďakujem.