sadraxp
04.02.10,14:20
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Podávam si DP do ČR, kde som pracoval dva mesiace ako zamestnanec a chcem žiadať o vrátenie daňového preddavku. Neviem však zistiť, či existuje nejaká podmienka kedy možem požiadať napr. časová alebo príjmová a tiež na ktorý daňový úrad v ČR mám DP poslať? V mieste zamestnania alebo na úrad Praha1? Na Slovensku príjem zo zahraničia pohltí strata zo živnosti. vďaka
Zoltán Kovács
04.02.10,13:31
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Podávam si DP do ČR, kde som pracoval dva mesiace ako zamestnanec a chcem žiadať o vrátenie daňového preddavku. Neviem však zistiť, či existuje nejaká podmienka kedy možem požiadať napr. časová alebo príjmová a tiež na ktorý daňový úrad v ČR mám DP poslať? V mieste zamestnania alebo na úrad Praha1? Na Slovensku príjem zo zahraničia pohltí strata zo živnosti. vďaka

Stratu zo živnosti (teda z príjmov podľa §6) nie je možné kompenzovať s príjmami zo závislej činnosti (teda príjmami podľa §5)
sadraxp
04.02.10,14:14
Asi som zle napisal, strata ja v uctovnictve zrejme konkretny pojem :D. AK mam zivnost bez prijmu, nemozem do nezdanitelneho zakladu vlozit prijem zo zamestnania? A teda nemam narok ziadat o navratenie danoveho preddavku?
Zoltán Kovács
04.02.10,15:46
Asi som zle napisal, strata ja v uctovnictve zrejme konkretny pojem :D. AK mam zivnost bez prijmu, nemozem do nezdanitelneho zakladu vlozit prijem zo zamestnania? A teda nemam narok ziadat o navratenie danoveho preddavku?

A výdavky ohľadne živnosti neboli?
Janiela
04.02.10,16:54
Prosím Vás, neviem či takáto otázka je tu správne položená, ale mám problém sa českou firmou, ktorá si prenajala od slovenskej firmy zamestnancov na vykonávanie prác na území ČR. Môže si takéto výdaje uplatniť pri podané daňového priznania v ČR?
Ak mi niekto pomôže, budem mu veľmi povďačná.
janapill
04.02.10,17:08
veľmi tomu nerozumiem, kto podáva DP v ČR? slovenská či česká firma? A aké výdaje si chce uplatniť?
Janiela
04.02.10,17:14
veľmi tomu nerozumiem, kto podáva DP v ČR? slovenská či česká firma? A aké výdaje si chce uplatniť?

V ČR podáva daňové priznanie česká firma, ktorá si prenajala zamestnancov od slovenskej firmy.
Mzdy potom vyplácala Sk firme, ktorá ich následne vyplatila zamestnancom a odviedla aj odvody po Sk poisťovní. Pravdepodobne Slováci boli lacnejší. Zamestnancov možno prenajímať. Neviem, či najlepšie by nebolo to prefakturovať, ale to by zasa Sk firma sa stala platcom DPH v ČR, pretože zamestanci vyrobili viac než 1 mil CZK.
Je to na nervy.
Zoltán Kovács
04.02.10,17:15
V ČR podáva daňové priznanie česká firma, ktorá si prenajala zamestnancov od slovenskej firmy.
Mzdy potom vyplácala Sk firme, ktorá ich následne vyplatila zamestnancom a odviedla aj odvody po Sk poisťovní. Pravdepodobne Slováci boli lacnejší. Zamestnancov možno prenajímať. Neviem, či najlepšie by nebolo to prefakturovať, ale to by zasa Sk firma sa stala platcom DPH v ČR, pretože zamestanci vyrobili viac než 1 mil CZK.
Je to na nervy.

AK slovenská firmy nefakturuje českej náklady na zamestnancov, ako chce česká firma uplatniť si vyplatenú sumu v nákladov?
Janiela
04.02.10,17:19
Aj ja si myslím, že by SK fy mala fakturovať, aj som im to radila, len majú strach z českej DPH. Neviem, či prenájom pracovnej sily má vplyv na vykonávanie činnosti Sk firmy v ČR. Je to také popletené.
janapill
04.02.10,17:31
AK slovenská firmy nefakturuje českej náklady na zamestnancov, ako chce česká firma uplatniť si vyplatenú sumu v nákladov?
Súhlasím. A podľa mňa tu ide o tzv.medzinárodný prenájom pracovnej sily a v tomto prípade český "zamestnávateľ" by týmto zamestnancom mal z príjmov dosahovaných na území ČR zrážať daň ze závisle činnosti v ČR.
Janiela
04.02.10,17:49
Teda SK firma prefakturuje prenájom prac sily ČR firme. Tá im ešte stále môže dodatočne zraziť daň v ČR.
sadraxp
05.02.10,09:32
A výdavky ohľadne živnosti neboli?
dakujem, ale slovenské účtovníctvo poriesim, skor je pre mna zahada co v cechach. Napr. co ked zle vyplnim DP, kedy sa to dozviem? A kam ho vobec mam poslat?
Janiela
24.02.10,11:50
dakujem, ale slovenské účtovníctvo poriesim, skor je pre mna zahada co v cechach. Napr. co ked zle vyplnim DP, kedy sa to dozviem? A kam ho vobec mam poslat?

DPFO môžeš vyplniť priamo tu:

http://www.aspikurzy.cz/download.php?FNAME=1264668785.upl&ANAME=Priznani_k_dani_z_prijmu_2009_vzor_c_16.pdf

A pošleš ho tam, kde fy má sídlo.

a ešte som našla niečo:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/10276.html?year=0

nemám to síce preverené, už to ani nepotrebujem, ale skús omrknúť, možno tiež pomôže.
Kat Ka
24.02.10,17:24
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu. Mám pred sebou potvrdenie o príjmoch Slovenky, ktorá celý rok pracovala v ČR, zamestnávateľ je zo SR. Teraz treba podať DP na Slovensku, že jo... :cool:
Na potvrdení sú uvedené sumy už v Eurách, ale dotyčná ich mala vyplatené v českých korunách, takže sa nemusí použiť prepočítanie kurzom, že?
4.639,98 úhrn zúčt. a vyplatených príjmov
- 510,91 poistné (zdravotne poistená je v ČR)
= 4.129,07 čiastkový základ dane
= 30.84 daň odvedená do rozpočtu ČR.
DP podávam na Slovensku, problém mám, že na potvrdení nie je uvedená nezdaniteľná čiastka. Vypísané slovenské DP bude vyzerať takto?
4.639,98 - 510,91 = 4.129,07 - 4.025,70 = 103,37, z toho 19% daň = 19,64. Čiže keď odviedla podľa potvrdenia daň 30,84 Eur, má preplatok na dani 11,20 Eur? Som z toho jeleň...
Môže si ona podať DP aj v Čechách, aj keď je jej zamestnávateľ Slovák? Nemám skúsenosti s touto problematikou, prosím o pomoc a dobré rady skúsených Poraďákov. ĎAKUJEM ;)