adus
24.09.05,11:08
ahojte, prosím o radu,

rakúska firma si u nás objednala nábytok. Budeme jej faktúrovať v EUR. Akým kurzom to máme prerátať a k akému dňu? Musím použiť kurz platný v NBS?

Ďakujem.
liba2
24.09.05,09:26
ahojte, prosím o radu,

rakúska firma si u nás objednala nábytok. Budeme jej faktúrovať v EUR. Akým kurzom to máme prerátať a k akému dňu? Musím použiť kurz platný v NBS?Predpokladám z otázky, že cena v EUR s vašim odberateľom ešte nie je dohodnutá. Potom prepočet predajnej ceny v SKK môžete urobiť akýmkoľvek kurzom, k ktorom si zohľadníte prípadne kurzové straty s ohľadom na kolísavosť kurzu SKK/EUR. Prepočítavať kurzom NBS sa bude skutočne faktúrovaná cena v EUR uvedená na faktúre, aby sa faktúra mohla zaúčtovať v Sk.
adus
24.09.05,09:52
Ďakujem za odozvu.
Ešte nemáme dohodnutú cenu v EUR. Teda faktúrovať môžem v EUR akýmkoľvek kurzom?
V akom zákone by som sa o tom dočítala?
KEJKA
24.09.05,10:00
zákon na to nie je. Ved pri dohodnutí ceny nemusíš uvažovať v Sk, uvažuj len v EUR.
No ak ti EURplatba príde na Sk_účet, tak chápem, že sa zamýšlaš nad kurzovými stratami. Alebo máš cenník v Sk, tak to potrebuješ prepočítať do EUR. Ja som videla cenník, kde 1 EUR = 60 Sk. Jednoducho je to tvoja obchodná záležitosť.
liba2
24.09.05,10:01
Ďakujem za odozvu.
Ešte nemáme dohodnutú cenu v EUR. Teda faktúrovať môžem v EUR akýmkoľvek kurzom?
V akom zákone by som sa o tom dočítala?V žiadnom. Je to vec cenovej a obchodnej stratégie. Kým ti za tovar zaplatia nesieš určité "kurzové riziko" a možno aj riziko zrážky nejakého bankového poplatku v závislosti od spôsobu úhrady, preto môžeš použiť vyšší kurz pri prepočítavaní na EUR. Ten rozdiel medzi kurzom NBS a tebou použitým kurzom nie je kurzový rozdiel o akom sa tu na porade bavíme, ale ide vlastne o navýšenie vášho zisku o malinké %.
adus
24.09.05,10:02
to som nevedela.
ďakujem.
liba2
24.09.05,10:06
to som nevedela.
ďakujem.No vidíš, nezávisle na seba dve poraďáčky sme celkom rovnako uvažovali. Ešte doplním, že to s tou cenou za euro je tak. Ja tiež poznám prípady, kedy je podstatne navýšená cena. Tu je ale rozhodujúce, či firma je aj schopná za takú cenu predať. Ak áno, tak je to v poriadku.
Pekný víkend.
adus
24.09.05,10:10
Pekný víkend.
:)