Ingrid Ondruskova
04.02.10,16:31
SZČO /JÚ/ kúpil v r.2008 prívesný vozík za 20.000,-, logicky to dal do nákladov a zaplatil daň z MV. Na konci roku 2009 si kúpil veľké auto na
prepravu tovaru a vozík už nepotrebuje. Ako sa ho legálne zbaviť? Aby už nemusel platiť daň z MV /je to 80,-EUR/...A to ešte nehovorím o tej nepríjemnosti, že keď väčšie firemné auto vlečie za sebou prív.vozík malo by platiť mýtne /v telke bol príspevok, kde chlap platil pokutu 1.600,-EUR!!!!/ Takže možnosti:
-napísať vyhlásenie na DÚ, že sa vozík nepoužíva, ale stále ostane evidované na IČO, nemusí platiť daň z MV?
-vozík predať sám "sebe ako súkr.osobe" napr. za 5.000,-Sk? /táto suma sa zaratáva do príjmu podnikateľa...to by bolo ale uletené?
-predať vozík manželke, resp. darovať darov.zmluvou...je to vôbec možné??
Pozn.:subjekt je platiteľom DPH
Zoltán Kovács
04.02.10,15:35
SZČO /JÚ/ kúpil v r.2008 prívesný vozík za 20.000,-, logicky to dal do nákladov a zaplatil daň z MV. Na konci roku 2009 si kúpil veľké auto na
prepravu tovaru a vozík už nepotrebuje. Ako sa ho legálne zbaviť? Aby už nemusel platiť daň z MV /je to 80,-EUR/...A to ešte nehovorím o tej nepríjemnosti, že keď väčšie firemné auto vlečie za sebou prív.vozík malo by platiť mýtne /v telke bol príspevok, kde chlap platil pokutu 1.600,-EUR!!!!/ Takže možnosti:
-napísať vyhlásenie na DÚ, že sa vozík nepoužíva, ale stále ostane evidované na IČO, nemusí platiť daň z MV?
-vozík predať sám "sebe ako súkr.osobe" napr. za 5.000,-Sk? /táto suma sa zaratáva do príjmu podnikateľa...to by bolo ale uletené?
-predať vozík manželke, resp. darovať darov.zmluvou...je to vôbec možné??
Pozn.:subjekt je platiteľom DPH

1. Na DÚ oznámiť zánik daňovej povinnosti na prívesný vozík
2. Vyradiť z evidencie obchodného majetku.

Predať sebe nemôže. Ani darovať manželke, ak nemajú rozdelené BSM.
Ingrid Ondruskova
04.02.10,15:44
Ďakujem Zoli, ale mi to nie je celkom jasné, oznámim na DÚ zánik
daň.povinnosti / na základe toho, že už nechcem pre podnikanie vozík používať?? a to v techn.preukaze vozíka bude stále IČO podnikateľa? Tak v čom je ten základný a zásadný rozdiel, kedy daň z MV platím a kedy nie? Asi dosť hlúpa otázka, že??
K bodu 2...vozík vyradím a ďalej nepoužívam? Ale ako súkromnej
osobe sa mi 2-3x do roka zíde...
Zoltán Kovács
04.02.10,16:04
Ďakujem Zoli, ale mi to nie je celkom jasné, oznámim na DÚ zánik
daň.povinnosti / na základe toho, že už nechcem pre podnikanie vozík používať??Presne tak. a to v techn.preukaze vozíka bude stále IČO podnikateľa? Áno, ale po vyradení z obch.majetku si môže na DI prepísať na r.č.Tak v čom je ten základný a zásadný rozdiel, kedy daň z MV platím a kedy nie? Asi dosť hlúpa otázka, že?? To, že motorové vozidlo je v obchodnom majetku szčo, ešte nezakladá automaticky daňovú povinnosť. Daňová povinnosť vzniká prvým dňom použitia MV na podnikateľské účely.
K bodu 2...vozík vyradím a ďalej nepoužívam? Vozík vyradíš z obchodného majetku, ale nie z evidencie dopravného inšpektorátu.Ale ako súkromnej
osobe sa mi 2-3x do roka zíde... To či použiješ vozík, ako občan nikoho nebude zaujímať. Len pozor, nesmie sa zabudnúť na to, že v prípade predaja do 5 rokov od vyradenia z majetku, tento príjem podlieha zdaneniu


v citáte
Ingrid Ondruskova
04.02.10,16:15
Ešte raz veľmi veľmi pekne ďakujem....
szivics
01.02.12,12:33
Dobrý deň, prečítala som si tento príspevok a chcem sa spýtať na nasledujúcu situáciu.

Ak SZČO kúpi prívesný vozík, zaradí ho do majetku, TP je na IČO, ale vôbec ho nevyužíva na podnikanie, nakoľko sa hneď na to kúpilo auto s dostatočným prepravným priestorom bez ťažného, čiže prakticky sa používať ani nemôže. Na DÚ nahlásený nie je, teda neplatí sa cestná daň. SZČO sa rozhodol vozík predať- vyradenie z obchodného majetku- príjem VOZD.

Je tento postup správny, vrátane nenáhlasenia na DÚ a cestnej dane?

ďakujem za odpovede
szivics
02.02.12,09:06
Vie mi teda niekto poradiť s mojim problémom, prosím Vás?