kattus
04.02.10,17:33
Ahojte.
Chcem si overit jednu vecicku,prosim,poradte.
Kolega je zamestnany a svojmu synovi podla najomnej zmluvy prenajima priestory vo svojom vlastnictve.Syn mu mesacne poukazuje najomnu sumu.
Kolega sa ohlasil na DU ako prenajimatel,vieme ,ze vyplna DP typ B.
Tiez viem,ze donho ma zapisat kladny rozdiel medzi sumou obdrzanou z najmu a 5 nasobkom zivotneho minima.
A teraz otazka:
ako je to s vydajmi?Moze si napisat 40% ako vydaje,teda naklady na tu nehnutelnost co prenajima,alebo sumu,ktoru moze preukazat napr fakturami....dajme tomu,ze suma na fakturach je nizsia ako 40%(alebo proste faktury nema,prerabal,no nema ich ulozene),moze si uplatnit vydaje vo vyske 40%?Rozumieme tomu spravne?
VDaka
Zoltán Kovács
04.02.10,16:40
Ahojte.
Chcem si overit jednu vecicku,prosim,poradte.
Kolega je zamestnany a svojmu synovi podla najomnej zmluvy prenajima priestory vo svojom vlastnictve.Syn mu mesacne poukazuje najomnu sumu.
Kolega sa ohlasil na DU ako prenajimatel,vieme ,ze vyplna DP typ B.
Tiez viem,ze donho ma zapisat kladny rozdiel medzi sumou obdrzanou z najmu a 5 nasobkom zivotneho minima.
A teraz otazka:
ako je to s vydajmi?Moze si napisat 40% ako vydaje,teda naklady na tu nehnutelnost co prenajima,alebo sumu,ktoru moze preukazat napr fakturami....dajme tomu,ze suma na fakturach je nizsia ako 40%(alebo proste faktury nema,prerabal,no nema ich ulozene),moze si uplatnit vydaje vo vyske 40%?Rozumieme tomu spravne?
VDaka

Áno môže si uplatniť výdavky paušálne vo výške 40%.
kattus
04.02.10,16:48
super,som rada,ze som to dobre pochopila,ked som o tom citala.
Este ma napadlo.....40% je z celkoveho prijmu,alebo az toho zdanovaneho(po odratani 5nasobku ZM)?????vdakaaaaaaa
Zoltán Kovács
04.02.10,17:29
super,som rada,ze som to dobre pochopila,ked som o tom citala.
Este ma napadlo.....40% je z celkoveho prijmu,alebo az toho zdanovaneho(po odratani 5nasobku ZM)?????vdakaaaaaaa


Poučenie priamo z DP:


9)Na r. 10 stĺ. 1 sa uvádza podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona kladný rozdiel medzi príjmom z prenájmu nehnuteľností a päťnásobkom sumy životného minima platného
k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "päťnásobok sumy platného životného minima"). Výdavky priraďované k príjmom z prenájmu nehnuteľností
zahrnovaným do základu dane sa na r. 10 stĺ. 2 zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov z prenájmu nehnuteľností zahrnovaných do základu dane k celkovým takýmto
príjmom [§ 9 ods. 1 písm. h) zákona].
kattus
04.02.10,18:14
dakujem,toto som citala,no radsej som sa pytala,predsa len,nie je to moje danove,ale kolegovo,tak clovek si radsej preveri....
Zoltán Kovács
04.02.10,18:16