rudom
04.02.10,17:57
Dobry den,
prosim o radu.

Mam zaujem kupit auto z ciech, ktore je tam N1. Predavajuci tvrdi, ze mi vystavi fakturu aj DPH, a DPH bude platit on v cechach z tejto sumy. Je to tak? Na co si mam dat pozor? Niekde som cital, ze sa moze stat, ze budem musiet zaplatit dan potom ako ho budem chciet prihlasit na slovensko. Vie mi niekto pomoct?

Este si nie som isty, ci sa na slovensku zmeni na 4miestne ked ho prihlasim ako N1, v cechach maju N1 auta 5 miest. Ale to uz nie je asi na toto forum.

dakujem velmi
IvoM
05.02.10,13:30
Ide o to o aké auto a sa jedná /z pohľadu DPH/, ak o nové tak bez DPH ak staré tak s DPH.

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je

a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7, 2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,

(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
bea
09.02.10,12:33
Ide o to o aké auto a sa jedná /z pohľadu DPH/, ak o nové tak bez DPH ak staré tak s DPH.

Zaujímalo by ma, ako je to teda ak podnikateľ, platiteľ DPH kúpi ojazdené auto z členského štátu - z Nemecka - od platiteľa DPH. Nemecký podnikateľ mu vystaví faktúru s DPH a slovenský podnikateľ môže požiadať o vrátenie DPH z Nemecka?
Dostala som totiž konkrétnu otázku. A veru neviem, či v tomto prípade bude zaplatená DPH slovenskému podnikateľovi vrátená a keď áno, na základe akého §.
bea
10.02.10,08:55
Zaujímalo by ma, ako je to teda ak podnikateľ, platiteľ DPH kúpi ojazdené auto z členského štátu - z Nemecka - od platiteľa DPH. Nemecký podnikateľ mu vystaví faktúru s DPH a slovenský podnikateľ môže požiadať o vrátenie DPH z Nemecka?
Dostala som totiž konkrétnu otázku. A veru neviem, či v tomto prípade bude zaplatená DPH slovenskému podnikateľovi vrátená a keď áno, na základe akého §.
Dopĺňam svoju otázku. Nemecký podnikateľ je obchodník s autami a DPH je na celú cenu auta. Ide mi o to, či mohol tento obchodník fakturovať ojazdené auto s DPH a či slovenský podnikateľ má nárok na vrátenie zaplatenej DPH z Nemecka. Nemáte náhodou skúsenosti z tejto oblasti?
Vopred ďakujem za každú radu, alebo nasmerovanie na nejaký materiál k tejto téme. :) :)
Stanislav 1975
10.02.10,08:57
Dobry den,
prosim o radu.

Mam zaujem kupit auto z ciech, ktore je tam N1. Predavajuci tvrdi, ze mi vystavi fakturu aj DPH, a DPH bude platit on v cechach z tejto sumy. Je to tak? Na co si mam dat pozor? Niekde som cital, ze sa moze stat, ze budem musiet zaplatit dan potom ako ho budem chciet prihlasit na slovensko. Vie mi niekto pomoct?

Este si nie som isty, ci sa na slovensku zmeni na 4miestne ked ho prihlasim ako N1, v cechach maju N1 auta 5 miest. Ale to uz nie je asi na toto forum.

dakujem velmi

Inak od 1.1.2010 to už nemusí byť vozidlo N1, už sa dá dph-čka odpísať aj na osobné autá...;)
bea
10.02.10,14:11
Zaujímalo by ma, ako je to teda ak podnikateľ, platiteľ DPH kúpi ojazdené auto z členského štátu - z Nemecka - od platiteľa DPH. Nemecký podnikateľ mu vystaví faktúru s DPH a slovenský podnikateľ môže požiadať o vrátenie DPH z Nemecka?
Dostala som totiž konkrétnu otázku. A veru neviem, či v tomto prípade bude zaplatená DPH slovenskému podnikateľovi vrátená a keď áno, na základe akého §.


Dopĺňam svoju otázku. Nemecký podnikateľ je obchodník s autami a DPH je na celú cenu auta. Ide mi o to, či mohol tento obchodník fakturovať ojazdené auto s DPH a či slovenský podnikateľ má nárok na vrátenie zaplatenej DPH z Nemecka. Nemáte náhodou skúsenosti z tejto oblasti?
Vopred ďakujem za každú radu, alebo nasmerovanie na nejaký materiál k tejto téme. :) :)

Len posúvam.... Možno niekto predsa vie poradiť?
bea
11.02.10,15:42
Hmm... možno sa ešte predsa niekto nájde, kto zatiaľ nevidel moju otázku a vie pomôcť ? :-)
Jana Acsová
11.02.10,16:23
Ojazdené auto z Nemecka dodané platiteľom dane v Nemecku ... prepravené na Slovensko, kupujúcim je slovenský platiteľ dane = intrakomunitárna dodávka

Dodávka mala byť podľa môjho názoru oslobodená od dane. Ak nemecký dodávateľ posúdil v Nemecku daný predaj ako zdaniteľný obchod, možno predpokladať, že na auto sa vzťahuje klasický režim dane a predaj na Slovensko mal byť oslobodený. Žiadna osobitná úprava ani nič podobné. Štandardne predaj úžitkových automobilov prebieha v riadnom daňovom režime. Tak ako na Slovensku. Kúpim N1 uplatním odpočítanie dane, predávam N1 v tuzemsku uplatním daň na výstupe. V prípade dodania do iného ČŠ EÚ uplatním oslobodenie.

P.S.:
Možno predpokladať nedostatočné info medzi dodávateľom a kupujúcim.
bea
12.02.10,08:57
Ďakujem za odpoveď.
Známy, ktorý sa ma na tento problém pýtal totiž hovoril, že nemecký obchodník tvrdil, že keďže ide o ojazdené auto, tak musí fakturovať s nemeckou DPH a že slovenskému odberateľovi určite DPH bude vrátená. A práve to, že nejde o nové auto, ma trochu zneistilo.
bea
15.02.10,14:04
Na moju otázku o kúpe ojazdeného auta z Nemecka s DPH a možnosti vrátenia DPH z Nemecka som dostala z DR túto odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Slovenský platiteľ dane, ktorý kúpi tovary alebo služby pre potreby svojich podnikateľských aktivít v zahraničí, sa na možnosť uplatnenia si práva na vrátenie dane z pridanej hodnoty zaplatenej v inom štáte musí informovať na úrade daňovej správy príslušného členského štátu, v ktorom zaplatil daň. Slovenský podnikateľ môže požiadať o vrátenie dane v členskom štáte, v ktorom mu boli dodané tovary a služby v prípade, ak je platiteľom dane v tuzemsku. V prípade, ak platiteľ dane splní podmienky na vrátenie dane požadované legislatívnou úpravou príslušného štátu, potom nárok na vrátenie dane uplatní podaním žiadosti o vrátenie dane elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického portálu Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky (§ 55f zákona o DPH).

Váš dopyt:

Dobrý deň,
podnikateľ, zdaniteľná osoba, kúpila v Nemecku ojazdený automobil. Nemecký dodávateľ, zdaniteľná osoba, vystavil faktúru s DPH. Slovenský podnikateľ faktúru zaplatil. Je možné požiadať o vrátenie dane v tomto prípade z Nemecka? Bude táto DPH vrátená?
Za odpoveď ďakujem.