tulila
04.02.10,17:18
Známa potrebuje pomoc,
majiteľ s.r.o. nema mot.vozidlo.Použiva vozidlo svojej mamy ,sktorou uzatvoril zmluvu o prenajme symbolicky za 1 eur.
Otazka može si uplatniť cestovne náhrady ???
mal zaplatiť dan z mot vozidiel???
Dik
Ja si myslím,že ak bude mat dohodu o použivaní mot.vozidla s matkou a tym padom nemusi mať zaplatenu cestnu dan, pretože vozidlo nie je eho a može si uplatnit cest nahrady.
Ak by mal zmluvu o prenajme musi zaplatiť dan, nie??
Zoltán Kovács
04.02.10,16:25
Známa potrebuje pomoc,
majiteľ s.r.o. nema mot.vozidlo.Použiva vozidlo svojej mamy ,sktorou uzatvoril zmluvu o prenajme symbolicky za 1 eur.
Otazka može si uplatniť cestovne náhrady ???
mal zaplatiť dan z mot vozidiel???
Dik
Ja si myslím,že ak bude mat dohodu o použivaní mot.vozidla s matkou a tym padom nemusi mať zaplatenu cestnu dan, pretože vozidlo nie je eho a može si uplatnit cest nahrady.
Ak by mal zmluvu o prenajme musi zaplatiť dan, nie??


Ak nájomná zmluva bude medzi spoločnosťou a matkou konateľa, tak auto podlieha dani z MV. Ak dohoda bude medzi konateľom a jeho matkou tak auto nepodlieha dani z MV.
tulila
04.02.10,16:32
a ked je konateľ a nepobera mzdu ako zamestnanec tiez si može uplatniť cestovne nahrady
Zoltán Kovács
04.02.10,16:35
Áno.
tulila
04.02.10,16:40
Dik za pomoc
steeva
21.02.10,16:05
Prosím o radu - spoločník a zároveň konateľ spoločnosti vykonáva služby pre českú spoločnosť - predaj ich produktov. Od českej firmy dostane k dispozícii vozidlo s českým EČ - je lepšie zmluvu o prenájme vozidla spraviť na s.r.o. alebo na konateľa? Má to nejaký vplyv na povinnosť platiť daň z MV? Táto daň je platená aj v CZ, treba ohlásiť evidenciu na DÚ a potom uhradiť aj daň z MV aj v SR?
kpkp
26.02.10,14:48
Prosím o radu - spoločník a zároveň konateľ spoločnosti vykonáva služby pre českú spoločnosť - predaj ich produktov. Od českej firmy dostane k dispozícii vozidlo s českým EČ - je lepšie zmluvu o prenájme vozidla spraviť na s.r.o. alebo na konateľa? Má to nejaký vplyv na povinnosť platiť daň z MV? Táto daň je platená aj v CZ, treba ohlásiť evidenciu na DÚ a potom uhradiť aj daň z MV aj v SR?

Mam podobny problem. Budu vyuzivat v SR jako FO i jako jednatel v s.r.o. vozidlo s ceskymi SPZ, ktere bude stale v majetku firmy (fyzicka osoba) mojich rodicu. Je nutne tedy sepisovat smlouvu o pronajmu vozidla? Neni mozne to resit bez financni nahrady za vyuzivani vozidla? Mohu si v obou pripadech, jak fyzicka osoba, tak jako jednatel s.r.o. uplatnovat naklady spojene s uzivanim motoroveho vozidla?

Druhy dotaz: Mam sidlo firmy (a trvake bydliste) v meste A, provozovnu v meste B. Mohu si denne uplatnovat najete kilometry ze sidla firmy na provozovnu?

Dekuji.
samod
26.02.10,19:23
Vážený pane,

cestovné náhrady v SR upravuje § 7 o cestovných náhradách zákon č. 283/2002 Z.z. . Zákon nevyžaduje, aby osobné motorové vozidlo bolo majetkom zamestnanca viď § 7 ods. 1 citovaného zákona.

Rozdiel nastáva v prípade daňového posúdenia pri dani z príjmov fyzickej osoby a dani z príjmov právnickej osoby.

Zatiaľ čo pri PO sú cestovné náhrady zamestnanca i konateľa daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 bod 6 zákona o dani z príjmov zákon č. 595/2003 Z.z. i keď v limitoch zákona o cestovných náhradách zákon č. 283/2002 Z.z. tak u fyzickej podnikateľa ide o výdavok, ktorý je možné daňovo uznať len za predpokladu, že ide o vlastné motorové vozidlo.

Čo sa týka ciest zo sídla firmy do stálej prevádzkárne ako FO by ste musel preukázať , že ide o cestu do miesta iného ako miesto obvyklého podnikania, ale ako konateľ vykonávate pracovnú cestu už z miesta svojho bydliska na rozdiel od zamestnanca. Vyplýva to z odlišnej definície pracovnej cesty pre zamestnanca a konateľa § 1 ods. 2 a § 2 ods. 1 zákona o cestovných náhradách zákon č. 283/2002 Z.z.

Čo sa cestnej dane týka táto je upravená v jedenástej časti zákona o miestnych daniach zákon č. 582/2004, pričom v § 85 citovaného predpisu je definovaný daňovník čo je okrem iného i osoba používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie § 85 ods. 1 písm. c) zákon č. 582/2004 Z.z. . Z vyššie uvedeného plynie záver, že i za bezplatne vypožičané motorové vozidlo vzniká povinnosť platiť cestnú daň.

Bezplatne je možné vozidlo používať na základe zmluvy o výpožičke § 659 zákona č. 40/1964 S.b. Občiansky zákonník čo je mimochodom úprava platná i ČR.
kpkp
27.02.10,08:20
Dekuji moc za odpoved.
steeva
03.03.10,06:00
samod, ďakujem aj ja za odpoveď a rady
batorek
16.03.10,16:22
Dobrý deň.
Ja sa chcem spýtať či je možné si požičať auto od dcéry, ktorá tiež podniká a platí cestnú daň. Ale vozidlo je na jej manžela. Keď si medzi sebou urobia dohodu o výpožičke, na dobu 3 mesiacov može si na toto auto uplatňovať PHM a sadzbu km.
Batorek
Najka
28.06.10,05:35
Ahojte aj ja mám podobný problém, konateľ je zamestnancom a požičal si auto od brata na týždeň. Musí byť medzi ním a bratom spísaná nejaká dohoda a čo si môže uplatniť do výdavkov?
Najka
28.06.10,07:22
posúvam...
Najka
29.06.10,03:58
znova posúvam
KEJKA
29.06.10,04:18
Ahojte aj ja mám podobný problém, konateľ je zamestnancom a požičal si auto od brata na týždeň. Musí byť medzi ním a bratom spísaná nejaká dohoda a čo si môže uplatniť do výdavkov?
ak máš podobný problém, tak musíš posúdiť do akej miery podobný.....z tvojho zadania je odpoved hned na začiatku tejto témy.


Ak nájomná zmluva bude medzi spoločnosťou a matkou konateľa, tak auto podlieha dani z MV. Ak dohoda bude medzi konateľom a jeho matkou tak auto nepodlieha dani z MV.


a ked je konateľ a nepobera mzdu ako zamestnanec tiez si može uplatniť cestovne nahrady
renkulka
22.08.10,07:17
Prosím, prenajal som auto ako FO podnikateľ od PO. Ja spadám pod DU - LM, ale auto mám prenajaté od bratislavskej firmy, s ŠPZ - BA. Kde podávam daňové priznanie? Zmluva platí od 1.6.2010, od toho dňa vzniká aj daň.povinnosť, keď faktúru mám v nákladoch? Ďakujem.
ajandurova
09.09.10,12:37
Dobry den, chcela by som sa opytat....manzel si zalozil sro-cku, casto použiva prei podnikani auto. auto je ale písane na neho ako sukromnu osobu. Bolo by pre neho vyhodnejsie spísat zmluvu o prenajme, alebo prepísat auto na firmu?kedy je mozne do učtovníctva zahrnut cestovné náhrady? A kedy už musi platit dan z MV?
Evanka
09.09.10,19:15
Prosím, prenajal som auto ako FO podnikateľ od PO. Ja spadám pod DU - LM, ale auto mám prenajaté od bratislavskej firmy, s ŠPZ - BA. Kde podávam daňové priznanie? Zmluva platí od 1.6.2010, od toho dňa vzniká aj daň.povinnosť, keď faktúru mám v nákladoch? Ďakujem.
V takom prípade daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach je prenajímateľ, nakoľko ako držiteľ vozidla používa predmetné vozidlo na podnikanie. (prevzatý názor drsr)
Ice dive
09.09.10,19:35
Dobry den, chcela by som sa opytat....manzel si zalozil sro-cku, casto použiva prei podnikani auto. auto je ale písane na neho ako sukromnu osobu. Bolo by pre neho vyhodnejsie spísat zmluvu o prenajme, alebo prepísat auto na firmu?kedy je mozne do učtovníctva zahrnut cestovné náhrady? A kedy už musi platit dan z MV?
záleží od hodnoty, veku auta a počtu najazdených kilometrov v súvislosti s podnikaním.... Ako písal Zoltán, na začiatku, ak bude používať MV napísané na seba ako fyzickej osoby konateľa má nárok na cestovné náhrady a neplatí cestnú daň... ak by bolo auto prepísané na firmu cestnú daň musí zaplatiť...
ak je hodnota auta nízka a najazdí veľa KM oplatí sa auto neprepisovať, lebo náhrady na km budú vyššie ako 25 % odpis z hodnoty auta... ak je 25 % odpis hodnoty auta vyšší ako náhrady za najazdené km + phm oplatí sa auto prepísať...